Τα πάθη τα σεπτά

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όπως ήδη αναφέρθηκε, από τη Μ. Δευτέρα και εξής θα μεταδίδεται καθημερινά ημμίωρη εκπομπή από την ΕΡΤ3 με τον άρχοντα, τον κ. Χαλκιά και την Αρετή Κετιμέ. Σχετικές πληροφορίες αντιγράφω από εδώ.

ΤΑ ΠΑΘΗ ΤΑ ΣΕΠΤΑ

Έτος παραγωγής: (2011)

Ύμνοι της Μεγάλης Εβδομάδας με τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη του Χριστού Εκκλησίας Χαρίλαο Ταλιαδώρο, που φέτος συμπληρώνει 69 χρόνια στο ιερό αναλόγιο.
Τους Ύμνους, που αναφέρονται στο Θείο Δράμα, θα ψάλουν επίσης, ο Πρωτοψάλτης του Ιερού Ναού της Παναγίας Δέξιας Χρήστος Χαλκιάς και η ερμηνεύτρια παραδοσιακών τραγουδιών Αρετή Κετιμέ, ενώ είναι η πρώτη φορά που ο Αρχων Πρωτοψάλτης Χαρίλαος Ταλιαδώρος ψάλλει συνοδεία μουσικού παραδοσιακού οργάνου (κανονάκι-σαντούρι) σε εκτέλεση Αρετής Κετιμέ.
Τα γυρίσματα και τις εγγραφές των Ύμνων ανέλαβε μονάδα εξωτερικών μεταδόσεων της ΕΤ3 εντός του Καθεδρικού Ναού της Του Θεού Σοφίας.
Η ιδέα και η οργάνωση είναι του δημοσιογράφου – Συμβούλου Γενικής Διεύθυνσης Γιώργου Φερέτη.

Παραγωγή:ΕΤ-3
Σκηνοθέτης: Αλέξανδρος Κάντερ Μπαξ
Διεύθυνση παραγωγής : Δημήτρης Βέττας

Λόγω του ότι το forum θα είναι μόνο για ανάγνωση αυτές τις μέρες, δεσμεύομαι να ανεβάσω στο κανάλι μου στο youtube τις εκπομπές αυτές. Φυσικά, η παραθέσεις θα μπουν στο forum μόλις ανοίξει.
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Θα είναι μεγάλη χαρά θα μας δώσεις αν
κάνεις αυτό το κόπο Γιάννη.
Πρώτη φορά ο Ταλιαδώρος συνοδευόμενος από όργανα;
Ενδιαφέρον όπως κ να χει γιατί είναι ο Ταλιαδώρος.
Μου αρέσει πάρα πολύ κ η φωνή κ το ύφος του Χαλκιά.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Όπως ήδη αναφέρθηκε, από τη Μ. Δευτέρα και εξής θα μεταδίδεται καθημερινά ημμίωρη εκπομπή από την ΕΡΤ3 με τον άρχοντα, τον κ. Χαλκιά και την Αρετή Κετιμέ. Σχετικές πληροφορίες αντιγράφω από εδώ.



Λόγω του ότι το forum θα είναι μόνο για ανάγνωση αυτές τις μέρες, δεσμεύομαι να ανεβάσω στο κανάλι μου στο youtube τις εκπομπές αυτές. Φυσικά, η παραθέσεις θα μπουν στο forum μόλις ανοίξει.

Γνωριζουμε ωρες μεταδοσης ;
 

Angel Koutziaris

Κουτζιαρής Άγγελος
Γνωριζουμε ωρες μεταδοσης ;


Καθώς είχα την τιμή και την ευλογία να συμμετάσχω στα γυρίσματα αυτών των εκπομπών, σας παραθέτω τις ώρες μετάδοσης:
Μεγάλη Δευτέρα, στις 21.00
Μεγάλη Τρίτη, στις 18.30
Μεγάλη Τετάρτη, στις 18.30
Μεγάλη Πέμπτη, στις 17.00
Μεγάλη Παρασκευή, στις 17.15
Μεγάλο Σάββατο, στις 23.00

Καλή Ανάσταση σε όλους!!
 

Angel Koutziaris

Κουτζιαρής Άγγελος
Μεγάλη Δευτέρα, στις 21.00
Μεγάλη Τρίτη, στις 18.30
Μεγάλη Τετάρτη, στις 18.30
Μεγάλη Πέμπτη, στις 17.00
Μεγάλη Παρασκευή, στις 17.15
Μεγάλο Σάββατο, στις 23.00
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Χριστός ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες (που είναι ολόκληρος ο Χριστιανικός κόσμος)!!!

Πιστός στην υπόσχεσή μου, σας παραθέτω τα links από το youtube όπου ανήρτησα την εν λόγω σειρά εκπομπών.

Σχόλια επί των εκπομπών; Ο άρχων προσφέρει λαμπρές εκτελέσεις με την υπέροχη, γλυκύτατη, πεντακάθαρη και αγέρωχη φωνή του! Απουσιάζει, βέβαια, το νεύρο και η ζωντάνια που ακούμε στον Πατριαρχικό Ναό, όμως έκαστος στο είδος του!!!

