Τρόποι αντιμετώπισης έλλειψης βοήθειας τη Μ. Εβδομάδα.

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Οι περισσότερες συμβουλές καλό είναι να εφαρμόζονται πάντα, όχι μόνο τώρα.

Ούτως ώστε να είσαι σε μια σταθερή κατάσταση και να μη γυρνάς και στο σπίτι άρρωστος.
 
Last edited:

Υάκινθος B

Well-known member
Εχετε απόλυτο δίκιο, αλλά αποπροσανατολίζετε τη συζήτηση αυτή τη στιγμή και ο συνάδελφος χρειάζεται βοήθεια άμεσα σε ζητήματα πρακτικά.
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό.
Αφού έχω απόλυτο δίκιο αγαπητέ δεν αποπροσανατολίζω καμία συζήτηση. Ξέρεις γιατί έχουμε φτάσει στο σημείο να ζητάμε συμβουλές από το ψαλτολόγιο για το πως θα βγάλουμε πέρα τις ακολουθίες και άλλα παρόμοια γιατί φοβόμαστε την αλήθεια (όσο μπορούμε εμείς οι πεπερασμένοι θνητοί να την αντιληφθούμε). Αγαπάμε να κολακεύουμε και να μας κολακεύουν δηλδ κατά το κοινώς λεγόμενον να μας γλείφουν και να γλείφουμε να μας υποτάσσονται και να υποτασσόμαστε να πετυχαίνουμε τους στόχους μας με οποιοδήποτε τρόπο. Τώρα τα τελευταία χρόνια οι ψάλτες για να κατακτήσουν θέσεις και οφίτσια χρησιμοποιούν και πολιτικά μέσα. Μπορεί ο συνάδελφος να έχει άμεση ανάγκη συμβουλών αλλά νομίζω πως είναι καλό να μην ξεχνιόμαστε κιόλας να θυμόμαστε που και που τους λόγους της κατάντιας μας.
 
Μου έχει τύχει πολλές φορές να βγάζω Μ Εβδομάδες μόνος μου όπως και άλλες πολλές ακολουθίες.
Λοιπόν, τι κάνουμε..
1. Βάσεις στη φωνή σου (όχι χαμηλά ούτε ψηλά)
2. Προσοχή στην ένταση της φωνής (ούτε ψιθυριστά ούτε και "φωναχτά")
και 3. Νερό (να έχεις δίπλα σου πάντα ένα μπουκαλάκι και να πίνεις συχνά από μια δυο γουλιές)
Βοηθάει μια τσίχλα στο στόμα (ή μισή τσίχλα χωρίς ζάχαρη φυσικά)
Η τσίχλα σε αφυδατώνει αγαπητέ.....δεν θεεις σε καμια περιπτωση ξηρο στομα την ωρα που ψελνεις ....που τα ειδες αυτα?
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Αφού έχω απόλυτο δίκιο αγαπητέ δεν αποπροσανατολίζω καμία συζήτηση. Ξέρεις γιατί έχουμε φτάσει στο σημείο να ζητάμε συμβουλές από το ψαλτολόγιο για το πως θα βγάλουμε πέρα τις ακολουθίες και άλλα παρόμοια γιατί φοβόμαστε την αλήθεια (όσο μπορούμε εμείς οι πεπερασμένοι θνητοί να την αντιληφθούμε). Αγαπάμε να κολακεύουμε και να μας κολακεύουν δηλδ κατά το κοινώς λεγόμενον να μας γλείφουν και να γλείφουμε να μας υποτάσσονται και να υποτασσόμαστε να πετυχαίνουμε τους στόχους μας με οποιοδήποτε τρόπο. Τώρα τα τελευταία χρόνια οι ψάλτες για να κατακτήσουν θέσεις και οφίτσια χρησιμοποιούν και πολιτικά μέσα. Μπορεί ο συνάδελφος να έχει άμεση ανάγκη συμβουλών αλλά νομίζω πως είναι καλό να μην ξεχνιόμαστε κιόλας να θυμόμαστε που και που τους λόγους της κατάντιας μας.
Εχετε δίκιο, στο ανάλογο θέμα που υπάρχει στο forum όπου μπορείτε να εκθέσετε την άποψή σας περί του θέματος που αναφέρεστε.
Εδώ, μιλάμε, για άλλο πράγμα. Αυτά που γράφετε νομίζω δεν έχουν καμία σχέση, εφόσον δεν βοηθούν τον συνάδελφο.
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Η τσίχλα σε αφυδατώνει αγαπητέ.....δεν θεεις σε καμια περιπτωση ξηρο στομα την ωρα που ψελνεις ....που τα ειδες αυτα?
το είδα.. στη πράξη!
η τσίχλα βοηθάει, παράγει σάλιο άρα δεν αφυδατώνει και βασικά χαλαρώνει τους μυς (σιαγόνα, γλώσσα κτλ) που λόγω της διάρκειας ψαλσίματος καταπονούνται, δεν την κρίνω απαραίτητη απλά είπα βοηθάει.
 

