Τροπάριον Κασσιανής σε ήχο πλ. α' υπό Άρχοντος Μουσικοδιδασκάλου της ΜΧΕ Κυριαζή (Ζάχου) Νικολέρη

sibbilio

Μέλος
Κατόπιν επιθυμίας του δασκάλου μου, αναρτώ το μουσικό κείμενο του τροπαρίου της Κασσιανής σε ήχο πλ.α'. Επίσης, το συνημμένο ηχητικό είναι από συναυλία της χορωδίας "12 ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ" με χοράρχη το δάσκαλο, η οποία έλαβε χώρα στον Ι.Ν.Αγ.Κωνσταντίνου & Ελένης Βόλου το Σάββατο του Λαζάρου (27-4-2013).
Είναι η πρώτη ''επίσημη'' παρουσίαση της εν λόγω συνθέσεως. Η ηχογράφηση είναι μέτριας ποιότητας, καθόσον ελήφθη από κάποιον του ακροατηρίου του οποίου το μηχάνημα δεν ήταν και ότι καλύτερο. Πάντως θεωρώ ότι είναι ικανοποιητική για την παρακολούθηση του κειμένου.
Μεταφέρω τις ευχές του δασκάλου σε όλους για καλή Ανάσταση.
 

Attachments

  • ΤΡΟΠΑΡΙΟΝ ΚΑΣΣΙΑΝΗΣ ΗΧΟΣ ΠΛ.Α'_(23-1-2009)_ΚΥΡ.ΝΙΚΟΛΕΡΗΣ.pdf
    4.4 MB · Views: 102
  • ΤΡΟΠΑΡΙΟΝ ΚΑΣΣΙΑΝΗΣ ΗΧΟΣ ΠΛ.Α' ΚΥΡ.ΝΙΚΟΛΕΡΗ (27-4-2013)_ΧΟΡΩΔΙΑ ''12 ΑΠΟΣΤΟΛΟΙ''.mp3
    8.7 MB · Views: 72
Δεν ξέρω σε τι εξυπηρετεί η σύνθεση σε Πλ α...
Ως αντικατάσταση ;
Κυκλοφόρησε και άλλη σύνθεση γνωστού επιφανους σύγχρονου πρωτοψάλτη ,αλλα δεν επιδοκιμάστηκε (μάλλον αποδοκιμάστηκε ) (υπάρχει νομίζω και ανάλογο θέμα )
Καλη ανάσταση και καλη δύναμη .
Αν έχετε αντοχές ,πνευμόνια και κουράγια πείτε του Πέτρου ηδ άλλως του Πριγγου .
Υ.Γ. 1.Ο Καρασταματης θα πει του Χουρμουζίου .....
2. Δεν μου αρεσε προσωπικά και ως σύνθεση .
Την θεωρώ εξωεκκλησιαστική .(ευρωπαΐζουσα και μινορίζουσα )
Δεν ακολουθεί του γνωστούς κανόνες μελοποίησης ,ούτε περιέχει δεινές θέσεις του ήχου .
 
Last edited:
Top