Των Αγίων Πατέρων ο χορός

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Προσωπική εκτέλεση....Βάλτε την καλήν σας προαίρεσιν και κρίνετε....
Η ηχογράφηση έγινε πριν ..........μερικούς μήνες:wink:.Πιστεύω να είστε καλοπροαίρετοι και προς ανταπόδοσιν αυτού σας δίνω τον λόγο μου ότι θα ανεβάζω συχνά σπάνια αρχεία........:eek::eek:
 

Attachments

  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΑΓ.ΠΑΤ..WMA
    1.7 MB · Views: 267

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Θέλει πολύ θάρρος (που δεν το έχω) για να ανεβάσει κάποιος ηχογράφησή του κ ειδικά το συγκεκριμένο δοξαστικό που έχει ψαλλεί από τους πάντες. Μπράβο για το θάρρος σου κ το σχόλιο για το αποτέλεσμα; Καλό. Καλή δύναμη.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Θέλει πολύ θάρρος (που δεν το έχω).....
το σχόλιο για το αποτέλεσμα; Καλό. Καλή δύναμη.

1) Να οπλιστείς με θάρρος και να μας το πείς κι εσύ (και όχι μόνο αυτό) ... γιατί όχι; Γι αυτό υπάρχει αυτή η ενότητα, Ηχογραφήσεις μελών του φόρουμ και ο τολμών νικά ... την ... ατολμία του!:D Από την ενότητα αυτή ξεκίνησα κι εγώ να ανεβάζω δειλά-δειλά τις δικές μου ηχογραφήσεις...
2) Για το αποτέλεσμα... όχι μόνο καλό, πάρα πολύ καλό! (Το ότι δεν ξέφυγε το ίσο ούτε ... ένα τ.μ. (=τον. μόριο / να μη διαβαστεί .... τετρ. μέτρο:D:D) πού το πας!
Μπράβο Φώτη! Τα ισοκρατήματα σού το χαλάνε λίγο, αλλά όλοι γνωρίζουν ότι το ισοκράτημα είναι δυσκολότερο από το μέλος για να μην πω ότι ο ισοκράτης πρέπει να γνωρίζει τουλάχιστον εξ ίσου καλά μουσική όπως και ο μελωδός... για παράδειγμα, στους χορούς που συμμετέχουν σε επίσημες εκδηλώσεις, ισοκράτες δεν είναι όποιοι λάχει, αλλά όσοι τό 'χουν!:wink:
Δυστυχώς είμαστε αναγκασμένοι να δεχόμαστε τους όποιους βοηθούς μας και να λέμε και ευχαριστώ για την παρουσία τους, αρκεί να μην είναι φάλτσοι:rolleyes:.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
1) Να οπλιστείς με θάρρος και να μας το πείς κι εσύ (και όχι μόνο αυτό) ... γιατί όχι; Γι αυτό υπάρχει αυτή η ενότητα, Ηχογραφήσεις μελών του φόρουμ και ο τολμών νικά ... την ... ατολμία του!:D Από την ενότητα αυτή ξεκίνησα κι εγώ να ανεβάζω δειλά-δειλά τις δικές μου ηχογραφήσεις...
2) Για το αποτέλεσμα... όχι μόνο καλό, πάρα πολύ καλό! (Το ότι δεν ξέφυγε το ίσο ούτε ... ένα τ.μ. (=τον. μόριο / να μη διαβαστεί .... τετρ. μέτρο:D:D) πού το πας!
Μπράβο Φώτη! Τα ισοκρατήματα σού το χαλάνε λίγο, αλλά όλοι γνωρίζουν ότι το ισοκράτημα είναι δυσκολότερο από το μέλος για να μην πω ότι ο ισοκράτης πρέπει να γνωρίζει τουλάχιστον εξ ίσου καλά μουσική όπως και ο μελωδός... για παράδειγμα, στους χορούς που συμμετέχουν σε επίσημες εκδηλώσεις, ισοκράτες δεν είναι όποιοι λάχει, αλλά όσοι τό 'χουν!:wink:
Δυστυχώς είμαστε αναγκασμένοι να δεχόμαστε τους όποιους βοηθούς μας και να λέμε και ευχαριστώ για την παρουσία τους, αρκεί να μην είναι φάλτσοι:rolleyes:.

