Τζάβλας π. Γεώργιος: Κανονάκι

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Από κασέτα της δεκαετίας του '90 ένα εξαιρετικό δείγμα γραφής από το συγκεκριμένο όργανο.Ο παπά Γιώργης με σπουδές Βυζαντινής Μουσικής κοντά στον αείμνηστο Βασίλη Νόνη και με εξαιρετική τεχνική όσον αφορά το παίξιμο του τόσο απαιτητικού αυτού οργάνου καθώς και με αστείρευτες γνώσεις όσον αφορά την ιστορία των μουσικών συστημάτων της Ανατολής κατορθώνει ένα εξαιρετικό ηχητικό αποτέλεσμα.Με την συμπαράσταση γνωστών και καταξιωμένων μουσικών στο χώρο τους όπως του Ν.Σαραγούδα,του Β.Γιαννίση,του Χ.Ζώτου και του Σ.Γλένη.Εδώ τους απολαμβάνουμε σε Πολίτικα και Σμυρναϊικα τραγούδια.Καλή ακρόαση

Υ Γ Αφιερωμένα εξαιρετικά στον Αλέξανδρο(Κωνσταντίνου)εξαιρετικό συνάδελφο και απίστευτο...κανονιέρη:p:p:p.Αλέξανδρε(και Κώστα)σας είχα υποσχεθεί να τα πούμε τέλος Ιουνίου στην Λάρισα αλλά ανατράπηκαν λίγο τα πράγματα.Τρέχω για την πολυπόθητη μετάθεση μου στην γενέτειρα μου αυτές τις μέρες και ακύρωσα άδειες και ρεπό.Ελπίζω να λάβει σύντομα τέλος η εξορία μου και να'χουμε χρόνο να τα λέμε συνεχώς και από κοντά.Καλημέρα σ'όλους αδέλφια.
 

Attachments

  • Σαν τα μάρμαρα της Πόλης ήχος α' Μακάμ Κιουρντιλί χιτζάζ.MP3
    14.6 MB · Views: 135
  • Μ'έχεις μπερδεμένο ήχος πλ.β' Μακάμ Χιτζαζκιάρ.MP3
    6.4 MB · Views: 99
  • Κυρ Κωστάκης ήχος πλ.β' Μακάμ Χουμαγιούν.MP3
    6.2 MB · Views: 77
  • Αλατσιατανή ήχος πλ.δ' Μακάμ Μαχούρ.MP3
    7.6 MB · Views: 75

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και άλλα...
 

Attachments

  • Καρσιλαμάς Σμύρνης ήχος α' τετράφωνος Μακάμ Ουσάκ.MP3
    6.7 MB · Views: 76
  • Κάτω στο γιαλό ήχος βαρύς Μακάμ Πεστενγκιάρ.MP3
    8.1 MB · Views: 62
  • Βαρύτερα απ' τα σίδερα ήχος βαρύς τετράφωνος με επταφωνία Μακάμ Αράκ εβίτζ.MP3
    13.3 MB · Views: 62
  • Αντικρυστός Σύλλης Ικονίου ήχος δεύτερος Μακάμ Χουζάμ.MP3
    8.6 MB · Views: 49

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Συνέχεια....
 

Attachments

  • Η αγάπη 'ναι καρφίτσα ήχος α' Μακάμ Ουσάκ μπεατί.MP3
    6 MB · Views: 53
  • Σ'αγάπησα ήχος λέγετος Μακάμ Σεγκιάχ.MP3
    7.3 MB · Views: 61
  • Μια Σμυρνιά ήχος β' Μακάμ Χουζάμ.MP3
    7.6 MB · Views: 54
  • Της Τριανταφυλλιάς τα φύλλα ήχος πλ.α' δίφωνος(Νάος) Μακάμ Σαμπά.MP3
    11.1 MB · Views: 61

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Και τέλος...
 

Attachments

  • Σε καινούρια βάρκα ήχος λέγετος Μακάμ Σεγκιάχ.MP3
    5.9 MB · Views: 67
  • Σάλα σάλα ήχος πλ.α' δίφωνος(Νάος)Μακάμ Σαμπά.MP3
    8.6 MB · Views: 61
  • Αϊβαλιώτικο ζεϊμπέκικο ήχος πλ.α' δίφωνο(Νάος)Μακάμ Σαμπά.MP3
    10.5 MB · Views: 67
  • Ένα τρεχαντηράκι ήχος δ' Μακάμ Νεχαβέντ.MP3
    14.7 MB · Views: 79
Από κασέτα της δεκαετίας του '90 ένα εξαιρετικό δείγμα γραφής από το συγκεκριμένο όργανο.Ο παπά Γιώργης με σπουδές Βυζαντινής Μουσικής κοντά στον αείμνηστο Βασίλη Νόνη και με εξαιρετική τεχνική όσον αφορά το παίξιμο του τόσο απαιτητικού αυτού οργάνου καθώς και με αστείρευτες γνώσεις όσον αφορά την ιστορία των μουσικών συστημάτων της Ανατολής κατορθώνει ένα εξαιρετικό ηχητικό αποτέλεσμα.Με την συμπαράσταση γνωστών και καταξιωμένων μουσικών στο χώρο τους όπως του Ν.Σαραγούδα,του Β.Γιαννίση,του Χ.Ζώτου και του Σ.Γλένη.Εδώ τους απολαμβάνουμε σε Πολίτικα και Σμυρναϊικα τραγούδια.Καλή ακρόαση

