[Ερώτηση] Τι είναι ο Δομέστικος και ο Λαμπαδάριος

georgebeis

New member
Καλησπέρα. Χριστός Ανέστη!

Θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι ο Δομέστικος και ο Λαμπαδάριος.


Ευχαριστώ!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Καλησπέρα. Χριστός Ανέστη!

Θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι ο Δομέστικος και ο Λαμπαδάριος.


Ευχαριστώ!
Λαμπαδάριος είναι ο αριστερός ψάλτης. Α' και Β' Δομέστικος στον Πατριαρχικό Ναό είναι ο βοηθός του δεξιού και του αριστερού αντίστοιχα, 3ος και 4ος ψάλτης δηλαδή, που όμως τους αντιστοιχούνε συγκεκριμένοι ύμνοι βάσει Τυπικού (δεν τα λέει όλα ο Πρωτοψάλτης και ο Λαμπαδάριος, μόνο όσα τους αναλογούν). Αντικαθιστούνε και το βασικό ψάλτη του αναλογίου τους όταν εκείνος απουσιάζει. Ακόμη, τα παλιά τα χρόνια ήτανε υπεύθυνοι και για την προετοιμασία των Κανοναρχών. Γενικότερα, δομέστικοι λέγονται οι βοηθοί που έχουμε στο ψαλτήρι.
 
Λαμπαδάριος είναι ο β' ψάλτης μόνο στον πατριαρχικό ναό... είναι δηλαδή οφικίαλος. Στους υπόλοιπους ναούς, καλείται καταχρηστικά Λαμπαδάριος. Το ορθόν είναι β' ψάλτης ή αριστερός ψάλτης.
 

psaltakos

Νέο μέλος
Γενικότερα, δομέστικοι λέγονται οι βοηθοί που έχουμε στο ψαλτήρι.

Οι υπόλοιποι βοηθοί (δηλαδή εκτός των δομεστίκων) ποιοι είναι οι κανονικοί τους τίτλοι;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καὶ τὸ σχετικὸ κεφάλαιο ἀπὸ τὸ ἐγχειρίδιο τοῦ φίλου Μανώλη Γιαννόπουλου, Λέκτορα του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ

 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Οι υπόλοιποι βοηθοί (δηλαδή εκτός των δομεστίκων) ποιοι είναι οι κανονικοί τους τίτλοι;
Στο Πατριαρχείο; Νομίζω πως είναι και οι κανονάρχες. Ατύπως λέγονται παραδομέστιχοι όσοι πηγαίνουν στα αναλόγια για να παρακολουθήσουν-βοηθήσουν χωρίς να είναι κανονικοί ψάλτες του Ναού.
 

psaltakos

Νέο μέλος
http://www.ec-patr.org/ said:
τούς Ἐντιμ. κ.κ. Στυλιανόν Μπερμπέρην, Παραδομέστικον τοῦ Π. Πατριαρχικοῦ Ναοῦ

από http://www.ec-patr.org/news.php?ye=2009&mo=12

Εγώ κάπου νομίζω έχω ακούσει ότι ο Παραδομέστικος είναι αυτός που κάθεται στο απ' την "έξω μεριά" στασίδι (όχι του δομεστίκου δηλ., το άλλο). Η θέση που επί Λ. Αστέρη καθόταν ο κ. Μπερμπέρης. Άρα η ιστοσελίδα του Πατριαρχείου θα μπορούσε να αποκαλεί Παραδομέστικο μόνο τον κ. Μπερμπέρη ή και κάποιον άλλο από τους βοηθούς των Πατριαρχικών Χορών;
 
από http://www.ec-patr.org/news.php?ye=2009&mo=12

Εγώ κάπου νομίζω έχω ακούσει ότι ο Παραδομέστικος είναι αυτός που κάθεται στο απ' την "έξω μεριά" στασίδι (όχι του δομεστίκου δηλ., το άλλο). Η θέση που επί Λ. Αστέρη καθόταν ο κ. Μπερμπέρης. Άρα η ιστοσελίδα του Πατριαρχείου θα μπορούσε να αποκαλεί Παραδομέστικο μόνο τον κ. Μπερμπέρη ή και κάποιον άλλο από τους βοηθούς των Πατριαρχικών Χορών;

Το θέμα των στασιδίων είναι περίπλοκο... παλαιότερα κάθε αναλόγιο είχε δύο θέσεις μόνο, του Πρωτοψάλτη/Λαμπαδαρίου και (προς το ιερό βήμα) του Δομεστίκου (Α΄ ή Β΄). Μετά ανακαίνιση του πατριαρχικού ναού προστέθηκε και τρίτο στασίδι (προς δυσμάς) για τον Πρωτοκανόναρχο και τον Β΄ Κανόναρχο. Οι λοιποί κανονάρχες (ή παραδομέστικοι ή βοηθοί, το ίδιο πράγμα είναι) δεν έχουν στασίδι... στέκονται πέριξ της στήλης του αναλογίου εκεί όπου τους τοποθετεί ο Άρχοντας.
 
Top