Τριώδιο/Μ. Εβδομάδα π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη

ΝΗΠΑΒΟΥ

Χαρίλαος
Συστήνω την έκδοση του π. Κων/νου, όπως και το δίτομο Τριώδιο, το Μουσικό Πεντηκοστάριο, την Μ. Εβδομάδα και το πλήρες (σε εννέα τόμους, λόγω συγχώνευσης κάποιων μηνών) Μηνολόγιο, γιατί είναι η πιο πλήρης δουλειά που έχει κυκλοφορήσει έως τώρα (για την ακρίβεια πρόκειται για πρωτόγνωρη, βασισμένη σε βαθειά γνώση πληρότητα), δίνει βάρος στα όσα σημείωσα παραπάνω, στηρίζεται σε παλαιότερη μουσική βιβλιογραφία, αλλά και σε έρευνες σχετικές και με το κείμενο των ύμνων, στο οποίο ο π. Κων/νος έχει επιφέρει και τις σχετικές διορθώσεις.
Από Κέρκυρα
Ε.Γ.
Επειδή δεν έχω υπόψη μου τα βιβλία αυτά και λόγω του οτι με ενδιαφέρει η άποψη όσων τα έχουν χρησιμοποιήσει θα ήθελα να ρωτήσω:
Πώς συγκρίνονται π.χ. με την Μ Εβδομάδα Πρίγγου ή το Τριώδιο του Στανίτσα? Ως προς την πληρότητα ο αγαπητός Μανώλης είναι κατηγορηματικός. Ως προς τα άλλα όμως ύφος, γραμμές κτλ? Αξίζει να εγκαταλείψει κανείς μια Μ Εβδομάδα ή το Τριώδιο που προανέφερα? Τι θα χάση και τι θα κερδίσει?
Θα με ενδιέφεραν απαντήσεις από συναδέλφους που είχαν σε χρήσει τα εν λόγω βιβλία ποιυ ανέφερα στα παραδείγματα.
Ευχ
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Επειδή δεν έχω υπόψη μου τα βιβλία αυτά και λόγω του οτι με ενδιαφέρει η άποψη όσων τα έχουν χρησιμοποιήσει θα ήθελα να ρωτήσω:
Πώς συγκρίνονται π.χ. με την Μ Εβδομάδα Πρίγγου ή το Τριώδιο του Στανίτσα? Ως προς την πληρότητα ο αγαπητός Μανώλης είναι κατηγορηματικός. Ως προς τα άλλα όμως ύφος, γραμμές κτλ? Αξίζει να εγκαταλείψει κανείς μια Μ Εβδομάδα ή το Τριώδιο που προανέφερα? Τι θα χάση και τι θα κερδίσει?
Θα με ενδιέφεραν απαντήσεις από συναδέλφους που είχαν σε χρήσει τα εν λόγω βιβλία ποιυ ανέφερα στα παραδείγματα.
Ευχ

Αγαπητέ συνάδελφε,

Τυχαίνει να έχω πολλά από τα εν λόγω βιβλία. Για να σου απαντήσω κάπως πληρέστερα, άνοιξα στη τύχη το Τριώδιο και είπα ένα μέλος στην τύχη. Να σου πω, μου θυμίζει κάτι από Μουσική Κυψέλη, κάτι από Πέτρο ίσως, κλπ. Νομίζω ότι ο πάτερ μας μεταφέρει χρόνια πίσω, σε χρόνια που το απλό ήταν ο ορισμός του παραδοσιακού και του ιεροπρεπούς.

Στα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Υ.Γ. Η πλοκή του μέλους ευνοεί την άνετη εκτέλεση της φωνής. Αν δεις προσεκτικά, στα μέλη των παλαιών, όπως προχωράς στο μέλος, βγάζεις άνετα την φωνή εκεί που δεν θα το έκανες καθώς το προ-μέλος της εν λόγω θέσης σε προετοιμάζει φωνητικά. Τέχνη...
 

ΝΗΠΑΒΟΥ

Χαρίλαος
Ευχαριστώ τα μάλα για την απάντηση.
Ελπίζω να υπάρξουν και άλλες απαντήσεις, ιδιαίτερα από φίλους που είχαν ή έχουν σε χρήση τα βιβία - παραδείγματα που προανέφερα.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εγώ προμηθεύτηκα το Τριώδιον και την Παρακλητική από το 2003 και φέτος τη Μ. Εβδομάδα και τα Μηναία.

Για τον β΄ τόμο του Τριωδίου δεν το συζητώ είναι μοναδικός! Όλα τα φωταγωγικά, τριαδικά και μυστήρια προσόμοια του Τριωδίου μελοποιημένα με εξαιρετικό τρόπο. Και στον α΄ τόμο θαυμάσια κομμάτια (ξεχωρίζω το δοξαστικό αίνων Κυριακής Βαΐων!).