Στὶς χορωδίες ὄμως γίνεται συνεχόμενη καὶ ἐντατικὴ προετοιμασία ΟΛΩΝ, ἐνῶ στὴν μάχιμη ἀκολουθία συχνότατα δὲν ὑπάρχει συστηματικὴ προεργασία ἐπὶ τῶν ἱσοκρατῶν ἀπὸ τὸν πρωτοψάλτη ἤ πρόκειται γιὰ εὐκαιριακὴ παρουσία, λόγω ... μαξιλαρολαγνείας:p.

Συνεπῶς, δὲν εἶναι μόνο θέμα ἀνάγκης ἀλλὰ καὶ θέμα προμήθειας τοῦ πρωτοψάλτη ...

Νά 'στε καλὰ.

ΥΓ. Περιμένουμε ἀκόμη κάτι στιχηραρικὰ λειτουργικὰ ἀπὸ τὸ συρτάρι, σὰν ἐκείνα τὰ ὠραία τοῦ πλ. δ΄. Ὁλόκληρη ἡ σειρὰ, γίνεται; :)
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Προσωπική εκτέλεση....Βάλτε την καλήν σας προαίρεσιν και κρίνετε....
Η ηχογράφηση έγινε πριν ..........μερικούς μήνες:wink:.Πιστεύω να είστε καλοπροαίρετοι και προς ανταπόδοσιν αυτού σας δίνω τον λόγο μου ότι θα ανεβάζω συχνά σπάνια αρχεία........:eek::eek:

Αγαπητέ καλά κάνατε και ανεβάσατε το ηχητικό να είστε καλά πάντα τέτοια
 
ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ;88648 said:
Προσωπική εκτέλεση....Βάλτε την καλήν σας προαίρεσιν και κρίνετε....
Η ηχογράφηση έγινε πριν ..........μερικούς μήνες:wink:.Πιστεύω να είστε καλοπροαίρετοι και προς ανταπόδοσιν αυτού σας δίνω τον λόγο μου ότι θα ανεβάζω συχνά σπάνια αρχεία........:eek::eek:
Ο καλύτερος ψάλτης στη Λάρισα αυτή τη στιγμή !!! με διαφορά !!! Στύλ μοναδικό με πάντρεμα μέγιστου Ταλιαδώρου και καλλιτέχνη Δασκαλούδη.
Όλα τα λεφτά κύριοι !!! Να τον έχει καλά ο Κύριος !!!
 
Last edited:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ο καλύτερος ψάλτης στη Λάρισα αυτή τη στιγμή !!! με διαφορά !!! Στύλ μοναδικό με πάντρεμα μέγιστου Ταλιαδώρου και καλλιτέχνη Δασκαλούδη.
Όλα τα λεφτά κύριοι !!! Να τον έχει καλά ο Κύριος !!!

Αδελφέ και συνάδελφε πρωτοψάλτα Ι.Ν.Μεταμορφώσεως Λάρισας Κων/νε σ΄ευχαριστώ για την αγάπη σου.Είμαι ένα μηδενικό μπροστά στα νοήματα των ψαλτικών εννοιών.Δεν πρέπει να ξεχνούμε επίσης τα νοήματα των εξής:
-πάντα ονείρων απατηλότερα
-ως άνθος μαραίνεται και ως όναρ παρέρχεται
-πάντα ματαιότης τα ανθρώπινα
-επελθών γαρ ο θάνατος ταύτα πάντα εξηφάνισται
-είδον τα οστά και είπον: άρα τις εστίν;
-άμορφον άδοξον μη έχουσαν είδος.
Αυτά να θυμόμαστε για να ταπεινωνόμαστε.
Καλόν Παράδεισον να έχουμε αδέλφια.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
κ. Κερμελίδη, σας ακούω για πρώτη φορά. Δεν ήξερα ότι είστε τέτοιο ταλέντο.
Μπράβο σας.

Α.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αδελφέ κ.Αηδόνη σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και την τιμή που μου κάνετε.Πιστεύω όμως ότι θα πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να φτάσουμε σε κάποιο καλό επίπεδο.Πιστεύω στην λαϊκή ρήση, κάθε μέρα και καλύτερα.
Συγκινημένος και με πολλή αγάπη σας ευχαριστώ όλους σας.
 
Top