Γιάννης Μουσελλής19

Φοιτητής Νομικής

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Οι ακραίες θέσεις:
Το να φας στίχους από το "εκ νυκτός...
Το να πεις ανάγνωση τον κανόνα και ειρμολογικα τα στιχηρά.

Τα υπόλοιπα οκ και μπορεί να περάσουν απαρατήρητα αλλά αυτά είναι τόσο γνωστά και εμβληματικά που δεν μπορείς (κατά τη γνώμη μου) να τα πεις έτσι. Καλύτερα να μην αναλάβεις καθόλου.

....
Φαίνεται ὅτι δὲν ἔχεις συμμετάσχει σὲ «ἰδιωτική» λειτουργία ... Ἀλλιῶς θὰ ἤξερες τὶ νὰ κάνεις ...

Πέραν αὐτοῦ, οἱ ἀκραῖες καταστάσεις ἀπαιτοῦν ἀκραῖες θέσεις. Δὲν θὰ «πεθάνει» ὁ συνάδελφος ἐπειδὴ ὡς ἀπαραίτητο προσὸν τοῦ ἱερέα δὲν ζητήθηκε ἡ ψαλτικὴ γνώση, ὥστε νὰ βοηθάει τὴν ἐνορία του. Πὼς χειροτονήθηκε χωρὶς νὰ ξέρει νὰ ψάλλει ἔστω πρακτικά; Ἤ δὲν ἐνδιαφέρθηκε νὰ μάθει τά τοῦ ἐπαγγέλματός του;

Ἐπίσης νὰ ὑπεθυνμίσω σὲ ἄλλον συνάδελφο πὼς γιὰ τὰ ἄδεια ἀναλόγια δὲν φταῖνε πλέον οἱ λιγοστοὶ ψάλτες, ἀλλὰ πολλὰ ἄλλα πράγματα.

Τουλάχιστον στὴν ἐπαρχία ἁπλὰ ΔΕΝ ὑπάρχουν νεότερες γενιὲς νὰ ἀναλάβουν. Ἐδῶ ἔχουν κλείσει πάμπολλα δημοτικὰ σχολεία λόγω ἔλλειψης μαθητῶν καὶ ἡ ὑπογεννητικότητα βαράει κόκκινο, ποὺ νὰ βρεῖς νέους νὰ ἀναλάβουν ἀφοῦ μάθουν; Οἱ ναοὶ ἐδῶ καὶ καιρὸ εἶναι ΚΑΠΗ, τὶ περιμένετε; Ὅσα στασίδια ἀδειάζουν ἀπὸ τὸ κοινὸν χρέος δὲν ἀναπληρώνονται, μένουν ὀρφανά. Ἐλλάδα ΔΕΝ εἶναι μόνο Ἀθήνα ἤ Θεσσαλονίκη.

