Τονοδότης

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Εμένα απο δώρο που μου έκαναν χρησιμοποιώ τον χρωματικό τονοδότη C-C' της pyramid γερμανικής κατασκευής για το αναλόγιο με βολεύει πολύ (κοστίζει περίπου στα 25 €).
Υπάρχει ίδιο σε κινεζικής κατασκευής μόλις με 5 € .
Έχω αγοράσει και το διαπασών (διχάλα) απο τα καταστήματα Νάκας σε τιμή 5 € ,όπου είναι περισσότερο χρήσιμο σε χορωδίες ,
αλλά κάνει και την δουλειά του όταν το χρειαστείς .

Ένα απο τα δύο θα το έχω πάντα σχεδόν μαζί μου!!.
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Καλημερα σας !!

Μπορει καποιος ειτε σε προσωπικο μηνυμα ειτε δημοσια να μου εξηγησει με δυο λογια πως χρησιμοποιουμε εναν τονοδοτη ??

Μονο που δεν ξερω και τη μαρκα και τι ειδους χρωματικου ειναι ...

Για αυτο περιμενω συμβουλες ...

Ευχαριστω για την προσοχη Σας
Χριστοφόρος
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Καλημερα σας !!

Μπορει καποιος ειτε σε προσωπικο μηνυμα ειτε δημοσια να μου εξηγησει με δυο λογια πως χρησιμοποιουμε εναν τονοδοτη ??

Μονο που δεν ξερω και τη μαρκα και τι ειδους χρωματικου ειναι ...

Για αυτο περιμενω συμβουλες ...

Ευχαριστω για την προσοχη Σας
Χριστοφόρος

Χριστόφορε αν χρησιμοποιήσεις την επονομαζόμενη διχάλα την κρούεις σε σκληρή επιφάνεια και ύστερα τοποθετείς την βάση της η οποία είναι σφαιρικής μορφής στ' αυτί σου και ακούς την νότα που είναι συνήθως ο Κε (La). Εάν υπάρχει θόρυβος στον χώρο που βρίσκεσαι καλύτερα να κλείσεις με τ'αλλο χέρι σου το άλλο αυτί ώστε να ακούσεις καλύτερα την νότα. Εάν χρησιμοποιείς πνευστό τονοδότη εκπνέεις αέρα στην οπή του τονοδότη και αναλόγως παράγεται ο ήχος που θες. Τα πιο εύχρηστα είναι αυτά που σου δίνουν την οκτάβα (Νη-Νη') με διέσεις. Τέλος υπάρχουν και οι τονοδότες που μπορούν να σου δώσουν οποιοδήποτε τόνο, τα επονομαζόμενα κοκοράκια των οποίων η παραγωγή έχει σταματήσει. Και εκεί πάλι υπάρχει ένας αυλός στον οποίο φυσάς και αναλόγως την θέση που έχεις γυρίσει το λυρί του κόκκορα παράγεται ο ήχος που δείχνει ο δείκτης.
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Έγω δεν ξέρω πως χρησιμοποιούνται αυτά τα πράγματα και δεν χρησιμοποιώ όταν ψέλνω μόνος....πρέπει να χρησιμοποιώ ή όχι και που βοηθάει??
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Έγω δεν ξέρω πως χρησιμοποιούνται αυτά τα πράγματα και δεν χρησιμοποιώ όταν ψέλνω μόνος....πρέπει να χρησιμοποιώ ή όχι και που βοηθάει??

