Το "Σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία" είναι παραδοσιακό;

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Έτσι και εγώ παλιότερα θεωρούσα παραδοσιακό το "Σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία", μέχρι που έμαθα ότι το έχει γράψει ο Αριστείδης Μόσχος...

 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Έτσι και εγώ παλιότερα θεωρούσα παραδοσιακό το "Σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία", μέχρι που έμαθα ότι το έχει γράψει ο Αριστείδης Μόσχος.

Παραβρέθηκα προ ετών σε χοροεσπερίδα της ΟΜΣΙΕ επί προεδρίας Η. Γιουρούκου στην οποία ήταν προσκεκλημένη η ξακουστή Μαριάννα Χατζοπούλου που ανέφερε ότι το
«Σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία» είναι παραδοσιακό και το πρωτοτραγούδησε η ίδια βγάζοντάς το απ' την αφάνεια, και μάλιστα παραπονέθηκε ότι κάποιοι το οικειοποιήθηκαν.
Τί τα θέλετε, τί τα γυρεύετε! Μιά μικρή διαφορά να επιφέρει κανείς, ονομάζει δικό του ένα δημοτικό (αφού κανείς δεν διαμαρτύρεται κάνοντας αγωγές:wink:), για να παίρνει από τις δισκογραφικές εταιρείες τα ποσοστά συνθέτη και στιχουργού... (Πιστεύω ότι αυτό είναι γνωστό)... πολύ δε περισσότερο όταν ένα τραγούδι είναι άγνωστο.
Αναφέρω ένα παράδειγμα, αντιγράφοντας από δίσκο: Σαμιώτισσα - Σαμιώτισσα Κώστα Σεβαστάκη...
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Παραβρέθηκα προ ετών σε χοροεσπερίδα της ΟΜΣΙΕ επί προεδρίας Η. Γιουρούκου στην οποία ήταν προσκεκλημένη η ξακουστή Μαριάννα Χατζοπούλου που ανέφερε ότι το
«Σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία» είναι παραδοσιακό και το πρωτοτραγούδησε η ίδια βγάζοντάς το απ' την αφάνεια, και μάλιστα παραπονέθηκε ότι κάποιοι το οικειοποιήθηκαν.
Τί τα θέλετε, τί τα γυρεύετε! Μιά μικρή διαφορά να επιφέρει κανείς, ονομάζει δικό του ένα δημοτικό (αφού κανείς δεν διαμαρτύρεται κάνοντας αγωγές:wink:), για να παίρνει από τις δισκογραφικές εταιρείες τα ποσοστά συνθέτη και στιχουργού... (Πιστεύω ότι αυτό είναι γνωστό)... πολύ δε περισσότερο όταν ένα τραγούδι είναι άγνωστο.
Αναφέρω ένα παράδειγμα, αντιγράφοντας από δίσκο: Σαμιώτισσα - Σαμιώτισσα Κώστα Σεβαστάκη...

Η μητερα μου Κλειω το τραγουδαγε σε παρεες σαν ημουν εγω στο δημοτικο!!Αργοτερα πολυ το ακουσα απο την Πρωτοψαλτη!!Σ αματι ο Ικαριωτικος ειναι του Κονιτοπουλου ??
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
......Σ αματι ο Ικαριωτικος ειναι του Κονιτοπουλου ??
Δεν ξέρω Δανιήλ...:D:D. Πάντως είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση στην Ικαρία, να χορέψουν για Ικαρίωτικο τη μουσική του Κονιτόπουλου!! Ιδού και η σύγκριση.
1. Ικαριώτικος για του Ικαριώτες http://www.youtube.com/watch?v=VcPIpqnByp8
2. Ικαριώτικος Κονιτόπουλου http://www.youtube.com/watch?v=OyVkxd90LAs
 
A

andy

Guest
Έτσι και εγώ παλιότερα θεωρούσα παραδοσιακό το "Σ' αγαπώ γιατί είσαι ωραία", μέχρι που έμαθα ότι το έχει γράψει ο Αριστείδης Μόσχος.


Καλά πίστευες ότι είναι παραδοσιακό, γιατί το άλλαξες τώρα; Ο Μόσχος πήρε την "Σμυρναίικη Καντάδα", παραδοσιακό Σμυρναίικο τραγούδι και έβαλε δικούς του στίχους. Όπως η Βιτάλη το "Ξενάκι" για παράδειγμα. Αυτό σου δίνει το δικαίωμα να οικειοποιείσαι το δημοτικό τραγούδι με τρόπο τόσο ανάρμοστο;
 

Attachments

  • Σμυρνέικη Καντάδα.pdf
    32.4 KB · Views: 116

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Και βέβαια παραδοσιακό είναι και θα είναι.

Το τραγουδούσαμε στο δημοτικό μαζί με την δασκάλα μουσικής .

Από ένα βιβλίο που είχαμε θυμάμαι με διάφορα άλλα τραγούδια μας το παρουσίαζε ώς παραδοσιακό τραγούδι .
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Μια σημείωση: Το «Ξενάκι» δεν το διασκεύασε η Βιτάλη αλλά ο Σταύρος Κουγιουμτζής το 1971 και το πρωτοερμήνευσε ο Γιάννης Καλατζής. Το τραγούδι πάντως είναι διασκευασμένο καθώς τα «Παραξυπνήματα» του Αρχαγγέλου της Ρόδου δεν έχουν τον ίδιο ρυθμό και την ίδια μελωδία ακριβώς.
 
A

andy

Guest
Μια σημείωση: Το «Ξενάκι» δεν το διασκεύασε η Βιτάλη αλλά ο Σταύρος Κουγιουμτζής το 1971 και το πρωτοερμήνευσε ο Γιάννης Καλατζής. Το τραγούδι πάντως είναι διασκευασμένο καθώς τα «Παραξυπνήματα» του Αρχαγγέλου της Ρόδου δεν έχουν τον ίδιο ρυθμό και την ίδια μελωδία ακριβώς.

Έχετε δίκιο κ. Πέτρε και για του λόγου το αληθές, σας προφέρω τα View attachment Παραξυπνήματα.pdf σε Ευρωπαϊκή Παρασημαντική.

Το οργανικό μέρος είναι διαφορετικό, καθώς και κάποιες λεπτομέρειες στο μέλος. Ο ρυθμός όμως είναι ο ίδιος και στα δύο, ο τρίσημος.
 
Top