Τυπικά και Μακαρισμοί

1) Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει το κείμενο των μακαρισμών;
2) Κάπου στο ψαλτολόγιον είχε αναρτηθεί το κείμενο των τυπικών. Πού μπορώ να το βρώ;
3) Στο Πατριαρχείον έψελαν τα τυπικά εις ήχον πλ. δ΄ κατά τριφωνίαν; Ο Πρίγγος στην ηχογράφηση στην Χρυσοσπηλιώτισσα και ο Στανίτσας στην ηχογράφηση που επισυνάπτω αυτό φαίνεται να κάνουν. Καταλήγουν στο ύψος του Γα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Attachments

  • 914 Tipika_A_Stan.rm
    726.4 KB · Views: 705

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
1) Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει το κείμενο των μακαρισμών;
2) Κάπου στο ψαλτολόγιον είχε αναρτηθεί το κείμενο των τυπικών. Πού μπορώ να το βρώ;
3) Στο Πατριαρχείον έψελαν τα τυπικά εις ήχον πλ. δ΄ κατά τριφωνίαν; Ο Πρίγγος στην ηχογράφηση στην Χρυσοσπηλιώτισσα και ο Στανίτσας στην ηχογράφηση που επισυνάπτω αυτό φαίνεται να κάνουν. Καταλήγουν στο ύψος του Γα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κωνσταντίνε Χαίρε
Σχετικά με το αριθμ. 3 ερώτημά σου η γνώμη μου είναι πως δεν είναι κατα τριφωνία, αλλά το κλασικά του Στανίτσα του πλ. δ. απλά για Νη είχε το Ρε δίεσι ημιτόνου.
Όσον αφορά τους Μακαρισμούς και τα τυπικά έχεις κάποια προτίμηση και πότε τα θέλεις;
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος

Δημήτρη, δεν είναι όμως όλοι οι στίχοι, μόνο όσοι είχαν ηχογραφηθεί. Πάντως είναι καλό για να πάρει κανείς μια ιδέα και για τους υπόλοιπους στίχους.

Υποκειμενικό μεν , αλλά από όσα τυπικα έχω ακούσει τα αγιορείτικα υπερέχουν.

...κατά πολύ!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Δημήτρη, δεν είναι όμως όλοι οι στίχοι, μόνο όσοι είχαν ηχογραφηθεί. Πάντως είναι καλό για να πάρει κανείς μια ιδέα και για τους υπόλοιπους στίχους.



...κατά πολύ!
Σας επισυνάπτω τα του Ιεροθέου Φιλοθεϊτου, δια τον ζήλον σας.
Καλό σας βράδυ
 

Attachments

  • Τυπικά Αγιορείτικα.pdf
    190.8 KB · Views: 1,083

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
1) Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει το κείμενο των μακαρισμών;

Κάποια στιγμή θα τα ανεβάσω...τώρα δεν έχω χρόνο...

2) Κάπου στο ψαλτολόγιον είχε αναρτηθεί το κείμενο των τυπικών. Πού μπορώ να το βρώ;

Στα ανεβάζω...ευχαριστίες σε ένα μέλος του forum που μου τα έστειλε προ ετών...(λείπουν ένα ΔΙ και ένα ΝΗ από τα ισοκρατήματα)

3) Στο Πατριαρχείον έψελαν τα τυπικά εις ήχον πλ. δ΄ κατά τριφωνίαν; Ο Πρίγγος στην ηχογράφηση στην Χρυσοσπηλιώτισσα και ο Στανίτσας στην ηχογράφηση που επισυνάπτω αυτό φαίνεται να κάνουν. Καταλήγουν στο ύψος του Γα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μάλλον πρόκειται για πλ.δ' με ψιλή βάση...μπορεί κάποιος όμως να τα θεωρήσει και ως τρίφωνο πλ.δ'
 

Attachments

  • Τυπικά Θ.Λειτουργίας(Καταγραφή Λ.Αγγελόπουλου).rar
    4.3 MB · Views: 784
Ευχαριστώ όλους για όλα. Ξαναακούγοντας σκέφτηκα ότι ο Στανίτσας μάλλον ψέλνει τα τυπικά στην 2η εκδοχή του επισυνημμένου. Ο Πρίγγος, όμως; Πόση υψιφωνία, ρε παιδί μου;

Υ.Γ. Ελπίζω εν καιρώ να απομαγνητοφωνήσω και να ανεβάσω τα κατά Στανίτσαν Τυπικά.

