Τσιμερίκας Χρήστος

aposapostolopoulos

Απόστολος Αποστολόπουλος
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,
Κατά την 5ετή παραμονή μου στην πόλη των Σερρών καθότι φοιτητής (2003 - 2008) και την ενεργή μου παρουσία στα Ιεροψαλτικά της πόλης, έπεσαν στα χέρια μου κάποιες ηχογραφήσεις του τ.Πρωτοψάλτου του Μητροπολιτικού Ναού Παμμεγίστων Ταξιαρχών κ.Χρήστου Τσιμερίκα.
Ο κ.Τσιμερίκας διετέλεσε για πάνω 30 χρόνια Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού των Σερρών, ενώ και για αρκετά χρόνια Λαμπαδάριος του. Άποσύρθηκε από την ενεργό ιεροψαλτική δράση εφέτος, όμως όπως μαθαίνω συνεχίζει να ψάλλει περιστασιακά σε διαφόρους ναούς. (Για πιο συγκεκριμένες βιογραφικές λεπτομέρειες θα επανέλθω με ανάλογο μήνυμα).
Ετοίμασα κάποιο δείγμα από τις ηχογραφήσεις αυτές.
Αποσπάσματα Όρθρου και Θείας Λειτουργίας κατά την ημέρα της ονομαστικής εορτής του Μακαριστού Μητροπολίτου Σερρών και Νιγρίτης κυρού Μαξίμου. Δυστυχώς δε γνωρίζω το έτος της ηχογράφησης.
Η ποιότητα του ήχου (ότι μπορούσα έκανα), όχι και η καλύτερη λόγω της κασέτας.

Υ.Γ. Είχα την τύχη, δύο φορές να ψάλω απέναντι από τον Πρωτοψάλτη ως Λαμπαδάριος, αλλά και πολλές φορές δίπλα του ως βοηθός.
 

Attachments

  • 01 - Εις πολλά έτη=1'13''.mp3
    499.5 KB · Views: 90
  • 02 - Πάσα πνοή, πλ του Δ'=1'33''.mp3
    638.8 KB · Views: 101
  • 03 - Τον Δεσπότην=5'41''.mp3
    2.3 MB · Views: 92
  • 04 - Δοξολογία αργή Βιολάκη, πλ του Β'=8'45''.mp3
    3.5 MB · Views: 115
  • 05 - Δύναμις Παλλάση=4'13''.mp3
    1.7 MB · Views: 72
  • 06 - Εις πολλά έτη, Ευαγγελίου=0'45''.mp3
    308.4 KB · Views: 33
  • 07 - Χερουβικό, πλ του Α'=8'49''.mp3
    3.5 MB · Views: 83
  • 08 - Κύριε ελέησον, Παράσχου κύριε, Λειτουργικά Μιχ Χατζηαθανασίου, Ήχος Α'=5'18''.mp3
    2.1 MB · Views: 61
  • 09 - Άξιον Εστίν Μιχ Χατζηαθανασίου, Ήχος Α'=2'59''.mp3
    1.2 MB · Views: 120

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θερμότατες ευχαριστίες φίλε για τη φωνή αυτή που αποκρυσταλλώνει μια πολύ μεγάλη παράδοση. Μνήμες από την ανατολικά της Θεσσαλονίκης βορειοελλαδίτικη παράδοση, που δημιούργησε και ανέθρεψε με δεκάδες μαθητές ο αθάνατος Καραμάνης (Τσαμκιράνης, Κυριαζής, Μαϊντανόγλου, Μπάρμπας, Κεσάκης, Πασχαλίδης.....
 
Last edited:

xristos.k

Κλωναρίδης-Τσαμκιράνης-Φωτόπουλος-Nίκου
Τρομερος,πολυ ωραιος,οντως ανατολιτικο υφος,χαιρεσαι να τον ακους!
 
