Τυπικόν της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας - Γεωργίου Βιολάκη, έκδοση 1888

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θερμές ευχαριστίες στο Μανώλη Γιαννόπουλο για την ιστορική πράγματι προσφορά του! Τα αρχεία είναι μεγαλούτσικα ~200Mb το καθένα.

Το πρώτο μήνυμα είναι κάπως λιτό ακόμα, ο Μανώλης Γιαννόπουλος μπορεί να προσθέσει πληροφορίες, εγώ μόνο βοήθησα στην ανάρτηση των συνδέσμων με δική του αίτηση.

Και πάλι ευχαριστώ!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Θερμότατες εὐχαριστίες κι ἀπὀ μένα στόν κ. Γιαννόπουλο γιά τήν πολύτιμη ὄντως αὐτή προσφορά του. Ὁ Θεός νά τοῦ χαρίζει κάθε καλό καί νά συνεχίσει νά μᾶς φωτίζει μέ τίς γνώσεις του, νά κάνει καλά καί ἡ πανεπιστημιακή του καριέρα νά εἶναι ἀνοδική καί προαγωγική.
Ἐγώ εἶχα γράψει κάποια πράγματα ἐδῶ περί αὐτῆς τῆς πρώτης καί σπάνιας ἐκδόσεως. Ὁ κ. Γιάννόπουλο γνωρίζει καλύτερα νά συμπληρώσει τό μήνυμά του καί νά προλογίσει αὐτήν τήν σπουδαία ἀνάρτηση στό Ψαλτολόγιον, ἡ ὁποία τό κάνει ἀκόμη πλουσιώτερο.
Ἐγώ ἐπίσης κατέβασα καί τά 3 ἀρχεῖα καί τά ἀποθήκευσα. Χωρίς νἀ γνωρίζω πολλά, θά ὑπάρξει κάποιος πού θά μετατρέψει τίς εἰκόνες σέ pdf, ὥστε νά τίς βλέπουμε συνεχόμενες; Γίνεται αὐτό;

Καί πάλι εὐχαριστοῦμε πολύ !!!


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

Ἐγώ ἐπίσης κατέβασα καί τά 3 ἀρχεῖα καί τά ἀποθήκευσα. Χωρίς νἀ γνωρίζω πολλά, θά ὑπάρξει κάποιος πού θά μετατρέψει τίς εἰκόνες σέ pdf, ὥστε νά τίς βλέπουμε συνεχόμενες; Γίνεται αὐτό;

Γίνεται πάτερ με το Acrobat Professional και μπορώ να το κάνω, πρώτα ο Θεός, το βράδυ, αν δεν με προλάβει κάποιος.

Κι από μένα θερμότατες ευχαριστίες στον κ. Γαννόπουλο και καθε καλο να έχει από τον Θεό...
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Αγαπητοί φίλοι
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια και τις ευχές, ειλικρινά δεν θεωρώ ότι έκανα κάτι σπουδαίο. Αφού το είχα (από την εποχή που τα παιδιά μου ήταν μικρά και είχα περιθώριο για τέτοιες οικονομικές "αταξίες", μετά μεγάλωσαν τα παιδιά και....) και είδα ότι για πολλούς είναι χρήσιμο, γιατί να μην το φωτογραφήσω; Το αρχικό μήνυμα όταν προσπάθησα να το ανεβάσω ήταν το εξής:

Τυπικόν της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας-Γεωργίου Βιολάκη, έκδοση 1888.

Χρησιμοποίησα αρκετά υψηλή ανάλυση και τα τρία συνολικά αρχεία είναι μεγάλα. Αν μπορεί κάποιος να τα κάνει πιο εύχρηστα θα του οφείλουμε χάριτες.

αρχείο 1
αρχείο 2
αρχείο 3

Ε.Γ.


Επειδή όμως είχα πρόβλημα με τους συνδέσμους, μετά την τρίτη-τέταρτη προσπάθεια παρακάλεσα τον Δημήτρη να τους ανεβάσει εκείνος για να δουλεύουν σωστά. Ήδη τα πνεύματά μας συναντήθηκαν και ο π. Μάξιμος παρακάλεσε και ο φίλος Γιώργος ανέλαβε μόλις μπορέσει να το κάνει και pdf. Μακάρι να βοηθήσει την παρέα και άλλους. Για θέματα ουσίας του βιβλίου δεν θα πω τίποτα, υπάρχουν πιο αρμόδιοι από εμένα σε θέματα Τυπικού.
Καλές αναγνώσεις
Ε.Γ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Πρέπει νὰ ληφθοῦν ὑπ' ὄψιν καὶ τὰ Παροράματα-Προσθῆκαι.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Σόρυ master_yanni, αυτό το Mediafire είναι τάχιστο...

