Το πρόγραμμα Μελωδός

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ή τιμή του αν ήταν λίγο ποιο χαμηλή δε θα έβλαπτε πάντως.... 700 Ε;:eek:
Δε λέω, φοβερές οι δυνατότητές του, αλλά...
700€ στην ελληνική αγορά, για χρήση βυζαντινής και παραδοσιακής μουσικής και σε περίοδο οικονομικής κρίσης;; Προφανώς απευθύνεται μόνο σε επιστήμονες ή άτομα με ιδιαίτερη οικονομική ευχέρεια, οργανισμούς και πανεπιστήμια. Ούτε το Kontakt, το κορυφαίο sampler παγκοσμίως με 43 GB ήχους δεν κάνει τόσο, ούτε καν το κορυφαίο μουσικό πρόγραμμα Cubase...
 
700€ στην ελληνική αγορά, για χρήση βυζαντινής και παραδοσιακής μουσικής και σε περίοδο οικονομικής κρίσης;; Προφανώς απευθύνεται μόνο σε επιστήμονες ή άτομα με ιδιαίτερη οικονομική ευχέρεια, οργανισμούς και πανεπιστήμια. Ούτε το Kontakt, το κορυφαίο sampler παγκοσμίως με 43 GB ήχους δεν κάνει τόσο, ούτε καν το κορυφαίο μουσικό πρόγραμμα Cubase...

Που κυκλοφορούν και σπασμένα.
 
Εγώ χρησιμοποιώ την DEMO έκδοση του 2013. Θέλω πρωτίστως να ευχαριστήσω τον Κ. Παπαδόπουλο για την δωρεάν διάθεση του. Η αλήθεια είναι ότι το πρόγραμμα είναι ακτύπητο και από ότι αντιλαμβάνομαι ο Κ. Παπαδόπουλος το βελτιώνει συνεχώς. Μπορεί να φαίνεται ψηλή η τιμή αλλά αν λάβουμε υπόψη ότι προορίζεται για πολύ λίγο κόσμο σε σύγκριση με τα άλλα μουσικά προγράμματα που αναφέρθησαν, τότε μάλλον το αντίθετο συμβαίνει……η πνευματική εργασία ιδίως σε τομείς όπου δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για έρευνα, μάλλον δύσκολα πληρώνεται. Προσωπικά αν είχα την οικονομική δύναμη θα αγόραζα την πλήρη έκδοση χωρίς δεύτερη σκέψη.
Υ.Γ. Τον άνθρωπο δεν τον ξέρω προσωπικά……αυτό γιατί υποψιάζομαι ότι πολλοί θα το θεωρήσουν ως διαφήμιση. Εμένα προσωπικά με βοηθάει πολύ και νομίζω ότι ένα δημόσιο Ευχαριστώ είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω εις ανταπόδωσιν
 
Πατέρες και αδελφοί, χαίρετε!

Το εν λόγω πρόγραμμα -ΜΕΛΩΔΟΣ- είναι συμβατό (εγκαταστάσιμο/χρησιμοποιήσιμο) σε περιβάλλον Apple Macintosh/MacOS X-Mavericks (OXI σε προσoμοίωση των Windows, λ.χ. Parallels);

Ευχαριστώ προκαταβολικά εκείνον που θα θελήσει να απαντήσει
(έχω αποστείλει το ίδιο ερώτημα αρκετές φορές στο ίδιο το melodos.com αλλά ΔΕΝ έχω λάβει έως τώρα ΚΑΜΜΙΑ απόκριση...)

Καλή Σαρακοστή!

Εγκάρδια,

ένας "ξεχεριασμένος" κωπηλάτης στο Σαρακοστιανό Αρχιπέλαγος...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πατέρες και αδελφοί, χαίρετε!

Το εν λόγω πρόγραμμα -ΜΕΛΩΔΟΣ- είναι συμβατό (εγκαταστάσιμο/χρησιμοποιήσιμο) σε περιβάλλον Apple Macintosh/MacOS X-Mavericks (OXI σε προσoμοίωση των Windows, λ.χ. Parallels);

Ευχαριστώ προκαταβολικά εκείνον που θα θελήσει να απαντήσει
(έχω αποστείλει το ίδιο ερώτημα αρκετές φορές στο ίδιο το melodos.com αλλά ΔΕΝ έχω λάβει έως τώρα ΚΑΜΜΙΑ απόκριση...)

Καλή Σαρακοστή!

Εγκάρδια,

ένας "ξεχεριασμένος" κωπηλάτης στο Σαρακοστιανό Αρχιπέλαγος...
Σε απάντηση και σημερινού δικού μου ερωτἠματος μου είπε πως δεν είναι συμβατό, και φυσικά ισχύουν τα όσα κατατοπιστικά μας ενημερώνει με το παρακάτω μήνυμα ο κ. NKontis.
Παλαιό Μέλο
 
Last edited:

NKontis

Παλαιό Μέλος
Πατέρες και αδελφοί, χαίρετε!

