[Ψάχνω] Τριώδιο και Μεγάλη Εβδομάδα Πρίγγου (σε έντυπη έκδοση)

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω αυτά τα βιβλία. Δε μιλάω για ηλεκτρονική μορφή. Θέλω να τα αγοράσω από βιβλιοπωλείο, αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τριώδιο του Κ. Πρίγγου δεν εκδόθηκε ποτέ. Μέλη με τον τρόπο που τα έψαλλε, έχουν καταγράψει οι Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος και Αθανάσιος Καραμάνης (ίσως και ο Χαρίλαος Ταλιαδώρος, χωρίς να είμαι βέβαιος), φυσικά όχι αυτούσια. Η Μεγάλη του Εβδομάδα δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί επίσημα (εννοώ την έκδοση του Α. Παπανδρέου), αλλά ο κ. Κωνσταντίνου θα προχωρήσει σε έκδοση του εν λόγω τόμου (αν δεν το έχει κάνει ήδη όπως το Αναστασιματάριο, δεν είμαι ενήμερος επ' αυτού). Πάντως τις εκδόσεις του Α. Παπανδρέου (Θ. Λειτουργία δύο τόμοι, Αναστασιματάριο, Δοξαστάριο, Μ. Εβδομάς), προσωπικά τις βρήκα πεταμένες στα πιο σκονισμένα ράφια ενός εκκλησιαστικού βιβλιοπωλείου...
Οπότε για Μ. Εβδομάδα, με λίγη τύχη ή και υπομονή θα καλυφθείς, αλλά για Τριώδιο σκούρα τα πράγματα...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Τριώδιο δεν έχει εκδοθεί.
Η Μ. Εβδομάδα υπάρχει, έκδοση αποστ. διακονίας, επιμέλεια Γ. Κων/νου.
Την παλαιότερη έκδοση την είχα βρει στον Παναγόπουλο στην Αθήνα, ό,τι είχε απομείνει stock, αφού σταμάτησε η κυκλοφορία της μόλις βγήκε του κ. Κων/νου.
Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει-κυκλοφορεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και η πρωτότυπη έκδοση και όχι μόνο η επιμελημένη του κ. Κων/νου.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Τριώδιο του Κ. Πρίγγου δεν εκδόθηκε ποτέ. Μέλη με τον τρόπο που τα έψαλλε, έχουν καταγράψει οι Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος και Αθανάσιος Καραμάνης (ίσως και ο Χαρίλαος Ταλιαδώρος, χωρίς να είμαι βέβαιος), φυσικά όχι αυτούσια. Η Μεγάλη του Εβδομάδα δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί επίσημα (εννοώ την έκδοση του Α. Παπανδρέου), αλλά ο κ. Κωνσταντίνου θα προχωρήσει σε έκδοση του εν λόγω τόμου (αν δεν το έχει κάνει ήδη όπως το Αναστασιματάριο, δεν είμαι ενήμερος επ' αυτού). Πάντως τις εκδόσεις του Α. Παπανδρέου (Θ. Λειτουργία δύο τόμοι, Αναστασιματάριο, Δοξαστάριο, Μ. Εβδομάς), προσωπικά τις βρήκα πεταμένες στα πιο σκονισμένα ράφια ενός εκκλησιαστικού βιβλιοπωλείου...
Οπότε για Μ. Εβδομάδα, με λίγη τύχη ή και υπομονή θα καλυφθείς, αλλά για Τριώδιο σκούρα τα πράγματα...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, όπως επίσης και τον κύριο Μπουσδέκη. Είχα την εντύπωση πως κυκλοφορούσε και Τριώδιο, καθώς είχα δει κάπου κάποια κείμενα του Τριωδίου του Κ.Πρίγγου.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ίσως οι παλιές εκδόσεις (του Παπανδρέου) να μη βρίσκονται σε πολλά βιβλιοπωλεία, οι νέες όμως (της Αποστολικής Διακονίας) (βλ.http://www.apostoliki-diakonia.gr/bookshop/Anazitisi.aspx?Siggrafeas=%cf%80%cf%81%ce%af%ce%b3%ce%b3%ce%bf%cf%82είναι σίγουρα διαθέσιμες. Η Μ.Εβδομάδα είναι αυτόνομο βιβλίο. Στον Α΄τόμο του Δοξασταρίου (που αρχίζει με τιν Ιανουάριο) σε παράρτημα, υπάρχουν αρκετά δοξαστικά του Τριωδίου από το Πρίγγο.
 

tsiakalo

Μέλος
Τριώδιο του Κ. Πρίγγου δεν εκδόθηκε ποτέ. Μέλη με τον τρόπο που τα έψαλλε, έχουν καταγράψει οι Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος και Αθανάσιος Καραμάνης (ίσως και ο Χαρίλαος Ταλιαδώρος, χωρίς να είμαι βέβαιος), φυσικά όχι αυτούσια