O τονοδότης χρησιμεύει για να σου δίνει τον φυσικό τόνο του La πχ αν έχεις την διχάλα... και από εκεί να βρείς την βάση στην οποία θέλεις να ψάλλεις το μέλος. Και επι πλέον όταν κατά την διάρκεια της ακολουθίας έχεις αλλαγή ήχου, άρα και άλλη βάση στις περισσότερες περιπτώσεις, να μπορείς να βοηθηθείς ώστε να πέσης ακριβώς στον τόνο που πρέπει... και τέλος να ελέγχεις σποραδικά αν είσαι στην σωστή βάση...!!!
Εχουν σημασία αυτά αν θέλεις να είσαι σωστός...!!!
Βέβαια εξαρτάται και από το αυτί σου....!!! Ενδεχομένως να έχεις τόσο καλό αυτί που να πιάνεις αμέσως και σε τι βάση ψάλλει ο απέναντι και που θα ψάλλεις εσύ...!!! Στην περίπτωση αυτή δεν χρειάζεσαι τονοδότη, ίσως.... Αν και κατά την ταπεινή μου άποψη έχε έναν μαζί σου καλού κακού...!!! Εδώ τον έχουν Αρχοντες Πρωτοψάλτες... εμείς είμαστε πιο μάγκες;;; Κάτι ξέρουν αυτοί...!!!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητοί συνάδελφοι!!!
Ενημερωτικά παραθέτω το π.μ. του κ. Γεωργίου Κ. Μιχαλάκη για τη δυνατότητα αγοράς του γνωστού τονοδότη "Κοκοράκι", και τον ευχαριστώ θερμά για την ενημέρωση ανακάλυψή του.
Εγώ μέσω του Φίλου μου Αναστασίου Καγκαρά Πρωτοψάλτου του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Νικολάου Κοζάνης, που παρείγγειλε για το κατάστημά του ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ ΚΑΓΚΑΡΑ, ζήτησα δύο.
Ευχαριστίες πολλές

Από: Γ.Κ.Μιχαλάκη
Ἀγαπητοὶ ἀναγνώστες

Μόλις ὁμίλησα μὲ τὸν καταστηματάρχην τοῦ Μουσικοῦ οἴκου


Μουσικος και Εκδοτικος οικος
#ΓΑΪΤΑΝΟΥ#
Ηλ ΚΟΚΟΝΕΤΣΗ
Χαριλάου Τρικούπη 6-10,
Αθήνα (Κέντρο), 106 79
Τηλ: +30 210-3253527
Fax: +30 210-3310584
Email: info@kokonetsis.gr
ὁ ὀποῖος τυγχάνει καὶ ὡς ὁ ἐν Ἑλλάδι ἐπίσημος ἀντιπρόσωπος τῆς Ἰαπωνικῆς ἐταιρείας
Καὶ #τριάκοντα ἀργυρίοις# νὰ σᾶς τὸν χρέωναν ἐν Ἑλλάδι, πιστεύω ὄτι ἀξίζει.

Ὄπως μοῦ ἐξήγησε, ἡ ἐπώμενη παραγγελία πρόκειται νὰ γίνει τὸν Σεπτέμβριον 2014.

Οὔτως, λοιπὸν, ὀργανωθῆτε.

Ἡ ἀνακοινωθείσα ἐν Ἰαπωνίᾳ τιμὴ ἄνευ ναύλων εἶναι περίπου 19 ΕΥΡΩ.
Καὶ #τριάκοντα ἀργυρίοις# νὰ σᾶς τὴν χρέωναν ἐν Ἑλλάδι, πιστεύω ὄτι ἀξίζει.
Ἐξηγῶ κάτωθι.
Γεώργιος Κ ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ


Εὐρέθη παραγωγὸς τονοδόδου τύπου #κοκοράκι# ἐν Ἰαπωνίᾳ.
Πωλήσεις ἰδιοτικαί

( http://global.rakuten.com/en/store/kurosawahonten/item/tombo-p-1/?s-id=borderless_browsehist_en)
(http://global.rakuten.com/en/store/kurosawahonten/item/tombo-p-1/ )

Παραγωγός

( http://www.rakuten.co.jp/kurosawahonten/info.html)
Kurosawa musical instrument store LTD
〒 171-0033 Tokyo Toshima-ku, Takada 3-36-1-1 floor
Kurosawa online store Customer Service:
TEL :+81 (0)3-6907-2451 FAX : +81 (0)3-3971-0330
Store operations Responsibility: Koji Sato (Kurosawa online store)
Store security officers: Koji Sato
Call Hours: 10:30 to 19:00 Mon-Sat
Store Contact email: (kurosawahonten@shop.rakuten.co.jp)


Kurosawa instrument Japan Home Office
〒 169-0073
Shinjuku-ku,
Tokyo 1-10-8 Hyakunincho
11:00 AM ~ 8:00 PM store hours