Το εν λόγω πρόγραμμα -ΜΕΛΩΔΟΣ- είναι συμβατό (εγκαταστάσιμο/χρησιμοποιήσιμο) σε περιβάλλον Apple Macintosh/MacOS X-Mavericks (OXI σε προσoμοίωση των Windows, λ.χ. Parallels);

Ευχαριστώ προκαταβολικά εκείνον που θα θελήσει να απαντήσει
(έχω αποστείλει το ίδιο ερώτημα αρκετές φορές στο ίδιο το melodos.com αλλά ΔΕΝ έχω λάβει έως τώρα ΚΑΜΜΙΑ απόκριση...)

Καλή Σαρακοστή!

Εγκάρδια,

ένας "ξεχεριασμένος" κωπηλάτης στο Σαρακοστιανό Αρχιπέλαγος...


Αγαπητέ κύριε,
το πρόγραμμα Μελωδός ΔΕΝ είναι συμβατό με υπολογιστή Mac. Το γνωρίζω πολύ καλά γιατί είχα ακριβώς αυτό το πρόβλημα, αφού έχω υπολογιστή Mac. Εγώ το λειτουργώ με τον τρόπο που αναφέρετε (δηλ. μέσω Parallels) και, για την χρήση που κάνω στο πρόγραμμα (δεν έχω χρησιμοποιήσει όλες τις δυνατότητες του προγράμματος), λειτουργεί αρκετά καλά.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητέ κύριε,
το πρόγραμμα Μελωδός ΔΕΝ είναι συμβατό με υπολογιστή Mac. Το γνωρίζω πολύ καλά γιατί είχα ακριβώς αυτό το πρόβλημα, αφού έχω υπολογιστή Mac. Εγώ το λειτουργώ με τον τρόπο που αναφέρετε (δηλ. μέσω Parallels) και, για την χρήση που κάνω στο πρόγραμμα (δεν έχω χρησιμοποιήσει όλες τις δυνατότητες του προγράμματος), λειτουργεί αρκετά καλά.
Αγαπητέ κ. NKontis ευχαριστίες πολλές για την πληρέστατη ενημέρωση σας.
Ερώτημα! τα αρχεία σε Μελωδό άλλων χρηστών ανοίγουν κανονικά σε εσάς με τον τρόπο που αναφέρετε, και έχετε υπόψη σας εάν τα αρχεία σε Μελωδό που κάνετε εσείς ανοίγουν κανονικά στους έχοντες τα windows???
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ κ. NKontis ευχαριστίες πολλές για την πληρέστατη ενημέρωση σας.
Ερώτημα! τα αρχεία σε Μελωδό άλλων χρηστών ανοίγουν κανονικά σε εσάς με τον τρόπο που αναφέρετε, και έχετε υπόψη σας εάν τα αρχεία σε Μελωδό που κάνετε εσείς ανοίγουν κανονικά στους έχοντες τα windows???
Σας ευχαριστώ πολύ.

Κύριε Βασίλη, καλησπέρα σας.
Τα αρχεία του Μελωδού ανοίγουν κανονικά σε άλλους και ανοίγω και εγώ κανονικά των άλλων γιατί το πρόγραμμα και εγώ το δουλεύω σε Windows. Είναι μεν μέσω προσομοιωτή πάνω στον Mac, αλλά τα Windows είναι κανονικά εγκατεστημένα στον προσομοιωτή και δουλεύουν όπως σε όλους τους υπολογιστές που έχουν Windows. Συνεπώς ο Μελωδός, δεν «καταλαβαίνει» καμία διαφορά γιατί πάνω σε Windows είναι εγκατεστημένος έτσι και αλλιώς.

Αυτά τα προγράμματα προσομοίωσης δεν έχουν καμία διαφορά από τους υπολογιστές που τρέχουν εγγενώς Windows παρά μόνο στις «υπολογιστικές δυνατότητές» τους που τους ορίζει ο χρήστης, δηλ. στο πόσο μνήμη (RAM) θα έχουν τα Windows, πόσο μέγεθος θα καταλαμβάνει ο εικονικός σκληρός δίσκος, οι δυνατότητες της κάρτας γραφικών κτλ κτλ. Αυτές οι παράμετροι εξαρτώνται και από το πόσο δυνατός είναι ο Mac που τρέχει το πρόγραμμα προσομοίωσης. Όσο πιο δυνατός είναι, τόσο περισσότερες δυνατότητες μπορούν να οριστούν όταν τρέχουν τα Windows. Μάλιστα, αν είναι πολύ δυνατός, μπορεί το πρόγραμμα προσομοίωσης να έχει καλύτερη απόδοση από έναν απλό υπολογιστή που τρέχει εγγενώς Windows.

Συνεπώς, τα δικά μου αρχεία του Μελωδού είναι απολύτως συμβατά με τα αρχεία οποιουδήποτε άλλου που χρησιμοποιεί τον Μελωδό, λαμβανομένων υπ᾽ όψιν των περιορισμών που ο ίδιος ο Μελωδός θέτει: δηλ. τα αρχεία μου (που είναι από την τελευταία έκδοση του Μελωδού), νομίζω, πως δεν «διαβάζονται» από προηγούμενες εκδόσεις του Μελωδού. Εσεις όμως, για παράδειγμα, που έχετε την ίδια έκδοση μπορείτε άνετα να διαβάσετε τα αρχεία μου.

Ευχαριστώ πολύ.
Νεκτάριος Κόντης
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Εχει ο μελωδος της δυνατοτητα να μετραει σε ενα μουσικο κειμενο τους χρονους;
 
Top