Βλέπουμε εἰκόνες ἀπὸ ναοὺς τῶν Ἀθηνῶν καὶ νομίζουν ὅλοι πὼς ἔτσι εἶναι τὰ πράγματα. Γιὰ ρωτῆστε πολλοὺς ἐκδρομεῖς τοῦ Πάσχα ποὺ ἐπισκέπτονται τὰ χωριά τους, τὶ ψαλτικὴ ἀκοῦνε ...
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Τι εννοείς ιδιωτική λειτουργία;

Δε νομίζω πως λαμβάνεται υπόψη η ψαλτική γνώση για τη χειροτονία αλλά ακόμα κι αν ο ιερέας γνωρίζει να ψάλλει δεν είναι υποχρεωμένος και να βοηθήσει. Δεν πληρώνεται για να ψέλνει!

Τα εξοχικά και τα χωριά δεν μπορούν να αποτελούν παράδειγμα διότι εν γνώσει τους οι άνθρωποι πάνε για διακοπές και όχι να εκκλησιαστούν. Λογικό να μην προλαβαίνουν να αναδειχθούν καλοί ψάλτες και το ποιμαντικό πρόβλημα για ένα δεσπότη είναι το να φεύγει ο λαός από τις ενορίες του, όχι το να επανδρωθει ένα αναλόγιο στο τάδε ξωκλήσι.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Υπάρχει και η δυνατότητα στους Ψαλμούς να λες μερικούς στίχους από την αρχή και μερικούς από το τέλος... Βάζω ιδέες... :D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Τι εννοείς ιδιωτική λειτουργία;

Δε νομίζω πως λαμβάνεται υπόψη η ψαλτική γνώση για τη χειροτονία αλλά ακόμα κι αν ο ιερέας γνωρίζει να ψάλλει δεν είναι υποχρεωμένος και να βοηθήσει. Δεν πληρώνεται για να ψέλνει!

Τα εξοχικά και τα χωριά δεν μπορούν να αποτελούν παράδειγμα διότι εν γνώσει τους οι άνθρωποι πάνε για διακοπές και όχι να εκκλησιαστούν. Λογικό να μην προλαβαίνουν να αναδειχθούν καλοί ψάλτες και το ποιμαντικό πρόβλημα για ένα δεσπότη είναι το να φεύγει ο λαός από τις ενορίες του, όχι το να επανδρωθει ένα αναλόγιο στο τάδε ξωκλήσι.

Κακώς, θα έπρεπε να είναι, αν όχι καλλίφωνοι, τουλάχιστον σχετικοί με το αναλόγιο και να μπορούν έστω να σταθούν μουσικά έως ένα βαθμό. (Όπως γίνεται και στη Ρωσία, ας πούμε. Βασική προ'υ'πόθεση ο ιερέας να είναι καλλίφωνος. Αυτό θα πει συνεργασία μεταξύ ιερέως και ψάλτου. Όχι μόνο πνευματική, αλλά λειτουργική και μουσική.)
Κι έπειτα, αν δεν είχαν κάποιοι ιερείς καθόλου ψάλτη, τι θα έκαναν; Δε θα έλεγαν και τα του ψάλτη;.... Πώς θα ''κυλήσει'' η ακολουθία;...
Η κατάσταση έλλειψης ψαλτών, εκεί θα τον οδηγήσει, θέλει, δε θέλει. Και οφείλει να πράξει το σωστό. Να βοηθήσει τον ψάλτη του.
Γιατί, ακολουθία χωρίς ψάλτη δε γίνεται.

Και οι ''περικοπές'' στα ψαλτικά και τα αναγνώσματα, που πρότεινε ο Domesticus είναι μια πολύ καλή λύση και επιβάλλονται σε τέτοιες περιπτώσεις όσο περίεργο και αν φαίνεται γιατί ο συνάδελφος πρέπει να βοηθηθεί με κάποιον τρόπο.

Όσο για το τι γίνεται στην επαρχία, συγγνώμη, αλλά δε φαίνεται να ξέρεις τι γίνεται....

