Της δεήσεώς μου

jhonny

Παλαιό Μέλος
Επειδή χθες το βράδυ πιάστηκα αδιάβαστος και ζητήθηκε να ψάλλουμε τον Πολυέλεο "Της δεήσεώς μου..." σε Αγρυπνία χωρίς να το έχω ξαναπεί ποτέ,υπάρχει μήπως εδώ μέσα αυτός ο Πολυέλεος;Νομίζω είναι σε ήχο Νενανώ.

Υ.Γ. Για την ιστορία να αναφέρω ότι,ευτυχώς που ήταν δυό Ιερομόναχοι στο Ναό και τον είπαν μόνοι τους,γιατί εγώ δεν ήξερα καν πως πάει!Έκανα μόνο τα ισοκρατήματα:D
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Επειδή χθες το βράδυ πιάστηκα αδιάβαστος και ζητήθηκε να ψάλλουμε τον Πολυέλεο "Της δεήσεώς μου..." σε Αγρυπνία χωρίς να το έχω ξαναπεί ποτέ,υπάρχει μήπως εδώ μέσα αυτός ο Πολυέλεος;Νομίζω είναι σε ήχο Νενανώ...

Μήπως άναζητῆτε τήν κάτωθι παρτιτούρα;
View attachment 0000 ΤΗΣ ΔΕΗΣΕΩΣ ΜΟΥ.pdf
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ πολύ αμφότερους!Πράγματι αυτή την παρτιτούρα ψάχνω,όμως έχει μόνο 7 στίχους:( Γίνεται να βρούμε όλους τους στίχους του ψαλμού;:eek:
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Σας ευχαριστώ πολύ αμφότερους!Πράγματι αυτή την παρτιτούρα ψάχνω,όμως έχει μόνο 7 στίχους:( Γίνεται να βρούμε όλους τους στίχους του ψαλμού;:eek:

Υπάρχει εδώ μεγαλύτερο μέρος της εκλογής σε μέλος Ι. Αρβανίτη.
 
Last edited:

π.Μιχαήλ Τρ. Γούδας

παλαιο μελος
Από τον π. Ιωσήφ και π. Λάζαρο στο Βατοπαίδι

Καλησπέρα σας... Ποιος εχει σε μουσικό κείμενο την ΕΚΛΟΓΗ ΄΄Της δεήσεως μου΄΄ όπως την λένε παραπάνω οι π.Ιωσήφ και π. Λάζαρος οι Βατοπαιδινοί???
 

Earl

New member
Καλή σας εσπέρα. Και εγώ θα το ήθελα πολύ αυτό το κείμενο. Να είστε καλά.
 

Manolas

Εμμανουήλ Ονησιφορίδης
Καλησπέρα σας... Ποιος εχει σε μουσικό κείμενο την ΕΚΛΟΓΗ ΄΄Της δεήσεως μου΄΄ όπως την λένε παραπάνω οι π.Ιωσήφ και π. Λάζαρος οι Βατοπαιδινοί???
Δεν υπάρχει τέτοιο μουσικό κείμενο. Οι μοναχοί ψαλλουν την εκλογη από στήθους με θέσεις που έχουν ακούσει από προγενέστερους
 

Earl

New member
Δεν υπάρχει τέτοιο μουσικό κείμενο. Οι μοναχοί ψαλλουν την εκλογη από στήθους με θέσεις που έχουν ακούσει από προγενέστερους

Σας ευχαριστώ πολύ. Να είσαστε πάντοτε καλά.
Εύχομαι κάποια ημέρα να με αξιώσει, και να καταφέρει η τρισαθλιότητά μου να γράψει το μουσικό του κείμενο και να το μοιραστώ μαζί σας.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ευλογείτε!
"Οι μουσικές θέσεις", της παραπάνω μελωδίας, είναι απλές!
Όταν θα βρω χρόνο θα την απομαγνητοφωνήσω.
Λίγο υπομονή, παρακαλώ...
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Αναρτώ, με συνημμένο αρχείο "μερική απομαγνητοφώνηση", της πιο πάνω μελωδίας - "εκλογή εις Οσίους",
με την παρατήρηση ότι και οι υπόλοιποι στίχοι κινούνται στα ίδια μουσικά μοτίβα.

ΥΓ.: Ας προσπαθήσουν οι ενδιαφερόμενοι, όμοια, να απομαγνητοφωνήσουν και τους υπόλοιπους στίχους!
 

Attachments

  • ΕΚΛΟΓΗ εις οσίους, μέλος Βατοπαιδινών πατέρων.pdf
    794.4 KB · Views: 214
Last edited:

balgiota

Νέο μέλος
Δεν υπάρχει τέτοιο μουσικό κείμενο. Οι μοναχοί ψαλλουν την εκλογη από στήθους με θέσεις που έχουν ακούσει από προγενέστερους
Ακριβώς! Με αυτόν τον τρόπο καταδεικνύεται η σημαντικότητα της προφορικής παράδοσης η οποία εξαιρετικά σημαντική και ως προς το θέμα των αναλύσεων των κλασικών κειμένων.
 
Top