Τονοδότης

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Έχω ένα τονοδότη (σφυρίχτρα) του LA (KE) εδώ και πολλά χρόνια και θα ήθελα να τον αντικαταστήσω με κάτι άλλο καλύτερο. Τι μου προτείνετε;
 
Έχω ένα τονοδότη (σφυρίχτρα) του LA (KE) εδώ και πολλά χρόνια και θα ήθελα να τον αντικαταστήσω με κάτι άλλο καλύτερο. Τι μου προτείνετε;

Διαπασών είναι ένα. Το μαθαίνουμε από το Δημοτικό Σχολείο!
 
υπάρχουν πολλά στην αγορά , πνευστοί , κρουστοί , ηλεκτρονικοί , χρωματικοί τονοδότες .
ότι βολεύει στον καθένα . έχε υπόψη ότι ο πιο απλός είναι και ο πιο εύχρηστος ( έτσι όπως κατάλαβες σου προτείνω αυτό που έχεις , και το χεις συνηθήσει ) . για να αλλάξει η ψυχολογία σου , μια που το χεις χρόνια , αντικατέστησέ το με ένα καινούριο .( το κόστος είναι μικρό .
.. εγώ χρησιμοποιώ ένα κρουστο μικρό που είναι και διακριτικό .
Υ. Γ. απορίας άξιο που δεν το χασες τόσα χρόνια , εγώ όλο τους .... χάνω στις τσέπες και τους ξαναβρίσκω όταν τύχει και φορέσω το ίδιο κουστουμι η το ίδιο παντελόνι
 

gdalagelis

Νέο μέλος
Εγώ χρησιμοποιώ τον κυκλικό χρωματικό τονοδότη του DO (c) που έχει μία διαπασών DO - DO' με υφεσοδιέσεις.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Κάπου το είχα βρει και στο net, δεν θυμάμαι πού.
Υπάρχει ένας τονοδότης με ένα πολύ μικρό ηχειάκι, που έχει κουμπάκια όσα οι τόνοι και τα ημιτόνια και μια ροδέλα για να ρυθμίζεται η ένταση (volume). Όταν πατάς το κουμπάκι βγάζει έναν ήχο με το αντίστοιχο τονικό ύψος.

Πιστεύω ότι συνδυάζει τα καλά του διαπασόν και της "σφυρίχτρας" και αποφεύγει τα κακά τους. Διότι δεν χρειάζεται να παιδευθείς για να βρεις τον τόνο που θέλεις, όπως στο διαπασόν, αλλά και δεν δημιουργείται θόρυβος όπως με τη σφυρίχτρα.

Εγώ προσωπικά ρυθμίζω την ένταση στο κατώτερο δυνατό, το βάζω στο αυτί μου, έτσι που να το ακούω ΜΟΝΟ εγώ, και πατώ το κουμπάκι για ελάχιστα δευτερόλεπτα μέχρι να πιάσω τον τόνο. Και δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα - είναι πολύ μικρό. Ενώ με τη σφυρίχτρα πρέπει να φυσηξεις και σίγουρα θα ακουστεί. Και αν φυσήξεις για λίγο δεν θα προλάβεις να πιάσεις τον τόνο γιατί το στόμα είναι απασχολημένο και δεν μπορεί να πει ταυτόχρονα τον τόνο.

Κυκλοφορεί στο εμπόριο, αν και δεν ξέρω πού γιατί μου το 'χαν κάνει δώρο.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Κάπου το είχα βρει και στο net, δεν θυμάμαι πού.
Υπάρχει ένας τονοδότης με ένα πολύ μικρό ηχειάκι, που έχει κουμπάκια όσα οι τόνοι και τα ημιτόνια και μια ροδέλα για να ρυθμίζεται η ένταση (volume). Όταν πατάς το κουμπάκι βγάζει έναν ήχο με το αντίστοιχο τονικό ύψος.

Πιστεύω ότι συνδυάζει τα καλά του διαπασόν και της "σφυρίχτρας" και αποφεύγει τα κακά τους. Διότι δεν χρειάζεται να παιδευθείς για να βρεις τον τόνο που θέλεις, όπως στο διαπασόν, αλλά και δεν δημιουργείται θόρυβος όπως με τη σφυρίχτρα.

