Το μάθημα της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής στα Μουσικά Σχολεία

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πρόκειται περί ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ κατά τοῦ Πολιτισμοῦ καί τῆς Παράδοσής μας !!!
Μέ ἐνημέρωσαν γιά τήν AlfaVita ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΠΥΛΗ
http://www.alfavita.gr/
ὅπου ἀναρτῶνται ὅλες οἱ διαμαρτυρίες καί τά ψηφίσματα τῶν Δ. Σ. ἀπ᾿ ὅλους τούς κλάδους καί φυσικά αὐτῶν πού ἐμπλέκονται στά Μουσικά Σχολεῖα.

http://www.alfavita.gr/mainmenu.php
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/index.php

 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μπα δεν έχει να κάνει αυτό.

Είτε την έχουν βγάλει τελείως, είτε την έχουν κάνει 1 ώρα, ούτε κυλικείο ούτε καφενείο είναι. ΜΠΟΥΡ... είναι!
Μπουρί καβουρνιασμένο εννοείς, ε; :wink:
...στάχτη και ΜΠΟΥΡμπερη...

...και για του λόγου το αληθές:
View attachment staxti.jpg
(από τα πρόσφατα επεισόδια στην Αθήνα)
 

panos

Παναγιώτης Κολοβός
Σήμερα τὸ ἀπόγευμα στὴν ἐκπομπὴ τῆς κας Τσουκαλᾶ στὴν ΝΕΤ ἄκουσα τὸν καθηγητὴ τῆς παραδοσιακῆς μουσικῆς στὸ Μουσικὸ Λύκειο τῆς Παλλήνης κ. Χρ. Μητροπάνο νὰ ἀναφέρει ὅτι <<...τὸ Ὑπουργεῖο ἤθελε νὰ καταργήσει πράγματα ἀπὸ τὰ Μουσικὰ Λύκεια, ἀλλἀ τελικῶς ἄκουσε θετικὰ τὶς εἰσηγήσεις μας...>>.
Ἴσως οἱ ἐμπλεκόμενοι ἔχετε κάποια πληρέστερη πληροφόρηση.
Καλά Χριστούγεννα σὲ ὅλους.
 

tb---

τσοπάνης
Με τα λύπης μου χθές έμαθα ότι κορυφαίο μουσικό λύκειο της Πρωτεύουσας ουσιαστικά απλά υπάρχει. Τα μαθήματα δεν γίνονται ( τα μουσικά εννοώ μαθήματα). Αρκετά παιδιά σταματήσαν το συγκεκριμένο σχολείο, μαζί και ένας γνωστός μου.

Απολάυστε τον σε ένα ασματάκι μαζί με τον αδερφό του Γιάννη.

http://www.youtube.com/watch?v=Xb2j3BWeJ-Q&feature=related
 
Γνωρίζετε ότι για να διδάξει κάποιος παραδοσιακό όγρανο σε μουσικό σχολείο δεν αρκεί να γνωρίζει το όργανο, αλλά να κετέχει τίτλο;
Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής από ένα ωδείο, όπου κανείς πλέον δεν κόβεται!


Μπα δεν έχει να κάνει αυτό.

Είτε την έχουν βγάλει τελείως, είτε την έχουν κάνει 1 ώρα, ούτε κυλικείο ούτε καφενείο είναι. ΜΠΟΥΡ... είναι!


Μπράβο σου πάντως, για την ενημέρωση που μας έκανες, του ξεπεσμού της Παραδοσιακής μας Μουσικής, στην χώρα που την γέννησε.




Το χάος του Υδροχόου το γνωρίζετε;

Πρόκειται περί ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ κατά τοῦ Πολιτισμοῦ καί τῆς Παράδοσής μας !!!

Η ανακάλυψη της Αμερικής!

Ο Κίσινγκερ εν δράση πάτερ, την ευχή σας.
 
Last edited by a moderator:

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Γνωρίζετε ότι για να διδάξει κάποιος παραδοσιακό όγρανο σε μουσικό σχολείο δεν αρκεί να γνωρίζει το όργανο, αλλά να κετέχει τίτλο;
Δίπλωμα Βυζαντινής Μουσικής από ένα ωδείο, όπου κανείς πλέον δεν κόβεται!




