Τυπικό 9ης Σεπτεμβρίου

gorgopodarous

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
Αγαπητοι συναδελφοι θα μπορουσατε να με βοηθησετε με το τυπικο της εορτης των αγιων Ιωακειμ και Αννης της 9ης Σεπτεμβριου για μια αγρυπνια που θα τελεσουμε? Εχω μπερδευτει λιγο...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αγαπητοι συναδελφοι θα μπορουσατε να με βοηθησετε με το τυπικο της εορτης των αγιων Ιωακειμ και Αννης της 9ης Σεπτεμβριου για μια αγρυπνια που θα τελεσουμε? Εχω μπερδευτει λιγο...

Αγρυπνία με την έννοια της πλήρους εορταστικής ακολουθίας δεν τελείται σύμφωνα με την διάταξη του Μηναίου.
Εφόσον θα τελεσθεί νυκτερινή σύναξη (Εσπερινός- Όρθρος- Θεία Λειτουργία) θα ήταν νομίζω ορθότερο να τελεσθούν οι ακολουθίες όπως προβλέπονται.
Δηλ. χωρίς είσοδο στον εσπερινό, χωρίς καταβασίες στον όρθρο, με την χύμα δοξολογία και με απόστιχα των αίνων.
Θα πρέπει πάντως να πεισθούν οι κληρικοί για αυτό...
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

«Πρὸς μεγαλυτέραν ὅμως τιμὴν τῶν ἁγίων θεοπατόρων εἶναι δυνατὸν ἐν μὲν τῷ Ἑσπερινῷ νὰ γίνῃ εἴσοδος, ἐν δὲ τῷ Ὄρθρῳ νὰ ψαλοῦν καταβασίαι Σταυρὸν χαράξας, τὰ προσόμοια καὶ τὸ δοξαστικὸν τῶν ἀποστίχων εἰς τοὺς αἴνους καὶ μετ᾿ αὐτοὺς δοξολογία μεγάλη» (ΣΤ σ. 154).


 

gorgopodarous

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
Οντως ειναι δυσκολο να πεισθουν οι κληρικοι γιατι οταν τους ειπα για το οτι δεν εχει εισοδο στον εσπερινο κ δεν εχει αινους αλλα αποστιχα...Πιθανοτερο ειναι να ακολουθησω την συμβουλη του π.Μαξιμου. Ευχαριστω
 
Top