Τονοδότης

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
re παιδιά, μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το "κοκοράκι" ? έχω χάσει 2 μέχρι τώρα κ νομίζω τα χουν σταματήσει...
Και εγώ πήγα σε όλα τα σχετικά καταστήματα της Θεσσαλονίκης, τηλεφώνησα και σε γνωστά καταστήματα της Αθήνας, και όλοι απάντησαν πως έχει σταματήσει η παραγωγή στην Γερμανία.
Τυχαία είδα το παρακάτω σάϊτ που δείχνει το κοκοράκι ,http://whatis.pantoday.com/page/5561-what-is-a-pitch-pipe αλλά δεν καταλαβαίνω τι λέει.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!!! και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Και εάν είμαστε πολλοί, να κάνουμε και σχετική μαζική παραγγελία.
 

Attachments

  • Κοκοράκι .jpg
    17.2 KB · Views: 144

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Και εγώ πήγα σε όλα τα σχετικά καταστήματα της Θεσσαλονίκης, τηλεφώνησα και σε γνωστά καταστήματα της Αθήνας, και όλοι απάντησαν πως έχει σταματήσει η παραγωγή στην Γερμανία.
Τυχαία είδα το παρακάτω σάϊτ που δείχνει το κοκοράκι ,http://whatis.pantoday.com/page/5561-what-is-a-pitch-pipe αλλά δεν καταλαβαίνω τι λέει.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!!! και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Και εάν είμαστε πολλοί, να κάνουμε και σχετική μαζική παραγγελία.

Παραθέτω την σχετική απάντηση που μου έστειλε με email o Φίλος μου ο Γεώργιος Κωνσταντίνου Μιχαλάκης, τον οποίο με την ευκαιρία τον ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ για όλα του τα Δώρα τα οποία μου έδωσε και μου δίνει, και θα μου δίνει

http://en.wikipedia.org/wiki/Pitch_pipe

Ο καλυτερος αναλογικος τονοδότης είναι ο τσεκοσλοβακικος (ο οποιος εμφανιζεται εις την φωτογραφιαν) == τετοιον εχω εις τον Καναδαν == τον ειχα παραγγειλει απο Ελλαδα == ειναι Γερμανικης συσκευης == ΔΕΝ παραγωνται πλεον

Επισης, ο κυρ Αλεκος Βαρδας εκ Χιου εχει ενα μοντελλο δυσευρετο εις το ιντερνετ == πιανει ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΟΥΣ τους ενδιαμεσους φθογγους== ειναι κυλινδιρκος, και λειτουργει μετα περιστροφικον μηχανισμον


Υπαρχει και ηλεκτρονικος microtuner με προγραμματισμον διαστηματων, καπου 150 Ε

http://www.e-tuner.fr/etuner.php?langue=en
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ο φίλος και δάσκαλος Κων/νος Τσαγκαρούλης, Λαμπαδάριος του Ι. Ν. Προφήτου Ηλιού Παγκρατίου, έχει έναν (γερμανικής, αν θυμάμαι καλά κατασκευής) χρωματικό τονοδότη που μοιάζει με φυσαρμόνικα, η δε τονικότητα αλλάζει με μια συρόμενη "φυσούνα". Αν την δεις λίγο επιπόλαια θα την νομίσεις για φυσαρμόνικα. Είναι η αγαπημένη του, την έχει κι εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια (πάνω από δέκα) και είναι ακόμα ακριβέστατη παρά τις ταλαιπωρίες που έχει υποστεί.

Έψαξα από εδώ και από εκεί μήπως την βρω αλλά τίποτα. Έχει εκλείψει... Εδώ εξέλιπε το "κοκοράκι". Πόσο μάλλον αυτή...


NEWS UPDATE: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Τελικά το "κοκοράκι" έχει ιστορία...

Για δείτε εδώ !!!
 
Αρχικό μήνυμα απο kostaeri Εμφάνιση μηνυμάτων
re παιδιά, μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το "κοκοράκι" ? έχω χάσει 2 μέχρι τώρα κ νομίζω τα χουν σταματήσει.
.. αμ δεν τα χασες Κώστα ! στα φάγανε ! είναι και δυσεύρετα ...


Και εγώ πήγα σε όλα τα σχετικά καταστήματα της Θεσσαλονίκης, τηλεφώνησα και σε γνωστά καταστήματα της Αθήνας, και όλοι απάντησαν πως έχει σταματήσει η παραγωγή στην Γερμανία.
.. ξέρεις γιατί έκλεισε Βασίλη το εργοστάσιο; από ότι μου έλεγε έμπορος( και εισαγωγέας) μουσικών οργάνων ( τυγχάνει και κουμπάρος μου ) : μόνον εσείς οι ψάλτες το χρησιμοποιήτε πλέον αυτό, έχει περάσει σε αχρησία ( μέχρι και εκεί παραμένουμε παραδοσιακοί )
το συμβάν θα μπορούσα να το καταχωρήσω και στα ευτράπελα , αλλά μιάς και ανοίξαμε θέμα για τονοδότη εδώ , το λέω σαν " ολανδικό " ανέκδοτο .
αν βρεθεί άκρη κάπου σε κάποιο μουσικό κατάστημα " στόκ " , είμαι μέσα στην πρόταση του Βασίλη για ομαδική παραγγελία .( να το βάλουμε στη συλλογή , συλεκτικό γαρ)
Υ.Γ. ..πότε θα με .."πετάξει " η γυναίκα από το σπίτι με τις συλλογές μου παρέα ( μουσικές και μη ) !
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
για μερακλήδες και ιδιαίτερα σχολαστικούς !
καλά Σταύρο δεν παίζεσαι ! που τα βρίσκεις όλα αυτά !
να σαι πάντα καλά !

