Τρισάγιον και Δύναμις Πέτρου Εφεσίου ήχος Βαρύς

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... των Μήτρου, Τσαούση, Μετασσαράκη, Μαϊδάνογλου σε πλάγιο δ΄...

Και του Γ. Καρακάση σε πλ.δ΄. Βρίσκεται και εδώ, . (Dyn_PlD_DP1.jpg,Dyn_PlD_DP2.jpg,Dyn_PlD_DP3.jpg)
 
Last edited:

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Έχω ακούσει για άλλο ένα τρισάγιο του Εφεσίου (σε βαρύ διατονικό) όπου ο πρώτος φθόγγος είναι άνω ΖΩ. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να το αναρτήσει; Μπορεί να κάνω λάθος και να μην είναι του Εφεσίου,αλλά έτσι έχω ακούσει.
 
Last edited:

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Έχω ακούσει για άλλο ένα τρισάγιο του Εφεσίου (σε βαρύ διατονικό) όπου ο πρώτος φθόγγος είναι άνω ΖΩ. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να το αναρτήσει; Μπορεί να κάνω λάθος και να μην είναι του Εφεσίου,αλλά έτσι έχω ακούσει.

Περιέχεται στην λεγόμενη "Κοκκινογοργούσα" Ανθολογία, που έχει ανέβει εδώ (http://analogion.com/KokkinogorgousaAnthologia1846.html), σ. 368 (σ. 190 του pdf.).
 
Last edited:

greek487

Tasos N.
Ανεβαζω το τρισάγιο και το δυναμις του Π. Εφεσίου απο την κοκκινογοργούσα Ανθολογία (Κων/λις 1846) σε ηχο βαρύ.

Ευχαριστίες κ. Μεντζά για την ωραιότατη καταγραφή η οποία περιέχει και τους ρυθμικούς πόδες και τα ισοκρατήματα.

Μια ερώτηση που ίσως βοηθήσουν και αλλά μέλοι του Ψ.

Υπάρχει πιθανότητα ότι στη τρίτη γραμμή από το τέλος του κειμένου σας στον πρώτο σύνθεσμο, να έχει το αρχικό κείμενο (στην κοκκινογοργούσα) διπλή?

Επίσης στην έβδομη γραμμή από το τέλος του κειμένου σας, ίσως να υπάρχει και εκεί διπλή κάπως κρυμμένη στο αρχικό κείμενο?

Πιστεύω ότι στα δύο αυτά σημεία να έχει το αρχικό κείμενο διπλή. Επίσης, μου φαίνεται να αρμόζει μια διπλή και στις δύο αυτές φράσεις.

Τι νομίζετε?

 

prenumele

Παλαιό Μέλος
Το επισυνάπτω με την διευκρίνιση πως εδώ το Ψάλλει υποδειγματικά ο εκ των Αρίστων Μαθητών του Κυρ. Ζαχαρίας Πασχαλίδης.
Κάπου έχω και από τον Άρχοντα, και όταν το βρώ θατο ανεβάσω.
Το Τρισάγιο και Δύναμις στον Βαρύ από τον Καραμάνη έχει μεγάλη ποικιλία διαστημάτων, την οποία εν καιρώ θα καταγράψω με τον Μελωδό, για να τα γνωρίσω και εγώ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ , οπότε θα τα πούμε.
Στο ζ΄τόμο του ο Καρακατσάνης το έχει χωρίς την χρωματική φθορά, ενώ ο Πανάς το έχει κυρίως με χρωματική φθορά,και αλλάζει μόνον στο αθάνατος.
Νομίζω όμως πως το ψάλλουν αρκετοί κυρίως ως Β΄,

Δύο μεγάλες κατηγορίες "Πενταφώνου", με διαστήματα όπως
- Πρωτόβαρυ, με το Γα στη θέση του (Στανίτσας, Νεοχωρίτης κτλ)
- άλλα διαστήματα, με το Γα εξ'αρχής υψηλότερο, όπως εδώ, ο Πασχαλίδης.
 

Attachments

  • barys Diat 002 Paschalides.png
    barys Diat 002 Paschalides.png
    333.1 KB · Views: 110
  • Trisagios Hymnos Barys Karamanis Paschalides 0015.png
    Trisagios Hymnos Barys Karamanis Paschalides 0015.png
    299.9 KB · Views: 119
Last edited:

Π. Σ.

Σπυρίδων
Ανεβαζω το τρισάγιο και το δυναμις του Π. Εφεσίου απο την κοκκινογοργούσα Ανθολογία (Κων/λις 1846) σε ηχο βαρύ.

Ηχητικό, απο την ΕΛΒΥΧ υπο Γεωργίου Κωσταντίνου, εδώ.
 
Last edited:
Top