"Το καθεστώς των ιεροψαλτών στην Εκκλησία της Ελλάδος" (διατριβή)

ψαλτάκι

Μέλος
Mια εξαιρετική διατριβή για τους εργάτες του αναλογίου σε δύσπλοες καιρούς

Aγαπητοί Εταίροι του εκλεκτού φόρουμ θερμούς χαιρετισμούς από Χίο. Έχουμε μπει νομίζω όλοι σχεδόν οι ψάλτες-ακόμα και τα βύσματα- σε περιπέτειες. Οι μηδέποτε πλούσιοι ψάλτες επτώχευσαν και επείνασαν..! Αρκετοί συνάδελφοι εδώ έχουν παραιτηθεί όταν τους ζητήθηκε μείωση του μισθού, αρκετοί υπέστησαν υποφερτή μείωση και λίγοι, όπως ο γράφων, δεν βγάζει πια ούτε τις βενζίνες του αλλά αποφάσισε να στηρίξει την ακριτική ενορία που πρωτοπήγε πριν παραπάνω από 20 χρόνια, επί ... αστακομακαρονάδας.:p Όχι λόγω αντίληψης περί λειτουργήματος όσο ότι υπάρχει περίπτωση του χρόνου να είναι στα θύματα του κωρονοϊού και να που άρχισα να μελετώ στωική φιλοσοφία. Όχι συνάδελφοι, δεν αλλαξοπίστησα, δεν είμαι δωδεκαθεϊστής, πιστεύω στην Ορθοδοξία! Αλλά για να χωνέψω ότι έκοψα το κολυμβητήριο και την ξένη γλώσσα στον μικρό χρειάζομαι ολίγο Μάρκο Αυρήλιο και Σενέκα. Και ολίγο Ευάγγελο Σολδάτο και Domesticus-για να ευλογήσω τα psaltologika γένια…:ROFLMAO:
Τώρα, μια εκλεκτή πρόσθετη παρηγοριά είναι ο συνδικαλισμός που ασκεί ο Ηλίας Ρεδιάδης-Τούμπας που υπερασπίζεται τους ψάλτες που έχουν ως μοναδικό πόρο το αναλόγιο. Σε αυτούς πρέπει ΣΗΜΕΡΑ να πέσει το βάρος.
Ευχαριστώ λοιπόν τον Πρόεδρο(y) επειδή στην έγκριτη ιστοσελίδα του βρήκα μια καταπληκτική διατριβή για την οποία, συγχωρέστε με αν κάνω λάθος-δεν έχει σχολιαστεί από το Ιεροψαλτικό συνάφι. http://psaltesattikis.gr/ergasia.html
Υ.Γ. Συγχαρητήρια Πρόεδρε και για την αποκατάσταση στο σύγγραμμά σου του Ιωαν. Σακελλαρίδη ως πυλώνα του νεοελληνικού μουσικού διαφωτισμού. Και στο γράφει αυτό μαθητής του Διακοδιονύση.

.
 
Καλησπέρα σας
Ο σύνδεσμός βγάζει για την εργασία το μήνυμα "couldn't load plug in" . Μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να δούμε την εν λόγω διατριβή;
Ευχαριστώ και καλό βράδυ!
 

Καλογιάννης Νέστορας

ᾌσω τῷ Κυρίῳ ἐν τῇ ζωῇ μου, ψαλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπ
Πάντως ε΄δω στην Επαρχία , βλέπε Λήμνος , και κυρίως μιλάω εξ ονόματος δικού μου μια ς και υπηρετώ το ιερό αναλόγιο δεν έχω καμιά επίσημη εργασιακή σχέση, ούτε με το κλείσιμο των ναών το περασμένο Πάσχα, βλέπε γεγονότα 2020 covid-19 , είχα κάποια επίσημη βοήθεια παρόλο που ανακοινώθηκε η βοήθεια από την επίσημη Πολιτεία για τους εργαζόμενους σε Εκκλησιαστικούς φορείς, καθώς εμείς για το επίσημο κράτος είμαστε αδήλωτοι !!! (δεν έχουμε επίσημη εργασιακή σχέση )!!! Δεν έχω διαβάσει την ως άνω διατριβή ελπίζω πάντως να θίγει και τέτοιου είδους προβλήματα που πιστεύω όλη η Ελληνική Επαρχεία αντιμετοπίζει όλα αυτά τα χρόνια, ΓΙΑΤΙ αναλόγια δεν έχουν μόνο οι μεγάλες πόλεις ή αστικά κέντρα αλλά και τα ακριτικά χωριά των νησιών και της ηπειρωτικής Ελλάδας!!!
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
"...επτώχευσαν και επείνασαν" : Πείνα - ευτυχώς - δεν έχουμε νιοώσει ακόμα...
Όμως, υπάρχει κι η συνέχεια : " ....οι δε εκζητούντες ( πολλώ δε μάλλον, οι υπηρετούντες ! ) τον Κύριον, ουκ ελλατωθήσονται, ΠΑΝΤΟΣ αγαθού". Προσοχή μόνον στο "αγαθού". Γιατί μπορεί να την πατήσουμε στην ερμηνεία !


