Τον Σταυρόν σου προσκυνούμεν

dimitris

Παλαιό Μέλος
Τώρα στα περί τυποποιήσεως: εγώ άκουσα τον Στανίτσα να λέει: «Είκοσι χρόνια με τον Πρίγγο, τα ίδια ψάλλαμε, το ίδιο εωθινό κ.λ.π.» Ουδέν σχόλιον.
Με πικρία το έλεγε; Γιατί ο αείμνηστος έγραψε δικά του εωθινά.

Υπάρχουν πολλά εωθινά από μεγάλους δασκάλους Π.Λαμπαδάριο και μετά.
Είναι κακό; Καλό είναι νομίζω γιατί έχουμε επιλογή να ψάλλουμε αυτό μας αρέσει και μας εκφράζει.

Αλίμονο αν είχαμε σταματήσει στον Πέτρο ή αν ο Πέτρος είχε σταματήσει στους παλαιότερους και δεν έγραφε τίποτα.
Θα ανήκαμε σε κάποια μορφή αίρεσης ευαγγελιστικής μορφής.

Μεθαύριο του Σταυρού θα πούμε την αργή δοξολογία σε άγια του Πέτρου ως είθισται.
Γιατί;
Οι άλλες αργές δοξολογίες του Ιακώβου (σε άγια) και άλλων είναι λιγότερο κατανυκτικές, όμορφες και εν τέλει ψυχοσωτήριες;

Γιατί το "άξιον εστίν" σε β που έψαλαν στο Πατριαρχείο είναι πιο ευήκοο στα ώτα της Θεοτόκου;

Αν πούμε ότι "αναπαύεται" ο Θεός ή Θεοτόκος με τάδε ήχο φέρνουμε την παράδοση σε επίπεδο ειδωλολατρίας όπου αναπαύονταν οι Θεοί...

Για το καπελάκι, νομίζω ότι θα έπρεπε να το λάβει ο Χατζηαθανασίου, ο Καμαράδος και άλλοι που προσπάθησαν.
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Λόγω του ότι μάλλον οι παρακλήσεις δεν εισακούονται, ίσως εισακουστούν οι προειδοποιήσεις. Το θέμα έχει ξεφύγει εντελώς από τον αρχικό του σκοπό και εφόσον δεν μετατραπούν τα μηνύματα από τους συγγραφείς τους, ώστε να μείνουν μόνο όσα αφορούν την παρουσίαση και κριτική των κειμένων άνευ προσωπικών αντιπαραθέσεων, το θέμα θα κλείσει και θα μείνουν όσα αφορούν το forum και συγκεκριμένα την ενότητα των μουσικών κειμένων.
Λυπάμαι ειλικρινά που αναγκάζομαι να προβαίνω σε τέτοια μηνύματα, συχαίνομαι να κάνω τον αστυνόμο, αλλά πιστεύω ότι σε λίγο το θέμα ίσως γίνει και κομματικό λόγω των επικείμενων εκλογών...

Ευελπιστώ στην καλή σας θέληση, ώστε να μην γίνει το forum χαώδες βάση άσχετων με τα θέματα υποσυζητήσεων και δει προσωπικών διαξιφισμών, αλλά αντιθέτως να γίνει ακόμη πιο "χαώδες" λόγω του πλούσιου υλικού του και της χρήσιμης πολυφωνίας του.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Εάν έχετε να παρουσιάσετε κάτι εκτός από απόψεις, κάποια μουσική σύνθεση, ευπρόσδεκτο.
:cool:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Μία υποσυζήτηση μεταφέρθηκε στο θέμα Ψαλτικά οφφίκια. Παρακαλώ και εγώ όπως και ο Χρήστος και εκ μέρους όλων των συντονιστών να αποσυρθούν οι προσωπικές επιθέσεις και απαράδεκτες εκφράσεις και να μείνουν μόνο τα στοιχεία που μπορεί να ωφελήσουν κάποιους αναγνώστες στο μέλλον. Ευχαριστώ.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
[Σημείωμα συντονιστή] Μία υποσυζήτηση μεταφέρθηκε στο θέμα Ψαλτικά οφφίκια. Παρακαλώ και εγώ όπως και ο Χρήστος και εκ μέρους όλων των συντονιστών να αποσυρθούν οι προσωπικές επιθέσεις και απαράδεκτες εκφράσεις και να μείνουν μόνο τα στοιχεία που μπορεί να ωφελήσουν κάποιους αναγνώστες στο μέλλον. Ευχαριστώ.

Κ. Συντονισταί,

Αντιλαμβάνεστε, φαντάζομαι ότι είναι φανερό πλέον, ότι δεν απαντώ στις προσβλητικές φράσεις του κ. Ιωαννίδη, αλλά μένω μόνο στα γεγονότα τα οποία και σχολιάζω. Τα γεγονότα είναι σημαντικά, όχι ευχάριστα για όλους, αλλά μένω μόνο σε αυτά τα οποία και σχολιάζω, όπως κάνουμε όλοι μας εδώ σε αυτό το φόρουμ, διότι αγαπούμε τη μουσική και ψάχνουμε ότι μπορούμε να μάθουμε σε σχέση με γεγονότα. Η κρίση επαφίεται στον καθένα. Θα περίμενα να κάνετε τις παρατηρήσεις εκεί που αρμόζει. Αν πάλι εξέθεσα κάποιο μέλος, ή προσέβαλα κάποιον, ζητώ συγγνώμη, αλλά δεν νομίζω ότι προέβην σε τέτοιου είδους ενέργεια. Ευχαριστώ,

Απ. Κομπίτσης
 
Top