Από Μ. Εβδομάδα χρησιμοποίησα φέτος αρκετά τα αντίφωνα των Παθών (τα έχει όλα και στιχηραρικώς και ειρμολογικώς :)). Ειδικώς για εμένα που έχω "αλλεργία" σε παρατονισμούς και ασυνταξίες τα βιβλία του π. Κων/νου είναι παράδεισος! (αλήθεια πόσοι από εμάς λένε ακόμη "την αδιαφθόρως Θέον Λόγον τεκούσαν!!!)
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Να θυμίσω ότι σχετικά με τους παρατονισμούς έχουμε κάνει και θέμα στα "ευτράπελα" και συγκεκριμένα εδώ.
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
η εργασια του π. Παπαγιάννη είναι η καλύτερη και πληρέστερη που έγινε ποτε. Τρίτομος Παρακλητική, δίτομο τριώδιο,πεντηκοστάριο, εννεάτομο μηναίο (συγχώνευση σε ενα μερικών μηνών) και Μ. Εβδομάδα. Και το κυριότερο είναι σωστή ορθογραφικά και ψάλλει κανείς με ευχέρεια.Συμφωνούν και γνωστοί δάσκαλοι μουσικής. Αν και χειρόγραφο ειναι ευκρινές και κατόπιν επικοινωνίας μαζί του φάνηκε πρόθυμος να συζητήσει την μέσω υπολογιστή καταγραφή των βιβλίων. Δεν έχει δείκτες ισοκρατημάτων αλλά πάντα κανείς στο μέλλον μπορεί να επιφέρει βελτιώσεις. Συν το ότι έχει εκδοθεί από την Απ Διακονία και το Μεγάλο του τυπικό που περιλαμβάνει όλες τις μέχρι τώρα καταγεγραμμένες στα προηγούμενα τυπικά περιπτώσεις -Σύστημα Τυπικού 731 σελίδων. Ακόμη και το νέο Εγκόλπιο Αναγνώστου της Απ Διακονίας είναι δικής του σύνταξης.
 
Στις γραμμές του πως είναι ; κλασικός η νεοτερίζει και ξεφευγει ; Και επισης για εμένα που έχω ήδη την Κυψέλη του Στεφανου θα αξιζε να πάρω τα μηναία του ή είμαι καλα ; διότι ως γνωστόν στην τιμή όλης της σειρας ειναι λίγο :D τσουκτερή
 
Στις γραμμές του πως είναι ; κλασικός η νεοτερίζει και ξεφευγει ; Και επισης για εμένα που έχω ήδη την Κυψέλη του Στεφανου θα αξιζε να πάρω τα μηναία του ή είμαι καλα ; διότι ως γνωστόν στην τιμή όλης της σειρας ειναι λίγο :D τσουκτερή
Τα βιβλία πως τα αγοράζεις ; με το κιλό ;
Και πως τα εκτιμάς ; Με το καντάρι ;
..όσο για τα υπόλοιπα , έχουν γραφεί άπειρα , ψάξε και βρες.
Δεν είναι τρόπος κόσμιος αυτός να ρωτάς για τα βιβλία του πατρός Κων/νου που είναι έργα ζωής .
 
Τα βιβλία πως τα αγοράζεις ; με το κιλό ;
Και πως τα εκτιμάς ; Με το καντάρι ;
Δεν είναι τρόπος κόσμιος αυτός να ρωτάς για τα βιβλία του πατρός Κων/νου που είναι έργα ζωής .

Αδελφέ μου δεν είχα καμία πρόθεση να θίξω κανέναν:( απλώς ρώτησα για τις γραμμές του και για το αν θα είναι κάποια συμαντικη πρόσθεση στην βιβλιοθήκη μου η αγορά των μηναίων του ή απλώς σπατάλη χρημάτων(αφου ήδη διαθέτω μια σειρά μουσικών μηναίων):confused:. Όμως από ότι κατάλαβα θα αξίζουν για τα υπερασπίζεσαι με τόση μανία και πάθος:rolleyes: Αλλα από το να με πυροβολήσεις με τα πυρα της γλώσσης σου θα μπορούσες να μου κάνεις μια παραπομπή στα προαναφερθέντα που υποστηρίζεις οτι έχουν γραφει περι των γραμμών του π Κωνσταντίνου:eek:
 