Αχ ρε Χαρη, εχε χαρη που εχω κατεβασει πολλα και διαφορα απο αυτα που ανεβασες κατα καιρους, αλλιως θα σου την ελεγα! :D

Παντως αν πανε ολα καλα, ελπιζω να μετακομιζω συντομα, οποτε υπομονη....και νηστεια ....για λιγο διαστημα ακομη!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
και νηστεια ....για λιγο διαστημα ακομη!
:( ακόμη δεν άρχισε... :(
ΥΓ: Ούτε 3 λεπτά δεν έκανε να κατεβάσει τα 150 ΜΒ το MediaFire. Για τα αρχικά 600ΜΒ έκανα 3-4 ώρες...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μάλλον σε πρόλαβα Γιώργο μου, δεν είχα ύπνο. Ελπίζω μόνο να μην έκανες ήδη πολλή δουλειά.
Δεν ήταν θέλημα Θεού. Εχθές το βράδυ το είχα τελειώσει και πάνω που ήμουν στο upload ένα αναπάντεχο γεγονός υγείας με εμπόδισε. Ζητώ συγνώμη κ. Γιαννόπουλε. (πήρα και οχτώ ευχαριστίες για ένα "πουκάμισο αδειανό"....)
Ευχαριστούμε, βρε Χάρη, να' σαι καλά.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
:( ακόμη δεν άρχισε... :(

Αφου περασε η τσικνοπεμπτη, πλεον εχουμε παρει φορα για σαρακοστη.

Δεν λεω οτι το mediafire δεν ειναι καλο, αλλα το εχει μπλοκαρει το "The Great wall of China" που ειναι ενα firewall που κοβει ολες τις σελιδες που δεν δεχονται να περασουν την Κινεζικη λογοκρισια. Μεχρι πριν μερικους μηνες ουτε wikipedia δεν ανοιγε. Μετα τους Ολυμπιακους οσα ειχαν ανοιξει προσωρινα, παλι εκλεισαν.

Αν και ειμαι υπερ του να υπαρχει ελεγχος και μεχρι καποιο σημειο, απο την αλλη ειμαι και αιχμαλωτος ιδιαιτερα για σελιδες θρησκευτικου περιεχομενου (στα Αγγλικα περισσοτερο), διαφορα μπλογκ κτλ οπως και online εφημεριδες.

Οταν θα φυγω απο την Κινα θα γραψω κατι σχετικα για την θρησκεια και λογοκρισια στην Κινα για να το μελετησουμε ολοι.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

«Ἄνθρωπός τις εἶχε τέκνα δύο, καὶ προσελθὼν τῷ πρώτῳ εἶπε· τέκνον, ὕπαγε σήμερον ἐργάζου ἐν τῷ ἀμπελῶνί μου.
Ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν· οὐ θέλω· ὕστερον δὲ μεταμεληθεὶς ἀπῆλθε.
Καὶ προσελθὼν τῷ δευτέρῳ εἶπεν ὡσαύτως. Ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν· ἐγώ, Κύριε· καὶ οὐκ ἀπῆλθε.
Τίς ἐκ τῶν δύο ἐποίησε τὸ θέλημα τοῦ πατρός;»​

Εὐχαριστοῦμε πάρα πολύ τόν Χάρη γιά τήν μετατροπή, ἀλλά καί τόν Γιῶργο γιά τήν προθυμία.

[Φυσικά καί ἀστειεύομαι Γιῶργο μέ τό χωρίο.]

Ὅλα ὅμως ὀφείλονται στήν καταπληκτική φωτογράφηση πού ἔκανε ὁ κ. Γιαννόπουλος, γιά τήν ὁποία ἀφενός καλῶς ἔμειναν τά δάκτυλά του καί ἀφετέρου ἄξιζε καί ὁ κόπος τοῦ πρώτου κατεβάσματος.

Εὐχαριστοῦμε ὅλους καί ἰδιαιτέρως τόν Διαχειριστῆ, πού ἄνευ ἐκείνου θά εἴμασταν πολύ φτωχότεροι.


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Να υποθέσω λοιπόν ότι αρχικά ζητήθηκε από τον Χάρη κι αυτός αρνήθηκε...:wink:


ΥΓ κι εγώ αστειεύομαι, πάτερ
 

xrysafis

Μέλος
Δεδομένης και της έλειψης του βιβλίου στο εμπόριο, μήπως υπάρχει τρόπος να χωριστούν τα δισέλιδα σε μονές σελίδες, ώστε να μπορεί κάποιος να το εκτυπώσει και να το κάνει βιβλίο; Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Οι πρώτες σελίδες (προθεωρία) υπάρχουν εδώ: . Πρέπει να βγεί μόνο το υδατογράφημα. Το υπόλοιπο βιβλίο όμως...
Νά θυμήσω ὅτι ἡ Προθεωρία ὑπάρχει κι ἐδῶ. Βέβαια ἐννοεῖς τῆς ἔκδοσης τοῦ 1888. Εἶναι σίγουρο ὅτι δέν τό ἔχει ὁλόκληρο τό Α.Π.Θ.;

Πάντως...

