[Ερώτηση] Τι εννοούμε όταν λέμε εις 4;

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το ΤΜΕ αναφέρει ότι ο Αναστάσιμος κανόνας ψάλλεται εις 4. Σε αυτά συγκετελέγεται ο Ειρμός ή όχι; Το ίδιο ισχύει και σε περιπτώσεις εορταζομένων Αγίων, όπου ψάλλεται πρώτα ο Κανόνας από την μικρή Παράκληση της Θεοτόκου; Διότι εκεί πέραν του Ειρμού, τα τρόπάρια είναι τέσσερα, οπότε σύνολο 5 (με τον ειρμό).

Οπότε έχουμε δύο επιλογές:
1) Ψάλλουμε τον Ειρμό του μικρού Παρακλητικού κανόνα και τρία τροπάρια ή
2) Ψάλλουμε τον Ειρμό και 4 τροπάρια του Κανόνα, κάτι που καθιστά τον Αναστάσιμο κάθε Κυριακής εξαίρεση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό ΤΜΕ εἶναι σαφέστατο τί ἐννοεῖ, μᾶλλον τά γράφει ἀκριβῶς, ἄνευ ὑπονοιῶν, στό κεφάλαιο τῆς Προθεωρίας ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΚΑΝΟΝΩΝ, σσ. 20 καί 21.
Στόν ἀναστάσιμο ὁρίζει μετά τοῦ εἱρμοῦ.
Τό ἴδιο καί στόν παρακλητικό (ἤ ἄλλον τῆς Θεοτόκου) προηγούμενον τῶν κανόνων σέ μνῆμες ἁγίων. Εἱρμός καί 3 τροπάρια μέ στίχο Ὑπεραγία Θεοτόκε, σῶσον ἡμᾶς.
Στούς τῶν ἁγίων, ἄνευ τοῦ εἱρμοῦ, πού οὕτως ἤ ἄλλως δέν προβλέπεται (μόνον τοῦ α΄ κανόνος)· 4 τροπάρια μέ τόν ἀνάλογο στίχο, στά δέ δύο τελευταῖα Δόξα. Καὶ νῦν.


 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ευχαριστώ πολύ γέροντα, εκτός από το να είναι κανείς κάτοχος ενός βιβλίου, πρέπει να ξέρει και να το διαβάζει...:eek::eek: Σε αυτό το σημείο, δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσε ο συγγραφέας...

Την ευχή σας.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κάτι που μάλλον θα έπρεπε να μπει στα ευτράπελα.
Το παραπάνω ερώτημα το έθεσα, διότι με κάποιον φίλο και συνάδελφο φτιάχναμε την ακολουθία των Αγίων Αναργύρων Κοσμά και Δαμιανού και συγκεκριμένα για το Ναό του που πανηγυρίζει. Συμβουλευόμενοι τον βιολάκη, βρήκαμε ότι η ακολουθία ψάλλεται κατά την τάξη του Μηναίου, το οποίο αναφέρει την συμψαλμώδηση του Κανόνος των Αγίων, με τον Κανόνα της Θεοτόκου, ο οποίος όπως πάντα προηγείται. Λόγω του ότι το παραπάνω ερώτημα μαζί με την εδώ αναφορά μου, το θέσαμε στον προϊστάμενο ιερέα της ενορίας, (ο οποίος τύπωσε και τυπική διάταξη για την εορτή και είναι προς τιμήν του η εργασία αυτή, αν και είναι γεμάτη παρατυπίες...), εντούτοις στο άκουσμα ότι στον Κανόνα της Μικρής Παράκλησης θα ψαλλεί και ο Ειρμός, διαφώνησε σθεναρά. Όταν ο ψάλτης του, του είπε ότι ο Βιολάκης αναφέρει την ψαλμώδηση του Ειρμού, απάντησε ότι είναι πάγια τακτική να μην ψάλλεται ο εν λόγω Ειρμός. Στενοχωρήθηκα η αλήθεια, διότι ο ιερέας είναι νέος και απ' ότι μου έχει πει και ο φίλος μου, πολύ ορεξάτος. Δεν περίμενα να χρησιμοποιήσει τέτοια "τρανταχτά επιχειρήματα" για να δικαιολογήσει την άποψή του...
Αυτά, για να ξέρουμε τι αντιμετωπίζει πολλές φορές κανείς...Τι κακό κι αυτό, να μην μπορούμε να πούμε την φράση "δεν ξέρω, κάτσε να το κοιτάξω". Με αφορμή λοιπόν το παρόν, θα έπρεπε να γίνει η έναρξη χρήσης του νέου τυπικού ΤΠΤ (Τυπικόν της Πάγιας Τακτικής). :D:D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ πολύ γέροντα, εκτός από το να είναι κανείς κάτοχος ενός βιβλίου, πρέπει να ξέρει και να το διαβάζει...:eek::eek: Σε αυτό το σημείο, δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσε ο συγγραφέας...

Την ευχή σας.
Προβληματισμός συνεχίστηκε (ὡς μή ὤφελε) καί σ᾿ αὐτό τό θέμα, ὅπου δόθηκε πάλι ἡ κατά τό ΤΜΕ ὀρθή ἀπάντηση.


 
Top