Και κάτι τελευταίο.
Όταν ήμουν πιο μικρός (από 12 έως 20-22 χρονών) τα στιχηρά των αίνων του πλ. α' τα λέγαμε ειρμολογικά σύντομα και καμιά φορά, όχι όλα, μόνο τα 6. Ούτε μεσώδια λέγαμε (τις Κυριακές τουλάχιστον)
''Γιατί πάτερ μου;...' ρωτούσα
''Για να μην κουράζεσαι παιδί μου...'' μου απαντούσε... ;)
Αργότερα που μεγάλωσαν οι αντοχές μου, έως σήμερα, όλες οι ακολουθίες γίνονται κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο, κατά την τάξη.

Εκτός από μία περίπτωση...
Τα στιχηρά των αίνων του πλ.α'... Τα ψάλλουμε, στιχηραρικά μεν, αλλά παραλείπουμε τα 2 τελευταία, λόγω μεγάλης έκτασης του τελευταίου.....
''Γιατί να μην το πούμε;...'' με ρωτάει
''Για να μην κουράζεσαι πάτερ μου. Δεν είσαι δα και υποχρεωμένος...'' του απάντησα. ;) (Εχουν περάσει και 30 χρόνια)

Αυτά από μενα και συγγνώμη για την μακρυγορία.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τι εννοείς ιδιωτική λειτουργία;
Ρώτα κάποιον ἔμπειρο ψάλτη καὶ θὰ σοῦ ἐξηγἠσει

Δε νομίζω πως λαμβάνεται υπόψη η ψαλτική γνώση για τη χειροτονία αλλά ακόμα κι αν ο ιερέας γνωρίζει να ψάλλει δεν είναι υποχρεωμένος και να βοηθήσει. Δεν πληρώνεται για να ψέλνει!
Πληρώνεται γιὰ νὰ διοικεῖ τῆν ἐνορία καὶ νὰ φροντίζει γιὰ τὴν τέλεση τῶν ἀκολουθιῶν σὲ ἐπανδρωμένη ἐκκλησία μὲ τὸ κατάλληλο προσωπικό. Ἄν δὲν μπορεῖ νὰ διοικήσει καὶ νὰ βρεῖ προσωπικό, τότε ζώνεται τὸ λέντιον καὶ καθαρίζει τὸ ναό, καὶ ἀναβει τὰ καντήλια καὶ ἐξυπηρετεῖ τὶς ψαλτικὲς ἀνάγκες. Δὲν πλήρώνεται γιὰ νὰ τὸ παίζει γέροντας καὶ εἰσπράκτορας. Ἀλλιῶς ἀφοῦ εἶναι ἀνίκανος νὰ διοικήσει ἐνορία, πετάει τὰ ράσα καὶ γίνεται χαμάλης νὰ μὴν ἔχει καμιὰ εὐθύνη.

Τα εξοχικά και τα χωριά δεν μπορούν να αποτελούν παράδειγμα διότι εν γνώσει τους οι άνθρωποι πάνε για διακοπές και όχι να εκκλησιαστούν.
Στὶς διακοπὲς διακόπτουμε τὸν ἐκκλησιασμό μας; Μάλιστα, πολὺ ἐνδιαφέρον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λογικό να μην προλαβαίνουν να αναδειχθούν καλοί ψάλτες και το ποιμαντικό πρόβλημα για ένα δεσπότη είναι το να φεύγει ο λαός από τις ενορίες του, όχι το να επανδρωθει ένα αναλόγιο στο τάδε ξωκλήσι.
Ὀ ἐπίσκοπος φέρει ευθύνη γιὰ ὅλες τὶς ἐνορίες του καὶ τὶς κεντρικὲς καὶ τὶς ἀπόμερες.

