Της μετανοίας - Της σωτηρίας - Τα πλήθη - Παλαιά μέλη.

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Στον κώδικα ΜΠΤ 704 των μεταγραφών του Χουρμουζίου υπάρχουν (ακριβώς μετά τα Πασαπνοάρια κατ'ήχον) τα της Μεγάλης Τεσσαρακοστής:

Της μετανοίας (πλ δ΄), Της σωτηρίας (πλ δ΄) Χρυσάφου του νέου.
Της μετανοίας (πλ δ΄), Της σωτηρίας (πλ δ΄), Τα πλήθη (πλ β΄) Μπαλασίου ιερέως.

Παρακαλώ, αν κάποιος τα έχει σε οποιαδήποτε μορφή (έστω και κακογραμμένα) αν έχει καλή θέληση να τα ανεβάσει...

...τώρα που είναι επίκαιρα και...
...τώρα που υπάρχει το Ψαλτολόγιον και μπορούμε να μοιραστούμε διάφορα.

Ευχαριστώ
Κ.Ε.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Με συγχωρείτε για το ανομοιόμορφο.
Τα "της μετανοίας-της σωτηρίας" του Μπαλασίου είναι από τον αφιερωματικό δίσκο του ΙΒΜ στον Μπαλάσιο σε επιμέλεια του κ.Γρ.Στάθη. Θα ήταν ωραίο να ανέβαζε (αν έχει) κανείς το συγκεκριμένο ηχητικό....
 

Attachments

  • Εις τον Ν' Ψαλμόν-Παλαιάς Παπαδικής.pdf
    6.7 MB · Views: 795

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Με συγχωρείτε για το ανομοιόμορφο.
Τα "της μετανοίας-της σωτηρίας" του Μπαλασίου είναι από τον αφιερωματικό δίσκο του ΙΒΜ στον Μπαλάσιο σε επιμέλεια του κ.Γρ.Στάθη. Θα ήταν ωραίο να ανέβαζε (αν έχει) κανείς το συγκεκριμένο ηχητικό....

Μη σας χαλάσουμε, λοιπόν, το χατίρι!
View attachment 03 - PENTHKOSTARIA M. TESSARAKOSTHS, HX. PL. D'.mp3
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Παρεμπιπτώντως, τα κείμενα που επισυνάψατε από ποιες πηγές είναι; Ρωτώ γιατί αυτό που φέρει επικεφαλίδα "Μπαλάσης Ιερεύς" δεν μου είναι άγνωστο στη μορφή και τη γραμματοσειρά ήθελα να δω πώς μπορώ να το ψάξω. Ευχαριστώ!
 

ixadin

Ηχάδιν
Αχ ρε Τάσο πάλι με έφαγες.:):D

Χθές ήμουν στο συνεργείο και όσο περίμενα είχα το φορητό μαζί μου και έγραψα τα πεντηκοστάρια όχι όμως το Τα πλήθη του Μπαλασίου.

Θα προσπαθήσω το αργότερο μέσα στην εβδομάδα να το έχω γράψει.
 

Attachments

  • Pentecostaria Mpalasiou.pdf
    46.8 KB · Views: 559

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παρεμπιπτώντως, τα κείμενα που επισυνάψατε από ποιες πηγές είναι; Ρωτώ γιατί αυτό που φέρει επικεφαλίδα "Μπαλάσης Ιερεύς" δεν μου είναι άγνωστο στη μορφή και τη γραμματοσειρά ήθελα να δω πώς μπορώ να το ψάξω. Ευχαριστώ!

Καλλιγράφηση (νομίζω) Ευαγγέλου Ζουρναντζή εκ Σάμου, αλλά επιμέλεια καθ. Γρ. Θ. Στάθη (στον οποίο πιθανότατα οφείλονται και τα ισοκρατήματα). Τα ίδια μέλη του Μπαλάση τα είχε πρωτοπαρουσιάσει ο μακαρίτης Χρύσανθος για το ΙΒΜ με τη χορωδία του Συλλόγου Θεσσαλονίκης, και τη χειρογράφηση είχε κάνει ο Θρασύβουλος Παπανικολάου. Την ίδια μουσικολογική σπουδή για λογαριασμό και πάλι του ΙΒΜ, παρουσίασε ο Γρ. Στάθης με τους ΜΨΤ ( από τις καλύτερες ηχογραφήσεις τους). Ο Ζουρναντζής είχε καλλιγραφήσει και τα Χερουβικά του Νικολαϊδη σε ξεχωριστό τευχίδιο, αλλά και τα μαθήματα του Κουκουζέλη για την αντίστοιχη παρουσίαση του ΙΒΜ.

Δ.

ΥΓ Παρεμπιπτόντως, ο Αθ. Καραμάνης διηύθυνε τον χορό των Θεσσαλονικέων σε μουσικολογική σπουδή για τον Ιάκωβο Πρωτοψάλτη, πάλι για το ΙΒΜ.

ΙΒΜ= ίδρυμα Βυζαντινής Μουσικολογίας
ΜΨΤ= Μαϊστορες Ψαλτικής Τέχνης
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Θα προσπαθήσω το αργότερο μέσα στην εβδομάδα να το έχω γράψει.

Πώς το λέει το τραγούδι: άμα παίρνω φόρα.............

Έγραψα και τα υπόλοιπα.

Για να εμφανιστεί σωστά το πρωτόγραμμα και επειδή δεν επισυνάπτονται αρχεία γραμματοσειρών φροντίστε να έχετε την SKFirstFlower
 

Attachments

  • Penticostaria Mpalasiou_1.pdf
    66.2 KB · Views: 283
  • font.rar
    41.8 KB · Views: 97
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Ευχαριστώ για τις διορθώσεις... :wink:

Για να εμφανιστεί σωστά το πρωτόγραμμα και επειδή δεν επισυνάπτονται αρχεία γραμματοσειρών φροντίστε να έχετε την SKFirstFlower

που επισυνάπτεται στο προηγούμενο μήνυμά μου
 

Attachments

  • Penticostaria Mpalasiou.pdf
    438.2 KB · Views: 240
Τα δύο πρώτα πεντηκοστάρια του Τριωδίου ( Της μετανοίας - Της σωτηρίας ) παρά Μπαλασίου Ιερέως, όπως παρουσιάστηκαν στο μήνυμα #2, επαναχρωματισθέντα και με μικρό καλλωπισμό από εμένα
Αδελφοί και πετέρες, εύχεσθε!
 

Attachments

  • ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΑΡΙΑ ΤΡΙΩΔΙΟΥ (Της μετανοίας - Της σωτηρίας ) - Μπαλασίου Ιερέως - ΕΓΧΡΩΜΑ (ΘΓΤ).pdf
    973 KB · Views: 81
Top