[Ψάχνω] Τραγούδια σε Βυζαντινή σημειογραφία

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Αν γνωρίζει κανείς, ας μου προτείνει κάποιο βιβλίο με παραδοσιακά τραγούδια σε βυζαντινή σημειογραφία. Ενδιαφέρομαι για τραγούδια γάμου αλλά και για άλλα δημοφιλή τραγούδια (παραδοσιακά ερωτικά, καλαματιανά, τσάμικα, νησιώτικα, κλπ.) που να είναι γνωστά στο ευρύ κοινό και να ταιριάζουν σε στολισμό νύφης. Αν έχω άμεση απάντηση μπορεί να πεταχτώ και το πρωί να το αγοράσω. Έχω δυο γάμους το σαββατοκύριακο.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παντελόπουλος, Πάνος Ι., 400 ελληνικά δημοτικά παραδοσιακά τραγούδια απ' όλη την Ελλάδα σε Βυζαντινή μουσική σημειογραφία, Πάτρα 1999.

Κι ἕνα δείγμα.
 

Attachments

  • DSC00065.JPG
    323.3 KB · Views: 563
  • DSC00066.JPG
    284.3 KB · Views: 310

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αν γνωρίζει κανείς, ας μου προτείνει κάποιο βιβλίο με παραδοσιακά τραγούδια σε βυζαντινή σημειογραφία. Έχω δυο γάμους το σαββατοκύριακο.

Είναι βέβαια λίγο αργά που απαντώ, αλλά τώρα είδα το μήνυμά σου...
 

Attachments

  • 170 Γορτυνιακά Δημ Τραγ..jpg
    272 KB · Views: 432

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εάν είναι επείγον να συναντηθούμε να σου το δώσω για όσο καιρό το χρειαστείς... Θα στο χάριζα αλλά είναι δώρο και δεν δωρίζεται!:D
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αν γνωρίζει κανείς, ας μου προτείνει κάποιο βιβλίο με παραδοσιακά τραγούδια σε βυζαντινή σημειογραφία. Ενδιαφέρομαι για τραγούδια γάμου αλλά και για άλλα δημοφιλή τραγούδια (παραδοσιακά ερωτικά, καλαματιανά, τσάμικα, νησιώτικα, κλπ.) που να είναι γνωστά στο ευρύ κοινό και να ταιριάζουν σε στολισμό νύφης. Αν έχω άμεση απάντηση μπορεί να πεταχτώ και το πρωί να το αγοράσω. Έχω δυο γάμους το σαββατοκύριακο.

Επισυνάπτω το σχετικό αρχείο, που προέρχεται από την Ανέμη, και μας ενημέρωσε σχετικά εκλεκτό μέλος του φόρουμ .
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Δημοτικά τραγούδια θησαυρός .pdf
    12.7 MB · Views: 1,280

Attachments

  • Scan_Pic0014.jpg
    453.9 KB · Views: 237
  • Scan_Pic0015.jpg
    286.5 KB · Views: 122
Last edited:

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Συγνώμη αλλά υπάρχει αυτο το βιβλίο στο forum για να το κατεβάσουμε ή οχι;;
 

D_NENTAS

ΝΕΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Επισυνάπτω το σχετικό αρχείο, που προέρχεται από την Ανέμη, και μας ενημέρωσε σχετικά εκλεκτό μέλος του φόρουμ .
Βασίλης Κιαμηλίδης

προσπάθησα να το κατεβάω και αφού κατέβηκε, δεν ανοίγει. Μπορεσε να το κατεβάσει κανείς άλλος ή όχι;
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
προσπάθησα να το κατεβάω και αφού κατέβηκε, δεν ανοίγει. Μπορεσε να το κατεβάσει κανείς άλλος ή όχι;
Δημήτρη, και κατεβαίνει και ανοίγει σε μένα. Το κατέβασα από διαφορετικό Η/Υ.
 
S

Sotres

Guest
Αν γνωρίζει κανείς, ας μου προτείνει κάποιο βιβλίο με παραδοσιακά τραγούδια σε βυζαντινή σημειογραφία. Ενδιαφέρομαι για τραγούδια γάμου αλλά και για άλλα δημοφιλή τραγούδια (παραδοσιακά ερωτικά, καλαματιανά, τσάμικα, νησιώτικα, κλπ.) που να είναι γνωστά στο ευρύ κοινό και να ταιριάζουν σε στολισμό νύφης. Αν έχω άμεση απάντηση μπορεί να πεταχτώ και το πρωί να το αγοράσω. Έχω δυο γάμους το σαββατοκύριακο.

Αγαπητέ κ. Σουλδάτε,

υπάρχει ένα δίτομο έργο με τίτλο Κυπριακή παραδοσιακή μουσική, έκδοση του πολιτιστικου ιδρύματος τραπέζης κύπρου. Είχα την επιμέλεια του σημειογραφικού τμήματος. Κάθε τραγούδι παρουσιάζεται με πενταγραμμική και με βυζαντινή σημειογραφία. (Μακάρι να είχα βιβλία να σας τα έστελνα τιμής ένεκεν!)
Σωτήρης Δεσπότης
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση απάντηση. Κρατάω τα ονόματα και κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα πεταχτώ στην Αποστολική Διακονία να δω τι υπάρχει διαθέσιμο και να τα ξεφυλλίσω.

Δείγματα από τις δουλειές του Σαββατοκύριακου μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα μου (www.melodima.gr), ενσωματωμένα στο 1ο βιντεάκι στην καρτέλα Δείγματα.
 

oentexnos

Banned
Παντελόπουλος, Πάνος Ι., 400 ελληνικά δημοτικά παραδοσιακά τραγούδια απ' όλη την Ελλάδα σε Βυζαντινή μουσική σημειογραφία, Πάτρα 1999.

