Το «Υπερευλογημένη» πάντοτε σε ήχο Β';

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ο Shota Gugushvili παρατήρησε οτι ο Ραιδεστηνός μελοποιεί και εκδίδει στο Πεντηκοστάριόν του το «Υπερευλογημένη» σε ήχο Βαρύ διατονικό (επισύναψη).
Όπως και (αλλού) το "Φως ιλαρόν" μελοποιημένο και στους 8 ήχους από τον Κων/νο Πρωτοψάλτη. Και τι με αυτό;
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Να ενώσω κι εγώ την ισχνή φωνή μου με αυτούς που λένε πως ψάλλεται ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΝΟ σε β' ήχο. Θα μου πείτε πως ακόμα και στον Πρωγάκη το "σήμερον σωτηρία" βρίσκεται μελοποιημένο και στους 8 ήχους, αλλά το σωστό σωστό.
Ως προς το πώς ακούγεται κάτι ή πώς νομίζουμε ή "τι γούστο μάς κάνει" παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο η συνήθεια. Μας αρέσει αυτό που μάθαμε, που ξέρουμε. Αν όμως καταλάβουμε ότι είναι σωστό, ας το δοκιμάσουμε για λίγο καιρό και μετά να πούμε αν μας αρέσει ή όχι. Δοκιμάζοντας κάτι με τον καιρό καταλαβαίνουμε αν είναι καλό από το ψαλτικό ήθος που αυτό καλλιεργεί όπως εμείς αλλά και ο κόσμος το αντιλαμβάνεται. Τέλος, συμφωνώ με τον Χρήστο Τσακίρογλου περί συμψαλμώδησης του λαού που θα πρέπει να είναι επιδιωκώμενη κατάσταση και όχι πεδίο κόντρας και εγωισμών. Άλλωστε ψάλλουμε καταχρηστικώς ως εκπρόσωποι του λαού. Ο κόσμος (αν ο ψάλτης δεν είναι ντίβα και πουλάει απλώς μούρη με το να λέει επίτηδες διαφορετικά τα κλασικά κομμάτια για να μην μπορεί να συμψάλλει κανείς -ναι, συμβαίνει και αυτό) μπορεί να μάθει να ακολουθεί τον ψάλτη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα τάξης.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Τέλος, συμφωνώ με τον Χρήστο Τσακίρογλου περί συμψαλμώδησης του λαού που θα πρέπει να είναι επιδιωκώμενη κατάσταση και όχι πεδίο κόντρας και εγωισμών. Άλλωστε ψάλλουμε καταχρηστικώς ως εκπρόσωποι του λαού. Ο κόσμος (αν ο ψάλτης δεν είναι ντίβα και πουλάει απλώς μούρη με το να λέει επίτηδες διαφορετικά τα κλασικά κομμάτια για να μην μπορεί να συμψάλλει κανείς -ναι, συμβαίνει και αυτό) μπορεί να μάθει να ακολουθεί τον ψάλτη χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα τάξης.

ΙΕ΄ κανὼν τῆς ἐν Λαοδικείᾳ
ΤΟΠΙΚΗΣ ΣΥΝΟΔΟΥ
(367 μ.Χ.)

«Περὶ τοῦ μὴ δεῖν πλὴν τῶν καθιερωμένων ψαλτῶν τῶν ἀπὸ τοῦ ἄμβωνος ἀναβαινόντων καὶ ἀπὸ διφθέρας ψαλλόντων, ἑτέρους τινὰς ψάλλειν ἐν τῇ Ἐκκλησίᾳ».

... και να μην πουλάει ο ψάλτης ταπεινοφροσύνη, αφήνοντας τους πιστούς να "προσευχηθούν" (λες και αν δε το πουν φωναχτά, δεν προσεύχονται...) και δημιουργώντας έτσι ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ...

ΥΓ: μην το εκλάβετε ως προσωπική επίθεση κ. Σωτήρη
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ηθελα να πω οτι, αλλο πραγμα ειναι ο Πατριαρχικος Ναος, και αλλο οι Ναοι των ενοριων. Στον Πατριαρχικο Ναο υπαρχει μια ταξη που καλως η κακως ετσι εχει εδω και αιωνες, και γι'αυτο εκει το Υπερευλογημενη ειναι παντα σε ηχο β'. Ετσι το βρηκαν και ετσι το μεταλαμπαδευσαν οι παλαιοι.

Απο κει και περα, σε αλλους ναους τα πραγματα ειναι πιο ελαστικα, και μπορει ο ψαλτης να πει οτι θελει, αναλογα με την συνηθεια του, τις γνωσεις του, η το κατα-πως τα εμαθε απο τον δασκαλο του. Αυτο το λεω επειδη παραπανω αναφερθηκε το τυπικο του Βιολακη.

Φυσικα, αν καποιος θελει να ψαλλει συμφωνα με την Πατριαρχικη ταξη, αυτο ειναι απολυτο δικαιωμα του. Εγω προσωπικα το υπερευλογημενη παντα το εψαλλα σε β' ηχο ανεξαρτητα απο τον ηχο του Δοξαστικου.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όπως και (αλλού) το "Φως ιλαρόν" μελοποιημένο και στους 8 ήχους από τον Κων/νο Πρωτοψάλτη. Και τι με αυτό;

Λέγεται οτι του το ζήτησε ο Πατριάρχης. Ίσως δεν θα το έκανε από μόνος του και πιθανώς δεν θα το εξέδιδε σε βιβλίο. Τέλος πάντων. Το γεγονός πάντως που ένας πρωτοψάλτης της ΜΧΕ εκδίδει επίσημα το τροπάριο σε άλλο ήχο από τον κλασσικό Β' της Πατριαρχικής παράδοσης είναι από μόνο του ενδιαφέρον (το ότι δεν βλέπει την συγκεκριμένη παράδοση στατικά και αυστηρά).