++++++++++++++++++++
Σήμερον ἔλαβον παραγγηλίαν διὰ μέσου ebay καὶ μεσάζωντος, τὴν ὁποῖαν ἀκριβοπλήρωσα
== 60 εὐρὼ διὰ δύο τονοδότας σὺν τὰ ναύλα.
(ebay item mumber: 221395543734; Seller : otake1981
( http://www.ebay.com/usr/otake1981?_trksid=p2047675.l2559)
Takeo MORIDAIRA
otakeya 1981
B-103 Poporare
22-1 Fukushima
Kanra-machi, Kanra-gun
Gunma
JAPAN
Postal doce 370_2212
Tél: 090 1811 0289
++++++++++++++++++++++++++++

Ἒχω είς τὴ διάθεσίν μου σχεδὸν 5 τονοδότας ίδίου τύπου, ἦτε ἐκ Γερμανίας ἦτε ἐκ Τσεκοσλοβακίας

Ὁ Ἰαπωνικὸς διαπρέπει εἰς πολλοὺς τομεῖς
== ὄλες αἱ ἀρθρώσεις εἶναι με ΒΙΔΕΣ, ἄρα λύεται ΕΥΚΟΛΩΣ δια συντήρησιν
== τὰ παλαιὰ εἶναι μὲ rivets καὶ ΔΕΝ λύονται

== θεωρητικῶς ἠχεῖ ἀπὸ E = Βου ἐὼς E ' = Βου '
==== ἐν τῇ πράξῃ, ὄμως, ἠχεῖ ἀπὸ D = Πα ἐὼς E ' = Βου '
== ἐν ἀντιθέση μὲ τὰ πρότυπα παλαιὰ τὰ ὁποῖα ἔχουν ὡς κατώτερο ὄριο, ἀναλόγως τὸ μοντέλο
==== τὸν E = Βου ἢ καὶ τὸν
==== καὶ τὸν F = Γα


== ΔΕΝ χρειάζεται μεγάλη πίεσιν ἀέρως, ἐν συγκρίσει μὲ τά πρότυπα παλαιά
==== δηλαδὴ, δύναται νὰ παράγει ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΝ, χαμηλῆς ἐντάσεως, ἦχον

== ἐὰν ὁ ἐξωτερικὸς κύλινδρος φαίνεται ὡς ἐξ ἀλουμινίου, τὸ ἐσωτερικόν του σύστημα περιέχει κατὰ πᾶσαν πιθανότηταν άντι ὀξυδοτικὸν μέταλλον, πχ stainless steel

== τὸ μόνο μειωνέκτημά του ὡς πρὸς τὰ παλαιά εἶναι ἡ χρώα του == ἐλαχίστως θολωτέρα τῶν παλαιῶν πρωτοτύπων.
 
Last edited:

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Και ένας άλλος εδώ δωρεάν, ψηφιακός, με αυξομείωση έντασης, με βυζαντινά ή ευρωπαϊκά διαστήματα ακριβείας, και με μετατόπιση βάσης ανά 2 μόρια μέχρι -24 μόρια (για χρήση εκτός εκκλησίας, και για όσους έχουν παραθυροτηλέφωνο).

http://www.windowsphone.com/s?appid=c3d7c431-8b66-4dd7-8f95-a85ee5935664
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σχετικά με τα αναφερόμενα στο ανωτέρω μήνυμα με αριθμ. 46, πως παρήγγειλα ...................
Σας ενημερώνω πως κατέγραψα την πληροφορία, διότι μου είχαν πει τηλεφωνικά πως θα τα έχουν παραλάβει μέχρι την προηγούμενη παρασκευή, κάτι που το εξέλαβα ως δεδομένο, το οποίο όμως και δεν ήταν.
Αργά το μεσημέρι μίλησα τηλεφωνικά, και η Κυρία Ηλέκτρα μου είπε πως εχθές μέχρι αργά το βράδυ είχαν επικοινωνία με τον κ. Γεώργιο Κ. Μιχαλάκη και τελικά βρήκαν την κατασκευάστρια Ιαπωνική εταιρεία με την οποία επικοινώνησαν, και από βδομάδα θα έχουμε νεώτερα.
Ζητώ Μεγάλη Συγνώμη διότι δεν επιβεβαίωσα την πληροφορία που σας έδωσα χθες.
Εξυπακούεται πως όταν έχω επιβεβαιωμένη πληροφόρηση τότε θα σας ενημερώσω.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
(από μέιλ)

Καλημέρα σας Κύριοι,

Μόλις σήμερα παραλάβαμε τους τονοδότες ( κοκοράκι ) από την Ιαπωνία.

