***Τρισάγιον αγιορείτικον & λειτουργικά Χατζηαθανασίου σε ήχο πλ του α' (Φρύγιος)***

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα φιλόμουση ομήγυρις.

Ανεβάζω το αγιορείτικο τρισάγιον "του καλογήρου" & τα λειτουργικά του Μιχαήλ Χατζηαθανασίου σε ήχο πλάγιο του α' (Φρύγιος) όπως τα ψάλλαμε την προηγούμενη Κυριακή (13/09/2009).


Εύχομαι καλή ακρόαση

Με τιμή
Δημήτρης Φακίνος
 

Attachments

  • Λειτουργικά Χατζηαθανασίου - Ήχος πλ του α΄ (Φρύγιος).mp3
    13.9 MB · Views: 331
  • Τρισάγιον Αγιορείτικον - Ήχος πλ του α'.mp3
    18.9 MB · Views: 291

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όταν γράφαμε τα λειτουργικά αυτά και του πρώτου ήχου στο βιβλίο Μουσική Ζωοδόχος Πηγή του Μιχαλάκη (Χατζηαθανασίου) ο γαμπρός του Νικ. Απτόσογλου τα χαρακτήρισε διάσημα... και του είπα: Ναί! αλλά ποιός τα έκανε διάσημα... Ε! ποιός άλλος τζάνε μ' Ο ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ...
Πολύ όμορφη εκτέλεση! Μπράβο!
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Η γνώμη σας έχει βαρύνουσα σημασία για εμένα.

Να προσθέσω ότι τα άκουσα για πρώτη φορά σε εκδήλωση των Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως με χοράρχη τον Θρασύβουλο Στανίτσα (Κωνσταντινούπολη, 1963-64) από κασσέτα που μου είχε δώσει ο δάσκαλός μου Κωνσταντίνος Καλλίνικος.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Η γνώμη σας έχει βαρύνουσα σημασία για εμένα.

Να προσθέσω ότι τα άκουσα για πρώτη φορά σε εκδήλωση των Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως με χοράρχη τον Θρασύβουλο Στανίτσα (Κωνσταντινούπολη, 1963-64) από κασσέτα που μου είχε δώσει ο δάσκαλός μου Κωνσταντίνος Καλλίνικος.

Μάλλον από χορωδιακή εμφάνιση ( ή πρόβα χορού) υπό τον Άρχοντα στην Πόλη στις 23.2.1961.

Δ.
 
Top