Τρισάγιος ύμνος & Δύναμις σε δ' ήχο (Συγκέντρωση ηχογραφήσεων)

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα.
Συγκέντρωσα ηχογραφήσεις Τρισάγιου ύμνου & Δύναμις σε δ' ήχο "(λέγετο & Άγια)" αξιόλογων ερμηνευτών, που υπάρχουν στο "Ψ", παραθέτοντάς τες με αλφαβητική σειρά των ονομάτων των αντίστοιχων συνθετών ως εξής:
1. Θεοδώρου Βασιλικού σε "ήχο Άγια", ερμηνεύει ο ίδιος, εδώ.
2. Ιωάννη Βουτσινά σε "ήχο λέγετο", το μέλος, εδώ. Ερμηνεύει ο κ. Ι. Μουσελλής "(το Δύναμις)", εδώ.
3. Ελευθέριου Γεωργιάδη σε "ήχο λέγετο", ερμηνεύει ο ίδιος, εδώ.
4. Γεωργίου Κακουλίδη σε "ήχο Άγια", ερμηνεύουν: α) ο ίδιος, εδώ και β) ο κ. Ηλ. Σταύρου, εδώ.
5. Γεωργίου Καρακάση σε "ήχο λέγετο", ερμηνεύουν: α) Μ. Καλαϊτζής & Κ. Λαζαρίδης, εδώ και β) Στ. Κοντακιώτης & Μ. Γιαννίτσης, εδώ.
6. Στυλιανού Νανάκη σε "ήχο λέγετο", ερμηνεύει "χορός Ηρακλειωτών ψαλτών", εδώ.
7. Δημητρίου Σουρλαντζή σε "ήχο Άγια", ερμηνεύουν οι Ι. Λιάκος & Π. Χουβαρδάς, εδώ.
8. Θρασύβουλου Στανίτσα σε "ήχο λέγετο", ερμηνεύουν οι Σπ. Υφαντής & Μιχ. Μπίστας, εδώ.
9. Αντωνίου Σύρκα, σε "ήχο λέγετο", ερμηνεύει ο Γ. Πανάρετος Φιλοθεϊτης, εδώ.
Παρατήρηση: Ο Τρισάγιος ύμνος & το Δύναμις σε "μ. δρόμο φεραχνάκ" μέλος Θρασύβουλου Στανίτσα , δεν ανήκουν, κατά τη γνώμη μου, στον δ΄ ήχο αλλά στον βαρύ! (Γι΄αυτό δεν έχω αναρτήσει κάποια σχ. ηχογράφηση, σ΄αυτό το θέμα) στοιχιζόμενος και συμφωνώντας με τις απόψεις αξιόλογων συναδέλφων, εδώ.;)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Παρατήρηση: Ο Τρισάγιος ύμνος & το Δύναμις σε "μ. δρόμο φεραχνάκ" μέλος Θρασύβουλου Στανίτσα , δεν ανήκουν, κατά τη γνώμη μου, στον δ΄ ήχο αλλά στον βαρύ! (Γι΄αυτό δεν έχω αναρτήσει κάποια σχ. ηχογράφηση, σ΄αυτό το θέμα) στοιχιζόμενος και συμφωνώντας με τις απόψεις αξιόλογων συναδέλφων, εδώ.;)
false = ψευδές = λάθος
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐπειδή ἡ ἐργασία συγκέντρωσης ἠχογραφήσεων εἶναι ἀξιόλογη, προτείνω νά συγκεντρώσετε χωριστά ἠχογραφήσεις γιά : Τρισάγιος ύμνος & Δύναμις σε "μ. δρόμο φεραχνάκ" μέλος Θρασύβουλου Στανίτσα.
 
Top