Ευχαριστώ κι εσάς κ. Ψωμιάδη (τώρα είδα το μήνυμά σας). Ελπίζω κάποτε να βάλω κι εγώ το πρόγραμμα ραρ, για να μπορώ να κατεβάζω ακούσματα και κείμενα.
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ευχαριστώ όλους για όλα. Ξαναακούγοντας σκέφτηκα ότι ο Στανίτσας μάλλον ψέλνει τα τυπικά στην 2η εκδοχή του επισυνημμένου. Ο Πρίγγος, όμως; Πόση υψιφωνία, ρε παιδί μου;

Υ.Γ. Ελπίζω εν καιρώ να απομαγνητοφωνήσω και να ανεβάσω τα κατά Στανίτσαν Τυπικά.

Τα έχει σχεδόν ακριβώς ο Άρχων Πρωτοψάλτης κ.κ. Λυκούργος Πετρίδης στο Βιβλίο του.
 
Ευχαριστώ όσους ανέβασαν τα τυπικά του Αγίου Όρους. Δεν εγνώριζα ότι η δευτέρα στάσις ψάλλεται (και) εις ήχον λέγετον. Δεν θα ήταν ορθότερο να ψάλλονται όπως και "Ο Μονογενής" εις ήχον β΄;
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


«Ἕτερος χορὸς, πλ. β' Δόξα τῷ Πατρί, Αἴνει ἡ ψυχὴ μου ...» (χφ. Ἐθνικῆς Βιβλιοθήκης τῆς Ἑλλάδος 2548 παπαδικὴ τοῦ ἔτους 1336 ἔκδ. Γ. Στάθη Ἡ ἀσματικὴ διαφοροποίηση ὅπως καταγράφεται στὸν κώδικα Ε.Β.Ε. 2458 σ. 181 καὶ Ε. Σπυράκου Οἱ χοροὶ ψαλτῶν κατὰ τὴν βυζαντινὴ παράδοση σσ. 380-381).
«Ἦχος πλ. β' Ὁ μονογενὴς Υἱὸς...» (χφφ. Μ. Λαύρας Δ-45 τριῴδιον ια' αἰ. φ. 287v, Γ-5 ΤΑΣ ιβ' αἰ. φφ. 161v, 162r, εὐχολόγιον Μεσσήνης τοῦ ἔτους 1132 ἔκδ. A. Jacob σ. 300, χφ. διάταξη τῆς Θείας λειτουργίας ιγ' αἰ. ἔκδ. Dmitrievskij τ. 3 σ. 119 καὶ ἀντίφωνα τοῦ Πάσχα στὸ Πεντηκοστάριον).
 
Last edited:
Ενδιαφέρουσα πληροφορία κ. θεοδωράκη. Ευχαριστούμε! Δηλαδή, σε όποιο ήχο κι αν τα πει κανείς, δεν πέφτει έξω (β΄, πλ. β΄, βαρύς, λέγετος). Μπορεί, άραγε, κάποιος να τα πει μ΄αυτή την λογική και σε άλλο ήχο, χωρίς να αυθαιρετεί;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος


«Ἕτερος χορὸς, πλ. β' Δόξα τῷ Πατρί, Αἴνει ἡ ψυχὴ μου ...» (χφ. Ἐθνικῆς Βιβλιοθήκης τῆς Ἑλλάδος 2548 παπαδικὴ τοῦ ἔτους 1336 ἔκδ. Γ. Στάθη Ἡ ἀσματικὴ διαφοροποίηση ὅπως καταγράφεται στὸν κώδικα Ε.Β.Ε. 2458 σ. 181).
«Ἦχος πλ. β' Ὁ μονογενὴς Υἱὸς...» (χφ. διάταξη τῆς Θείας λειτουργίας ιγ' αἰ. ἔκδ. Dmitrievskij τ. 3 σ. 119 καὶ ἀντίφωνα τοῦ Πάσχα στὸ Πεντηκοστάριον).

