Τι προτείνετε για τον εν Ελλάδι κανονισμό «περί Ιεροψαλτών και της καταστάσεως αυτών»;

Τι προτείνετε για τον εν Ελλάδι κανονισμό «περί Ιεροψαλτών και της καταστάσεως αυτών»;

  • Να εφαρμοστεί ως έχει;

    Votes: 4 9.5%
  • Να ανακληθεί και να μείνουν τα πράγματα ως είχαν πριν;

    Votes: 1 2.4%
  • Να ανακληθεί και να ψηφιστεί νέος;

    Votes: 9 21.4%
  • Να τροποποιηθούν ορισμένα άρθρα του και μετά να εφαρμοστεί;

    Votes: 16 38.1%
  • Τίποτα, ότι και να γίνει τα πράγματα δεν αλλάζουν με κανονισμούς

    Votes: 7 16.7%
  • Έχω να προτείνω κάτι άλλο...

    Votes: 1 2.4%
  • Δεν έχω συγκεκριμένη γνώμη

    Votes: 4 9.5%

  • Total voters
    42

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Κατόπιν προτροπής, ανοίγω ανώνυμη δημοσκόπηση σχετικά με τον κανονισμό ιεροψαλτών. Το κείμενο του νόμου είχε ανεβάσει παλαιότερα ο Βασίλης Ζάχαρης εδώ. Η σχετική συζήτηση περί του κανονισμού είναι εδώ. Προσωπικά δεν έχω συγκεκριμένη γνώμη για το λόγο οτι παρότι που γενικά πιστεύω οτι με κανονισμούς και νόμους δεν αλλάζουν τα ιεροψαλτικά πράγματα, εν τούτοις βρίσκω δύσκολο να παραδεχτώ την αναρχία και αναξιοκρατία. Ιδανικά, θα ήθελα να αλλάξει η νοοτροπία του συνόλου γενικά (λαού, ψαλτών, ιερέων, επισκόπων) αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Χμμμμ.... Πρώτος βλέπω ψήφισα, ελπίζω να πάει καλά (μη με λέτε και γκαντέμη μετά...:p) Εξηγώ και τι και γιατί ψήφισα (χρήσιμο φαντάζομαι)

Είμαι υπέρ της κατάργησης του Κανονισμού ως έχει εν το συνόλω του και κατάρτισης νέου από την αρχή. Η φιλοσοφία μου απλή: Δεν μπορείς να βελτιώσεις κάτι (ακόμα και αν έχει θετικά σημεία...) το οποίο εξ αρχής απαξιώθηκε και δεν εφαρμόστηκε, και μάλιστα από τους ίδιους εκείνους που τον ψήφισαν αλλά και τον επέβαλαν (διότι μη μου πει κανείς ότι ο μέσος ψάλτης ικανοποιήθηκε και ήταν σύμφωνος με αυτό που τελικά ψηφίστηκε. Ειδικότερα εάν το φέρναμε το θέμα σε καθολική ψηφοφορία θα έπαιρνε όσες ψήφους έπαιρνε και ο συγχωρεμένος ο Ζίγδης τη δεκαετία του '80....:p). Είναι λοιπόν πιστεύω σαν να πάμε να κάνουμε αισθητικές επεμβάσεις στη Γεωργία Βασιλειάδου... :p
Αναμφίβολα ο Κανονισμός ως έχει, έχει κάαααααααποια θετικά. Όμως συνολικά θέλει πολλή δουλειά για να γυρίσει ο τροχός. Οπότε με την παραπάνω φιλοσοφία, ότι δλδ. δε μπορείς να διορθώσεις κάτι που απαξιώθηκε και δεν λειτούργησε ποτέ, τάσσομαι υπέρ της κατάργήσής του και της ψήφισης νέου, κρατώντας τα ελάχιστα καλά του.
Θα μου πείτε "πάλι από την αρχή;" Θα απαντήσω, "γιατί όχι; Είστε μήπως ικανοποιημένοι από την προηγούμενη αρχή, πορεία, και τέλος;" :wink:
Καλημέρα σε όλους, έτη πολλά στους εορτάζοντες με πρώτο τον Οικουμενικό Πατριάρχη!
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Είμαι υπέρ της κατάργησης τέτοιου κανονισμού, διότι επισημοποιείται η "υπαλληλική" σχέση ιερέων-ψαλτών, με δυνάστες (τις περισσότερες φορές) τους πρώτους και χωρίς να κατοχυρώνεται ουσιαστικά τίποτα, μόνο υποχρεώσεις και πειθαρχικές τιμωρίες...
Άμα διαβάσει κάποιος τον Κανονισμό, θέματα όπως το μισθολόγιο στην ουσία παραμένουν ως έχουν...
Πλάκα έχουν ορισμένα σημεία, όπως η ηλικία αναγκαστικής αποχώρησης (80!)και το δώρο που αυτός θα λαμβάνει με την αποχώρηση (στην κρίση του συμβουλίου, προτείνω 50 ευρώ γιατί λένε ότι όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος γίνεται περισσότερο παιδί, για να του θυμίσουν έτσι τα 5χίλιαρα που έπαιρνε στα γενέθλια!!:D )...
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Χμμμμ.... Πρώτος βλέπω ψήφισα, ελπίζω να πάει καλά (μη με λέτε και γκαντέμη μετά...:p) Εξηγώ και τι και γιατί ψήφισα (χρήσιμο φαντάζομαι)

