Τρισάγια Αθ. Καραμάνη

antonis80

Νέο μέλος
γεια σας, ψαχνω τρισαγια και χερουβικα καραμανη.
μηπως εχει καποιο μελος κατι?
 
Αν θες χερουβικά με μεγάλη ιδιεταιρότητα, αλλά κλασσικά, ψάξε βρες τα χερουβικά του Πέτρου Εφεσίου, τα του Καραμάνη έχουν έντονο άρωμα κοσμικής μουσικής, που κατά τη γνώμη μου, δεν κάνουν για τον ιερό χώρο των Ναών μας.
Η γραφή των επίσης, είναι πολύ στριφνή και δύσκολη (δίγοργα, τρίγοργα, παρεστιγμένα, παθητικοί ήχοι, 3/4, 4/4 και άλλα τέτοια δυτικά), που περιορίζει πολύ τον ιεροψάλτη, περιορίζοντάς του το προσωπικό ύφος του, διότι είναι πολύ αναλυτική γραφή και όχι περιγραφική, όπως και έτσι πρέπει να είναι η μουσική γραφή.



Όσο για τα τρισάγια, άρχισε απ' τα κλασσικά,
το του Πέτρου Εφεσίου σε Βαρύ,
το αυτό σε διασκευή του Νηλέως σε Β΄,
το του Ξένου Κορώνη μετά κρατήματος,
το του Γεωργίου Κρητός,
το του Μανουήλ Πρωτοψάλτου σε Α΄,
το του Κυριάκου Ιωαννήδου του Καλογύρου σε Α΄ μετά κρατήματος,
το του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου σε Γ΄,
το του Στανίτσα σε Βαρύ πεντάφωνο, του αυτού σε λέγετο,
το του Ανθίμου Αρχηδιακόνου σε Β΄,
και άλλα κλασσικά μαθήματα.

Από κοινωνικά των Κυριακών, κατ' ήχον, σε συμβουλεύω να αρχίσεις με τα κλασσικά τα του Πέτρου,
μετά να περάσεις στα του Θεοδώρου Φωκαέως
και τέλος να ολοκληρωθείς σαν ψάλτης με τα του Δανιήλ Πρωτοψάλτου.

Κατά την προσωπική μου ταπεινή γνώμη, αυτά διδάσκω σε μαθητές μου που θέλουν να μάθουν Βυζαντινή Μουσική κι όχι να πάρουν ένα φτυχίο να στολίσουν τον τοίχο τους.

Μετά τιμής
Δημήτρης Ανδριώτης


Υ.Γ.: Αν τώρα επιμένεις, αγόρασε τη λειτουργία του Καραμάνη, εκεί θα βρεις όσα ψάχνεις. Καλή συνέχεια.
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
γεια σας, ψαχνω τρισαγια και χερουβικα καραμανη.
μηπως εχει καποιο μελος κατι?
Επισυνάπτω μερικά τρισάγια, ως δώρο του Άρχοντος για τα σημερινά του ονομαστήρια.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 01 Τρισάγια του Αποστόλου.pdf
    1 MB · Views: 1,357

antonis80

Νέο μέλος
ευχαριστω πολυ κυριε βασιλη.
εχω επιτελους ξεκινησει μαθηματα βυζαντινης.
και επειδη ο δασκαλος μου ψελνει στην εκκλησια περοσσοτερο απο καραμανη γιαυτο ψαχνω χερουβικα του.
πραγματικα εχω ακουσει εκατονταδες χερουβικα. του καραμανη ομως ειναι κατι διαφορετικο.
ο δασκαλος μας το ειπε.
αν καταφερετε να ψαλλετε καραμανη μπορειτε μετα να ψαλλετε τα παντα!

αν βρειτε και κατι αλλο θα το ηθελα.
ευχαριστω και παλι
 
Αγαπητέ Αντώνιε να χαίρεσαι την ονομαστική σου εορτή.
Ο μεγάλος αυτός ασκητής της ερήμου, ο Όσιος Αντώνιος, να σου δίνει δύναμη και κουράγιο στο δύσκολο δρόμο εκμάθησης της Βυζαντινής ημών Μουσικής.