Η λιανική τιμή είναι στα 32 € και έχετε όλοι έκπτωση 15 %.
Την ίδια έκπτωση θα έχει και κάποιος που πιθανόν θα συστήσετε εσείς.

Μπορεί να σταλεί σε σας με αντικαταβολή με εδική τιμή που έχουμε για τα έξοδα αποστολής με την εταιρεία ACS Courier.

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας μέσω e-mail ή στο τηλέφωνο 2103253527 για την παραγγελία σας. Επίσης να μας αναφέρετε ότι δικαιούστε το ποσοστό της έκπτωσης για να μην γίνει κάποιο λάθος και την χάσατε.

Σας ευχαριστούμε πολύ

Κοκονέτσης Ιωάννης


Music House
Helektra Kokonetsis
6 - 10 Charilaou Trikoupi
10679 Athens Greece
Tel. 0030 210 3253527
Fax. 0030 210 3310584
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
(από μέιλ)

Καλημέρα σας Κύριοι,

Μόλις σήμερα παραλάβαμε τους τονοδότες ( κοκοράκι ) από την Ιαπωνία.

Η λιανική τιμή είναι στα 32 € και έχετε όλοι έκπτωση 15 %.
Την ίδια έκπτωση θα έχει και κάποιος που πιθανόν θα συστήσετε εσείς.

Μπορεί να σταλεί σε σας με αντικαταβολή με εδική τιμή που έχουμε για τα έξοδα αποστολής με την εταιρεία ACS Courier.

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας μέσω e-mail ή στο τηλέφωνο 2103253527 για την παραγγελία σας. Επίσης να μας αναφέρετε ότι δικαιούστε το ποσοστό της έκπτωσης για να μην γίνει κάποιο λάθος και την χάσατε.

Σας ευχαριστούμε πολύ

Κοκονέτσης Ιωάννης


Music House
Helektra Kokonetsis
6 - 10 Charilaou Trikoupi
10679 Athens Greece
Tel. 0030 210 3253527
Fax. 0030 210 3310584
Αγαπητέ Βάϊε!!!!!!!!! Ευχαριστίες πολλές.
Ενημερωτικά και μόνον.
Η πρώτη παρτίδα είναι 50 τεμάχια, από τα οποία εγώ και κάποιοι Φίλοι μου παραγγείλαμε 10 τεμάχια.
 
Καλημέρα σε όλους! Κάνοντας την δική μου έρευνα κατέληξα στο διαπασών το οποίο είναι τύπου σφυρίχτρας (βλέπε εδώ) το αγόρασα και ακούω πως είναι αρκετά καλό όμως από ό,τι συμπαιρένω από τον διάλογο σας, το διαπασών "κοκοράκι" ενδείκνυται ιδιαίτερα στους ψάλτες, θα ήθελα να μου πείτε ποιες είναι οι διαφορές τους ως προς τον ήχο ποίο αποδίδει καλύτερα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Τελικά το "κοκοράκι" έχει ιστορία...

Για δείτε εδώ !!!

Χριστός Ανέστη! Η ανάρτησή σας για το "κοκοράκι" φαίνεται να μην διαθέσιμή, όμως όλως τυχαίως βρήκα την ιστοσελίδα η οποία το διαθέτει! Πατήστε εδώ
 