Χριστός Ανέστη..
Μπορεί κάποιος από τα αγαπητά μέλη του forum αν ξέρει να μου πει κατά την περίοδο 1996 -1999 που και εγώ ήμουν στας Σέρρας ποιος έψαλλε στον ιερό ναό Αγίου Δημητρίου..Αν θυμάμαι καλά είναι κοντά σε ένα σχολείο και νότια κεντρικής οδού της πόλης "......." που βγάζει στην εδνική οδό για Θεσαλλονίκη.
Ήταν πολύ αξιόλογος ψάλτης με ευλίγιστη φωνή...
Ευχαριστώ..
 

VasilisMaximos

Πρωτοψάλτης Αγ. Παύλου Νυρεμβέργης
Χριστός Ανέστη..
Μπορεί κάποιος από τα αγαπητά μέλη του forum αν ξέρει να μου πει κατά την περίοδο 1996 -1999 που και εγώ ήμουν στας Σέρρας ποιος έψαλλε στον ιερό ναό Αγίου Δημητρίου..Αν θυμάμαι καλά είναι κοντά σε ένα σχολείο και νότια κεντρικής οδού της πόλης "......." που βγάζει στην εδνική οδό για Θεσαλλονίκη.
Ήταν πολύ αξιόλογος ψάλτης με ευλίγιστη φωνή...
Ευχαριστώ..

Τσαλαπάτης Κωνσταντίνος Δεξιά, Γερόσταθος Κωνσταντίνος Αριστερά.
 
Last edited:

VasilisMaximos

Πρωτοψάλτης Αγ. Παύλου Νυρεμβέργης
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,
Κατά την 5ετή παραμονή μου στην πόλη των Σερρών καθότι φοιτητής (2003 - 2008) και την ενεργή μου παρουσία στα Ιεροψαλτικά της πόλης, έπεσαν στα χέρια μου κάποιες ηχογραφήσεις του τ.Πρωτοψάλτου του Μητροπολιτικού Ναού Παμμεγίστων Ταξιαρχών κ.Χρήστου Τσιμερίκα.
Ο κ.Τσιμερίκας διετέλεσε για πάνω 30 χρόνια Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού των Σερρών, ενώ και για αρκετά χρόνια Λαμπαδάριος του. Άποσύρθηκε από την ενεργό ιεροψαλτική δράση εφέτος, όμως όπως μαθαίνω συνεχίζει να ψάλλει περιστασιακά σε διαφόρους ναούς. (Για πιο συγκεκριμένες βιογραφικές λεπτομέρειες θα επανέλθω με ανάλογο μήνυμα).
Ετοίμασα κάποιο δείγμα από τις ηχογραφήσεις αυτές.
Αποσπάσματα Όρθρου και Θείας Λειτουργίας κατά την ημέρα της ονομαστικής εορτής του Μακαριστού Μητροπολίτου Σερρών και Νιγρίτης κυρού Μαξίμου. Δυστυχώς δε γνωρίζω το έτος της ηχογράφησης.
Η ποιότητα του ήχου (ότι μπορούσα έκανα), όχι και η καλύτερη λόγω της κασέτας.

Υ.Γ. Είχα την τύχη, δύο φορές να ψάλω απέναντι από τον Πρωτοψάλτη ως Λαμπαδάριος, αλλά και πολλές φορές δίπλα του ως βοηθός.


Ήταν χρυσή εποχή Απόστολέ μου. Εσύ αριστερά και δάσκαλος Δεξιά ήμουν πολύ τυχερός που είχα αυτόν τον άνθρωπο δάσκαλο και εσένα γνωστό και φίλο. εύχομαι να είσαι καλά και για την "τιμή" να ανεβάσεις την φωνή του εδώ αλλά και για τις αναμνήσεις που μας/μου έδωσες.

Σε αυτό το λινγκ μπορείς να ακούσεις τον κ. Γούναρη που είναι πλέον ο αντικαταστάτης του απελθόντος κ. Τζιμερίκα από τον Ι.Μ. Ναό Σερρών.
 