Κι ἕνα δείγμα.

Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να το αγοράσω στην Αθήνα;

Ευχαριστώ
Νίκος
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να το αγοράσω στην Αθήνα;

Ευχαριστώ
Νίκος
Στο βιβλίο του αναφέρεται πως όποιος επιθυμεί βιβλία και κασσέτες του ας απευθυνθεί στον ίδιο τον κ. Πάνο Παντελόπουλο, δημοκρατίας 198 Άνω Οβρυα, ΠΑΤΡΑ Τ.Κ. 265 00 Τηλέφωνο 261 521 006
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
Υπαρχει και η έκδοση ελληνικά δημοτικά τραγούδια του Γ. Κακουλίδη με εκλογή 100 από τα πιο γνωστά απ όλη την Ελλάδα σε βυζαντινή και ευρωπαική μουσική και με cds από τη χορωδία. Δίνονται και χωριστά το βιβλίο από τα cds. Ζήνωνος 7-9 8ος οροφος Πλ. Ομονοίας Αθηνα
 

oentexnos

Banned
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις πληροφορίες που μου δώσατε.

Καλή Χρονιά
Νίκος
 
ο κ. Γ.Κακουλίδης θα κυκλοφορήσει λίαν συντόμως καινούριο βιβλίο που θα περιέχει κυρίως ποντιακά τραγούδια ( σπάνια και ανέκδοτα τα περισσότερα ) και κάποια μικρασιάτικα και πολίτικα τραγούδια, σε βυζαντινή και ευρωπαική σημειογραφία. Οι καταγραφές είναι ( όσο το δυνατόν ) ακριβείς , λιτές , απαλαγμένες από αυθέρετα ποικίλματα και λαρυγγισμούς που δυστυχώς παρείσφρυσαν από τραγουδιστές του λεγόμενου " σκυλαδοποντιακού " κύμματος ,από απομαγνητοφωνήσεις σπουδαίων παλαιών ερμηνευτών ,από καταγραφές ( χρόνων ) του εκδότη , αλλά και Τριαντ Γεωργιάδη, Χάιτα , Μπαιρακτάρη κ. α.
Έχουν προηγηθεί δύο δίσκοι με πολλά από αυτά τα τραγούδια.

Υ. Γ. . για όσους δεν γνωρίζουν από κοντά τον κ. Γιώργο , είναι εκτός από σπουδαίος δάσκαλος ,που έχει δική του φιλοσοφία προσέγγισης του μαθητή, εμπεριστατωμένη μεθοδολογία πάνω στο μάθημα και υπομονή,
είναι ένας εξαίρετος άνθρωπος καλοκάγαθος , ζεστός και οικείος που σε κερδίζει από τα πρώτα λεπτά που θα βρεθείς κοντά του .
Ειναι ταπεινός , δεν αυτοπροβάλεται ( για αυτό και εγώ έκανα τον κόπο να γράψω δυο γραμμές ) , και δουλεύει άοκνα και ασταμάτητα ,καθημερινά.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
ο κ. Γ.Κακουλίδης θα κυκλοφορήσει λίαν συντόμως καινούριο βιβλίο που θα περιέχει κυρίως ποντιακά τραγούδια ( σπάνια και ανέκδοτα τα περισσότερα ) και κάποια μικρασιάτικα και πολίτικα τραγούδια, σε βυζαντινή και ευρωπαική σημειογραφία. Οι καταγραφές είναι ( όσο το δυνατόν ) ακριβείς , λιτές , απαλαγμένες από αυθέρετα ποικίλματα και λαρυγγισμούς που δυστυχώς παρείσφρυσαν από τραγουδιστές του λεγόμενου " σκυλαδοποντιακού " κύμματος ,από απομαγνητοφωνήσεις σπουδαίων παλαιών ερμηνευτών ,από καταγραφές ( χρόνων ) του εκδότη , αλλά και Τριαντ Γεωργιάδη, Χάιτα , Μπαιρακτάρη κ. α.
Έχουν προηγηθεί δύο δίσκοι με πολλά από αυτά τα τραγούδια.

Υ. Γ. . για όσους δεν γνωρίζουν από κοντά τον κ. Γιώργο , είναι εκτός από σπουδαίος δάσκαλος ,που έχει δική του φιλοσοφία προσέγγισης του μαθητή, εμπεριστατωμένη μεθοδολογία πάνω στο μάθημα και υπομονή,
είναι ένας εξαίρετος άνθρωπος καλοκάγαθος , ζεστός και οικείος που σε κερδίζει από τα πρώτα λεπτά που θα βρεθείς κοντά του .
Ειναι ταπεινός , δεν αυτοπροβάλεται ( για αυτό και εγώ έκανα τον κόπο να γράψω δυο γραμμές ) , και δουλεύει άοκνα και ασταμάτητα ,καθημερινά.
Φίλε Απόστολε!!!!!
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, και όταν κυκλοφορήσει αναμένω τις σχετικές πληροφορίες για τον τρόπο αγοράς.
Έχω ήδη το βιβλίο του Ελληνικά Δημοτικά Τραγούδια με 344 σελίδες, το οποίο μου αρέσει πολύ, διότι όπως σημειώνεις οι μουσικές καταγραφές είναι ακριβείς , λιτές , απαλαγμένες από αυθαίρετα ποικίλματα και λαρυγγισμούς.
 
καλέ μου φίλε , μόλις κυκλοφορήσει θα το πληροφορηθείς από τους πρώτους .
Καλή Χρονιά και καλή δύναμη
 
Top