Είμαι υπέρ της κατάργησης του Κανονισμού ως έχει εν το συνόλω του και κατάρτισης νέου από την αρχή. Η φιλοσοφία μου απλή: Δεν μπορείς να βελτιώσεις κάτι (ακόμα και αν έχει θετικά σημεία...) το οποίο εξ αρχής απαξιώθηκε και δεν εφαρμόστηκε, και μάλιστα από τους ίδιους εκείνους που τον ψήφισαν αλλά και τον επέβαλαν (διότι μη μου πει κανείς ότι ο μέσος ψάλτης ικανοποιήθηκε και ήταν σύμφωνος με αυτό που τελικά ψηφίστηκε. Ειδικότερα εάν το φέρναμε το θέμα σε καθολική ψηφοφορία θα έπαιρνε όσες ψήφους έπαιρνε και ο συγχωρεμένος ο Ζίγδης τη δεκαετία του '80....:p). Είναι λοιπόν πιστεύω σαν να πάμε να κάνουμε αισθητικές επεμβάσεις στη Γεωργία Βασιλειάδου... :p
Αναμφίβολα ο Κανονισμός ως έχει, έχει κάαααααααποια θετικά. Όμως συνολικά θέλει πολλή δουλειά για να γυρίσει ο τροχός. Οπότε με την παραπάνω φιλοσοφία, ότι δλδ. δε μπορείς να διορθώσεις κάτι που απαξιώθηκε και δεν λειτούργησε ποτέ, τάσσομαι υπέρ της κατάργήσής του και της ψήφισης νέου, κρατώντας τα ελάχιστα καλά του.
Θα μου πείτε "πάλι από την αρχή;" Θα απαντήσω, "γιατί όχι; Είστε μήπως ικανοποιημένοι από την προηγούμενη αρχή, πορεία, και τέλος;" :wink:
Καλημέρα σε όλους, έτη πολλά στους εορτάζοντες με πρώτο τον Οικουμενικό Πατριάρχη!

Εγώ πάλι είμαι υπέρ της τροποποίησης του υπάρχοντος κανονισμού,σε πολλά άρθρα,για να μην πω στα περισσότερα.Όμως απο κάπου πρέπει να αρχίσουμε ,να έχουμε μια αφετηρία.Πιστεύω ότι με τον υπάρχοντα μπήκε ένα λιθαράκι ως εγκαίνια και στη συνέχεια μπορούμε να παλαίψουμε για το καλύτερο.Θα ήθελα να προτείνω επ'ευκαιρία του κανονισμου και της σχετικής ψηφοφορίας να πάρουμε ένα ένα τα άρθρα του και να προτείνει ο καθείς τις προτάσεις του,σκέψεις του για το πως πρέπει να τροποποιηθεί,τροπον τινα να λειτουργήσουμε ως νομοπαρασκευαστική επιτροπή,βέβαια εξαντλώντας κάθε σοβαρότητα και ευπρέπεια και λαμβάνοντας υπόψη μας όλες τις παραμέτρους .
Χαιρετώ
Γιώργος Παλιούρας
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Έτσι από ενδιαφέρον, αυτός ο κανονισμός, γράφει πουθενά για χρηματική αμοιβή ενός ιεροψάλτου; Δηλαδή, αναλόγως σε ποια κατηγορία (Α' μέχρι και το Ε') βρίσκεται ο ψάλτης, ο κανονισμός καθορίζει πόσο θα είναι η μηνιάτικη αμοιβή του; Ή αυτό έχει να κάνει με το εάν ψαίλνει σε μικρό ή μεγάλο ναό; Εσείς που είστε στην Ελλάδα, πόσα πληρώνετε ένας ψάλτης, κατά μέσος όρος;
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Έτσι από ενδιαφέρον, αυτός ο κανονισμός, γράφει πουθενά για χρηματική αμοιβή ενός ιεροψάλτου; Δηλαδή, αναλόγως σε ποια κατηγορία (Α' μέχρι και το Ε') βρίσκεται ο ψάλτης, ο κανονισμός καθορίζει πόσο θα είναι η μηνιάτικη αμοιβή του; Ή αυτό έχει να κάνει με το εάν ψαίλνει σε μικρό ή μεγάλο ναό; Εσείς που είστε στην Ελλάδα, πόσα πληρώνετε ένας ψάλτης, κατά μέσος όρος;