Last edited:

L.M

Μέλος
Οντως ο κ. Τσιμερικας ηταν τρομερος ψαλτης που χαιροσουν να τον ακους.Γνωμη ομως οτι ο κ. Αθανασιος Μπαρμπας ειχε κατι το διαφορετικο. Με την ευκαιρια αν καποιος εχει στην κατοχη του οποιαδηποτε ηχογραφηση με τον κ. Μπαρμπα θερμη παρακληση να την ανεβασει.ΕΥχαριστω.
 
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,
Κατά την 5ετή παραμονή μου στην πόλη των Σερρών καθότι φοιτητής (2003 - 2008) και την ενεργή μου παρουσία στα Ιεροψαλτικά της πόλης, έπεσαν στα χέρια μου κάποιες ηχογραφήσεις του τ.Πρωτοψάλτου του Μητροπολιτικού Ναού Παμμεγίστων Ταξιαρχών κ.Χρήστου Τσιμερίκα.
Ο κ.Τσιμερίκας διετέλεσε για πάνω 30 χρόνια Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού των Σερρών, ενώ και για αρκετά χρόνια Λαμπαδάριος του. Άποσύρθηκε από την ενεργό ιεροψαλτική δράση εφέτος, όμως όπως μαθαίνω συνεχίζει να ψάλλει περιστασιακά σε διαφόρους ναούς. (Για πιο συγκεκριμένες βιογραφικές λεπτομέρειες θα επανέλθω με ανάλογο μήνυμα).
Ετοίμασα κάποιο δείγμα από τις ηχογραφήσεις αυτές.
Αποσπάσματα Όρθρου και Θείας Λειτουργίας κατά την ημέρα της ονομαστικής εορτής του Μακαριστού Μητροπολίτου Σερρών και Νιγρίτης κυρού Μαξίμου. Δυστυχώς δε γνωρίζω το έτος της ηχογράφησης.
Η ποιότητα του ήχου (ότι μπορούσα έκανα), όχι και η καλύτερη λόγω της κασέτας.

Υ.Γ. Είχα την τύχη, δύο φορές να ψάλω απέναντι από τον Πρωτοψάλτη ως Λαμπαδάριος, αλλά και πολλές φορές δίπλα του ως βοηθός.
Πολύ πιθανόν αυτή η ηχογράφηση να έγινε από τα χεράκια μου!Είναι περίπου κατά την περίοδο 1995-1998 όταν πήγαινα ανελλιπώς στο αναλόγιο του δασκάλου, 15ετής και τον ηχογραφούσα μανιωδώς.Έχω στην κατοχή μου αρκετές ηχογραφήσεις από όλο το εκκλησιαστικό έτος του Άρχοντα Πρωτοψάλτη.Ψάλλαμε μαζί σε ένα μυστήριο πριν από λίγες ημέρες.Είναι Δεξιός στον Ναό των Αγίων Θεοδώρων.Κάποια στιγμή όταν θα έχω χρόνο θα επανέλθω στον Άρχοντα
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τυχαῖα ἔπεσα σέ δύο βίντεο, δύο συνεχόμενες Τηλεοπτικές Εκπομπές Πάρη Γκούνα, πού θά ένημερώσει ὁ Γιάννης Μπουλμπουτζῆς.
Τά βάζω σ᾿ αὐτό τό θέμα, γιά νά γνωρίσουμε καί νά ἀκούσουμε ἕνα πολύ μεγάλο ψάλτη, μέ μεγάλο φωνητικό χάρισμα καί γνώσεις, 89 ἐτῶν σήμερα, ἀκουστή παλαιῶν ψαλτῶν τῆς Θεσσαλονίκης καί τῆς Μακεδονίας, ἀναγνωρισμένο μετέπειτα ἀπ᾿ αὐτούς, μαθητή τοῦ Καραμάνη, θαυμαστή τοῦ Ταλιαδώρου, Χρυσάνθου καί ἄλλων, κυρίως ὅμως τοῦ Στανίτσα, πού εἶχε καί τήν τιμή νά συμψάλει μαζί του σ᾿ ἕνα πανηγύρι (ὅπως ἀκοῦτε στό β΄ μέρος), ἔχοντας δημηιουργήσει προσωπική συλλογή χειρογράφων καί μαθημάτων τοῦ ἀειμνήστου Ἄρχοντος.


