[Ερώτηση] Τι ψάλλετε στην αναστάσιμη θεία λειτουργία;

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Θέλω να μου πείτε από που ψάλλετε - χερουβικό -λειτουργικά - και το ο Άγγελος εβόα στην Πασχαλινή Θεία Λειτουργία ........
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Απο στηθους :) ! Ληξη 01:30 ακριβως !!!

και εγώ κάπου εκεί το κόβω να τελειώνουμε -άντε να πάει βαριά 1.45 ...δεν έχουμε άλλωστε κ πολύ μεγάλη προσέλευση στην ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ........για να καθυστερήσουμε .............:wink::wink::wink::wink::wink:
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Θέλω να μου πείτε από που ψάλλετε - χερουβικό -λειτουργικά - και το ο Άγγελος εβόα στην Πασχαλινή Θεία Λειτουργία ........

Απ'εξω. (Αλλα οχι ανακατωτα...) :wink:
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Απο στηθους :) ! Ληξη 01:30 ακριβως !!!

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε ΠΩΣ λήγετε στις 1:30 τα μεσάνυχτα "ακριβώς";

Ας υποθέσουμε ότι το "Δεύτε λάβετε φως" γίνει περίπου στις 11:45 πλησιάζοντας τα μεσάνυχτα. Ας υποθέσουμε επίσης ότι το "Χριστός ανέστη" ψαλλεί ακριβώς 12 τα μεσάνυχτα (αφού θα έχει βγη ο κόσμος και θα έχει αναγνωσθή το Ευαγγέλλιο). Μετά φυσικά γίνει η δεκάκις επανάληψη του "Χριστός ανέστη" μαζί με τους στίχους. Και ΑΣ ΠΟΥΜΕ ότι καταλιμπάνονται τα Ειρηνικά και πάει ο παπάς κατ' ευθείαν στο "Ότι πρέπει Σοι πάσα δόξα..." και το ρολόϊ μας, μώλις ακουστεί η αρχή του Κανόνος "Αναστάσεως ημέρα", λέει 12:15, δηλαδή, 15 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα. (Είπαμε... τάκα-τάκα...)

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να ψάλλετε τον Κανόνα, την Εννάτη, το Εξαποστειλάριον τρις, τους 8 Αίνους, το Δοξαστικό και την Δοξολογία μέσα σε 15 λεπτά, για να βάλει ο ιερέας "Ευλογημένη" στις 12:30; (Αφού η Λειτουργία θα μας πάρει γύρω στην μία ώρα ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...) Εκτός, βέβαια, εάν τα μπουρμπουρίζετε και δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα... ή εκτός εάν κόβετε Κανόνες, εκφωνήσεις, πείτε μόνο ένα Εξαποστειλάριο, 4 Αίνους... και πάλι.... χρειάζεσαι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα μισάωρο για να πης όλα σε πυραβληκή ταχύτητα!!!

Ρωτάω διότι είμαι περίεργος... εδώ έχουμε αυτό το χάλι να κόβουμε και να ράβουμε, και μάλιστα στα βοηθητικά βιβλία που κρατάει και ο κόσμος όλη την Μεγάλη Εβδομάδα, ο Κανόνας του Πάσχα ούτε κάν υπάρχει! (Ψάλλονται "Καταβασίες", κατά το Τυπικό της Μεγάλης της Αμερικής Εκκλησίας... τρομάρα μας!)

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτό το "τρέχα γιατί θα κρυώσει η μαγειρίτσα" χάλι που γίνεται το Πάσχα το βράδυ είναι κάτι το ανόητο, το σπαστικό και το ασεβής. Κοροϊδεύουμε, δηλαδή, τον ίδιο τον Χριστό στην μεγαλύτερη εορτή της Χριστιανοσύνης. Τι ΑΛΛΟ πιο σπουδαίο έχει ο κόσμος να κάνει τα μεσάνυχτα αυτή την συγκεκριμένη βραδυά του Πάσχα; Δεν λέω να πιάσουμε τον Κανόνα αμανέ, αλλά για όνομα του Θεού, ας ψαλλούν όλα σωστά και όπως πρέπει, στον κανονικό τους χρόνο, να βγούμε γύρω στις 2:30 σαν άνθρωποι, και να πάμε στα σπίτια μας να φάμε την μαγειρίτσα μας! Αυτή η βιασίνη είναι απαράδεκτη.