Εδώ Απόστολε πέφτουμε σε ένα μεγάλο κενό... Δηλαδή η αμοιβή του καθενός είναι προϊόν συμφωνίας μεταξύ του ψάλτη και του ναού. Δεν ξεκαθαρίζεται τίποτα, δεν παγιόνεται τίποτα. Όσον αφορά στις κατηγορίες των ιεροψαλτών ο οικείος Μητροπολίτης θέτει τα κατώτατα όρια μισθού της κάθε κατηγορίας και από εκεί και πέρα κάθε ναός ανάλογα με τις δυνάμεις του πορεύεται... Τρέχα γύρευε δηλαδή...
Διορθώστε με όπου ενδεχομένως κάνω λάθος γιατί δεν τον έχω μπροστά μου τον Κανονισμό αυτή τη στιγμή (βόσκει κάπου στα τρίσβαθα του αρχείου, εκεί που βάζουμε όσα θέλουμε να ξεχάσουμε....:D)
Προσωπικά πάντως γνωρίζω Μητροπόλεις όπου οι οικείοι Μητροπολίτες όχι μόνο απαξίωσαν και απέκλεισαν τον Κανονισμό, όχι μόνο δεν μπήκαν στην διαδικασία να εφαρμόσουν τον Κανονισμό, αλλ' ούτε καν να τον κοινοποιήσουν στους Ιερούς Ναούς ως όφειλαν εφ' όσον αποτελεί επιταγή της Συνόδου αλλά και Νόμο του Κράτους...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όπως αναφέρεται στο μήνυμα #1 ο κανονισμός είναι διαθέσιμος στο φόρουμ για να τον διαβάσετε.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Κατόπιν προτροπής, ανοίγω ανώνυμη δημοσκόπηση σχετικά με τον κανονισμό ιεροψαλτών. Το κείμενο του νόμου είχε ανεβάσει παλαιότερα ο Βασίλης Ζάχαρης εδώ. Η σχετική συζήτηση περί του κανονισμού είναι εδώ. Προσωπικά δεν έχω συγκεκριμένη γνώμη για το λόγο οτι παρότι που γενικά πιστεύω οτι με κανονισμούς και νόμους δεν αλλάζουν τα ιεροψαλτικά πράγματα, εν τούτοις βρίσκω δύσκολο να παραδεχτώ την αναρχία και αναξιοκρατία. Ιδανικά, θα ήθελα να αλλάξει η νοοτροπία του συνόλου γενικά (λαού, ψαλτών, ιερέων, επισκόπων) αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Επισυνάπτω αρχείο "συνοπτικό χρονολόγιο αποφάσεων για τον κανονισμό ιεροψάλτη". Νομίζω, ότι θα είναι χρήσιμο για ενημέρωσή σας και για τα συμπεράσματά σας.
 

Attachments

  • kanonismos-xronologio.pdf
    37.9 KB · Views: 44

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Αυτό που γράφω μάλλον έπρεπε να το γράψω στα ευτράπελα αλλά τέλος πάντων. Όταν ψηφίστηκε ο νόμος ο προϊστάμενος του ναού έσπευσε να μας τον δώσει. Όμως όπως διαπιστώσαμε έλλειπε μια σελίδα....αυτή που αναφέρεται στα δικαιώματα των ιεροψαλτών:p:mad:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αυτό που γράφω μάλλον έπρεπε να το γράψω στα ευτράπελα αλλά τέλος πάντων. Όταν ψηφίστηκε ο νόμος ο προϊστάμενος του ναού έσπευσε να μας τον δώσει. Όμως όπως διαπιστώσαμε έλλειπε μια σελίδα....αυτή που αναφέρεται στα δικαιώματα των ιεροψαλτών:p:mad:
:eek:


Λεπτομέρειες............ :p:D:rolleyes:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Ο αριθμός των μελών που έχουν έως τώρα συμμετάσχει στη δημοσκόπηση, είναι το λιγότερο απογοητευτικός.....:confused:
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Να τροποποιηθούν αμέσως ορισμένα άρθρα του.
Όπως δε μας ενημέρωσε τον Ιούνιο στη Γ.Σ. της ΟΜΣΙΕ ο Πρόεδρος κ.Πέτρος Μπλάνας τους υπεσχέθη ο Αρχιεπίσκοπος κ.κ. ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ από το Σεπτέμβριο ε.ε. θα συστήσει μία επιτροπή από ιεροψάλτες-μέλη της ΟΜΣΙΕ και ιερείς για να συζητήσουν τα άρθρα που πρέπει να αλλαχτούν.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Να τροποποιηθούν αμέσως ορισμένα άρθρα του.
Όπως δε μας ενημέρωσε τον Ιούνιο στη Γ.Σ. της ΟΜΣΙΕ ο Πρόεδρος κ.Πέτρος Μπλάνας τους υπεσχέθη ο Αρχιεπίσκοπος κ.κ. ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ από το Σεπτέμβριο ε.ε. θα συστήσει μία επιτροπή από ιεροψάλτες-μέλη της ΟΜΣΙΕ και ιερείς για να συζητήσουν τα άρθρα που πρέπει να αλλαχτούν.

Αγαπητέ Γιώργο,
Όταν θέλεις κάτι να καθυστερήσει... τότε το καλύτερο είναι να δημιουργήσεις μια επιτροπή....που θα συζητά.(δόγμα της διοίκησης).
Καλή υπομονή!
 

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
Όντως, έχεις δίκιο, μας ψιλοδουλεύουν όχι τώρα από ανέκαθεν.
 
Top