Το πρόγραμμα Μελωδός

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ισχύει το παραπάνω; Δεν το γράφει στο site του ο κ. Σάββας Παπαδόπουλος.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ισχύει το παραπάνω; Δεν το γράφει στο site του ο κ. Σάββας Παπαδόπουλος.
Μιχάλη, πλέον το γράφει:
Οι αναβαθμιζόμενοι από παλαιότερη έκδοση πληρώνουν μόνο την διαφορά τιμής χωρίς καμμία επιπλέον επιβάρυνση.

Καλό θα ήταν να γνωρίζαμε ποιο συγκεκριμένα αυτό το χρονικό περιθώριο:
Τώρα το πακέτο του Χρυσού Μελωδού 2012 προσφέρεται στα 600 Ευρώ για ορισμένο χρόνο.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Καλημέρα σε όλους.
Καλορίζικη η αναβάθμιση!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Σε μία σημαντική κατά την γνώμη μου λεπτομέρεια προκειμένου να μην βρεθείτε σε δυσκολία.
Οταν κατεβάσει κανείς τον νέο Μελωδό 2012, θα πρέπει τα ήδη δημιουργηθέντα αρχεία του ο καθένας να τα ανοίγει μέσα από τον παλαιό Μελωδό 2008.
Να πηγαίνει δηλ. στο πρόγραμμα, να το ανοίγει και μετά στο άνοιγμα αρχείων.
Αυτό γίνεται, διότι η εντολή του διπλού κλίκ, έχει μεταφερθεί στον νέο Μελωδό 2012.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλημέρα σε όλους.
Καλορίζικη η αναβάθμιση!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Σε μία σημαντική κατά την γνώμη μου λεπτομέρεια προκειμένου να μην βρεθείτε σε δυσκολία.
Οταν κατεβάσει κανείς τον νέο Μελωδό 2012, θα πρέπει τα ήδη δημιουργηθέντα αρχεία του ο καθένας να τα ανοίγει μέσα από τον παλαιό Μελωδό 2008.
Να πηγαίνει δηλ. στο πρόγραμμα, να το ανοίγει και μετά στο άνοιγμα αρχείων.
Αυτό γίνεται, διότι η εντολή του διπλού κλίκ, έχει μεταφερθεί στον νέο Μελωδό 2012.
Εγώ θα έλεγα την δοκιμαστική έκδοση 2012 να την εγκαταστήσετε κατά προτίμηση σε Η/Υ που δεν έχετε τον σημερινό Μελωδό, για την αποφυγή αλλαγών απρόβλεπτων.
Διευκρινίζω πως στην δοκιμαστική έκδοση δεν λειτουργεί αυτήν την στιγμή ο ορθογραφικός έλεγχος καθώς και το ocr.
Για τους μη έχοντες σήμερα τον Μελωδό ενημερωτικά και μόνον βεβαίως βεβαίως:

Στην βοήθεια ( επάνω δεξιά ) υπάρχει το γνωστό αναλυτικό βοήθημα σε pdf, ενώ μετά το άνοιγμα θα πρέπει να ενεργοποιηθούν από την εμφάνιση οι σχετικές εργαλειοθήκες ως κάτωθι:
 

Attachments

  • Εμφάνιση εργαλείων Μελωδού 2012.jpg
    348.2 KB · Views: 31
Last edited:

παντ

Νέο μέλος
Γειά σε όλους.
Θα πρότεινα σε όλους τους κατόχους του "Μελωδού", που θα κάνουμε αναβάθμιση του προγράμματος, να το "δουλέψουμε" εντατικά, έτσι ώστε να φανερωθούν πιθανές αδυναμίες του και να διορθωθούν από τον Κο Σάββα.
Μάλλιστα θα έλεγα καθένας μας να αναλάβει κάποιο συγκεκριμένο τμήμα του προγράμματος για καλύτερα αποτελέσματα.
Ευχαριστώ Παναγιώτης.
 

ΓΕΜΕΛΟΣ

Νέο μέλος
"Ενσωματώνει μηχανή συγχρονισμού ηχητικών ταινιών με τα κείμενα έτσι ώστε η εκτέλεση του εικονιζόμενου κειμένου να γίνεται από αληθινό ψάλτη..."