Κι ἄν ἐννοεῖς «ξωκκλήσι», μικρὸ χωριὸ μὲ 100 -200 ψυχὲς, εἶναι ἀπαράδεκτο. Ἡ Ἑλλάδα ΔΕΝ εἶναι μόνο Ἀθήνα κι ἄλλες μεγάλες πόλεις. Αὐτὴ ἡ ἀστυφιλία μὰς ἔφαγε.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Ιδιωτική λειτουργία εγώ ξέρω όταν κάποιος βάζει τα έξοδα για να λειτουργήσει μια επιπλέον φορά ο ναός ή να ανοίξει ένα ξωκλήσι.

Θα πουν λοιπόν και του ψάλτη, πόσο τη χρεώνεις τη λειτουργία;

Ένας δεύτερος ορισμός είναι η λειτουργία που γίνεται σε ναυδριο σπιτιού. Πάλι τα ίδια όσον αφορά το κόστος.

Η ποιότητα του ψαλσιματος είναι αντίστοιχη της κανονικής λειτουργίας αν όχι ανώτερη λόγω του ότι η αμοιβή θα είναι λογικά κι αυτή ανώτερη και η στιγμή πιο ιδιαίτερη. Πχ ονομαστική εορτή, πανηγύρι κλπ.

Αν εννοείτε κάτι άλλο πείτε το.

Δεν γίνεται να έχουμε τόσες απαιτήσεις για τους ιερείς και σε πλήθος ικανό να καλύψει και ενορίες 100 κατοίκων. Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν τόσοι στον πληθυσμό. Και να υπήρχαν, θα πρέπει και να θέλουν και να βρεθούν και λεφτά για τη συντήρηση τους. Είναι πιο δύσκολο από το να βρεθεί ψάλτης.

Σε ένα ναό που δεν υπάρχει βοηθός ούτε τη μεγάλη εβδομάδα, υπάρχει αντικαταστάτης για να πάει ο ψάλτης διακοπές; Ή ο παπάς;
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Πες τα κανονικά, σε βάση που σε βολεύει, σε μέτρια ένταση και με θετική διάθεση.
Όλα θα πάνε καλά!
Καλή δύναμη και καλό Πάσχα!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ιδιωτική λειτουργία εγώ ξέρω όταν κάποιος βάζει τα έξοδα για να λειτουργήσει μια επιπλέον φορά ο ναός ή να ανοίξει ένα ξωκλήσι.

Θα πουν λοιπόν και του ψάλτη, πόσο τη χρεώνεις τη λειτουργία;

Ένας δεύτερος ορισμός είναι η λειτουργία που γίνεται σε ναυδριο σπιτιού. Πάλι τα ίδια όσον αφορά το κόστος.

Η ποιότητα του ψαλσιματος είναι αντίστοιχη της κανονικής λειτουργίας αν όχι ανώτερη λόγω του ότι η αμοιβή θα είναι λογικά κι αυτή ανώτερη και η στιγμή πιο ιδιαίτερη. Πχ ονομαστική εορτή, πανηγύρι κλπ.

Αν εννοείτε κάτι άλλο πείτε το.
Δὲν θὰ πῶ τίποτε ἄλλο ἐπ' αὐτοῦ, ὅσοι γνωρίζουμε γνωρίζουμε.

Δεν γίνεται να έχουμε τόσες απαιτήσεις για τους ιερείς και σε πλήθος ικανό να καλύψει και ενορίες 100 κατοίκων. Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν τόσοι στον πληθυσμό. Και να υπήρχαν, θα πρέπει και να θέλουν και να βρεθούν και λεφτά για τη συντήρηση τους. Είναι πιο δύσκολο από το να βρεθεί ψάλτης.

Σε ένα ναό που δεν υπάρχει βοηθός ούτε τη μεγάλη εβδομάδα, υπάρχει αντικαταστάτης για να πάει ο ψάλτης διακοπές; Ή ο παπάς;

Ἔχουμε πολλὲς ἀπαιτήσεις ἀπὸ τοὺς ἱερείς; Δουλευόμαστε μοῦ φαίνεται. 4-5 ἐφημέριοι σὲ ποικίλες ἑνορίες τῶν πόλεων μὲ δῆθεν βαριὰ καθήκοντα μὲ ἐφημερία τῆς μιᾶς ἑβδομάδας καὶ «παρουσία» τὶς ἄλλες. Λὲς καὶ δὲν ξέρουμε τὶ γίνεται ἤ εἴμαστε τυφλοί.

