Τσακίρογλου Χρήστος

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Ειρήνη Ημίν αδέλφια.
Υπάρχουν, απ' ό,τι φαίνεται, και πολλοί νέοι που παρακολουθούν το φόρουμ.
Ας μη τους μαθαίνουμε εκ νεότητός τους να ασχολούνται με τα τρωτά μας (των μεγαλυτέρων εννοώ).
Βλέπουν και ακούν τόσα ωραία πράγματα εδώ μέσα, απ' όλους σας, που είναι κρίμα να τους χαλάτε - το λιγώτερο - τη διάθεση. Βέβαια κι αυτοί, ας παραβλέπουν αυτά τα "μικρά" (μας) και να κρατάνε μόνο τα όμορφα και μεγάλα, που είναι και περισσότερα και ουσιωδέστερα. Νομίζω.
(Πάντως κι έτσι ακόμη, "με τα καυγαδάκια σας και τα ωραία σας", αξίζει τον κόπο, να σας ακούμε. Γι' αυτό μη σταματάτε, μην αποχωρείτε και μην πτοείσθε!)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Προσωπικά μου αρέσουν οι ηχογραφήσεις του Χρήστου (γιαυτό και τις παρουσίασα εδώ). Ο Χρήστος ζήτησε (στο μήνυμά του που αργότερα διέγραψε ο ίδιος) να τις αποσύρω αλλά ελπίζω να με συγχωρήσει αν δεν το κάνω. Νομίζω οτι είναι σημαντικό να ακούγονται νέοι ψάλτες με σεβασμό στην παράδοση. Πάντοτε θα υπάρχουν διαφωνίες και πάντα κάτι σε κάποιους δεν θα αρέσει ή θα το ήθελε διαφορετικό. Είναι αναμενόμενο αυτό. Αν αποσύραμε κάθε τί που αξίζει επειδή σε κάποιους δεν αρέσει τότε τί θα έμενε; :(

Μου αρέσει το ύφος του Χρήστου. Είναι απλό, σοβαρό και εκκλησιαστικό. Δεν ξεφεύγει από το χρόνο και από το μουσικό κείμενο.

κ. Βαγγέλη, το μήνυμά σου σχετικά με τις ηχογραφήσεις ήταν γενικό και τέτοια γενικά μηνύματα καλύτερα να ανοίγονται σαν νέο θέμα κάτω από το γενικό θέμα "Ηχογραφήσεις". Το μετέφερα το μηνυμά σου εκεί.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Προσωπικά μου αρέσουν οι ηχογραφήσεις του Χρήστου (γιαυτό και τις παρουσίασα εδώ). Ο Χρήστος ζήτησε (στο μήνυμά του που αργότερα διέγραψε ο ίδιος) να τις αποσύρω αλλά ελπίζω να με συγχωρήσει αν δεν το κάνω. Νομίζω οτι είναι σημαντικό να ακούγονται νέοι ψάλτες με σεβασμό στην παράδοση. Πάντοτε θα υπάρχουν διαφωνίες και πάντα κάτι σε κάποιους δεν θα αρέσει ή θα το ήθελε διαφορετικό. Είναι αναμενόμενο αυτό. Αν αποσύραμε κάθε τί που αξίζει επειδή σε κάποιους δεν αρέσει τότε τί θα έμενε; :(

Μου αρέσει το ύφος του Χρήστου. Είναι απλό, σοβαρό και εκκλησιαστικό. Δεν ξεφεύγει από το χρόνο και από το μουσικό κείμενο.

κ. Βαγγέλη, το μήνυμά σου σχετικά με τις ηχογραφήσεις ήταν γενικό και τέτοια γενικά μηνύματα καλύτερα να ανοίγονται σαν νέο θέμα κάτω από το γενικό θέμα "Ηχογραφήσεις". Το μετέφερα το μηνυμά σου εκεί.

Προσωπικα και εγω θα ηθελα να παραμεινουν οι ηχογραφησεις του Χρηστου
και νομιζω Δημητρη οτι καλα εκαμες και τις διατηρησες . Στο Ηρακλειο εχουμε
πολυ καλους νεαρους ψαλτες και ο Χρηστος ειναι απο τους καλλιτερους αν και
ειναι μολις 30 ετων . Και πολυ καλες γνωσεις εχει και πολυ καλη και σοβαρη εκτελεση κανει . Δασκαλος του ηταν ο εξαιρετικος ηρακλειωτης ψαλτης και
δασκαλος της Β.Μ. Αντωνης Πλαϊτης . Ο Χρηστος εχει διαμορφωσει ενα προσωπικο υφος του ψαλλειν και ψαλλει κυριως κλασσικα μαθηματα , αλλα
μπορει να ψαλλει οτιδηποτε . Εχει δημιουργησει και χορωδια με την οποια εχει
δωαει αρκετες συναυλιες . Ακομα ο Χρηστος ειναι και αξιολογος μελοποιος και
εχει γραψει αρκετα πραγματα , τα οποια απο μετριοφροσυνη δεν τα δημοσιοποιει . Θα τον παρακαλουσα να ανεβασει στο φορουμ καποια δειγματα
του μελοποιητικου του ταλεντου .
Δημητρη καλα εκαμες και μετεφερες το μηνυμα μου . Ευχαριστω .
 
Top