Ειδικά αυτή την λειτουργία θα ήθελα να την δοκιμάσει κάποιος και να μας πεί την γνώμη του.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
"Ενσωματώνει μηχανή συγχρονισμού ηχητικών ταινιών με τα κείμενα έτσι ώστε η εκτέλεση του εικονιζόμενου κειμένου να γίνεται από αληθινό ψάλτη..."

Ειδικά αυτή την λειτουργία θα ήθελα να την δοκιμάσει κάποιος και να μας πεί την γνώμη του.

Υπάρχει και θα το δείτε με τα επόμενα βήματα.
1. Ανοίγετε με διπλό αριστερό κλικ τον ΧΡΥΣΟ ΜΕΛΩΔΟ 2012
2. Στο πλάϊ αριστερά καθέτως στην βιβλιοθήκη διπλό αριστερό κλικ
3. Στο ΜΟΥΣΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΟΕΚΔΟΣΗΣ διπλό αριστερό κλικ
4. ΣΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΩΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΩΝ .mel διπλό αριστερό κλικ
5. Στην 2η σελίδα και δίπλα που στο μπλέ εικονίδιο με την ανθρωπινη κεφαλή διπλό αριστερό κλικ
και σε λίγα δεύτερα βλέπετε αυτό που ζητήσατε.
Και βεβαίως θα μας πείτε και την δική σας γνώμη εάν επιθυμείτε βεβαίως.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Ν.Χ.

Παραδοσιακόν μέλος
Άλλη μία βασική ερώτηση παρακαλώ.

Το νέο πρόγραμμα τρέχει σε Windows 8.0 ;;;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Άλλη μία βασική ερώτηση παρακαλώ.

Το νέο πρόγραμμα τρέχει σε Windows 8.0 ;;;

Και σε ποια άλλα λειτουργικά τρέχει (ή δεν τρέχει);
 

παντ

Νέο μέλος
Καλησπέρα σας.
Έκανε κάποιο μέλος δοκιμή, να συγχρονίσει μουσικό κείμενο με ηχογράφηση;
Προσπάθησα να το κάνω με αρχείο ήχου BSplayerfile(.mp3) και δεν το κατάφερα.
Ο "μελωδός" μου επιστρέφει μήνυμα "το πρόγραμμα δεν μπόρεσε να αντιγράψει το αρχείο media στο φάκελο προορισμού."
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλησπέρα σας.
Έκανε κάποιο μέλος δοκιμή, να συγχρονίσει μουσικό κείμενο με ηχογράφηση;
Προσπάθησα να το κάνω με αρχείο ήχου BSplayerfile(.mp3) και δεν το κατάφερα.
Ο "μελωδός" μου επιστρέφει μήνυμα "το πρόγραμμα δεν μπόρεσε να αντιγράψει το αρχείο media στο φάκελο προορισμού."

Το κατάφερα όχι τέλεια διότι το μέλος είναι σύντομο, και καθυστερούσα να μεταφέρω το βέλος στο κατάλληλο σημαδόφωνο.
Θα πρέπει να αντιγράψεις ακριβώς το όνομα του αρχείου και να το επικολλήσεις στην φόρμα.
Για να το συγχρονίσεις θα πρέπει με το δεξί βέλος να πηγαίνεις στον σωστό χρόνο στο σχετικό σημαδόφωνο.
 

παντ

Νέο μέλος
Το κατάφερα όχι τέλεια διότι το μέλος είναι σύντομο, και καθυστερούσα να μεταφέρω το βέλος στο κατάλληλο σημαδόφωνο.
Θα πρέπει να αντιγράψεις ακριβώς το όνομα του αρχείου και να το επικολλήσεις στην φόρμα.
Για να το συγχρονίσεις θα πρέπει με το δεξί βέλος να πηγαίνεις στον σωστό χρόνο στο σχετικό σημαδόφωνο.