P

PANROUST

Guest
Αδελφέ μου δεν είχα καμία πρόθεση να θίξω κανέναν:( απλώς ρώτησα για τις γραμμές του και για το αν θα είναι κάποια συμαντικη πρόσθεση στην βιβλιοθήκη μου η αγορά των μηναίων του ή απλώς σπατάλη χρημάτων(αφου ήδη διαθέτω μια σειρά μουσικών μηναίων):confused:. Όμως από ότι κατάλαβα θα αξίζουν για τα υπερασπίζεσαι με τόση μανία και πάθος:rolleyes: Αλλα από το να με πυροβολήσεις με τα πυρα της γλώσσης σου θα μπορούσες να μου κάνεις μια παραπομπή στα προαναφερθέντα που υποστηρίζεις οτι έχουν γραφει περι των γραμμών του π Κωνσταντίνου:eek:
Θα μπορούσατε να πάτε σε ένα βιβλιοπωλείο και να κάτσετε με την ησυχία σας να ξεφυλλίσετε τα βιβλία του π.Κων.Παπαγιάννη.
Ο καθένας εδώ θα σας πει τα δικά του όπως και εγώ με τα παρακάτω:
Στην εκκλησία όπου ψέλνω σαν τρίτος ψάλτης,στο ντουλάπι του ιερού,εκτός από τα κλασικά έχει και νεότερα βιβλία όπως και όλη η σειρά του π.Κων.Παπαγιάννη.Δεν θυμάμαι όμως για την Μ.Εβδομάδα.
Επειδή ψέλνω καθημερινές με βοηθάνε πολύ και του π.Κωνσταντίνου.
Δυστυχώς όμως είναι γραμμένα στο χέρι αλλά και κυρίως δεν είναι σε ένα μέγεθος φυσιολογικό και αποτέλεσμα να με κουράζουν στην ανάγνωση...
 
Θα μπορούσατε να πάτε σε ένα βιβλιοπωλείο και να κάτσετε με την ησυχία σας να ξεφυλλίσετε τα βιβλία του π.Κων.Παπαγιάννη.
Ο καθένας εδώ θα σας πει τα δικά του

Σίγουρα σκοπεύω να το κάνω κάποια μέρα όμως οι γνώμες κάποιων που έστω και λίγο είναι γνώστες (δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά γιατι όλα παρεξηγούνται πια:()ειναι σημαντική
Ευχαριστώ για την γνώμη σας και καλή σταδιοδρομία να έχετε στην ψαλτική σας καριέρα και μακάρι από πρωτοψάλτης που θα είστε να γινετε ψάλτης με τους Αγγέλους του Θεού στο αιώνιο αναλόγιο. Όπου εκεί δεν έχει ουτε βιβλία ουτε τσακομούς με τους ιερείς για το πόσο θα ψάλεις το Χερουβικό και για το αν θα πείς το Κοινωνικό ή όχι:D:D:D
Με συγχωρείς για την μακρηγορία μου καλό βράδυ και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ :)

(και ας με συγχωρέσουν οι κύριοι Συντονισταί αν βγήκα από το θέμα)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σίγουρα σκοπεύω να το κάνω κάποια μέρα όμως οι γνώμες κάποιων που έστω και λίγο είναι γνώστες (δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά γιατι όλα παρεξηγούνται πια:()ειναι σημαντική
Ευχαριστώ για την γνώμη σας και καλή σταδιοδρομία να έχετε στην ψαλτική σας καριέρα και μακάρι από πρωτοψάλτης που θα είστε να γινετε ψάλτης με τους Αγγέλους του Θεού στο αιώνιο αναλόγιο. Όπου εκεί δεν έχει ουτε βιβλία ουτε τσακομούς με τους ιερείς για το πόσο θα ψάλεις το Χερουβικό και για το αν θα πείς το Κοινωνικό ή όχι:D:D:D
Με συγχωρείς για την μακρηγορία μου καλό βράδυ και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ :)

(και ας με συγχωρέσουν οι κύριοι Συντονισταί αν βγήκα από το θέμα)

Δὲς κι ἐδῶ.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Από που προμηθεύεται κανείς τα βιβλία του π.Κων/νου;
Γνωρίζει κανείς βιβλιοπωλεία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη;
 
Από που προμηθεύεται κανείς τα βιβλία του π.Κων/νου;
Γνωρίζει κανείς βιβλιοπωλεία σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη;
Αδελφε η Αποστολικη Διακονια στην Εθνικής Αμηνης έχει ολην τον την σειρα επισης δες και σε σχετικο θέμα στο ψαλτολογιον περι των βιβλιοπολείων της Θεσσ/νικης εδώ http://analogion.com/forum/showthread.php?t=7314 . Τωρα για Αθήνα δεν ξέρω
 
Top