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

πού θά ένημερώσει ὁ Γιάννης Μπουλμπουτζῆς
[/FONT

Ευχαρίστως να το κάνω, αλλά ας το κάνει όποιος θέλει γενικότερα, μη θεωρηθεί ότι είμαι αρμόδιος. Απλά έκανα την αρχή δημοσιεύοντας κάποια θέματα εκεί και, επειδή τα γράφω στον αποκωδικοποιητή, τυχαίνει να ξέρω πότε προβλήθηκαν.
 

π.Μιχαήλ Τρ. Γούδας

παλαιο μελος
Πολύ πιθανόν αυτή η ηχογράφηση να έγινε από τα χεράκια μου!Είναι περίπου κατά την περίοδο 1995-1998 όταν πήγαινα ανελλιπώς στο αναλόγιο του δασκάλου, 15ετής και τον ηχογραφούσα μανιωδώς.Έχω στην κατοχή μου αρκετές ηχογραφήσεις από όλο το εκκλησιαστικό έτος του Άρχοντα Πρωτοψάλτη.Ψάλλαμε μαζί σε ένα μυστήριο πριν από λίγες ημέρες.Είναι Δεξιός στον Ναό των Αγίων Θεοδώρων.Κάποια στιγμή όταν θα έχω χρόνο θα επανέλθω στον Άρχοντα






Καλησπέρα σας. Θα μπορουσες αδελφε μου, να ανεβασεις ηχογραφισεις του αρχοντα????
 

π.Μιχαήλ Τρ. Γούδας

παλαιο μελος
Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι,
Κατά την 5ετή παραμονή μου στην πόλη των Σερρών καθότι φοιτητής (2003 - 2008) και την ενεργή μου παρουσία στα Ιεροψαλτικά της πόλης, έπεσαν στα χέρια μου κάποιες ηχογραφήσεις του τ.Πρωτοψάλτου του Μητροπολιτικού Ναού Παμμεγίστων Ταξιαρχών κ.Χρήστου Τσιμερίκα.
Ο κ.Τσιμερίκας διετέλεσε για πάνω 30 χρόνια Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού των Σερρών, ενώ και για αρκετά χρόνια Λαμπαδάριος του. Άποσύρθηκε από την ενεργό ιεροψαλτική δράση εφέτος, όμως όπως μαθαίνω συνεχίζει να ψάλλει περιστασιακά σε διαφόρους ναούς. (Για πιο συγκεκριμένες βιογραφικές λεπτομέρειες θα επανέλθω με ανάλογο μήνυμα).
Ετοίμασα κάποιο δείγμα από τις ηχογραφήσεις αυτές.
Αποσπάσματα Όρθρου και Θείας Λειτουργίας κατά την ημέρα της ονομαστικής εορτής του Μακαριστού Μητροπολίτου Σερρών και Νιγρίτης κυρού Μαξίμου. Δυστυχώς δε γνωρίζω το έτος της ηχογράφησης.
Η ποιότητα του ήχου (ότι μπορούσα έκανα), όχι και η καλύτερη λόγω της κασέτας.

Υ.Γ. Είχα την τύχη, δύο φορές να ψάλω απέναντι από τον Πρωτοψάλτη ως Λαμπαδάριος, αλλά και πολλές φορές δίπλα του ως βοηθός.



ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΧΟΝΤΑ???
 
Top