Τόμος 17ος

Θα ήθελα σε όσο ελεύθερο χρόνο διαθέτω να αρχίσω τη δακτυλογράφηση του 17ου τόμου. Το μόνο που θα ήθελα σαν βοήθεια από οποιονδήποτε είναι αν μπορεί να ανεβάσει κάποιο πρόγραμμα πολυτονικού γιατί δεν έχω εδώ που είμαι.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Νικόλαε,
Διάβασε ἐδῶ τά δύο αὐτά μηνύματα.
Καί μέ τό καλό!
Καλή δύναμη!
«Τῶν διδασκάλων ἡμῶν» μνημονεύουμε ἐς ἀεί στήν ἁγία Προσκομιδή.

 
Στο laptop έχω τα windows vista bussines. Μήπως γνωρίζεται τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση?Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα πολυτονικού που μπορώ να κατεβάσω δωρεάν?
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀπό τά ΧΡ καί μετά δέν χρειάζεται πλέον κανένα πρόγραμμα. Κατ᾿ εὐθεῖαν γράφεις. Μιά ἀλλαγή στό πληκτρολόγιο καί ἐκμάθηση τῶν πλήκτρων. Αὐτά πού παραπέμπω ἐγώ τῆς Microsoft ἰσχύουν καί γιά τά Vista. Ἀπό τήν σελίδα τῆς Microsoft θά μάθεις περισσότερα.
Ἄν ξέρει κανείς ἄλλος κάτι ἄς γράψει.

 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θα ήθελα σε όσο ελεύθερο χρόνο διαθέτω να αρχίσω τη δακτυλογράφηση του 17ου τόμου.

Να είσαι καλά Νίκο. Μόνο θα σε παρακαλέσω (και όλους) να αναφέρετε συγκεκριμένες (λίγες) σελίδες που αναλαμβάνετε (αντί για ολόκληρους τόμους) ώστε να μπορεί και κάποιος άλλος να αναλάβει άλλες σελίδες του ίδιου τόμου ώστε να μοιράζεται ο κόπος με την ελπίδα να γίνει πιό γρήγορα η δουλειά. Ευχαριστώ.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Να είσαι καλά Νίκο. Μόνο θα σε παρακαλέσω (και όλους) να αναφέρετε συγκεκριμένες (λίγες) σελίδες που αναλαμβάνετε (αντί για ολόκληρους τόμους) ώστε να μπορεί και κάποιος άλλος να αναλάβει άλλες σελίδες του ίδιου τόμου ώστε να μοιράζεται ο κόπος με την ελπίδα να γίνει πιό γρήγορα η δουλειά. Ευχαριστώ.

Αγαπητέ Δημήτρη,
Θα το θέσω αλλιώς: ανάθεσέ μου 10 σελίδες από όποιον τόμο νομίζεις και όταν τις τελειώσω (εντός 7 ημερών), μου αναθέτεις κι άλλες 10 κ.λ.π. Τα πάω καλά με τη δακτυλογράφηση και με τα πολυτονικά θα τα καταφέρω επίσης.

Ευχαριστώ και αναμένω :)
 
Να είσαι καλά Νίκο. Μόνο θα σε παρακαλέσω (και όλους) να αναφέρετε συγκεκριμένες (λίγες) σελίδες που αναλαμβάνετε (αντί για ολόκληρους τόμους) ώστε να μπορεί και κάποιος άλλος να αναλάβει άλλες σελίδες του ίδιου τόμου ώστε να μοιράζεται ο κόπος με την ελπίδα να γίνει πιό γρήγορα η δουλειά. Ευχαριστώ.


Ο 17ος τόμος περιέχει τα εξής χειρόγραφα βιβλία:
1)Μουσικοκριτικά (τα οποία όπως αναφέρει μπορούν να θεωρηθούν ως συνέχεια των Μουσικολογικών Α)(σελ.1-45)
2)Σημειώματα(σελ.46-158)
3)Μουσικολογικά Α (σελ.159-315)
4)Μουσικολογικά Β(σελ.317-τέλος)

Δεν μπόρεσα να βρω άκρη με το πολυτονικό αν δεν υπάρχει πρόβλημα συνεχίζω την πληκτρολόγηση των Μουσικοκριτικών με μονοτονικό. Οπότε ενημερώνω ότι για αρχή αναλαμβάνω μέχρι τη σελίδα 45.
 
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ενημερώσω ότι λόγω προβλημάτων υγείας αναστέλλω την δραστηριότητά μου τουλάχιστον για αυτόν τον καιρό. Ευχαριστώ για την κατανόηση
Νικόλαος Μάννης
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ενημερώσω ότι λόγω προβλημάτων υγείας αναστέλλω την δραστηριότητά μου τουλάχιστον για αυτόν τον καιρό. Ευχαριστώ για την κατανόηση
Νικόλαος Μάννης

Περαστικά, και ευχόμαστε ταχυτάτη ανάρωση!

Δ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ενημερώσω ότι λόγω προβλημάτων υγείας αναστέλλω την δραστηριότητά μου τουλάχιστον για αυτόν τον καιρό. Ευχαριστώ για την κατανόηση
Νικόλαος Μάννης

Περαστικα .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Περαστικά και από μένα. Με το καλό να επανέλθεις.
 

ΜΙΧΑΗΛ Σ Δ

Νέο μέλος
Ἀπό τά ΧΡ καί μετά δέν χρειάζεται πλέον κανένα πρόγραμμα. Κατ᾿ εὐθεῖαν γράφεις. Μιά ἀλλαγή στό πληκτρολόγιο καί ἐκμάθηση τῶν πλήκτρων. Αὐτά πού παραπέμπω ἐγώ τῆς Microsoft ἰσχύουν καί γιά τά Vista. Ἀπό τήν σελίδα τῆς Microsoft θά μάθεις περισσότερα.
Ἄν ξέρει κανείς ἄλλος κάτι ἄς γράψει.


Ψάχνοντας γιὰ πολυτονικὲς γραμματοσειρὲς, πρὶν ἀπό χρόνια, βρῆκα αὐτὸ τὸ ἀρχεῖο, ποὺ μὲ βοήθησε πολὺ στὴν ἀρχή, καὶ συνεχίζω νὰ τὸ συμβουλεύομαι καὶ τώρα
 

Attachments

  • ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ.pdf
    310.1 KB · Views: 119
Top