Ἄν θέλει ψάλτες ἤ βοηθοὺς κάποιος ἐφημέριος γιὰ τὴν ἑνορία του, μπορεῖ νὰ βρεῖ. Ἄν δὲν εἶναι ἰκανὸς νὰ το κάνει, τότε βγαίνει καὶ βοηθᾶ ὁ ἴδιος εἴτε τὸν ψάλτη εἴτε τὸν/τὴν ὑπάλληλο καθαριότητας εἴτε σὲ ὁποιοδήποτε ἄλλη ὑποχρέωση ἔχει ὁ ναός. Κι ἄν δὲν ξέρει νὰ ψέλνει, τότε φροντίζει νὰ μάθει κι ἄν δὲν ξέρει νὰ σφουγγαρίζει τότε κάθεται καὶ μαθαίνει.

Ἀλλιῶς ἄς μὴν παραπονεῖται ὅταν κάθεσαι στὸ στασίδι καὶ γίνεσαι ἄσπρος ἤ ὅταν τὰ ψαλτικὰ γίνονται μὲ οἰκονομία καὶ ἐν τάχει.

Μιὰ ἐργασία ποὺ γίνεται ἀπὸ δύο ΔΕΝ γίνεται ἀπὸ ἕναν, χωρὶς ὑποχωρήσεις στην ποσότητα καὶ τὴν ποιότητα.

Ὅσον ἀφορᾶ τὸν ἀριθμὸ τῶν ἱερέων, ἄν ἡ ἐκκλησία ἤθελε θὰ μποροῦσε νὰ οἰκονομήσει, ἀλλὰ βλέπετε πιὸ πολὺ ἀκούγεται ὁ ἀριθμὸς τῶν μερίδων συσσιτίου καὶ ἡ «κοινωνική πολιτική» τῆς ἐκκλησίας, παρὰ νὰ ἀντηχεῖ ἡ καμπάνα σὲ ΟΛΗ τὴν Ἑλλάδα καὶ ὁ πιστὸς λαὸς νὰ διαητρεῖ τῆν ἐλπίδα του.

Τέλος πάντων βγαίνουμε ἑκτὸς θέματος καὶ ἄκρη δὲν βγαίνει.

Εὔχομαι στὸν συνάδελφο ποὺ ἄνοιξε τὸ θέμα ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ καὶ μὲ τὸ καλὸ νὰ περάσουμε καὶ αὐτὴ τὴν Μεγ Ἑβδομάδα.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Όταν τον ιερέα τον θέλουμε και μουσικό νομίζω ότι οι απαιτήσεις ξεφεύγουν, γιατί προηγούνται κι άλλα πιο σημαντικά. Εφόσον δεν προσφερομαστε οι ίδιοι δεν μπορούμε να κρίνουμε.

Ιερείς με μια εβδομάδα το μήνα κλπ δε σημαίνει ότι τις άλλες κάθονται. Ο λόγος που βρίσκονται στις θέσεις αυτές των πόλεων είναι για να εργάζονται και στις υπηρεσίες των μητροπόλεων ή και σε κανονικές εργασίες τώρα πια που οι πιο πολλοί γίνονται άμισθοι.

Ιερέας χωριού πιθανότατα να είναι πολύ πιο ξεκούραστος, αρκεί να είναι ντόπιος. Αν έρχεται από την πόλη δεν του φτάνει ο μισθός για νοίκι ή ναύλα κι αν είναι και άμισθος είναι αδύνατο να το κάνει.

Το θέμα της Μ. Εβδομάδας ας μην το δραματοποιουμε τόσο. Φαντάζει ατελείωτη αλλά δεν είναι.