Ως προς τον Χ. Ταλιαδώρο, όπως έγραψα και αλλού, σας λέω με βεβαιότητα ότι τα δοξαστικά των Αίνων όλων των Κυριακών του Τριωδίου τα έχει καταγράψει στο Τριώδιο του, όπως ακριβώς τα έλεγε ο Πρίγγος.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Σε συνέδριο το διαβεβαίωσε και ο ίδιος αλλα δεν διευκρίνησε ποια και ποιά δοξαστικά είναι του Πρίγγου. Είπε μόνο οτι τα έγραψε ακριβώς (και μερικά του εσπερινού απ'ότι νομίζω).
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Προσωπικά πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει-κυκλοφορεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και η πρωτότυπη έκδοση και όχι μόνο η επιμελημένη του κ. Κων/νου.

Έχει εξαντληθεί...
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Το βιβλιο το θες για συλλογη η για χρηση;

Η παλαια εκδοση εχει ανεβει απο τον κ. Μιχαλακη στην ιστοσελιδα του. Αν το θες για χρηση στο αναλογιο, θα μπορουσες να την εκτυπωσεις και να την δεσεις σε βιβλιο. Ουτως η αλλως το κειμενο ειναι που χρειαζεσαι.

Αλλιως, και αν εφοσον θελεις το αυθεντικο βιβλιο, κανε μια βολτα σε κανα παλαιοβιβλιοπωλειο και ρωτα αν εχουν. Δεν ειναι και τοσο παλιο ωστε να εχει εξαφανιστει.

Την εκδοση του κ.Κωνσταντινου δεν την εχω δει για να εχω αποψη.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Σε συνέδριο το διαβεβαίωσε και ο ίδιος αλλα δεν διευκρίνησε ποια και ποιά δοξαστικά είναι του Πρίγγου. Είπε μόνο οτι τα έγραψε ακριβώς (και μερικά του εσπερινού απ'ότι νομίζω).

Ακριβως οπως τα λες. Επισης στο βιβλιο του ο κ. Ταλιαδωρος λεει οτι καποια ιδιομελα ειναι του Κουτζουραδη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Είχε κάποια τελευταία αντίτυπα των προηγούμενων εκδόσεων ο Ρηγόπουλος και το Περιβόλι της Παναγιάς, μόνο το Δοξαστάριο, το Αναστασιματάριο και τη Μ. Εβδομάδα. Δεν γνωρίζω τι έχει απομείνει πλέον. Αν ενδιαφέρεστε, στοιχεία επικοινωνίας για το Περιβόλι θα βρείτε εδώ, ενώ για τον Ρηγόπουλο, το τηλέφωνό του είναι 2310272458 και το FAX 2310261014.
 

archon

Μιχαήλ Παπάζογλου
Βρήκα στο site της Αποστολικής Διακονίας από έκδοση Κωνσταντίνου το παρακάτω, αλλά δεν είναι όλα και είναι σε μορφή PDF.
Έχω όλη τη σειρά των νέων εκδόσεων της Απ. Διακονίας αλλά τα πνευματικά δικαιώματα τα έχουν οι κληρονόμοι του Πρίγγου.

http://www.apostoliki-diakonia.gr/byzantine_music/Texts/texts.asp
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Το βιβλιο το θες για συλλογη η για χρηση;

Η παλαια εκδοση εχει ανεβει απο τον κ. Μιχαλακη στην ιστοσελιδα του. Αν το θες για χρηση στο αναλογιο, θα μπορουσες να την εκτυπωσεις και να την δεσεις σε βιβλιο. Ουτως η αλλως το κειμενο ειναι που χρειαζεσαι.

Αλλιως, και αν εφοσον θελεις το αυθεντικο βιβλιο, κανε μια βολτα σε κανα παλαιοβιβλιοπωλειο και ρωτα αν εχουν. Δεν ειναι και τοσο παλιο ωστε να εχει εξαφανιστει.

Την εκδοση του κ.Κωνσταντινου δεν την εχω δει για να εχω αποψη.

Το βιβλίο το έχω ολόκληρο σε ψηφιακή μορφή. Με ενδιαφέρει όμως να το αγοράσω.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Σήμερα είδα στο βιβλιοπωλείο του Β.Ρηγόπουλου, στη Θεσσαλονίκη, αντίτυπα τόσο της Μ. Εβδομάδας όσο και του Δοξασταρίου, από την έκδοση του Α.Παπανδρέου, 2-3 από το καθένα.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
και στον Παναγόπουλο στην Αθήνα έχουν ξεμείνει μερικά
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Top