Συγνώμη.... σας κούρασα... αλλά μια ζωή μου φαίνεται ότι όσο πάμε, τόσο πιο πολύ προσπαθούμε να βγαίνουμε όσο πιο νωρίτερα μπορούμε....

Απόστολος
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε ΠΩΣ λήγετε στις 1:30 τα μεσάνυχτα "ακριβώς";

Ας υποθέσουμε ότι το "Δεύτε λάβετε φως" γίνει περίπου στις 11:45 πλησιάζοντας τα μεσάνυχτα. Ας υποθέσουμε επίσης ότι το "Χριστός ανέστη" ψαλλεί ακριβώς 12 τα μεσάνυχτα (αφού θα έχει βγη ο κόσμος και θα έχει αναγνωσθή το Ευαγγέλλιο). Μετά φυσικά γίνει η δεκάκις επανάληψη του "Χριστός ανέστη" μαζί με τους στίχους. Και ΑΣ ΠΟΥΜΕ ότι καταλιμπάνονται τα Ειρηνικά και πάει ο παπάς κατ' ευθείαν στο "Ότι πρέπει Σοι πάσα δόξα..." και το ρολόϊ μας, μώλις ακουστεί η αρχή του Κανόνος "Αναστάσεως ημέρα", λέει 12:15, δηλαδή, 15 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα. (Είπαμε... τάκα-τάκα...)

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να ψάλλετε τον Κανόνα, την Εννάτη, το Εξαποστειλάριον τρις, τους 8 Αίνους, το Δοξαστικό και την Δοξολογία μέσα σε 15 λεπτά, για να βάλει ο ιερέας "Ευλογημένη" στις 12:30; (Αφού η Λειτουργία θα μας πάρει γύρω στην μία ώρα ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...) Εκτός, βέβαια, εάν τα μπουρμπουρίζετε και δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα... ή εκτός εάν κόβετε Κανόνες, εκφωνήσεις, πείτε μόνο ένα Εξαποστειλάριο, 4 Αίνους... και πάλι.... χρειάζεσαι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα μισάωρο για να πης όλα σε πυραβληκή ταχύτητα!!!

Ρωτάω διότι είμαι περίεργος... εδώ έχουμε αυτό το χάλι να κόβουμε και να ράβουμε, και μάλιστα στα βοηθητικά βιβλία που κρατάει και ο κόσμος όλη την Μεγάλη Εβδομάδα, ο Κανόνας του Πάσχα ούτε κάν υπάρχει! (Ψάλλονται "Καταβασίες", κατά το Τυπικό της Μεγάλης της Αμερικής Εκκλησίας... τρομάρα μας!)

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτό το "τρέχα γιατί θα κρυώσει η μαγειρίτσα" χάλι που γίνεται το Πάσχα το βράδυ είναι κάτι το ανόητο, το σπαστικό και το ασεβής. Κοροϊδεύουμε, δηλαδή, τον ίδιο τον Χριστό στην μεγαλύτερη εορτή της Χριστιανοσύνης. Τι ΑΛΛΟ πιο σπουδαίο έχει ο κόσμος να κάνει τα μεσάνυχτα αυτή την συγκεκριμένη βραδυά του Πάσχα; Δεν λέω να πιάσουμε τον Κανόνα αμανέ, αλλά για όνομα του Θεού, ας ψαλλούν όλα σωστά και όπως πρέπει, στον κανονικό τους χρόνο, να βγούμε γύρω στις 2:30 σαν άνθρωποι, και να πάμε στα σπίτια μας να φάμε την μαγειρίτσα μας! Αυτή η βιασίνη είναι απαράδεκτη.