Η εκκλησία δεν κουράζει, τα υπόλοιπα κουράζουν και σε αγχωνουν και δεν μπορείς να ψαλεις.

Χαλαρώστε λοιπόν και όλα θα πάνε καλά!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Όταν τον ιερέα τον θέλουμε και μουσικό νομίζω ότι οι απαιτήσεις ξεφεύγουν, γιατί προηγούνται κι άλλα πιο σημαντικά. Εφόσον δεν προσφερομαστε οι ίδιοι δεν μπορούμε να κρίνουμε.
Δὲν μιλᾶμε γιὰ μουσικὴ γνώση, ἀλλὰ γιὰ ψαλτικὴ, ἔστω ἄς ξέρει πρακτικὰ.
Ιερείς με μια εβδομάδα το μήνα κλπ δε σημαίνει ότι τις άλλες κάθονται. Ο λόγος που βρίσκονται στις θέσεις αυτές των πόλεων είναι για να εργάζονται και στις υπηρεσίες των μητροπόλεων ή και σε κανονικές εργασίες τώρα πια που οι πιο πολλοί γίνονται άμισθοι.
Φυσικὰ καὶ κάθονται. Σιγὰ μὴν ἐργάζονται ὅλοι στὰ γραφεία. Μόνον οἱ ἡμέτεροι ἔχουν προνομιακὲς θέσεις πλησίον τῆς δεσποτικῆς ἔδρας.
Ἄμισθοι; Μὲ κανονικὲς ἐργασίες; Ξέρεις πολλοὺς τέτοιους πλὴν ὅσων χειροτονοῦνται ἐν πομπῇ καὶ παρατάξει μὲ φουλ
κάλυψη ἀπὸ τὰ ἐκκλησιαστικὰ ἰντερνετικὰ κανάλια; Ποιὸς θὰ πάει ἄμισθος; Ὅ,τι νά 'ναι.
Ιερέας χωριού πιθανότατα να είναι πολύ πιο ξεκούραστος, αρκεί να είναι ντόπιος. Αν έρχεται από την πόλη δεν του φτάνει ο μισθός για νοίκι ή ναύλα κι αν είναι και άμισθος είναι αδύνατο να το κάνει.
Μπορεῖ νὰ ἐγκατασταθεῖ στὸ χωριό, καθὼς πολλὰ χωριὰ προσφέρουν καὶ σπίτι γιὰ τὸν ἱερέα δωρεάν.

Το θέμα της Μ. Εβδομάδας ας μην το δραματοποιουμε τόσο. Φαντάζει ατελείωτη αλλά δεν είναι.
Γιατὶ νὰ μὴν το δραματοποιοῦμε; Ὅλοι ἔχουν ἀπαιτήσεις ἀπὸ τὸν ψάλτη τὴν περίοδο αὐτή καὶ ἡ κόπωση εἶναι σημαντικὴ, εἰδικὰ μόνος. Ἄσε ποὺ ἀφήνεις τὴν οἰκογένεια μόνη χρονιάρες μέρες.

Η εκκλησία δεν κουράζει, τα υπόλοιπα κουράζουν και σε αγχωνουν και δεν μπορείς να ψαλεις.
Φυσικὰ καὶ κουράζει ἡ ἐκκλησία, ὅταν τὴ Μεγάλη Ἑβδομάδα ἔρχεται ὁ κάθε πειραγμένος στο ἀναλόγιο νὰ βγάλει τὸν τενόρο ἀπὸ μέσα του. Κὰι κάθε πειραγμένη μὲ εὐσεβιστικὸ ἀπωθημένο νὰ πεῖ ντὲ καὶ καλὰ τὰ ἐγκώμια. Ἔρχονται ἄνθρωποι στὸ ἀναλόγιο ποὺ τοὺς βλέπεις μιὰ φορὰ τὸ χρόνο γιὰ νὰ βγάλουν τὰ ἀπωθημένα τους, ἔχουν πρόσβαση τὸν ἱερέα καὶ στὰ κάνουν «τσουρέκια» ... Ψάχνεις γιὰ λίγη βοήθεια καὶ βρίσκεις χριστιανοβλαμμένους

Χαλαρώστε λοιπόν και όλα θα πάνε καλά!
Σήμερα ποὺ τέλειωσα ὄντως χαλαρώνω, ἀλλὰ σίγουρα δεν πήγαν ὅλα καλά. Τὰ μισὰ ἴσως καὶ δόξα τῷ Θεῷ.

