[Ψάχνω] Το "κράτημα αηδόνι" του Ξένου Κορώνη

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Το "κράτημα αηδόνι" του Ξένου Κορώνη
Από το άλμπουμ "Βυζαντινή κοσμική κλασική μουσική" του Χριστόδουλου Χάλαρη

Ερώτηση: Μήπως το έχει κάποιος καλός άνθρωπος σε σημειογραφία; Έστω, μήπως γνωρίζει αν υπάρχει σε κάποιο βιβλίο;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το "κράτημα αηδόνι" του Ξένου Κορώνη
Από το άλμπουμ "Βυζαντινή κοσμική κλασική μουσική" του Χριστόδουλου Χάλαρη

Ερώτηση: Μήπως το έχει κάποιος καλός άνθρωπος σε σημειογραφία; Έστω, μήπως γνωρίζει αν υπάρχει σε κάποιο βιβλίο;

Στο συνοδευτικό έντυπο του CD δεν υπάρχει;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Δεν γνωρίζω καθώς δεν το έχω το CD. Αν έχει όμως σε σημειογραφία όλα τα περιεχόμενα του CD, θα είναι ένα πολύ χοντρό συνοδευτικό έντυπο...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Θυμάμαι κάποτε πως έγινε λόγος για το κύρος των εξηγήσεων αυτών, απλά δεν μπόρεσα να βρω το σχετικό θέμα. Αν το θυμάται κανείς, ας παραπέμψει, έτσι για να υπάρχει σφαιρικότερη εκτίμηση του ακούσματος.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Θυμάμαι κάποτε πως έγινε λόγος για το κύρος των εξηγήσεων αυτών, απλά δεν μπόρεσα να βρω το σχετικό θέμα. Αν το θυμάται κανείς, ας παραπέμψει, έτσι για να υπάρχει σφαιρικότερη εκτίμηση του ακούσματος.

Μήπως είναι αυτό το θέμα;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μήπως είναι αυτό το θέμα;
Ναι, και όχι μόνο. Πρέπει να είχαν γραφεί και παραπάνω πράγματα, μάλλον σε άλλο θέμα. Θυμάμαι στο διάλογο κάπου να αναφέρεται σαν αμφισβητίας της μεθοδολογίας του κάποιος της ομάδας του.
 

archon

Μιχαήλ Παπάζογλου
Το "κράτημα αηδόνι" του Ξένου Κορώνη
Από το άλμπουμ "Βυζαντινή κοσμική κλασική μουσική" του Χριστόδουλου Χάλαρη

Ερώτηση: Μήπως το έχει κάποιος καλός άνθρωπος σε σημειογραφία; Έστω, μήπως γνωρίζει αν υπάρχει σε κάποιο βιβλίο;

Υπάρχει στο βιβλίο "ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΠΟΤΑΜΗΪΣ" ΤΟΜΟΣ Ζ΄ Χαραλάμπους Καρακατσάνη από τον κώδικα 711 του 1817 Ε.Β.Ε.-Μ.Π.Τ. στη σελ. 518 Κράτημα σε ήχο πλ. α΄Ξένου Κορώνη, ἡ ἀηδών!!
Δεν μου φαίνεται όμως να ταιριάζει με την προαναφερθείσαν εκτέλεση του Χ. Χάλαρη!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κυρίως ήθελα να δω αν το αυθεντικό κράτημα μοιάζει ή όχι με το δημιούργημα του κ. Χάλαρη.

Πάντως είναι πολύ ωραία δημιουργία. Αν βέβαια την βαφτίζει "γνήσια βυζαντινή κοσμική μουσική" χαλάει λίγο το πράγμα.
 
E

emakris

Guest
Πρόκειται για μεταγραφές κατευθείαν από την παλαιά σημειογραφία με δική του μέθοδο. Έψαξα, αλλά δυστυχώς δεν έχω την "αηδόνα" από χειρόγραφο. Έχω το "αηδονάτον", που είναι άλλη σύνθεση, επίσης σε πλ. α΄. Αν το έχει κάποιος...
 

gr_anastasiou

Παλαιό Μέλος
Ἐλπίζω ὅτι διευκολύνω, ἂν καὶ τὸ χφ. εἶναι σχετικὰ πρόσφατο (αὐτὸ ἔχω πρόχειρο στὸ pc μου). Ἴσως ἀξίζει νὰ μελετηθεῖ "ἡ προσωπικὴ μέθοδος" ἐξήγησης τοῦ Χάλαρη, δεδομένου ὅτι παράγει ἕνα μᾶλλον στερεότυπο ἀποτέλεσμα.
 

Attachments

  • Βατ 1416 Κρατηματαριο 052.jpg
    603.8 KB · Views: 416
  • Βατ 1416 Κρατηματαριο 053.jpg
    631.1 KB · Views: 137
  • Βατ 1416 Κρατηματαριο 068.jpg
    605.5 KB · Views: 133

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ἐλπίζω ὅτι διευκολύνω, ἂν καὶ τὸ χφ. εἶναι σχετικὰ πρόσφατο (αὐτὸ ἔχω πρόχειρο στὸ pc μου). Ἴσως ἀξίζει νὰ μελετηθεῖ "ἡ προσωπικὴ μέθοδος" ἐξήγησης τοῦ Χάλαρη, δεδομένου ὅτι παράγει ἕνα μᾶλλον στερεότυπο ἀποτέλεσμα.

Από ποιο χειρόγραφο είναι οι σελίδες;
 
Last edited:
E

emakris

Guest
Ἐλπίζω ὅτι διευκολύνω, ἂν καὶ τὸ χφ. εἶναι σχετικὰ πρόσφατο (αὐτὸ ἔχω πρόχειρο στὸ pc μου). Ἴσως ἀξίζει νὰ μελετηθεῖ "ἡ προσωπικὴ μέθοδος" ἐξήγησης τοῦ Χάλαρη, δεδομένου ὅτι παράγει ἕνα μᾶλλον στερεότυπο ἀποτέλεσμα.

Γρηγόρη, σε ευχαριστούμε.
Μετά από αρκετό κόπο, κατάφερα να βρω άκρη. Καταρχήν το ηχητικό που επεσήμανε ο κ. Μαμάης είναι μάλλον λάθος. Μπορείτε να ακούσετε την "αηδόνα" του Χάλαρη στο συνημμένο αρχείο ήχου. Αντιστοιχεί δε στο κομμάτι που αρχίζει στη δεύτερη εικόνα που ανέβασε ο Γρηγόρης (φ. 42r). Μόνο που παραλείπεται η πρώτη φράση και αρχίζει από τη μαρτυρία στην πρώτη αράδα. Τώρα μπορείτε να το μελετήσετε!

ΥΓ Αυτό το χαρακτηριστικό μοτίβο με τετράγοργο ή πεντάγοργο που επανέρχεται συνεχώς είναι, νομίζω, ανάλυση της πεταστής...
 

Attachments

  • Χάλαρης-αηδών.mp3
    9.7 MB · Views: 189
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ἐλπίζω ὅτι διευκολύνω, ἂν καὶ τὸ χφ. εἶναι σχετικὰ πρόσφατο (αὐτὸ ἔχω πρόχειρο στὸ pc μου).

Κύριε Αναστασίου, αφού σας ευχαριστήσω έχω μια παράκληση: αν δεν σας κάνει κόπο, ανεβάστε και το επόμενο δισέλιδο (42r-43v), ώστε να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα για το ηχητικό που ανέβασε ο κ. Μακρής.
 
Top