Το αφιέρωμα του CBS (60 Minutes) για το Άγιον Όρος με ελληνικούς υπότιτλους

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀπὸ τὸ ἀνωτέρω δημοσίευμα στὴ romfea

Ο Bob Simon, ο δημιουργός του ντοκιμαντέρ για το "CBS" περιγράφει πως στα μοναστήρια, οι μοναχοί περνούν τον περισσότερο καιρό τους με προσευχές ενώ είναι αποκομμένοι από τον υπόλοιπο κόσμο.

Γιὰ τὶς προσευχὲς δὲν θὰ διαφωνήσω, γιὰ τὸ ἀποκομμένοι νὰ μοῦ ἐπιτρέψετε νὰ ἀμφιβάλω.

Καὶ ταχύτατο ἀσύρματο internet ὑπάρχει, ἄφθονη κινητὴ τηλεφωνία μὲ σήμα καμπάνα καὶ ἄφθονα κινητὰ τηλέφωνα, δίκτυο ὁπτικῶν ἰνῶν, ταχύπλοα ΔΧ καὶ ΙΧ ὑπάρχουν, χώρια τὴν καθημερινὴ συγκοινωνία μὲ πλοῖο.

Ἀλλὰ σὲ 60 λεπτὰ τὶ νὰ μάθεις καὶ τὶ νὰ δεῖς, ὅ,τι σοῦ ποῦνε λές.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Υπάρχουν κι άλλα σημεία που κάποιος που επισκέπτεται συχνά το Όρος και γνωρίζει καλύτερα τα πράγματα θα διαφωνήσει. Δεν θέλω να επεκταθώ σε λεπτομέρειες. Μόνο μία παρατήρηση: Μόνο 2 μοναστήρια έχει το Όρος; Πιστεύουν ότι παρουσιάζοντας 2 από τα 20 μοναστήρια του Αγ. Όρους (χώρια οι Σκήτες και τα Κελιά) κάνουν μια αντικειμενική παρουσίαση της εκεί ζωής; Ταπεινή μου γνώμη ότι το εν λόγω βίντεο είναι μονομερές, λαμβάνοντας μάλιστα υπόψη ότι προβλήθηκε σε ανθρώπους οι οποίοι ίσως για πρώτη φορά να άκουγαν για το Αγ. Όρος και το μοναχισμό.

Με συγχωρείτε.
Χριστός ανέστη.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Υπάρχουν κι άλλα σημεία που κάποιος που επισκέπτεται συχνά το Όρος και γνωρίζει καλύτερα τα πράγματα θα διαφωνήσει. Δεν θέλω να επεκταθώ σε λεπτομέρειες. Μόνο μία παρατήρηση: Μόνο 2 μοναστήρια έχει το Όρος; Πιστεύουν ότι παρουσιάζοντας 2 από τα 20 μοναστήρια του Αγ. Όρους (χώρια οι Σκήτες και τα Κελιά) κάνουν μια αντικειμενική παρουσίαση της εκεί ζωής; Ταπεινή μου γνώμη ότι το εν λόγω βίντεο είναι μονομερές, λαμβάνοντας μάλιστα υπόψη ότι προβλήθηκε σε ανθρώπους οι οποίοι ίσως για πρώτη φορά να άκουγαν για το Αγ. Όρος και το μοναχισμό.

Με συγχωρείτε.
Χριστός ανέστη.

Ἔχεις ἀπόλυτο δίκιο. Ἡ μονομέρεια τοῦ ἐν λόγῳ πονήματος ἦταν ὀφθαλμοφανέστατη καὶ φυσικὰ ὄχι ἀκατανόητη γιὰ τοὺς παροικοῦντες. Ἀπὸ δημόσιες σχέσεις στὸ ἐξωτερικὸ (ἀλλὰ καὶ στὸ ἐσωτερικὸ καλὰ πᾶμε).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τα πλείστα των ντοκυμαντέρ για το Άγ. Όρος διακρίνονται από αυτή τη μονομέρεια. Λίγα, κυρίως τα παλαιότερα, είναι αυτά που δείχνουν από όλο το Άγ. Όρος. Αν δείχνει κάτι το μη αντιπροσωπευτικό, που εγώ δεν διέκρινα, παρακαλώ να το επισημάνετε! Πάντως, επειδή κι εγώ έμπαινα στο λούκι να διακρίνω ποια μοναστήρια είναι αντιπροσωπευτικά του Όρους, το καθένα έχει τον χαρακτήρα του.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τα πλείστα των ντοκυμαντέρ για το Άγ. Όρος διακρίνονται από αυτή τη μονομέρεια. Λίγα, κυρίως τα παλαιότερα, είναι αυτά που δείχνουν από όλο το Άγ. Όρος. Αν δείχνει κάτι το μη αντιπροσωπευτικό, που εγώ δεν διέκρινα, παρακαλώ να το επισημάνετε! Πάντως, επειδή κι εγώ έμπαινα στο λούκι να διακρίνω ποια μοναστήρια είναι αντιπροσωπευτικά του Όρους, το καθένα έχει τον χαρακτήρα του.

Ἄστο καλύτερα, ὅποιος κατάλαβε κατάλαβε. Πάντω δὲν ἀναφέρεται σὲ πολλὰ ντοκιμανταίρ ἡ λέξη property= ἰδιοκτησία καὶ μάλιστα ἀπὸ συγκεκριμένο μοναστήρι ποὺ δὲν θὰ 'πρεπε καθόλου νὰ μιλάει, ὄχι νὰ διαφημίζεται κιόλας.

Θὰ μὲ πάρουν καὶ γιὰ οἰκουμενιστή ... :rolleyes:
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κατάλαβα τι λες, όμως σκέψου ποια μονή έχει καλύτερα οργανωμένους τους θησαυρούς της. Καλώς ή κακώς, όλοι όσοι επισκέπτονται την εν λόγω μονή έχουν να λένε για τη μεγαλοπρέπειά της. Και, άλλωστε, δεν ξέρουμε τι διορία είχαν για τα γυρίσματα, οπότε ενδεχομένως να μην είχαν την άνεση ή την ευλογία να επισκεφθούν και άλλες μονές.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Λύστε μου όμως και την απορία:Να το δείξω στους μαθητές μου ή όχι;Θα τους βοηθήσει ή θα τους σκανδαλίσει;Πάντα γειά
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κατάλαβα τι λες, όμως σκέψου ποια μονή έχει καλύτερα οργανωμένους τους θησαυρούς της. Καλώς ή κακώς, όλοι όσοι επισκέπτονται την εν λόγω μονή έχουν να λένε για τη μεγαλοπρέπειά της. Και, άλλωστε, δεν ξέρουμε τι διορία είχαν για τα γυρίσματα, οπότε ενδεχομένως να μην είχαν την άνεση ή την ευλογία να επισκεφθούν και άλλες μονές.

Χαίρομαι ποὺ ἔχεις τὸν καλὸ λογισμό :wink:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λύστε μου όμως και την απορία:Να το δείξω στους μαθητές μου ή όχι;Θα τους βοηθήσει ή θα τους σκανδαλίσει;Πάντα γειά

Σίγουρα ΔΕΝ θὰ σχηματίσουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ἰδέα γιὰ τὸ τὶ εἶναι μοναχισμὸς, θὰ δοῦνε μόνο μιὰ ὠραία, τουριστικὴ κάρτ ποστάλ.

Ἄν τώρα θέλετε νὰ τοὺς ἀναπτύξετε τὸ θέμα «θρησκευτικὸς τουρισμός»εἶναι μιὰ χαρά.

 
Top