[Ερώτηση] Τυπική διάταξη του Εσπερινού και του Όρθρου της 11 Ιουνίου 2009 (Πέμπτη μετα την Πεντηκοστή)

IAT

Νέο μέλος
Χαίρετε!

Είμαι καινούριο μέλος της διαδικτυακής παρέας του Ψαλτολογίου.
Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που γίνεται εδώ και τις εμπεριστατωμένες απόψεις που διαβάζουμε!

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση στους επαΐοντες:

Χθες βράδυ (10 προς 11 Ιουνίου) ψάλαμε με κάποια άλλα παιδιά σε μια αγρυπνία, αλλά το θέμα του τυπικού μάλλον δεν πήγε και τόσο καλά. Αυτοσχεδιάζαμε!

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποια θα ήταν η σωστή τυπική διάταξη του Εσπερινού και του Όρθρου, μιας και εκτός της Πεντηκοστής (που δεν έχει αποδοθεί ακόμα), εορτάσαμε και τους Αγ. Αποστόλους Βαρθολομαίο και Βαρνάβα, τη σύναξη της Θεοτόκου εν τω Άδειν αλλά και τον Άγ. Λουκά Συμφερουπόλεως & Κριμαίας τον Ιατρό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αυτοσχεδιάζαμε!​

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποια θα ήταν η σωστή τυπική διάταξη του Εσπερινού και του Όρθρου, μιας και εκτός της Πεντηκοστής (που δεν έχει αποδοθεί ακόμα), εορτάσαμε και τους Αγ. Αποστόλους Βαρθολομαίο και Βαρνάβα, τη σύναξη της Θεοτόκου εν τω Άδειν αλλά και τον Άγ. Λουκά Συμφερουπόλεως & Κριμαίας τον Ιατρό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλωσόρισες καί καλή συνέχεια!

Αὐτό πού τόνισα (μέ ἔντονα καί στό κέντρο) στό μήνυμα σου –καθώς πρόκειται καί γιά δικό σου συμπέρασμα ἀπό ἔνστικτο– εἶναι ἡ μόνη κατάληξη σέ μιά τέτοια «προσπάθεια», γιατί δέν ὑπάρχει καί δέν μπορεῖ νά συνταχθεῖ τέτοια τυπική διάταξη, πού νά προβλέπει 5 ἑορτές (*) μαζί!
Αὐτά τά πράγματα δέν γίνονται καί οὔτε προβλέπονται.

Καλή συνέχεια καί μήν ἀποθαρρύνεσαι!


(*) Δηλαδή 5 κανόνες. Γιά διάταξη στιχηρῶν ἑσπερινοῦ καί ὄρθρου δέν τό συζητᾶμε. Ποῦ νά βρεῖς ἄκρη...


 

IAT

Νέο μέλος
Σᾶς εὐχαριστῶ πάτερ γιά τήν ὑπόδειξη.

Ἐπομένως, πῶς θά ἔπρεπε νά κάνουμε τήν ἀγρυπνία;
Νά διαλέξουμε π.χ. ἕναν Ἅγιο ἀπό τούς ἕορτάζοντες καί να ψάλουμε τά τροπάρια τῆς Ἑορτῆς μαζί μέ αὐτά τοῦ Ἁγίου;

Τά τροπάρια τῆς Ἑορτῆς ψάλλονται ὁπωσδήποτε, ἔτσι δέν εἶναι;

 
Top