Δεδομένης και της έλειψης του βιβλίου στο εμπόριο, μήπως υπάρχει τρόπος να χωριστούν τα δισέλιδα σε μονές σελίδες, ώστε να μπορεί κάποιος να το εκτυπώσει και να το κάνει βιβλίο; Ευχαριστώ.

...νομίζω ὅτι δέν εἶναι κάτι πού θά ἐξυπηρετήσει. Δέν εἶναι εὔκολο νά δεθεῖ ἔστω κι ἄν χωρισθοῦν οἱ σελίδες. Τό κιτρινωπόν τῆς φωτογραφήσεως δέν θά ἐκτυπωθεῖ εὔκολα, ἐκτός ἄν γίνει ἔγχρωμη ἐκτύπωση, ἡ ὁποία θά κοστίσει ἀρκετά.

Ἡ ἔκδοση τοῦ 1888 φυσικά δέν ὑπάρχει στό ἐμπόριο. Ὑπάρχει ὅμως ἡ ἐπανέκδοση, στήν ὁποία ἔχουν διορθωθεῖ καί τά παροράματα καί ἔχουν προστεθεῖ οἱ ἐλλείψεις, καί ἡ ὁποία συμφέρει στήν ἀγορά, ἀπό τό δέσιμο αὐτοῦ τοῦ ἀρχείου, τό ὁποῖο ὅμως μᾶς εἶναι πολύτιμο γιά ἄλλες ποικίλες χρήσεις, ἔτσι ὅπως εἶναι ψηφιοποιημένο.

Μέ τήν εὐκαιρία ἐπισυνάπτω ἀπό τίς τελευταῖες σελίδες τά παροράματα καί τίς προσθῆκες αὐτῆς τῆς ἔκδοσης τοῦ 1888. Κάπου τίς εἶχε ἀναρτήσει ἤ μᾶλλον μόνον τίς εἶχε ὑποδείξει ὁ Μανουήλ. Εἶναι χρήσιμες γιά τήν ψηφιακή χρήση αὐτῆς τῆς ἔκδοσης.

 

Attachments

  • Typikon-MXE-Violaki-1888-Paroramata.pdf
    631.3 KB · Views: 834
Last edited:

xrysafis

Μέλος
Πάτερ, ούτε η επανέκδοση υπάρχει πια, όπου και να έψαξα, δεν κατάφερα να το βρω, ούτε κατόπιν παραγγελίας. Δεν ξέρω γιατί, ο εκδότης έγινε άφαντος, δεν μπορεί να τον βρει κανείς! Όσο για το κιτρινωπό της παλιάς έκδοσης, αυτό διορθώνεται σχετικά εύκολα στο φωτοσοπ. Για το δέσιμο, μια καλή θερμοκόληση (προσωπικά) μου αρκεί. Οπότε το αίτημα για χωρισμό των δισέλιδων από κάποιον ειδήμονα παραμένει. Ευχαριστώ.
 
Last edited:

dimitris

Παλαιό Μέλος
, ούτε η επανέκδοση υπάρχει πια, όπου και να έψαξα, δεν κατάφερα να το βρω, ούτε κατόπιν παραγγελίας,.
Αφού δεν υπάρχει στο εμπόριο ), ορίστε σε ασπρόμαυρο.
Αλλά εάν βγει στο εμπόριο προτείνω να το αγοράσετε γιατί είναι ότι πολυτιμότερο για το αναλόγιο.
http://psaltiri.gr/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1381&Itemid=
 
Last edited by a moderator:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ἡ α' ἔκδοση τοῦ ἔτους 1888 στὴν διάταξη τοῦ ὄρθρου τῆς Κυριακῆς μετὰ τὰ Φῶτα (σ. 152) περιέχει τὶς ἐντὸς εἰσαγωγικῶν φράσεις:

ὁ α' τῆς ἑορτῆς μετὰ «στίχου Δόξα σοι ὁ Θεός, ἀπὸ γ' ᾠδῆς κάθισμα μεθέορτον, ἀφ' στ'» κοντάκιον καὶ οἶκος τὰ ἀναστάσιμα

οἱ ὁποῖες ἔχουν ἐκπέσει ἀπὸ τὴν ἔκδοση τοῦ Σαλιβέρου (σ. 147).
 
Top