balgiota

Νέο μέλος
Καλημέρα σε όλους! Κάνοντας την δική μου έρευνα κατέληξα στο διαπασών το οποίο είναι τύπου σφυρίχτρας (βλέπε εδώ) το αγόρασα και ακούω πως είναι αρκετά καλό όμως από ό,τι συμπαιρένω από τον διάλογο σας, το διαπασών "κοκοράκι" ενδείκνυται ιδιαίτερα στους ψάλτες, θα ήθελα να μου πείτε ποιες είναι οι διαφορές τους ως προς τον ήχο ποίο αποδίδει καλύτερα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Σε ένα γενικότερο πλαίσιο το είδος του διαπασών έγκειται στην κρίση του ψάλλοντος. Ό,τι είναι πιο πρακτικό για τον ίδιο άλλωστε όλα την ίδια δουλειά κάνουν. Θα ήθελα να αναφέρω ορισμένες διευκρινήσεις ως προς μερικά διαπασων. Το λεγόμενο <<χρωματικό>> διαπασών περιέχει όλες τις νότες με υφέσεις-διέσεις οπότε πιθανόν είναι πιο χρηστικό από ένα σκέτο <<ΚΕ>> (ΛΑ) διαπασών(A440 Hz). Όμως στην ιστοσελίδα που αναφέρεται υπάρχουν και άλλα <<ΚΕ>> διαπασών σε άλλες συχνότητες ψηλότερες ή χαμηλότερες από αυτή του 440Hz, όμως πάντα χρησιμοποιείται το 440Hz το οποίο έχει καθιερωθεί να χρησιμοποιείται από την μουσική κοινότητα παγκοσμίως.
 

anasnik

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΝΙΚΑΣ
Χαίρετε!
Αγαπητοί συνάδελφοι σας ενημερώνω , ότι σήμερα εντόπισα το πολυπόθητο ''κοκοράκι" στον εξής ιστότοπο: https://www.petsavas.com/shop/διαπασών-tomp-p-1-κοκοράκι/
Η τιμή του ανέρχεται στα 37,90 €. Επικοινώνησα με τον έμπορο , ο οποίος ανέφερε ότι διαθέτει απόθεμα 35 τεμαχίων.
Στοιχεία Επικοινωνίας:
Παυσανίου 45 & Σταδίου γωνία
Βέροια, 59131
Τηλ: 23310 62551
Κιν. 6980073797
Fax: 23310 62551
email: info@petsavas.gr
 

Υάκινθος B

Well-known member
Έχω ένα τονοδότη (σφυρίχτρα) του LA (KE) εδώ και πολλά χρόνια και θα ήθελα να τον αντικαταστήσω με κάτι άλλο καλύτερο. Τι μου προτείνετε;
Εμένα εδώ και πάρα πολλά χρόνια με έχει βολέψει ο τονοδότης- ρόδα . Έχει υφεσοδιέσεις και ψάλλεις απ όπου σε βολεύει. Έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς διάφορους τονοδότες ,αλλά τελικά η ρόδα είδα ότι είναι ο πιο βολικός.
 

Diogenes

Νέο μέλος
Όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τονοδότη, μπορεί να αγοράσει ένα διαπασών (διχάλα, tuning fork), το οποίο έχει το πλεονέκτημα να μην ακούγεται το σφύριγμα του τονοδότου στον ναό, αλλά και το μειονέκτημα ότι δεν ακούγεται καλά ο τόνος.
IMG_3063.jpeg
Δεν υπάρχουν μόνο διαπασών (tuning fork) για τον φθόγγο La. Υπάρχει και η δυνατότητα παραγγελίας ενός διαπασών στο ύψος του νη ή του πα, δηλ. c' (261,62 hz) ή d' (293,67 hz), αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο ύψος.

Δείτε εδώ την ιστοσελίδα της εταιρείας Wittner, η οποία έχει το παγκόσμιο ολιγοπώλιο:
https://wittner-gmbh.de/wittner_tuning_forks.html
 
Last edited:

emakris

Μέλος
Δεν υπάρχουν μόνο διαπασών (tuning fork) για τον φθόγγο La. Υπάρχει και η δυνατότητα παραγγελίας ενός διαπασών στο ύψος του νη ή του πα, δηλ. c' (261,62 hz) ή d' (293,67 hz), αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο ύψος.
Να ζητάτε το Ντο στα 256 Hz (όχι 261,62), που αντιστοιχεί στον φυσικό Νη της Επιτροπής.
 

Diogenes

Νέο μέλος
Να ζητάτε το Ντο στα 256 Hz (όχι 261,62), που αντιστοιχεί στον φυσικό Νη της Επιτροπής.
Σας ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξή σας! Δεν το ήξερα.

Και ο Re ποια συχνότητα πρέπει να έχει;
 
Last edited:
Top