Τη Τρίχας το γεφύρ'

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ανεβάζω μια καταγραφή μου για το θρυλικό τραγούδι "Τη Τρίχας το γεφύρι"
 

Attachments

  • Τη τρίχας το γεφύρ.pdf
    49.6 KB · Views: 305

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Παρακαλώ ψάχνω να βρω σε βυζαντινή σημειογραφία τους στίχους του Ποντιακού τραγουδιού <<Της τρίχας το γεφύρι>>. Εάν κάποιος εκ των συμμετεχόντων στο Forum το έχει και έχει την ευγενή καλωσύνη,ας στο κοινοποιήσει η ας μου το στείλει στο e-mail ktheods@gmail.com
Ευχαριστώ
Θεόδωρος Κοκκορίκος
 
Για τον εξαίρετο κ. συνάδελφο(και στο στρατό και στο αναλόγιο) εκ Χαλκίδος που το ζήτησε .
Το χω σε πολλές καταγραφές , αλλά αυτή τη στιγμή δεν είχα καμία πρόχειρη .
Κάπου πρέπει να είχε ξανα ανεβει στο ψαλτολόγιο .
Το έγραψα λοιπόν , όπως το εκτελούσαμε και στην χορωδία του κ.Κακουλίδη αλλά και στην χορωδία που είχα στην Εύξεινο λέσχη Αλμωπίας .
Θα έχετε ακούσει πολλές διαφορετικές εκτελέσεις και εκδοχές με πολλά ποικίλματα και λαρυγγισμούς .
Αυτή η απλή πιστεύω ενδείκνυται για χορωδιακή εκτέλεση.
 

Attachments

  • th trihas.pdf
    188.6 KB · Views: 133

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω μια καταγραφή μου για το θρυλικό τραγούδι "Τη Τρίχας το γεφύρι"


Σας ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου, και σας εύχομαι να έχετε υγεία και αγάπη στις άγιες μέρες που έρχονται
 

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Για τον εξαίρετο κ. συνάδελφο(και στο στρατό και στο αναλόγιο) εκ Χαλκίδος που το ζήτησε .
Το χω σε πολλές καταγραφές , αλλά αυτή τη στιγμή δεν είχα καμία πρόχειρη .
Κάπου πρέπει να είχε ξανα ανεβει στο ψαλτολόγιο .
Το έγραψα λοιπόν , όπως το εκτελούσαμε και στην χορωδία του κ.Κακουλίδη αλλά και στην χορωδία που είχα στην Εύξεινο λέσχη Αλμωπίας .
Θα έχετε ακούσει πολλές διαφορετικές εκτελέσεις και εκδοχές με πολλά ποικίλματα και λαρυγγισμούς .
Αυτή η απλή πιστεύω ενδείκνυται για χορωδιακή εκτέλεση.

Κύριε συνάδελφε και ξεχωριστέ στη τέχνη του Δαμασκηνού και στις πληθωρικές σας τοποθετήσεις σας στο χώρο αυτό της ψαλτικής τέχνης, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την αυθόρμητη και άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μου να έχω σε βυζαντινή σημειογραφία το συγκεκριμένο τραγούδι του Πόντου που είναι και εκπληκτικό.Ότι διαθέτετε σε ποντιακό και σας είναι εύκολο να μου δώσετε ,θα είναι ιδιαίτερα εκτιμητέο,καθότι θα με βοηθήσετε στη προσπάθεια που καταβάλλουμε σαν χορωδία παραδοσιακής μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως Χαλκίδος, που έχω την ευθύνη εκμάθησης και προβολής παραδοσιακών τραγουδιών, να είμαστε πάντα έτοιμοι να παρουσιάσουμε θετικό έργο.Ο Θεός και η Παναγία την οποία υπηρετείτε μα σας χαρίζει υγεία και δύναμη.Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα,
Με ιδιαίτερη εκτίμηση
Θεόδωρος Κοκκορίκος
 
Top