Συγνώμη.... σας κούρασα... αλλά μια ζωή μου φαίνεται ότι όσο πάμε, τόσο πιο πολύ προσπαθούμε να βγαίνουμε όσο πιο νωρίτερα μπορούμε....

Απόστολος

Συμφωνώ απόλυτα!!! Τόσες μέρες πρέπει να κάνουμε νηστεία και για 30' παραπάνω χάθηκε ο κόσμος; Η αναστάσιμη ακολουθία είναι η μεγαλύτερη εορτή της Χριστιανοσύνης και αναλόγως πρέπει να την τιμούμε και να πράττουμε. Αυτά..
Καλή Ανάσταση σε όλους!!!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε ΠΩΣ λήγετε στις 1:30 τα μεσάνυχτα "ακριβώς";

Ας υποθέσουμε ότι το "Δεύτε λάβετε φως" γίνει περίπου στις 11:45 πλησιάζοντας τα μεσάνυχτα. Ας υποθέσουμε επίσης ότι το "Χριστός ανέστη" ψαλλεί ακριβώς 12 τα μεσάνυχτα (αφού θα έχει βγη ο κόσμος και θα έχει αναγνωσθή το Ευαγγέλλιο). Μετά φυσικά γίνει η δεκάκις επανάληψη του "Χριστός ανέστη" μαζί με τους στίχους. Και ΑΣ ΠΟΥΜΕ ότι καταλιμπάνονται τα Ειρηνικά και πάει ο παπάς κατ' ευθείαν στο "Ότι πρέπει Σοι πάσα δόξα..." και το ρολόϊ μας, μώλις ακουστεί η αρχή του Κανόνος "Αναστάσεως ημέρα", λέει 12:15, δηλαδή, 15 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα. (Είπαμε... τάκα-τάκα...)

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ να ψάλλετε τον Κανόνα, την Εννάτη, το Εξαποστειλάριον τρις, τους 8 Αίνους, το Δοξαστικό και την Δοξολογία μέσα σε 15 λεπτά, για να βάλει ο ιερέας "Ευλογημένη" στις 12:30; (Αφού η Λειτουργία θα μας πάρει γύρω στην μία ώρα ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...) Εκτός, βέβαια, εάν τα μπουρμπουρίζετε και δεν καταλαβαίνει κανείς τίποτα... ή εκτός εάν κόβετε Κανόνες, εκφωνήσεις, πείτε μόνο ένα Εξαποστειλάριο, 4 Αίνους... και πάλι.... χρειάζεσαι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα μισάωρο για να πης όλα σε πυραβληκή ταχύτητα!!!

Ρωτάω διότι είμαι περίεργος... εδώ έχουμε αυτό το χάλι να κόβουμε και να ράβουμε, και μάλιστα στα βοηθητικά βιβλία που κρατάει και ο κόσμος όλη την Μεγάλη Εβδομάδα, ο Κανόνας του Πάσχα ούτε κάν υπάρχει! (Ψάλλονται "Καταβασίες", κατά το Τυπικό της Μεγάλης της Αμερικής Εκκλησίας... τρομάρα μας!)

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αυτό το "τρέχα γιατί θα κρυώσει η μαγειρίτσα" χάλι που γίνεται το Πάσχα το βράδυ είναι κάτι το ανόητο, το σπαστικό και το ασεβής. Κοροϊδεύουμε, δηλαδή, τον ίδιο τον Χριστό στην μεγαλύτερη εορτή της Χριστιανοσύνης. Τι ΑΛΛΟ πιο σπουδαίο έχει ο κόσμος να κάνει τα μεσάνυχτα αυτή την συγκεκριμένη βραδυά του Πάσχα; Δεν λέω να πιάσουμε τον Κανόνα αμανέ, αλλά για όνομα του Θεού, ας ψαλλούν όλα σωστά και όπως πρέπει, στον κανονικό τους χρόνο, να βγούμε γύρω στις 2:30 σαν άνθρωποι, και να πάμε στα σπίτια μας να φάμε την μαγειρίτσα μας! Αυτή η βιασίνη είναι απαράδεκτη.