Καλησπέρα κε Βασίλη.
Το πρόβλημα αυτό νομίζω ότι το ξεπερνάς ρυθμίζοντας την ταχύτητα εκτέλεσης του πολυμέσου από τα εργαλεία συγχρονισμού ήχου.
Προσπαθήστε και πήτε μας το αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ Παναγιώτης.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Στη παρακάτω διεύθυνση, έχει δημιουργηθεί forum σε ότι έχει σχέση με το Μελωδός.
http://www.melodos.com/forum/index.php

Μόλις έκανα εγγραφή!!! Η αλήθεια είναι ό,τι θέλω να μάθω περισσότερα γι'αυτό το πρόγραμμα μιας και είμαι αρχάριος σε τέτοιους είδους προγράμματα!!
 
Last edited:
Το Μελωδός περιλαμβάνει διάφορες γραματοσειρές όχι ΜΟΝΟ ΜΙΑ..συγκεκριμένα έχει δύο που μοιάζουν τα χειρόγραφα...στέλνω ένα μικρό δείγμα...το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είναι ολοκληρωμένο όσον αφορά τα ισοκρατήματα και κάτι λεπτομέριες...το στέλνω απλά για δείγμα..


Ευχαριστώ και εγώ για το ωραίο μουσικό κείμενο! Το διάβαζα και σκεφτόμουν γιά άλλη μιά φορά... μεγάλος πλούτος η μουσική μας!
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τυχαίνει να έχεις μουσικά κείμενα του Αγίου Ελευθερίου.
 

cpolitop

Νέο μέλος
Εγκατέστησα τον χρυσό μελωδό και έβαλα να παίξει το κύριε εκέκραξα του δευτέρου ήχου. Στο πρόσχες στο σχές έχει φθορά πλαγίου δευτέρου πα , η οποία είναι γραμμένη από κάτω από ισον με κλάσμα. Διαπίστωσα ότι το πρόγραμμα δεν την εκτελεί . Την άλλαξα και την έβαλα επάνω και τότε την εκτέλεσε κανονικά. Νομίζω ότι αυτό πρέπει να είναι λάθος που πρέπει να ξέφυγε από τον προγραμματιστή και ελπίζω να δει αυτό το μήνυμα και να το διορθώσει.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εγκατέστησα τον χρυσό μελωδό και έβαλα να παίξει το κύριε εκέκραξα του δευτέρου ήχου. Στο πρόσχες στο σχές έχει φθορά πλαγίου δευτέρου πα , η οποία είναι γραμμένη από κάτω από ισον με κλάσμα. Διαπίστωσα ότι το πρόγραμμα δεν την εκτελεί . Την άλλαξα και την έβαλα επάνω και τότε την εκτέλεσε κανονικά. Νομίζω ότι αυτό πρέπει να είναι λάθος που πρέπει να ξέφυγε από τον προγραμματιστή και ελπίζω να δει αυτό το μήνυμα και να το διορθώσει.
Είδα τα όσα σωστά αναφέρετε και σας ευχαριστώ, όμως το σφάλμα είναι πως δεν έγινε από τον κατασκευαστή η αλλαγή της κλίμακας στον πλ. του β΄ ήχου.
Δεν είναι η θέση της φθοράς το σφάλμα.
Μπορείτε να την τοποθετήσετε πάλι κάτω,
Να επιλέξετε λεπτομερή ανάθεση ήχου ή μόνιμης αλλοίωσης σε φθορά,
μετά να επιλέξετε από ήχο εισηγμένο ήδη στο μέλος ήχος πλ. β΄ Επιτροπής
μετά να επιλέξετε μαρτυρικό σημείο (1) Πα
Με χορδή Ο Δι αρχικής με Πα φθορικής
και μετά αριστερό κλικ στο οκ και έγινε η μεταβολή.
Στην διάθεσή σας για οτιδήποτε θελήσετε
Θα ενημερώσω σχετικά τον κ. Παπαδόπουλο για να κάνει την σχετική διόρθωση.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Ή τιμή του αν ήταν λίγο ποιο χαμηλή δε θα έβλαπτε πάντως.... 700 Ε;:eek:
Δε λέω, φοβερές οι δυνατότητές του, αλλά...
 
Top