Εγώ προσωπικά ρυθμίζω την ένταση στο κατώτερο δυνατό, το βάζω στο αυτί μου, έτσι που να το ακούω ΜΟΝΟ εγώ, και πατώ το κουμπάκι για ελάχιστα δευτερόλεπτα μέχρι να πιάσω τον τόνο. Και δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα - είναι πολύ μικρό. Ενώ με τη σφυρίχτρα πρέπει να φυσηξεις και σίγουρα θα ακουστεί. Και αν φυσήξεις για λίγο δεν θα προλάβεις να πιάσεις τον τόνο γιατί το στόμα είναι απασχολημένο και δεν μπορεί να πει ταυτόχρονα τον τόνο.

Κυκλοφορεί στο εμπόριο, αν και δεν ξέρω πού γιατί μου το 'χαν κάνει δώρο.


Καλησπέρα, Καλή Χρονιά! Αυτόν εδώ λες;

Διάθεση:
MΟΥΣΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ ΤΡΙΜΗ
ΧΑΡ. ΤΡΙΚΟΥΠΗ 1Α, 106 78 ΑΘΗΝΑ
2103830816 - 2103845481 - FAX. 2103302696
trimis@acci.gr

(πηγή: www.ieropsaltis.com)
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Τάσσο,

Εγώ, προσωπικά, προτιμώ και χρησιμοποιώ διαπασών διχάλα (βλέπε εδώ) και όχι σφυρίχτρα. Σιχαίνομαι να βλέπω ψάλτες που βγάζουν σφυρίχτρες και, μην ξεύροντος να είναι κάπως διακριτικοί, χτυπάνε ένα δυνατό και μακρό ΤΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΤ!! Πολύ ενοχλητικό.....

Έχω βρη ένα άλλο το οποίο "σφυρίζει" αλλά δεν το βάζεις στο στόμα σου. Είναι ηλεκτρονικό και σου λέει ότι μπορείς να το χαμηλώσεις ώστε να ακουστεί οσάν ψίθυρος. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρον. Βρίσκεταί εδώ.

Απόστολος
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Στο www.ebay.com υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία από τονοδότες όλων των κατηγοριών. Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Π.χ. πέρυσι κάποια στιγμή είχα αγοράσει κάτι πολύ ωραίους τονοδότες-διχάλες από αλουμίνιο, μεγάλους σε μέγεθος, με ιδιαίτερα δυνατό ήχο διαρκείας, και πανάλαφρους. Επίσης σε κάποιες καταχωρήσεις διαφημίζονταν εταιρίες που τύπωναν επάνω σε τονοδότες-διχάλες (μάλιστα οποιασδήποτε χρωματικής απόχρωσης με ανοξείδωτο χρώμα) κείμενα, εν είδει επιχειρηματικού δώρου. Έτσι π.χ. μπορούσε κάποιο Ωδείο να παραγγείλει τονοδότες με την φίρμα του, σαν δώρο προς τους μαθητές του, κ.ο.κ.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
πέρυσι κάποια στιγμή είχα αγοράσει κάτι πολύ ωραίους τονοδότες-διχάλες από αλουμίνιο, μεγάλους σε μέγεθος, με ιδιαίτερα δυνατό ήχο διαρκείας, και πανάλαφρους.

Αυτό το μοντέλο το είχε εισάγει κάποτε ο Φ.Νάκας, αλλά το σταμάτησε γρήγορα. Πραγματικά πολύ καλός ήχος. Έχει έναν ο Αγγελόπουλος.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αυτό το μοντέλο το είχε εισάγει κάποτε ο Φ.Νάκας, αλλά το σταμάτησε γρήγορα. Πραγματικά πολύ καλός ήχος. Έχει έναν ο Αγγελόπουλος.

Σωστός! Υπήρχαν σε τρια χρὠματα: Χρυσό, ανθρακί, ασημί. Πιο ακριβοί όμως από τους άλλους τους γνωστούς, και μάλιστα δίνονταν και μέσα σε δερματοειδή θήκη. Άψογος, δυνατός ήχος, ανασταίνει και νεκρό! Μάλλον όμως η τιμή τους ήταν λίγο "τσιμπημένη" σε σχέση με τους συνηθισμένους και έτσι σιγά σιγά "πάτωσαν" ... :(
 
Last edited:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
re παιδιά, μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το "κοκοράκι" ? έχω χάσει 2 μέχρι τώρα κ νομίζω τα χουν σταματήσει...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
re παιδιά, μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το "κοκοράκι" ? έχω χάσει 2 μέχρι τώρα κ νομίζω τα χουν σταματήσει...

