Τυπικές ατασθαλίες γενικώς

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Σε άλλη στήλη, έχει ανοίξει "θέμα" Τυπικού και Ιερών Ακολουθιών.
Σαν απάντηση σε όλα όσα έχουν συζητηθεί, ανεβάζω μία επιστολή, προς τον τότε Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο και ελπίζω να βάλω κι εγώ την πινελιά μου στο όλο θέμα.
 

Attachments

  • Πρός Μακαριώτατον ( Τυπικές ατασθαλίες ).DOC
    224 KB · Views: 249

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Στό κάτω – κάτω Μακαριώτατε, ελπίζω να συμφωνή-σετε μαζί μου, ότι εκτός του ότι , οι μόνοι αρμόδιοι να ψάλλουν τα των Ιε-ρών Ακολουθιών, είναι ΑΝΑΝΤΙΡΡΗΤΑ οι Ιεροψάλτες ( γι’ αυτό και προσλαμβά-νονται άλλωστε ), οι περισσότεροι από τους Αρχιερείς, εκτός του ότι δέν γνωρί-ζουν καθόλου Βυζαντινή Μουσική, είναι και κακόφωνοι ή φάλτσοι. Είναι λοιπόν απολύτως δικαία αυτή η Διάταξη της Πατριαρχικής Τάξης, που απαγορεύει στούς χοροστατούντες Αρχιερείς να ψάλλουν.

Δεν θα σχολιασω το υπολοιπο κειμενο, που λεει οντως πολλες αληθειες, αλλα σοβαρα, μετα απο ενα τετοιο σχολιο, περιμενατε και απαντηση απο τον Χριστοδουλο; :D
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Δεν θα σχολιασω το υπολοιπο κειμενο, που λεει οντως πολλες αληθειες, αλλα σοβαρα, μετα απο ενα τετοιο σχολιο, περιμενατε και απαντηση απο τον Χριστοδουλο; :D

Αγαπητέ μου Φίλε, σημασία δεν έχει η απάντηση. Αυτό που μετράει και για μένα είναι σκοπός ζωής, είναι ότι κανένας δεν εξαιρείται από τους Κανόνες και εάν αυτό δεν το καταλαβαίνουν μερικοί, πρέπει να υπάρχουν και κάποιοι, οι οποίοι να τους επαναφέρουν στην Τάξη. Το εάν θα εφαρμόσουν ή όχι αυτά που πρέπει, μου είναι αδιάφορο. Η συνείδησή μου είναι πάντως καθαρή, γιατί εγώ έκανα αυτό που έπρεπε, άσχετα εάν άρεσε ή όχι σε ορισμένους.
Ένα παλιό γνωμικό, λέει, ότι στους ανθρώπους, εάν τους πείς μία κουβέντα ή απλώς τους κοιτάξεις, καταλαβαίνουν και συμμορφώνονται. Στα γαϊδούρια όμως, πρέπει να τους το πείς στη γλώσσα τους για να το καταλάβουν !
Έτσι δεν είναι ;;;;;
 
Last edited:
Να μου ζήσεις Άρχοντα και να αγιάσει το στόμα σου!
Αυτή η παρερμηνεία του "όπως δόξη το προεστώτι" που επισημαίνεις είναι η αιτία όλων των κακών στην Ορθόδοξη Εκκλησία.
 
Σαν απάντηση σε όλα όσα έχουν συζητηθεί, ανεβάζω μία επιστολή, προς τον τότε Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο και ελπίζω να βάλω κι εγώ την πινελιά μου στο όλο θέμα.

Επιτέλους ένας που λέει τα πράγματα με τ' όνομά τους.
Να μού ζήσεις Άρχοντα Ιωαννίδη Δημήτριε - κι ας μη σε γνωρίζω προσωπικά - για την τόλμη και την παρρησία σου!
Πώς να τα "βάλει" ο μακαριστός συνεπώνυμός μου αρχιεπίσκοπος με τα παλιρροιακά κύματα που σήκωσε η επιστολή σου στα λιμνάζοντα λειτουργικά μας ύδατα!
 
Top