Όταν είναι να τα πεις, δεν τα λες ρε Ζαχαρή, αλλού τα χώνεις.
Τι μπουρ και μπουρί, μπουρδέλο είναι, με υπαλλήλους τους 300 που φάινεται να κυβερνούν κι άλλους τόσους δεν φαίνονται, αλλά κυβερνούν.

Μπράβο σου πάντως, για την ενημέρωση που μας έκανες, του ξεπεσμού της Παραδοσιακής μας Μουσικής, στην χώρα που την γέννησε.

ΑΝΑΞΙΟΙ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ ΡΕ...



Το χάος του Υδροχόου το γνωρίζετε;



Η ανακάλυψη της Αμερικής!

Ο Κίσινγκερ εν δράση πάτερ, την ευχή σας.


Υ.Γ. : Μετά λέμε γραφικό τον Λιακόπουλο, που τα λέει και τα γράφει. Όταν τα γράφουν οι άλλοι είναι αλήθεια.

Ε ρε Λιακόπουλος που σας χρειάζεται εκεί στο Σύνταγμα!

Συγγνώμη, άδελφέ, ἀλλοῦ ἔγραψες ''Συγχωρέστε μου το ύφος, μου βγαίνει φυσικά'' ... Ὑπάρχει ὄντως τὸ κατὰ φύσιν, ποὺ βγαίνει χωρὶς κόπο, ὑπάρχει ὅμως καὶ τὸ ὑπὲρ φύσιν, ποὺ ἀπαιτεῖ κόπο ... Κάνε λοιπὸν τὸν κόπο ...
 
Συγγνώμη, άδελφέ, ἀλλοῦ ἔγραψες ''Συγχωρέστε μου το ύφος, μου βγαίνει φυσικά'' ... Ὑπάρχει ὄντως τὸ κατὰ φύσιν, ποὺ βγαίνει χωρὶς κόπο, ὑπάρχει ὅμως καὶ τὸ ὑπὲρ φύσιν, ποὺ ἀπαιτεῖ κόπο ... Κάνε λοιπὸν τὸν κόπο ...

Αδυνατώ πραγματικά να καταλάβω το πνέυμα σας, συγχωρέστε με!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Παρακαλώ τον κ. Δημ. Ανδριώτη να τροποποιήσει το ανωτέρω μήνυμά του, αφαιρώντας λέξεις χυδαίες και φράσεις ειρωνικές.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.
 

Grazia

Νέο μέλος
Από αγαπητό - αδελφικό μου πρόσωπο, ήρθε το κάτωθι.... Παρακαλώ όλοι την προσοχή μας !!! http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=44195

Μείωση των ωρών διδασκαλίας των υποχρεωτικών μαθημάτων της ελληνικής μουσικής στα μουσικά σχολεία. Περισσότερες ώρες υποχρεωτικών μαθημάτων ευρωπαϊκής μουσικής και λιγότερες ελληνικής μουστικής. Μάλιστα.
Εξηγήσιμο. Αναμενόμενο. Ολοένα μεγαλύτερη παγκοσμιοποίηση.

Ευτυχώς, η επιτυχία-σημασία-επιρροή ενός μαθήματος, καθορίζεται από πολλούς παράγοντες (ποιοτικό επίπεδο μαθητών τάξης, επίπεδο σχολείου, επίπεδο καθηγητή), εκτός από τον αριθμό ωρών διδασκαλίας.
Μαθήματα 1 ώρας την εβδομάδα (δηλαδή 3 ώρες το μήνα, υπολογίζοντας οτι χάνονται και κάποιες μέρες μαθημάτων λόγω αργιών απεργιών κλπ) είναι άνετα δυνατόν να τύχει να χαραχτούν στο μυαλό των μαθητών πολύ πιο βαθιά από όσο μαθήματα 5 ωρών την εβδομάδα, στα μουσικά σχολεία.
 
Συμφωνώ απόλυτα κ. Ζαχαρη έτσι όπως θέτεις το θέμα, κι δική μου αντίληψη περι του ζητήματος ταυτίζεται σχεδόν με την δική σου, έτσι αντιλαμβάνομαι κι εγώ το αντικείμενο που διδάσκω στο μουσικό σχολείο της Καβάλας. Είναι λάθος να διδάσκουμε την ίδια ύλη και με την ίδια μεθοδολογεία και στοχοθεσία το μάθημα της ελληνικής παραδοσιακής μουσικής στα μουσικά σχολεία και της βυζαντινής στις σχολές και στα ωδεία έξω.
 
Last edited:
Top