Κἀὶ τοῦ χρόνου νὰ μαστε καλά.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Χαίρεται. Μόλις μου ανακοινώθηκε απ' τον προϊστάμενο του Ναού όπου ψάλλω πως στους τέσσερις πρώτους Όρθρους της Μ. Εβδομάδος (από Κυριακή των Βαϊων βράδυ έως και Μ. Τετάρτη βράδυ) αλλά και τη Μ. Πέμπτη το πρωί δεν θα έχω αριστερό ψάλτη! Αυτό σημαίνει πως σε αυτές τις ακολουθίες θα πρέπει να τα ψάλλω αλλά ίσως και να τα διαβάσω (ένας βοηθός όπου αναγινώσκει έχει περίεργες βάρδιες στην εργασία του) όλα μόνος μου. Η ερώτησή μου είναι η εξής. Έχετε βγάλει τέτοιες ακολουθίες μόνοι σας; Εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να καταπιώ το μικρόφωνο, να μην ψάλλω εις διπλούν ό,τι προβλέπεται (καθίσματα, ειρμοί κανόνων εκτός από τους αίνους) και να τα πω απλά από στήθους χωρίς αναλύσεις και εκτελέσεις πεταστών στον άνω Πα. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Συνάδελφε, πῶς πῆγε τελικά; Σὲ βοήθησαν καθόλου οἱ συμβουλές τοῦ φορουμ;
 
Συνάδελφε, πῶς πῆγε τελικά; Σὲ βοήθησαν καθόλου οἱ συμβουλές τοῦ φορουμ;
Χριστός Ανέστη. Δόξα τω Θεώ πήγαν όλα καλά. Μέχρι και τη Μ. Τετάρτη το βράδυ ήμουν μόνος μου αλλά με βοήθεια στα διαβαστά. Ειπώθηκαν όλα από στήθους χωρίς να δισεύω τίποτα εκτός από το Ιδού ο Νυμφίος και τους Αίνους. Από Μ. Πέμπτη πρωί ήρθε και ο αριστερός (με πνευμονία...) και δεν κουράστηκα σχεδόν καθόλου. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και ιδιαιτέρως όσους μείνατε στο πρακτικό του θέματος. Χρόνια πολλά με υγεία.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Χριστός Ανέστη. Δόξα τω Θεώ πήγαν όλα καλά. Μέχρι και τη Μ. Τετάρτη το βράδυ ήμουν μόνος μου αλλά με βοήθεια στα διαβαστά. Ειπώθηκαν όλα από στήθους χωρίς να δισεύω τίποτα εκτός από το Ιδού ο Νυμφίος και τους Αίνους. Από Μ. Πέμπτη πρωί ήρθε και ο αριστερός (με πνευμονία...) και δεν κουράστηκα σχεδόν καθόλου. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και ιδιαιτέρως όσους μείνατε στο πρακτικό του θέματος. Χρόνια πολλά με υγεία.
Μπράβο συνάδελφε! Και του χρόνου καλύτερα!

Χριστός Ανέστη!!

ΥΓ Σε εμένα κατέβηκε ο αριστερός μου από Αθήνα και με βοήθησε Μ. Παρασκευή και Μ. Σάββατο πρωί μόνο. Αλλά έστω κι έτσι ''τσούλησε'' μια χαρά η Μ. Εβδομάδα, Δόξα τω Θεώ!
 
Top