Οι βυζαντινοί τον Λέγετο τον θεωρούσαν πλ.β' διατονικό (έχουν ειπωθεί πολλά γι αυτό το θέμα)...σε Λέγετο ψάλλονται μέχρι και σήμερα στο Άγιον Όρος...
κάποια πράγματα που απέχουν από εμάς αρκετούς αιώνες, θα πρέπει να τα προσεγγίζουμε και με το ανάλογο πνεύμα της εποχής στην οποία υπήρξαν και όχι με το σημερινή λογική, διαφορετικά ελοχεύει ο κίνδυνος να οδηγηθούμε σε αυθαίρετα συμπεράσματα...
Ο Ιωάννης Αρβανίτης που επιμελήθηκε την ανασύσταση της πανυχίδος των 318 Θεοφόρων πατέρων κατά το ασματικό τυπικό, έχει το "ο μονογενής Υιός" σε πλ.β' διατονικό, τον καθ ημάς Λέγετο...
έτσι συναντάται και στα διάφορα μουσικά χειρόγραφα..."Ήχος πλ.β'" αλλά με διατονικές ενδιάμεσες μαρτυρίες...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Οι βυζαντινοί τον Λέγετο τον θεωρούσαν πλ.β' διατονικό (έχουν ειπωθεί πολλά γι αυτό το θέμα)...σε Λέγετο ψάλλονται μέχρι και σήμερα στο Άγιον Όρος...
κάποια πράγματα που απέχουν από εμάς αρκετούς αιώνες, θα πρέπει να τα προσεγγίζουμε και με το ανάλογο πνεύμα της εποχής στην οποία υπήρξαν και όχι με το σημερινή λογική, διαφορετικά ελοχεύει ο κίνδυνος να οδηγηθούμε σε αυθαίρετα συμπεράσματα...
Ο Ιωάννης Αρβανίτης που επιμελήθηκε την ανασύσταση της πανυχίδος των 318 Θεοφόρων πατέρων κατά το ασματικό τυπικό, έχει το "ο μονογενής Υιός" σε πλ.β' διατονικό, τον καθ ημάς Λέγετο...
έτσι συναντάται και στα διάφορα μουσικά χειρόγραφα..."Ήχος πλ.β'" αλλά με διατονικές ενδιάμεσες μαρτυρίες...
Πολύ σωστά! Αὐτό εἶναι μιά σημαντική ἀλήθεια.
Παρόμοιος προβληματισμός ἀναπτύχθηκε καί ἐδῶ σχετικά μέ τό «ἦχος πλ. β'. Τὸν Σταυρὸν σου προσκυνοῦμεν δέσποτα» ἀπό ἐσένα καί ἀπό τίς μαρτυρίες τοῦ Εὐθύμη. Πλάγιος δεύτερος καί δεύτερος καί λεγετος καί βαρύς... Ποῦ νά ξέρουμε ἀκριβῶς.... Κοντά πρέπει νά εἶναι/ἦταν.

 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
π. Μάξιμος;17307 said:
Πολύ σωστά! Αὐτό εἶναι μιά σημαντική ἀλήθεια.
Παρόμοιος προβληματισμός ἀναπτύχθηκε καί ἐδῶ σχετικά μέ τό «ἦχος πλ. β'. Τὸν Σταυρὸν σου προσκυνοῦμεν δέσποτα» ἀπό ἐσένα καί ἀπό τίς μαρτυρίες τοῦ Εὐθύμη. Πλάγιος δεύτερος καί δεύτερος καί λεγετος καί βαρύς... Ποῦ νά ξέρουμε ἀκριβῶς.... Κοντά πρέπει νά εἶναι/ἦταν.


Πολύ κοντά, πάτερ.
θυμάμαι, κάποτε, ο κος Κωνσταντινου είχε θέσει κ 1 ερώτημα(κουίζ) σε κάποιο άρθρο του σχετικά με το ποιός ήχος είναι ο νεανες από τον ΖΩ που αναφέρει ο Χρύσανθος (σημ. ο εκ Μαδύτων)...

ακριβώς η ερώτηση
" ΚΟΥΙΖ
Ποιός είναι αυτός ο ήχος ο νεανές, που δεν είναι χρωματικός, χρησιμοποιεί διατονικά διαστήματα και είναι ο θεμελιακός Δεύτερος ήχος επί του πενταχόρδου παραγωγής των ήχων;"
 
Last edited:
Ψάχνω το μουσικό κείμενο των Μακαρισμών αλλά και τα λόγια από μια έγκυρη πηγή. Έχω έναν παλιό Συνέκδημο και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσον είναι απολύτως ακριβής. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ψάχνω το μουσικό κείμενο των Μακαρισμών αλλά και τα λόγια από μια έγκυρη πηγή. Έχω έναν παλιό Συνέκδημο και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσον είναι απολύτως ακριβής. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ.

Αναστασιματάριον Πέτρου Εφεσίου Βουκουρέστι 1820 - ανατύπωση από Κουλτούρα - υπάρχει και στην ανέμη εδώ
http://anemi.lib.uoc.gr/metadata/6/f/b/metadata-145-0000110.tkl

-
 
Last edited by a moderator:

Fwtodendro

Νέο μέλος
Αναστασιματάριον Πέτρου Εφεσίου Βουκουρέστι 1820 - ανατύπωση από Κουλτούρα - υπάρχει και στην ανέμη εδώ
http://anemi.lib.uoc.gr/metadata/6/f/b/metadata-145-0000110.tkl

-
Γιά διευκόλυνση και ελλείψει περιεχομένων: σελίδες 39(27), 69 (57), 96 (84), 127 (115), 161(149),189 (177), 215 (203), 244 (232) επί του παραπάνω Αναστασιματαρίου γιά τον κάθε ήχο.
 
Last edited by a moderator:
Top