"Την παγκόσμιον δόξαν" Ιακώβου (σύντομη εξήγηση Σ. Καρά)

petros

Παλαιό Μέλος
Την παγκόσμιον δόξα... σε ήχο πρώτο τετράφωνο απο το σύντομο δοξαστάριο του Ιακώβου πρωτοψάλτου σε εξήγηση του Σιμωνα Καρά:wink:
 

Attachments

  • 'Την παγκόσμιον δόξαν' Ιακώβου (σύντομη εξήγηση Σ. Καρά).doc
    5.1 MB · Views: 59

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Η εξήγηση μου φαίνεται λίγο άκυρη ή λαθος κατάλαβα?
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ο Σίμωνας Καράς,στα γραπτά του, γνώριζε καλά τις μουσικές θέσεις και τις ιδιαιτερότητες των ήχων . Φρόντιζε, στις συντμήσεις του αλλά και στα δικά του μελωδήματα, να μην αλλοιώνει την μορφολογία του αρχικού μέλους και την κλασική σύνταξη των ήχων. Στο συγκεκριμένο φαίνεται καθαρά το άκουσμα του τετραφώνου-κύριου πρώτου ήχου.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Θα ήθελα να παρατηρήσω γενικά ότι δεν υπάρχει "σύντομο Δοξαστάριο Ιακώβου", ούτε "σύντμηση Καρά". Απλά υπάρχει το γνωστό Δοξαστ(ικ)άριο [ή και "Ἱδιομελάριο" ορθότερα] του Ιακώβου, εξηγημένο με σύντομο τρόπο (καθώς ο τίτλος του πρώτου μηνύματος παραπάνω επιτυχώς αναγράφει), όπως ο αείμνηστος χαλκέντερος Καράς πίστευε και εφάρμοζε πολλές φορές.
Ε.Γ.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Στο συγκεκριμένο φαίνεται καθαρά το άκουσμα του τετραφώνου-κύριου πρώτου ήχου.

για να καταλαβω δηλαδη, η ουσια ειναι να εχουμε απλα το ακουσμα του ηχου? γιατι εγω δε διακρινω θεσεις εδω περα...
αλλα για να μην τον αδικω κιολας, μπορει να μου εξηγησει καποιος τι προσπαθησε να κανει ακριβως στο δοξαστ του Ιακωβου? αυτα τα εχει εξηγησει για να ψαλλονται?
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Είναι δύσκολο να συντμήσεις ή να εξηγήσεις με σύντομο τρόπο αν προτιμάτε με τα μέσα και την εμπειρία που διαθέτει ένας σύγχρονος εξηγητής, όσο καλός κι αν είναι αυτός, ο Καράς στην προκειμένη περίπτωση. (σύντμηση είναι η περικοπή ενός μέλους διατηρόντας όσο δυνατόν την δομή του αρχικού του από την αρχαία γραφή πάλι στην αρχαία γραφή, ενώ σύντομη εξήγηση είναι από την παλαιά στην νέα γραφή και έχει μελετηθεί αρκετά από τον Καρά. Επί της ουσίας κύριε Γιαννόπουλε, για την συζήτηση που κάνουμε, το ίδιο είναι πιστεύω).

Για να γίνουν πιο ξεκάθαρες οι θέσεις, όπως λέει ο Κώστας Μπουσδέκης, αλλά και να αποφευχθεί ο "εύκολος τρόπος" εξήγησης που είναι η κατα φαντασία ανάπτυξη της μετροφωνίας του αρχαίου κειμένου, θέλει σύγκριση με πολλές εξηγήσεις και την παλαιά γραφή. Το τελευταίο επειδή απαιτείται τεράστια μουσική εμπειρία που κανένας συγχρονος μουσικός δεν διαθέτει, θεωρώ ότι επιτυγχάνεται μόνο με την αυτοματοποίηση αυτής της διαδικασίας χρησιμοποιόντας την σύγχρονη τεχνολογία της πληροφορικής.

Χρειάζεται λοιπόν μια βάση δεδομένων με όλα τα παλαιά σημάδια, όλοι οι συνδυασμοί αυτών, σε όλους τους ήχους και σε όλα τα στάδια της παρασημαντικής από την αρχαία μεχρι του Πέτρου σε αντιστοίχιση με τις εξηγήσεις των τριών διδασκάλων. Αν γίνει αυτό τότε θα είμαστε πιο κοντά στον σωστό τρόπο εξήγησης παλαιών μαθημάτων.
 
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
(σύντμηση είναι η περικοπή ενός μέλους διατηρόντας όσο δυνατόν την δομή του αρχικού του από την αρχαία γραφή πάλι στην αρχαία γραφή, ενώ σύντομη εξήγηση είναι από την παλαιά στην νέα γραφή και έχει μελετηθεί αρκετά από τον Καρά. Επί της ουσίας κύριε Γιαννόπουλε, για την συζήτηση που κάνουμε, το ίδιο είναι πιστεύω).

Δεν είναι το ίδιο αγαπητέ μου, διαφωνώ. Ούτε η σύντμηση είναι αναγκαστικά "από την αρχαία γραφή πάλι στην αρχαία γραφή", ούτε αναγκαστικά σημαίνει "διατήρηση της δομής".
Αλλά αυτά θέλουν χρόνο...
Φιλικά
Ε.Γ.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Δεν είναι το ίδιο αγαπητέ μου, διαφωνώ. Ούτε η σύντμηση είναι αναγκαστικά "από την αρχαία γραφή πάλι στην αρχαία γραφή", ούτε αναγκαστικά σημαίνει "διατήρηση της δομής".
Αλλά αυτά θέλουν χρόνο...
Φιλικά
Ε.Γ.
Το έργο των συντμήσεων συναντάται από πολύ παλιά, 14ο αιώνα. Φυσικά και δεν είναι το ίδιο με αυτό που λέει ο Καράς περί σύντομης εξήγησης. Μάλλον ήταν ατυχές το παραδειγμά μου....
Όντως θέλεουν χρόνο όλα αυτά και πολλάς υπομονάς...
 

kgiann25

Κωνσταντίνος Γιαννακός
Την παγκόσμιον δόξα... σε ήχο πρώτο τετράφωνο απο το σύντομο δοξαστάριο του Ιακώβου πρωτοψάλτου σε εξήγηση του Σιμωνα Καρά:wink:
Δεν ανοίγει το αρχείο!
 

Diogenes

Νέο μέλος
Δεν ανοίγει το αρχείο!
Το αρχείο του κου. petros έχει την κατάληξη «.d». Αλλάξτε την κατάληξη σε «.doc», διότι πρόκειται περί αρχείου του ms-word, και θα ανοίξει.
 
Το αρχείο του κου. petros έχει την κατάληξη «.d». Αλλάξτε την κατάληξη σε «.doc», διότι πρόκειται περί αρχείου του ms-word, και θα ανοίξει.
Χαχαχαχαχαχα Ποιός να μου το λεγε ότι ήταν ΤΟΣΟ εύκολο!
ΘΕΡΜΩΤΑΤΕΣ ευχαριστίες!

📕Το κείμενο ελαφρώς "βελτιωμένο" και "καθαρισμένο" από εμενα, εδώ:
Την παγκόσμιον δόξαν - Ιακώβου [ σύντομη εξήγηση Σ. Καρά ] [ΘΓΤ]

Τυχόν αλλαγές/βελτιώσεις θα αναρτώνται (κατά πάσα πιθανότητα) στον ίδιο σύνδεσμο. Θα ενημερώνω σχετικώς!

Χριστός Ανέστη, αδελφοί και ομότεχνοι!
 
Top