Σωστά! Εδώ και καιρό. :( 'Αφαντα... Κι εγώ με ένα ξέμεινα :(
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
απορίας άξιο που δεν το χασες τόσα χρόνια , εγώ όλο τους .... χάνω στις τσέπες και τους ξαναβρίσκω όταν τύχει και φορέσω το ίδιο κουστουμι η το ίδιο παντελόνι

Ναι πράγματι. ΑΛΛΑ...
τον έχω σε περίοπτη θέση και δεν τον χάνω ποτέ. (πάνω από τον Χατζημάρκο):D:D
Τον έχω από το 1999, όταν ανέλαβα το πρώτο ψαλτήρι. Καταλαβαίνεις, διαχρονική αξία.:):)


Αυτόν εδώ λες;

Αυτός πράγματι φαίνεται πολύ καλός.
Τάσσο,

Εγώ, προσωπικά, προτιμώ και χρησιμοποιώ διαπασών διχάλα (βλέπε εδώ) και όχι σφυρίχτρα. Σιχαίνομαι να βλέπω ψάλτες που βγάζουν σφυρίχτρες και, μην ξεύροντος να είναι κάπως διακριτικοί, χτυπάνε ένα δυνατό και μακρό ΤΟΟΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΤ!! Πολύ ενοχλητικό.....

Έχω βρη ένα άλλο το οποίο "σφυρίζει" αλλά δεν το βάζεις στο στόμα σου. Είναι ηλεκτρονικό και σου λέει ότι μπορείς να το χαμηλώσεις ώστε να ακουστεί οσάν ψίθυρος. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρον. Βρίσκεταί εδώ.
Δεν έχεις άδικο για το τουουουτ που αναφέρεις. Ορισμένες φορές ακούγεται αντιαισθητικά πολύ. Έχω κι εγώ μια διχάλα –μου την είχαν κάνει δώρο πριν 5 χρόνια- απλά λόγω του μεγέθους της δεν την πολυχρησιμοποιώ.


Σας ευχαριστώ όλους δια τας πολυτίμους συμβουλάς/προτάσεις σας κ. συνάδελφοι.:)
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Πριν τα Χριστούγεννα αγόρασα καινούριο πορτοφόλι. Λόγω κατασκευής (μέγεθος, διάταξη θηκών, κλπ.) αναγκάστηκα να αποχωριστώ τον τονοδότη (μικρή διχάλα) που εδώ και 12 χρόνια πάντα εύρισκε μια γωνιά να τρυπώσει στο κάθε πορτοφόλι μου. Και ήταν πάντα παρών όταν τον χρειαζόμουν (σε εσπερινούς, χωριά, πρόβες χορωδίας, κλπ). :(

ΥΓ. Και στην εκκλησία διχάλα έχω.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Πριν τα Χριστούγεννα αγόρασα καινούριο πορτοφόλι. Λόγω κατασκευής (μέγεθος, διάταξη θηκών, κλπ.) αναγκάστηκα να αποχωριστώ τον τονοδότη (μικρή διχάλα) που εδώ και 12 χρόνια πάντα εύρισκε μια γωνιά να τρυπώσει στο κάθε πορτοφόλι μου. Και ήταν πάντα παρών όταν τον χρειαζόμουν (σε εσπερινούς, χωριά, πρόβες χορωδίας, κλπ). :(

ΥΓ. Και στην εκκλησία διχάλα έχω.


Ασ'τα αυτά (βλ. bold) Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Κονομησιές χοντρές μου μυρίζουν!!! Σιγά μην δεν χωρεί η μικρή διχάλα στο πορτοφόλι!!! :D:D:D:p:p:p
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Πάντως, ενα χρωμματικό τονοδότη C to C΄ που αγόρασα χτές, μου κόστισε 22 ολόκληρα ευρώ.....ντράπηκα να του πώ κάτι, γιατί 15 € περίπου το είδα στο διαδίκτυο........:mad::mad:
 
Top