Καλό Σαββατοκύριακο, καλή δύναμη
 
Mια εξαιρετική διατριβή για τους εργάτες του αναλογίου σε δύσπλοες καιρούς

Aγαπητοί Εταίροι του εκλεκτού φόρουμ θερμούς χαιρετισμούς από Χίο. Έχουμε μπει νομίζω όλοι σχεδόν οι ψάλτες-ακόμα και τα βύσματα- σε περιπέτειες. Οι μηδέποτε πλούσιοι ψάλτες επτώχευσαν και επείνασαν..! Αρκετοί συνάδελφοι εδώ έχουν παραιτηθεί όταν τους ζητήθηκε μείωση του μισθού, αρκετοί υπέστησαν υποφερτή μείωση και λίγοι, όπως ο γράφων, δεν βγάζει πια ούτε τις βενζίνες του αλλά αποφάσισε να στηρίξει την ακριτική ενορία που πρωτοπήγε πριν παραπάνω από 20 χρόνια, επί ... αστακομακαρονάδας.:p Όχι λόγω αντίληψης περί λειτουργήματος όσο ότι υπάρχει περίπτωση του χρόνου να είναι στα θύματα του κωρονοϊού και να που άρχισα να μελετώ στωική φιλοσοφία. Όχι συνάδελφοι, δεν αλλαξοπίστησα, δεν είμαι δωδεκαθεϊστής, πιστεύω στην Ορθοδοξία! Αλλά για να χωνέψω ότι έκοψα το κολυμβητήριο και την ξένη γλώσσα στον μικρό χρειάζομαι ολίγο Μάρκο Αυρήλιο και Σενέκα. Και ολίγο Ευάγγελο Σολδάτο και Domesticus-για να ευλογήσω τα psaltologika γένια…:ROFLMAO:
Τώρα, μια εκλεκτή πρόσθετη παρηγοριά είναι ο συνδικαλισμός που ασκεί ο Ηλίας Ρεδιάδης-Τούμπας που υπερασπίζεται τους ψάλτες που έχουν ως μοναδικό πόρο το αναλόγιο. Σε αυτούς πρέπει ΣΗΜΕΡΑ να πέσει το βάρος.
Ευχαριστώ λοιπόν τον Πρόεδρο(y) επειδή στην έγκριτη ιστοσελίδα του βρήκα μια καταπληκτική διατριβή για την οποία, συγχωρέστε με αν κάνω λάθος-δεν έχει σχολιαστεί από το Ιεροψαλτικό συνάφι. http://psaltesattikis.gr/ergasia.html
Υ.Γ. Συγχαρητήρια Πρόεδρε και για την αποκατάσταση στο σύγγραμμά σου του Ιωαν. Σακελλαρίδη ως πυλώνα του νεοελληνικού μουσικού διαφωτισμού. Και στο γράφει αυτό μαθητής του Διακοδιονύση.

.
Αγαπητέ Συνάδελφε σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. όσον αφορά την εργασία για την " Θέση του Ιεροψάλτη" μετά την εφαρμογή (!) του 176/2006 παρά τις προσπάθειες μας λίγο απασχόλησε τόσ τους Ιεροψάλτες όσο και τους Συλλόγους των Ιεροψαλτών.Στο ίδιο μήκος βέβαια και η ΟΜΣΙΕ η οποία έως τώρα δεν ασχολείται με Ιεροψαλτικά ζητήματα αλλά με ζητήματα "υψηλής πολιτικής".Θα ήθελα με πολύ λύπη να γράψω πως ο Προκαθήμενος της Ελληνικής Εκκλησίας έχει την καλή διάθεση λύσεως του Ιεροψαλτικού ζητήματος.Δυστυχώς για πολλοστή φορά η διάθεση αυτή δεν υπάρχει απο του Ψάλτες. Είναι μια συνεχώς επαναλαμβανόμενη "κακοήθεια" η οποία δυστυχώς κακοφόρμισε .Όσον αφορά την εργασία μου για τον Ιωάννη Σακκελαρίδη ήταν μια οφειλόμενη εργασία ,για την οποία θερμά ευχαριστώ τον αείμνηστο Ιωάννη Φουντούλη σύμβουλο καθηγητή μου στο master μου καθώς και τον κ.Αντώνιο Αλυγιζάκη για τις συμβουλές του.
 
Top