Τυπικόν της του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας (ΤΜΕ)

skoum_k

Μέλος
Τελικά τι έγινε;
Αναφορικά με τον αρχαιολογικό νόμο Ν.3028/2002 έχει συμπληρωθεί με το Ν.3658/2008 περί μέτρων για την προστασία των πολιτιστικών αγαθών, αλλά κατά την άποψη μου, παρότι δεν είμαι νομικός, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η νομοθεσία αναφέρεται στα πρωτότυπα βιβλία και δεν αφορά την διάδοση αντιγράφων τους στο διαδίκτυο. Παραθέτω στο "φόρουμ" αυτή την πληροφορία και εάν κάποιος νομικός της ομάδας θέλει να άσχοληθεί περισσότερο, μπορεί να το κάνει.
Πάτερ Μάξιμε ευχαριστούμε θερμά για την πληροφορία.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αναφορικά με τον αρχαιολογικό νόμο Ν.3028/2002 έχει συμπληρωθεί με το Ν.3658/2008 περί μέτρων για την προστασία των πολιτιστικών αγαθών, αλλά κατά την άποψη μου, παρότι δεν είμαι νομικός, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Η νομοθεσία αναφέρεται στα πρωτότυπα βιβλία και δεν αφορά την διάδοση αντιγράφων τους στο διαδίκτυο. Παραθέτω στο "φόρουμ" αυτή την πληροφορία και εάν κάποιος νομικός της ομάδας θέλει να άσχοληθεί περισσότερο, μπορεί να το κάνει.
Πάτερ Μάξιμε ευχαριστούμε θερμά για την πληροφορία.

Ὁ ἀρχαιολογικὸς νόμος 3028/2002 εἶναι ὁ βασικὸς νόμος μὲ τὸν ὁποῖο ὁρίζεται ὁ,τιδήποτε ἀφορᾶ τὶς ἀρχαιότητες καὶ τὸ νομικό τους πλαίσιο ὅπως ἐπίσης τὴν λειτουργία τῶν ἁρμοδίων κρατικῶν ὀργάνων. Ὁ 3658 ἁπλὰ ἐμβαθύνει στὸ ζήτημα τῆς ἀρχαιοκαπηλίας κινούμενος παράλληλα χωρὶς νὰ μεταβάλει τίποτε στὸν ἀρχαιολογικὸ νόμο ποὺ παραμένει σὲ ἰσχύ καὶ ἐφαρμόζεται.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Μπορεῖ κάποιος σήμερα νὰ ἀγοράσει τὸ ΤΜΕ Σαλιβέρου; Πωλεῖται πουθενά;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Last edited:
Top