πραγματικα εχω ακουσει εκατονταδες χερουβικα. του καραμανη ομως ειναι κατι διαφορετικο.

Είναι λίγο υπερβολικό αυτό, δεν νομίζεις;
Του Καραμάνη τα χερουβικά διαφέρουν απ' τα εκατοντάδες που έχεις ακούσει, επειδή έχουν άρωμα κοσμικής μουσικής.
Αυτό είναι δύσκολο να το καταλάβεις ακόμα, αλλά όσο θα εντρυφάς στα κλασσικά μέλη, τόσο θα το καταλαβαίνεις αυτό.


ο δασκαλος μας το ειπε.
αν καταφερετε να ψαλλετε καραμανη μπορειτε μετα να ψαλλετε τα παντα!

Να σου πω κι εγώ κάτι τελείως διαφορετικό απ' τον δάσκαλό σου, με όλον τον σεβασμό μου προς αυτόν, αν μάθεις - καταφέρεις να ψάλλεις Καραμάνη, σε όλη σου τη ζωή Καραμάνη θα λες.
Είναι πολύ δυσκολότερο να ψάλλει κάποιος ένα κλασσικό μάθημα του Πέτρου, όταν έχει μάθει να ψάλλει μόνο απ' τον Καραμάνη, παρά κάποιος με κλασσική Βυζαντινή παιδεία, να ψάλλει απ' τα βιβλία του Καραμάνη.
Κατά τη γνώμη μου, απαγορεύεται αυστηρώς η διδασκαλία μελών τύπου Καραμάνη σε αρχαρίους, για τους αρχαρίους, αλλά και για πολλούς "προχωρημένους":confused:, υπάρχει ο Πέτρος ο Πελοποννήσιος, αργότερα ο Μπερεκέτης και ο Εφέσιος.

Μην σε ξεγελούν τα δίγοργα, τρίγοργα, σιγά, δυνατά, 3/4, 4/4 και άλλα τέτοια στα του Καραμάνη μαθήματα, όλα αυτά κάνουν το μέλος δυσκοίλιο έως δυσκίνητο, με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο για σένα να αποδώσεις κάποιο άλλο μέλος που δεν έχει τέτοια γραφή.
Να σημειώσω εδώ, ότι δεν είναι έτσι όλα τα μέλη του Καραμάνη (κάποια λειτουργικά ή κάποια μέλη του όρθρου), όπως και κάποια άλλα μέλη είναι τελείως απαράδεκτα (Τον Δεσπότην και Αρχιερέαν σε Βαρύ).

Δοκίμασε τέλος, αν σε συναρπάζουν (προς το παρόν) τα διγοργα, τρίγοργα και η εξωτερική μουσική, να ψάλλεις μέλη του Κεσσανιέως, με ή χωρίς τον δάσκαλό σου.
Κάποια στιγμή θα περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
Καλή συνέχεια στην μαθητεία σου.

Να 'σαι καλά και πάλι πολύχρονος!
 
Last edited:

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Αγαπητέ Αντώνιε να χαίρεσαι την ονομαστική σου εορτή.
Ο μεγάλος αυτός ασκητής της ερήμου, ο Όσιος Αντώνιος, να σου δίνει δύναμη και κουράγιο στο δύσκολο δρόμο εκμάθησης της Βυζαντινής ημών Μουσικής.




Είναι λίγο υπερβολικό αυτό, δεν νομίζεις;
Του Καραμάνη τα χερουβικά διαφέρουν απ' τα εκατοντάδες που έχεις ακούσει, επειδή έχουν άρωμα κοσμικής μουσικής.
Αυτό είναι δύσκολο να το καταλάβεις ακόμα, αλλά όσο θα εντρυφάς στα κλασσικά μέλη, τόσο θα το καταλαβαίνεις αυτό.




