Τρισάγιος ύμνος-Δύναμις Τρ. Γεωργιάδη

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ζωντανή ηχογράφηση από τόν Ι.Ν. Αγ. Κωνσταντίνου καί Ελένης Βόλου την Κυριακή 26-08-2012 ήχος Γ΄.
Τρισάγιος ύμνος καί Δύναμις ήχος Γ΄του Τρ. Γεωργιάδη, από την Θ. Λειτουργία του Χρύσ. Θεοδοσόπουλου.
Ψάλλουν οι Ιεροψάλτες του Ι. Ναού:
Πρωτοψάλτης: κ. Δημήτριος Χατζηγεωργίου
Λαμπαδάριος: κ. Σπυρίδων Χατζηγεωργίου
 

Attachments

  • 01 Τρισάγιος ύμνος-Δύναμις ήχος Γ΄ Χρ.Θεοδοσόπουλου 26-08-2012.WMA
    5.8 MB · Views: 177
Last edited by a moderator:

ΧΑΡΗΣ4

Μέλος
Ακούω και ξανακούω τους δυο χαρισματικούς υμνωδούς και μου έρχονται στο νου τα λόγια ενός από τους Δασκάλους που είχα την τύχη να έχω, του Μανόλη Ανδρόνικου: "Την ομορφιά της Τέχνης δεν την έχουμε τόσο ανάγκη σε εύκολους καιρούς όσο στους δύσκολους". Θα παράφραζα λίγο και θα έλεγα: "Την ομορφιά της Θεότητας μέσα από την Τέχνη την αισθανόμαστε κάπως περισσότερο σε δύσκολους καιρούς (αν και κάποιος θα μπορούσε ορθά επισημάνει πως ο Απ. Παύλος βροντοφωνάζει: "ευθυμεί τις, ψαλλέτω").
Οι δύο θεράποντες της τέχνης του Δαμασκηνού, με "τέλεια δώρα άνωθεν καταβαίνοντα" έρχονται σε δύσκολους καιρούς να μας θυμίσουν με το δικό τους αριστουργηματικό τρόπο θείας μελωδίας πως ο ΩΝ ήν και εστί και έσται ο αυτος εις τους αιώνας. Να είστε πάντα ευλογημένοι και φύλακας άγγελος να σας σκεπάζει!
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Εγώ πάλι οταν το άκουσα πίστεψα πως ήταν ακόμη μία καταγραφή που γινόταν ταυτόχρονα μαζί με την καταγραφή του αειμνήστου Αρχοντος!
 
Top