Συγνώμη.... σας κούρασα... αλλά μια ζωή μου φαίνεται ότι όσο πάμε, τόσο πιο πολύ προσπαθούμε να βγαίνουμε όσο πιο νωρίτερα μπορούμε....

Απόστολος

Μια μικρη παρατηρηση...την Κυριακη του Πασχα δεν ψαλλουμε δοξολογια. Και αυτα ολα να τα πειτε στους παπαδες που τα τελευταια χρονια δυστυχως, πηγαινουν στο Ναο οχι για να τελεσουν ηρεμα και κατα ταξιν την ακολουθια, αλλα για να φυγουν! Και δυστυχως μας παιρνουν και ολους εμας τα σκαγια!!!
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Τώρα που το θυμήθηκα να σας πω ότι στην μονή Φιλοθέου του Αγίου Όρους ψάλλουν κάθε χρόνο το αργό χερουβικό του Στανίτσα σε Α ήχο μαζί με τα λειτουργικά του Χατζηαθανασίου........ Ο άγγελος εβόα του Κυφιώτου από τον μουσικό θησαυρό του μοναχού Νεκταρίου....
Στην Σιμωνόπετρα ψάλλουν χερουβικό Α ήχο Φωκαέως και λειτουργικά βάζουν του Καραμάνη αυτά στην σελίδα 162 (λειτουργία Καραμάνη).......ο Άγγελος εβόα (νομίζω του Κυφιώτου λένε κ στην Σιμωνόπετρα)......
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μια μικρη παρατηρηση...την Κυριακη του Πασχα δεν ψαλλουμε δοξολογια. Και αυτα ολα να τα πειτε στους παπαδες που τα τελευταια χρονια δυστυχως, πηγαινουν στο Ναο οχι για να τελεσουν ηρεμα και κατα ταξιν την ακολουθια, αλλα για να φυγουν! Και δυστυχως μας παιρνουν και ολους εμας τα σκαγια!!!

Καλα λες, Γιάννη... Δοξολογία ΔΕΝ ψαίλνεται το Πάσχα... λάθος δικό μου. Πήρα φόρα, βλέπεις! :D:p

Η αλήθεια, ναι, είναι ότι φταίνε οι ιερείς. Ο κόσμος που θέλει να καθήσει, θα καθήσει. Αυτοί που θα φύγουνε στις 12:01 τα μεσάνυχτα μετά το πρώτο "Χριστός ανέστη" νομίζεις θα πεισθούν να μείνουν με την υπόσχεση ότι "Μέχρι τις 1:30 θα δίνουμε το κόκκινο αυτό!";; Όχι, βέβαια. Οπότε, η βιασίνη είναι για ποιόν; Ή για ποιούς; Ίσως ο σεβαστός π. Μάξιμος, ή όποιος άλλος ιερέας στην παρέα μας, έχει κάποια απάντηση. (Και να μην μου πείτε, σεβαστοί πατέρες, οτι "Μα ο κόσμος το ζητά και θα μείνουν άδειες οι εκκλησίες μας!" Η σωστή απάντηση σ' αυτό είναι, "Με συγχρείτε κυρά μου/κύριέ μου, αλλά αυτή είναι η τάξις της Εκκλησίας. Δεν μπορούμε να κάνουμε αλλοιώς." Και τελείωσε!) Είπαμε: αυτοί που θα μείνουν, θα μείνουν... και αυτοί που θα φύγουν, θα φύγουν. Εκτός, βέβαια, εάν η ενορία σας έχει κορβανάν αρκετό μεγάλο για δωροδοκία...)