Επίσης το άλλο που έχει ενδιαφέρον είναι οτι συχνά παρατηρείται η ψαλμώδηση μελών που παραδοσιακά ψάλλονται σε Β' ήχο όπως το «Υπερευλογημένη», η Β΄στάση των Τυπικών, ο 50ος ψαλμός, σε ήχο Βαρύ διατονικό (ο οποίος είναι ήχος της παπαδικής παρεμπιπτόντως). Γνωρίζω τη θεωρία που θέλει τον Βαρύ διατονικό σαν Δεύτερο (νεανές) διατονικό με μεταφορά βάσης στο κάτω ΖΩ αλλά δεν γνωρίζω εάν αυτό έχει κάποια σχέση με τη συγκεκριμένη παρατήρηση.

Και εγώ το λέω σε Β' ήχο πάντοτε πάντως το «Υπερευλογημένη».
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ατυχος που είμαι; Ελεγα οτι θα εύρισκε ανταπόκριση η επι μακρόν επίπονη προσπαθειά μου να μελοποιήσω το Υπερευλογημένη σε μελος των αργων ευλογηταρίων αλλά τώρα μετά απο αυτά που γράψατε δεν το αποτολμώ.Πλήγμα στην υστεροφημία μου.........αλλά κυρίως στην εξέλιξη της ψαλτικής ας προσέχατε..........
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Λέγεται οτι του το ζήτησε ο Πατριάρχης. Ίσως δεν θα το έκανε από μόνος του και πιθανώς δεν θα το εξέδιδε σε βιβλίο. Τέλος πάντων. Το γεγονός πάντως που ένας πρωτοψάλτης της ΜΧΕ εκδίδει επίσημα το τροπάριο σε άλλο ήχο από τον κλασσικό Β' της Πατριαρχικής παράδοσης είναι από μόνο του ενδιαφέρον (το ότι δεν βλέπει την συγκεκριμένη παράδοση στατικά και αυστηρά).
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και δομικό στοιχείο της λατρείας αυτό (ο ήχος δηλαδή), ίσως γι αυτό και το "τολμάει". Αλλά όπως και να 'ναι εγώ πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο να πάμε σε μια οκτάηχη μελοποίηση όλων των ύμνων. Π.χ. το "Χριστός ανέστη" στον ήχο της Κυριακής ή το "Είδομεν το Φως" ή ή ή...

Άλλωστε πολλά από αυτά που έγιναν έτσι (π.χ. Φως ιλαρόν) φυσιολογικά απορρίφθηκαν από την πράξη της λατρείας και άλλα επιβίωσαν (π.χ. Χερουβικός ύμνος)
Επίσης το άλλο που έχει ενδιαφέρον είναι οτι συχνά παρατηρείται η ψαλμώδηση μελών που παραδοσιακά ψάλλονται σε Β' ήχο όπως το «Υπερευλογημένη», η Β΄στάση των Τυπικών, ο 50ος ψαλμός, σε ήχο Βαρύ διατονικό (ο οποίος είναι ήχος της παπαδικής παρεμπιπτόντως). Γνωρίζω τη θεωρία που θέλει τον Βαρύ διατονικό σαν Δεύτερο (νεανές) διατονικό με μεταφορά βάσης στο κάτω ΖΩ αλλά δεν γνωρίζω εάν αυτό έχει κάποια σχέση με τη συγκεκριμένη παρατήρηση.
+1
(και δική μου απορία εννοώ...)
Και εγώ το λέω σε Β' ήχο πάντοτε πάντως το «Υπερευλογημένη».
Καλά κάνεις.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ατυχος που είμαι; Ελεγα οτι θα εύρισκε ανταπόκριση η επι μακρόν επίπονη προσπαθειά μου να μελοποιήσω το Υπερευλογημένη σε μελος των αργων ευλογηταρίων αλλά τώρα μετά απο αυτά που γράψατε δεν το αποτολμώ.Πλήγμα στην υστεροφημία μου.........αλλά κυρίως στην εξέλιξη της ψαλτικής ας προσέχατε..........

Μην χανεις το κουραγιο σου . ΠΡΟΧΩΡΑ (σε θελει .. ΟΛΟ το φορουμ) .
Ο επιμενων (εστω και εξωπαραδοσικα) νικα . Αναμενωμεν .. στον υπολογιστη
μας .
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.........αλλά κυρίως στην εξέλιξη της ψαλτικής ας προσέχατε..........

Αν αυτή τη στιγμή υπάρχουν (ας πούμε) 1000 μέλη απ'τα οποία ψέλνουμε μόνο τα 10 στην εκκλησία, θα ήμουν ευχαριστημένος αν αύριο υπάρχουν 10.000 μέλη, έστω κι αν μόνο 1-2 απ'αυτά περάσουν στη λατρεία. Στην εκκλησία οφείλουμε να είμαστε πιο συντηρητικοί, όμως η βυζαντινή μουσική υπάρχει κι έξω από τον ναό. Κι αν κάποια μέλη δεν βρουν θέση στη λατρεία, μπορούμε να τα ψέλνουμε για τον εαυτό μας,για τους φίλους μας και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται.
 
Top