Να σου πω κι εγώ κάτι τελείως διαφορετικό απ' τον δάσκαλό σου, με όλον τον σεβασμό μου προς αυτόν, αν μάθεις - καταφέρεις να ψάλλεις Καραμάνη, σε όλη σου τη ζωή Καραμάνη θα λες.
Είναι πολύ δυσκολότερο να ψάλλει κάποιος ένα κλασσικό μάθημα του Πέτρου, όταν έχει μάθει να ψάλλει μόνο απ' τον Καραμάνη, παρά κάποιος με κλασσική Βυζαντινή παιδεία, να ψάλλει απ' τα βιβλία του Καραμάνη.
Κατά τη γνώμη μου, απαγορεύεται αυστηρώς η διδασκαλία μελών τύπου Καραμάνη σε αρχαρίους, για τους αρχαρίους, αλλά και για πολλούς "προχωρημένους":confused:, υπάρχει ο Πέτρος ο Πελοποννήσιος, αργότερα ο Μπερεκέτης και ο Εφέσιος.

Μην σε ξεγελούν τα δίγοργα, τρίγοργα, σιγά, δυνατά, 3/4, 4/4 και άλλα τέτοια στα του Καραμάνη μαθήματα, όλα αυτά κάνουν το μέλος δυσκοίλιο έως δυσκίνητο, με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο για σένα να αποδώσεις κάποιο άλλο μέλος που δεν έχει τέτοια γραφή.
Να σημειώσω εδώ, ότι δεν είναι έτσι όλα τα μέλη του Καραμάνη (κάποια λειτουργικά ή κάποια μέλη του όρθρου),
όπως και κάποια άλλα μέλη είναι τελείως απαράδεκτα (Τον Δεσπότην και Αρχιερέαν σε Βαρύ).

Δοκίμασε τέλος, αν σε συναρπάζουν (προς το παρόν) τα διγοργα, τρίγοργα και η εξωτερική μουσική, να ψάλλεις μέλη του Κεσσανιέως, με ή χωρίς τον δάσκαλό σου.
Κάποια στιγμή θα περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
Καλή συνέχεια στην μαθητεία σου.

Να 'σαι καλά και πάλι πολύχρονος!

Αγαπητε Δημητρη περιμενω την επιχειρηματολογια σου ! Ευχαριστω !
 

antonis80

Νέο μέλος
κυριε Δημητρη γεια σας,
καταρχας ευχαριστω πολύ για τις ευχές σας .
τωρα για αυτα που ειπατε να διευκρινισω ότι σε καμια περιπτωση ο δάσκαλος μου δεν διδάσκει σε αρχάριους καραμάνη. μετα το τεταρτο ετος τον διδασκει.
εγω ακόμα στο αναστασιματάριο ιωάννου βρίσκομαι.
επείδή είμαι λίγο ανυπόμονος όμως ψάχνω καραμάνη απλά για δική μου εξάσκηση και γιατι μου αρέσουν πολύ οι εκτελέσεις του απο τον δασκαλο μου.
νασται σίγουρος ότι δεν θα μείνω μόνο στον καραμάνη πρωτα ο θεός.
οσους περισσοτερους διαβάσεις τοσο το καλυτερο, αυτό είναι σίγουρο.
ευχαριστω πολυ για τις επισημάνσεις.
θα τα ξαναπουμε
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ωραια τα Χερουβικα του Καραμανη, αλλα τι να σου κανει ο Καραμανης, και ο Στανιτσας και ο Θεοδοσοπουλος αν δεν ξερεις να πεις τα Χερουβικα του Φωκαεως και του Λαμπαδαριου;
Τα σπιτια λενε οι Κινεζοι χτιζονται απο τα θεμελια, και οχι απο την στεγη!!!

Ο κ. Ανδριωτης παραπανω νομιζω οτι με καλυψε απολυτα περι μαθηματων.

Και γω ειχα ακουσει εκατονταδες Χερουβικα, μεχρι που βρεθηκα στον Πατριαρχικο Ναο και ο κ. Αστερης ελεγε Χερουβικο Φωκαεως! Ειναι αδυνατο να περιγραψω το συναισθημα! Οσοι νομιζουν οτι τα Χερουβικα του κυρ-Θοδωρα ειναι για αρχαρειους,..... πλανωνται πλανην οικτραν!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και γω ειχα ακουσει εκατονταδες Χερουβικα, μεχρι που βρεθηκα στον Πατριαρχικο Ναο και ο κ. Αστερης ελεγε Χερουβικο Φωκαεως! Ειναι αδυνατο να περιγραψω το συναισθημα! Οσοι νομιζουν οτι τα Χερουβικα του κυρ-Θοδωρα ειναι για αρχαρειους,..... πλανωνται πλανην οικτραν!


Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρηση, αλλά αν δεν απατώμαι αποφεύγονται συνήθως μαθήματα εξωπατριαρχικών στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό. Ως εκ τούτου Φωκαεύς δεν ψάλλεται. Εξαίρεση αποτελούν κυρίως δύο μαθήματα του Γ. Κρητός. Είναι ενδιαφέρον το ότι ο Άρχων Πρωτοψάλτης της ΜΧΕ, κυρ Λεωνίδας Αστέρης, διαφοροποιείται σε αυτό το σημείο από τους προκατόχους του.

Δ.
 
Last edited:

Shota

Παλαιό Μέλος
Είναι ενδιαφέρον το ότι ο Άρχων Πρωτοψάλτης της ΜΧΕ, κυρ Λεωνίδας Αστέρης, διαφοροποιείται σε αυτό το σημείο από τους προκατόχους του.

Τα έψαλλε ο Ναυπλιώτης (υπάρχει καταγραφή του Βουδούρη).
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρηση, αλλά αν δεν απατώμαι αποφεύγονται συνήθως μαθήματα εξωπατριαρχικών στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό. Ως εκ τούτου Φωκαεύς δεν ψάλλεται. Εξαίρεση αποτελούν κυρίως δύο μαθήματα του Γ. Κρητός. Είναι ενδιαφέρον το ότι ο Άρχων Πρωτοψάλτης της ΜΧΕ, κυρ Λεωνίδας Αστέρης, διαφοροποιείται σε αυτό το σημείο από τους προκατόχους του.

Δ.

Δημητρη, εχω σε κασσετα (σχεδον προ-δεκαετιας) τον κ. Αστερη να ψαλλει Χερουβικα Φωκαεως σε πλ Δ (εγω ισοκρατω) και επισης σε Α' ηχο. Ειναι και τα δυο απο Κυριακατικες Λειτουργιες. Του Α' ηχου ειναι συγκλονιστικο.
Θυμαμαι ο κυρ Λεωνιδας ειχε βγαλει τον Πρωγακη, και τα ειπε απο μεσα οπως στο βιβλιο. Επισης στο Δοξαστικο (μαλλον των Αγιων Πατερων αν δεν απατωμαι), εβγαλε ενα διπλωμενο χαρτι απο την τσεπη του, και το ειπε απο εκει. Μολις τελειωσε, το ξαναδιπλωσε και το εβαλε στην τσεπη του!!! Τα υπολοιπα φυσικα ειπωθηκαν απεξω!

Σιγουρα ο κυρ-Μιλτος Παππας ισως εχει να πει κατι παραπανω περι Αστερη και Χερουβικων, ας ελπισουμε οτι ο Γιαννης Μπουλμπουτζης θα μας διαφωτισει.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Επισης στο Δοξαστικο (μαλλον των Αγιων Πατερων αν δεν απατωμαι), εβγαλε ενα διπλωμενο χαρτι απο την τσεπη του, και το ειπε απο εκει. Μολις τελειωσε, το ξαναδιπλωσε και το εβαλε στην τσεπη του!!!

Του Ραιδεστηνού είπε;

Σιγουρα ο κυρ-Μιλτος Παππας ισως εχει να πει κατι παραπανω περι Αστερη και Χερουβικων, ας ελπισουμε οτι ο Γιαννης Μπουλμπουτζης θα μας διαφωτισει.

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=22827&postcount=1
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους

Ηταν χειρογραφο...., τωρα δεν ξερω τινος. Ο κυρ-Λεωνιδας ηταν και καπως ....κατσουφιασμενος εκεινη την μερα και για οσους γνωριζουν τον κ.Αστερη, η ημερα δεν ηταν καταλληλη για ερωτησεις!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
antonis80
Νέο μέλος
γεια σας, ψαχνω τρισαγια και χερουβικα καραμανη.
μηπως εχει καποιο μελος κατι?
Ενημερωτικά!!!!!
Θα του στείλω του Αντωνίου μερικά από τα Χερουβικά του Καραμάνη, μέσω του προσωπικού του email.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Top