Ένα τελευταίο: όπως είπα και προηγουμένως, ΔΕΝ λέω να κάνουμε τον Κανόνα αμανέ, ή να ψαίλνουμε αργά μαθήματα. Απλώς λέω να ψαλλούν τα τροπάρια με ηρεμία και στον καθορισμένον χρόνο τους, και χωρίς τρελλές ξεψυχισμένες χρονικές αγωγές.

Απόστολος
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Εμείς όπως πέρυσι θα τελειώσουμε κατά τις 2:15. Έτσι και αλλιώς μετά τις 12:10 θα μείνουμε στην Εκκλησία ο Ιερέας, οι ψάλτες, κάποιοι επίτροποι και 15-20 πιστοί οι οποίοι θέλουν να μεταλλάβουν και έχουν αποφασίσει να απολαύσουν ίσως την ωραιότερη ακολουθία του έτους. Το πιθανότερο κατά τις 1:30 να φύγει και ο αριστερός ψάλτης (μου το έκανε πέρυσι).
Στην προηγούμενη Εκκλησία που υπηρετούσα επειδή ο Ιερέας ήταν μεγάλος σε ηλικία και είχε ήδη κουραστεί από όλη τη Μεγάλη Εβδομάδα προσπαθούσαμε με τον Πρωτοψάλτη που ήταν γιος του, να τελειώσουμε όσο το δυνατόν συντομότερα. Τρέχοντας λοιπόν και παραλείποντας αρκετά από την ακολουθία, καταφέρναμε να τελειώσουμε στις 1:30 (ας μην ξεχνάμε ότι μετά το Χριστός Ανέστη είναι το μεγάλο μέρος της ακολουθίας). Όμως τελειώναμε την ακολουθία σκασμένοι (λαχανιασμένοι) σαν να ανεβαίναμε ανηφόρα και βέβαια όσοι πιστοί είχαν μείνει δεν είχαν καταλάβει σχεδόν τίποτα. Πιστεύω ότι είναι κρίμα για 40-50 λεπτά παραπάνω να καταστρέφουμε όπως προείπα ίσως.... την ωραιότερη ακολουθία του έτους.
Ευτυχώς με την άποψή μου αυτή συμφωνεί και ο Ιερέας της Εκκλησίας στην οποία ψάλλω αυτή την περίοδο.
Χερουβικό και Λειτουργικά θα ψάλλω από το βιβλίο του δασκάλου μου Ανθολογία Λειτουργικών Γ. Αγγελινάρα. Ο Άγγελος Εβόα από τη Συλλογή της Λειτουργίας Άσμα Καινόν του μακαριστού Πρωτοψάλτη Βορείου & Νοτίου Αμερικής Ματθαίου Ανδρέου. Αν χρειαστεί να πω και το κοινωνικό πάλι τη Συλλογή της Λειτουργίας Άσμα Καινόν, θα χρησιμοποιήσω.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εμείς κατά παράδοση (δική μας), ψάλλουμε το χερουβικό του Φωκαέως και τα σύντομα λειτουργικά του α΄ήχου του Μ.Χ"Αθανασίου.
Το "ο άγγελος εβόα..." από το ειρμολόγιο ή από την Θ.Λειτουργία του Δ.Σουρλατζή.

Για το θέμα της συντόμευσης, δείτε τις διεξοδικές συζητήσεις που έγιναν στο παρελθόν εδώ (μήνυμα #41 και μετά) κι εδώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ παρτιτούρες στην ακολουθία αυτή*, διότι τον κανόνα λόγω του ότι τον ψάλλω όλη την διακαινήσιμο τον έχω μάθει, το χερουβικό της Δευτέρας του Πέτρου το ψάλλω σχεδόν κάθε εβδομάδα όλο το χρόνο, οπότε αν ακόμη δεν τόχα μάθει κάτι δεν θα πήγαινε καλά και θά έπρεπε να το κοιτάξω, λειτουργικά ειρμολογίζοντα Πα-Δι απ' έξω, ο ειρμός της Θ΄ ωδής απ' έξω (αλλά από τον Πρωγάκη και όχι απ' έξω όπως λέμε: "out of this space").