Υ Γ Αφιερωμένα εξαιρετικά στον Αλέξανδρο(Κωνσταντίνου)εξαιρετικό συνάδελφο και απίστευτο...κανονιέρη:p:p:p.Αλέξανδρε(και Κώστα)σας είχα υποσχεθεί να τα πούμε τέλος Ιουνίου στην Λάρισα αλλά ανατράπηκαν λίγο τα πράγματα.Τρέχω για την πολυπόθητη μετάθεση μου στην γενέτειρα μου αυτές τις μέρες και ακύρωσα άδειες και ρεπό.Ελπίζω να λάβει σύντομα τέλος η εξορία μου και να'χουμε χρόνο να τα λέμε συνεχώς και από κοντά.Καλημέρα σ'όλους αδέλφια.


Τύφλα νάχουν τα μαθηματικά μπροστά στη φωνή του κανονίου !
Πολλά ευχαριστώ κ. "PAPAZ" ...
Εξαιρετικά !
ΠΚ
 
Σε ευχαριστούμε Δημήτρη για τις ωραίες αυτές ηχογραφήσεις, για την αφιέρωση και για τα καλά σου λόγια..!
Ναι ο Ιούνιος πέρασε αλλά δεν φάνηκες.. :p Σε περιμένουμε σύντομα να τα πούμε κι από κοντά!!
 
Από κασέτα της δεκαετίας του '90 ένα εξαιρετικό δείγμα γραφής από το συγκεκριμένο όργανο.Ο παπά Γιώργης με σπουδές Βυζαντινής Μουσικής κοντά στον αείμνηστο Βασίλη Νόνη και με εξαιρετική τεχνική όσον αφορά το παίξιμο του τόσο απαιτητικού αυτού οργάνου καθώς και με αστείρευτες γνώσεις όσον αφορά την ιστορία των μουσικών συστημάτων της Ανατολής κατορθώνει ένα εξαιρετικό ηχητικό αποτέλεσμα.Με την συμπαράσταση γνωστών και καταξιωμένων μουσικών στο χώρο τους όπως του Ν.Σαραγούδα,του Β.Γιαννίση,του Χ.Ζώτου και του Σ.Γλένη.Εδώ τους απολαμβάνουμε σε Πολίτικα και Σμυρναϊικα τραγούδια.Καλή ακρόαση

Υ Γ Αφιερωμένα εξαιρετικά στον Αλέξανδρο(Κωνσταντίνου)εξαιρετικό συνάδελφο και απίστευτο...κανονιέρη:p:p:p.Αλέξανδρε(και Κώστα)σας είχα υποσχεθεί να τα πούμε τέλος Ιουνίου στην Λάρισα αλλά ανατράπηκαν λίγο τα πράγματα.Τρέχω για την πολυπόθητη μετάθεση μου στην γενέτειρα μου αυτές τις μέρες και ακύρωσα άδειες και ρεπό.Ελπίζω να λάβει σύντομα τέλος η εξορία μου και να'χουμε χρόνο να τα λέμε συνεχώς και από κοντά.Καλημέρα σ'όλους αδέλφια.

Τέτοιους μερακλήδες παπάδες θέλουμε. Μεγάλος δεξιοτέχνης ο παπα-Γιώργης Τζάβλας.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Τέτοιους μερακλήδες παπάδες θέλουμε. Μεγάλος δεξιοτέχνης ο παπα-Γιώργης Τζάβλας.

Επειδή τυγχάνει να τον γνωρίζω προσωπικά εκτός από πολύ καλός μουσικός είναι και πολύ καλός πνευματικός και άνθρωπος.

Είναι εφημέριος του Ι.Ν. Ευαγγελισμού Θεοτόκου Αγ.Νικολάου Κρήτης, για την οποία ενορία έχει κατασκευάσει και ιστοσελίδα. Στο παρακάτω λινκ θα βρείτε κάποια μουσικά αρχεία που υπάρχουν αναρτημένα στην εν λόγω ιστοσελίδα.

http://www.evaggelistria.gr/homepage/category/μουσικά-αρχεία/
 
Top