Τυπική διάταξη ΜΤ για Κυριακή 14-11-2021

χερουβιμ

Active member
Απο το τυπικον της μεγαλης χριστου εκκλησιας 2021 διαβαζω. ''εις τους αινους αναστασιμα στιχηρα 4 και του αποστολου προσομια 3 ''των ουρανιων σου φθογγων...'' και 4ον το δια το δοξα των αινων ιδιομελον του αποστολου ''κροτησωμεν εν ασμασι...'' Γνωριζει καποιος που βρισκεται αυτο το ερμο ιδιομελο γιατι εχω φαει τον κοσμο αλλα πουθενα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Απο το τυπικον της μεγαλης χριστου εκκλησιας 2021 διαβαζω. ''εις τους αινους αναστασιμα στιχηρα 4 και του αποστολου προσομια 3 ''των ουρανιων σου φθογγων...'' και 4ον το δια το δοξα των αινων ιδιομελον του αποστολου ''κροτησωμεν εν ασμασι...'' Γνωριζει καποιος που βρισκεται αυτο το ερμο ιδιομελο γιατι εχω φαει τον κοσμο αλλα πουθενα.
Βρίσκεται στίς 16 Νοεμβρίου...
Πάντως τό τυπικον της μεγαλης χριστου εκκλησιας 2021 = τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου (ΕΟΠ) δέν λέει κάτι τέτοιο...
Ἄλλο τό λέει... καί νά προσέχεις τί γράφεις...
 

χερουβιμ

Active member
Βρίσκεται στίς 16 Νοεμβρίου...
Πάντως τό τυπικον της μεγαλης χριστου εκκλησιας 2021 = τοῦ Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου (ΕΟΠ) δέν λέει κάτι τέτοιο...
Ἄλλο τό λέει... καί νά προσέχεις τί γράφεις...
αγαπητε μου ειναι εκδοση του παναγοπουλου και το εχω μπροστα μου.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
αγαπητε μου ειναι εκδοση του παναγοπουλου και το εχω μπροστα μου.
Δέν εἶπα κάτι διαφορετικό...
Ἁπλῶς δέν τό ἀνέφερα...
Δέν εἶναι πάντως το τυπικον της μεγαλης χριστου εκκλησιας 2021 ...

Ἀκόμη δέν κατάλαβες;;;;;;;;;;
Θέλεις τό ἰδιόμελο τῆς 16ης Νοεμβρίου, ὅπως ἔγραψα, τοῦ Εὐαγγελιστοῦ Ματθαίου;;;;;;;;


Τόσο δύσκολα ;;;;;;;;;;
 

χερουβιμ

Active member
τεσπα μικρον τυπικον γραφει κατα τα προτυπα της μτχ. δεν εχει διαφορες πιστευω.δηλαδη ειναι το ιδιο με του ματθαιου ως δοξα?
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
τεσπα μικρον τυπικον γραφει κατα τα προτυπα της μτχ. δεν εχει διαφορες πιστευω.δηλαδη ειναι το ιδιο με του ματθαιου ως δοξα?
Ὄχι εὐλογημένε!!!!!!!
Πρόκειται γιά λάθος!!!!!
Ἀντί νά γράψουν «Φιάλαι τῶν ἀρωμάτων ἐν κόσμῳ ...» ἀπό λάθος γράφτηκε τό τῆς 16ης.

Πάντως ἄς μή τηροῦμε τέτοιες διατάξεις τοῦ Ἁγίου Σάββα...
Ὑπάρχουν διαφορές...
Δές προηγουμένως τήν ΕΟΠ...

Σ.σ. Αὐτά ἤ θά διαγραφοῦν ἤ θά μεταφερθοῦν. Πρόν τό παρόν μένουν ἐδῶ...
 

χερουβιμ

Active member
Ὄχι εὐλογημένε!!!!!!!
Πρόκειται γιά λάθος!!!!!
Ἀντί νά γράψουν «Φιάλαι τῶν ἀρωμάτων ἐν κόσμῳ ...» ἀπό λάθος γράφτηκε τό τῆς 16ης.

Πάντως ἄς μή τηροῦμε τέτοιες διατάξεις τοῦ Ἁγίου Σάββα...
Ὑπάρχουν διαφορές...
Δές προηγουμένως τήν ΕΟΠ...

Σ.σ. Αὐτά ἤ θά διαγραφοῦν ἤ θά μεταφερθοῦν. Πρόν τό παρόν μένουν ἐδῶ...
καλα και πως γινεται να κανουν τετοια χτυπητα λαθη..
 
καλα και πως γινεται να κανουν τετοια χτυπητα λαθη..
Υπάρχουν, επειδή τους αγοράζουμε...
Το τυπικό είναι ένα. Αυτό που ορίζει η Εκκλησία της Ελλάδος μέσω της Α. Δ.
Απλό, αλλά για κάποιους, δυσκολοχώνευτο.
Γιατί βγάζω τέτοια κακία; Επειδή σε τόσα αναλόγια που πάμε, ο καθένας τον χαβά του... λες και δεν υπάρχει οδηγός και κανόνας.
Χαλάω και το θέμα...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
1) Καί φέτος θραύση θά κάνει... καί ὑπάρχουν λόγοι... πού δέν ἀναλύω τώρα.
2) Ἐντάξει ὑπάρχει καί ΕΟΠ, ὅπως ἐγραψα, γιατί τό μέλος εἶναι ἀπό Μεγαλόνησο...
3) Τό πρόβλημα μέ τό ΜΤ εἶναι (ὅπως ἔχουμε ξαναγράψει) ὅτι διακηρύσσει ὅτι συντάσσεται σύμφωνα μέ τό ΤΜΕ, ἀλλά ὅλο καί περισσότερο καταστρώνει διατάξεις ΤΑΣικές... καί ΤΓΡικές...

Μιἀ ἄλλη παρατήρηση εἶναι ὅτι
4) Ἀπό κάποιους ὑπάρχει ἐμπιστοσύνη ἀπόλυτη σέ αὐτό πού χρησιμοποιοῦν καί δέν θέλουν νά πιστέψουν ὅτι πρόκειται γιά σφάλμα, πού φυσικό εἶναι σέ κάθε ἔκδοση νά συμβεῖ... καί συμβαίνει... καί
5) Πιστεύουν πώς δέν ὑπάρχουν διαφορές...
 
Top