Το παν είναι οι λέξεις-κλειδιά αναζήτησης και η γρήγορη προσπέλαση ειδών ανά σελίδα :)
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
=apostoloskalpakidis;60338]
.. ξέρεις γιατί έκλεισε Βασίλη το εργοστάσιο; από ότι μου έλεγε έμπορος( και εισαγωγέας) μουσικών οργάνων ( τυγχάνει και κουμπάρος μου ) : μόνον εσείς οι ψάλτες το χρησιμοποιήτε πλέον αυτό, έχει περάσει σε αχρησία ( μέχρι και εκεί παραμένουμε παραδοσιακοί )
το συμβάν θα μπορούσα να το καταχωρήσω και στα ευτράπελα , αλλά μιάς και ανοίξαμε θέμα για τονοδότη εδώ , το λέω σαν " ολανδικό " ανέκδοτο .
αν βρεθεί άκρη κάπου σε κάποιο μουσικό κατάστημα " στόκ " , είμαι μέσα στην πρόταση του Βασίλη για ομαδική παραγγελία .( να το βάλουμε στη συλλογή , συλεκτικό γαρ)
Απόστολε εύχομαι να μας διαβάσει κάποιος ''Κινέζος'' κατασκευαστής master GIANNI!!!!!! κάνε κάτι!!!!, διότι από ότι βλέπω είναι η τελευταία μας ελπίδα.

Υ.Γ. ..πότε θα με .."πετάξει " η γυναίκα από το σπίτι με τις συλλογές μου παρέα ( μουσικές και μη !)
Νομίζω πως όλοι μας άλλος λιγώτερο άλλος περισσότερο αντιμετωπίζουμε τους ίδιους ''κινδύνους'' :D:D:D:D Ευτυχώς ο Πανάγαθος μας προστατεύει!!!
Βασίλης
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ο φίλος και δάσκαλος Κων/νος Τσαγκαρούλης, Λαμπαδάριος του Ι. Ν. Προφήτου Ηλιού Παγκρατίου, έχει έναν (γερμανικής, αν θυμάμαι καλά κατασκευής) χρωματικό τονοδότη που μοιάζει με φυσαρμόνικα, η δε τονικότητα αλλάζει με μια συρόμενη "φυσούνα". Αν την δεις λίγο επιπόλαια θα την νομίσεις για φυσαρμόνικα. Είναι η αγαπημένη του, την έχει κι εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια (πάνω από δέκα) και είναι ακόμα ακριβέστατη παρά τις ταλαιπωρίες που έχει υποστεί.

Έψαξα από εδώ και από εκεί μήπως την βρω αλλά τίποτα. Έχει εκλείψει... Εδώ εξέλιπε το "κοκοράκι". Πόσο μάλλον αυτή...


NEWS UPDATE: ΚΙ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!

Τέτοια "φυσαρμόνικα" χρησιμοποιώ και εγώ στο αναλόγιο! :)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ναι, αλλά, δυστιχώς, δεν υπάρχει το LA (440) σ' αυτό το σετ!!

Α.

Αφού είσαι "γάτα" στο αυτί, όλα τα πιάνεις, τι το θες το La; :D:wink:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Στο κάτω-κάτω, δίκιο έχεις..... :D:D:D

Α.

Είδες;;; Μόνο να γκρινιάζεις ξέρεις :D:p:D
Πάντως, ψάξε-ψάξε βρήκα και άλλα σετάκια με διάφορους, αλλά και όλους τους τόνους... Οι ξένοι τα χρησιμοποιούν για θεραπεία ρεϊκι αλλά εμάς δεν μας χαλάει καθόλου :)
 
για θεραπεία " ρέικι " ! μ άρεσε αυτό ! λες να βγάλουν τονοδότη σε στυλ ... κινέζικης μπάλας ; ξέρεις , εκείνες τις πλουμιστές που κουδουνίζουν ..
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
για θεραπεία " ρέικι " ! μ άρεσε αυτό ! λες να βγάλουν τονοδότη σε στυλ ... κινέζικης μπάλας ; ξέρεις , εκείνες τις πλουμιστές που κουδουνίζουν ..

Περί ρέϊκι, τσάκρα και συναφούς εξοπλισμού, έχουμε ως ειδικό τον master_yianni :)
 

xristos o psaltis

Νέο μέλος
Έχω ένα τονοδότη (σφυρίχτρα) του LA (KE) εδώ και πολλά χρόνια και θα ήθελα να τον αντικαταστήσω με κάτι άλλο καλύτερο. Τι μου προτείνετε;
Διχάλα και πάλι διχάλα...http://www.nakas.gr/
ΔΕΝ χαλάει ο τόνος...
Μόνο που τη συγκεκριμένη δεν την "βαράς",την "τσιμπάς"
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
..... Ήδη μπορεί να αγοράσει κανείς, μέσω διαδικτύου, διαπασών (διχάλα) που δίνει το Ντο στα 256 Hz, για τους εραστές των παλαιών κουρδισμάτων... Συνιστάται ιδιαιτέρως για τους ψάλτες και, προπάντων, τους χοράρχες....
Χωρίς να θέλω να διαφημίσω το συγκεκριμένο κατάστημα σας δίνω το σύνδεσμο γιατί με εντυπωσίασε το συγκεκριμένο διαπασών.:):) http://www.swb256.com/apps/webstore/products/show/3325941.
Αν και τα έξοδα αποστολής δεν συμφέρουν καθόλου.
 
Top