* Ήδη από τη Μ. Τεσσαρακοστή που ψάλλω καθημερινές, βάλε τη Μ. Εμδομάδα, βάλε και το ότι όταν δεν ψάλλω δακτυλογραφώ, φτάνω στο Πάσχα και βλέπουν τα μάτια μου πεταστές, αντικενώματα κλπ. π.χ. το Peugeot 206 κοιτώντας το προφίλ, το βλέπω σαν ελαφρόν...
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Χερουβικό σε α' ήχο (Φωκαέα ή Σουρλαντζή)
Λειτουργικά ομοίως Χατζηαθανασίου
Ο άγγελος εβόα (ένα εκ των Αρβανίτη Σ., Παϊκόπουλου, Σουρλαντζή)
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ παρτιτούρες στην ακολουθία αυτή*, διότι τον κανόνα λόγω του ότι τον ψάλλω όλη την διακαινήσιμο τον έχω μάθει, το χερουβικό της Δευτέρας του Πέτρου το ψάλλω σχεδόν κάθε εβδομάδα όλο το χρόνο, οπότε αν ακόμη δεν τόχα μάθει κάτι δεν θα πήγαινε καλά και θά έπρεπε να το κοιτάξω, λειτουργικά ειρμολογίζοντα Πα-Δι απ' έξω, ο ειρμός της Θ΄ ωδής απ' έξω (αλλά από τον Πρωγάκη και όχι απ' έξω όπως λέμε: "out of this space").



* Ήδη από τη Μ. Τεσσαρακοστή που ψάλλω καθημερινές, βάλε τη Μ. Εμδομάδα, βάλε και το ότι όταν δεν ψάλλω δακτυλογραφώ, φτάνω στο Πάσχα και βλέπουν τα μάτια μου πεταστές, αντικενώματα κλπ. π.χ. το Peugeot 206 κοιτώντας το προφίλ, το βλέπω σαν ελαφρόν...

Η καλύτερη επιλογή πιστεύω είναι αυτή! Κι εγώ αυτό τήρησα εφέτος.(χερουβικό α ήχου απέξω επι τη βασει Φωκαεως-λειτουργικα α ήχου επι τη βασει Νικολα'ι'δη,ο αγγελος εβοα Κ.Πριγγου-Κοινωνικο σε α ηχο).
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Τι ψάλλετε στην αναστάσιμη θεία λειτουργία;

Αν με ρώταγες πέρυσι, θα σου απαντούσα: "Ό,τι προλάβουμε..." :cool:
Αν με ρωτήσεις για φέτος που βρέθηκα σε χωριό με ημιμαθή ψάλτη, θα σου απαντήσω: "Ό,τι να 'ναι..." :D
 
Last edited:

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Θέλω να μου πείτε από που ψάλλετε - χερουβικό -λειτουργικά - και το ο Άγγελος εβόα στην Πασχαλινή Θεία Λειτουργία ........

χερουβικό α΄ήχος σύντομο Ταλιαδώρου, λειτουργικά πλ α΄εναρμόνιος Ταλιαδώρου-Πρίγγου ( κρατάνε τον κόσμο σε εγρήγορση ) .
 
χερουβικό α΄ήχος σύντομο Ταλιαδώρου, λειτουργικά πλ α΄εναρμόνιος Ταλιαδώρου-Πρίγγου ( κρατάνε τον κόσμο σε εγρήγορση ) .
Αγαπητέ Κύριε Θεόδωρε,
Υπάρχει ηχογράφηση από αυτά τα λειτουργικά;
 
Last edited by a moderator:
Top