Εκτός των εκπομπών αυτών ανέβασα ένα βίντεο (το πρώτο από τα παρακάτω) που παιζόταν το 2002 εμβόλιμα στο πρόγραμμα της ΕΤ3 ολόκληρη τη Μ. Εβδομάδα, ένα 9λεπτο βιντεάκι με αποσπάσματα ύμνων εκτελεσμένων από τον άρχοντα συνοδεία ισοκρατήματος από όλη την παραδοσιακή του χορωδία. Εικάζω ότι προέρχονται από τη σειρά εκπομπών που έκανε στα μέσα της δεκαετίας του '90 στο ίδιο κανάλι.




 
Last edited by a moderator:

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
Χριστός ανέστη! Χρόνια πολλά σε όλους

Σχόλια επί των εκπομπών; υπέροχη, γλυκύτατη, πεντακάθαρη και αγέρωχη φωνή ! Απουσιάζει, βέβαια, το νεύρο και η ζωντάνια που ακούμε στον Πατριαρχικό Ναό

αληθώς ανέστη ο κύριος! χρόνια πολλά! σχόλιο στο σχόλιο; εκτός από πχ, μχ να καθιερώσουμε και τχ -ταλιαδώρος χαρίλαος! ιερόν τέρας των αναλογίων, ψάλλει μεγαλειωδώς και νομίζω ότι παραέχει νεύρο και ζωντάνια για ογδοντάρης! (άλλοι είναι ικανοποιημένοι αν μπορούν και μιλάν απλώς, όχι να ψέλνουν κιόλας και μάλιστα τχ)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Οδυσσέας Εσκιτζής;110726 said:
αληθώς ανέστη ο κύριος! χρόνια πολλά! σχόλιο στο σχόλιο; εκτός από πχ, μχ να καθιερώσουμε και τχ -ταλιαδώρος χαρίλαος! ιερόν τέρας των αναλογίων, ψάλλει μεγαλειωδώς και νομίζω ότι παραέχει νεύρο και ζωντάνια για ογδοντάρης! (άλλοι είναι ικανοποιημένοι αν μπορούν και μιλάν απλώς, όχι να ψέλνουν κιόλας και μάλιστα τχ)
Αγαπητέ, προφανώς έχουμε άλλο πράγμα στο μυαλό μας. Εμείς προσπαθούμε να ακολουθούμε στο ναό μας το ύφος (γραμμές, χρονική αγωγή, τονικότητες κλπ) της αμειγούς πατριαρχικής και πολίτικης παραδόσεως, αφού ο δάσκαλός μου και πρωτοψάλτης είναι πατριαρχικός. Αν ακούσετε Μ. Εβδομάδα Πρίγγου-Στανίτσα, Στανίτσα-Δανιηλίδη κλπ θα καταλάβετε τι εννοώ νεύρο και ζωντάνια. Ο ο Ταλιαδώρος έχει ένα πιο προσωπικό ύφος, που εδράζει βέβαια στην παράδοση. Φυσικά και είναι ωραίος και εντυπωσιακός, δεν αντιλέγω. Είναι άλλωστε η πρώτη μου λατρεία.
 
Last edited:

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος
ο Ταλιαδώρος έχει ένα πιο προσωπικό ύφος.

η αγάπη σας προς τον άρχοντα είναι ηλίου φαεινότερη, αλλιώς δεν θα αφιερώνατε τόσο χρόνο για αυτήν την ανάρτηση που χαίρονται της γης οι ψαλτολόγοι. προσέξατε μήπως ότι στο φόρουμ αυτοί που διαπληκτίζονται περισσότερο είναι αυτοί που μοιράζονται την ίδια αγάπη;
ο Ταλιαδώρος ψάλλει ταλιαδωρικά, οκ, αλλά διατυπώνω με ολίγο θράσος όλοι οι πατριαρχικοί που αναφέρατε δεν ζήσανε τόσα πολλά χρόνια όσο ο Ταλιαδώρος και δεν μπορούν να αμφισβητήσουν τον ισχυρισμό ότι θα τα λέγανε καλύτερα από τον Ταλιαδώρο αν φτάναν τα ογδονταφεύγα
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
,Αν ακούσετε Μ. Εβδομάδα Πρίγγου-Στανίτσα, Στανίτσα-Δανιηλίδη κλπ θα καταλάβετε τι εννοώ νεύρο και ζωντάνια. Ο ο Ταλιαδώρος έχει ένα πιο προσωπικό ύφος, που εδράζει βέβαια στην παράδοση. Φυσικά και είναι ωραίος και εντυπωσιακός, δεν αντιλέγω. Είναι άλλωστε η πρώτη μου λατρεία.
Σε αυτό το κομμάτι που είναι νέος νομίζω έχει ζωντάνια που θα την λιμπίζονταν και οι Πατριαρχικοί.
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εκτός από αυτή τη σειρά, υπάρχει ισχυρή πιθανότητα φέτος η ΕΡΤ3 να προβάλει και τη σειρά του 1ου βίντεο ή μόνο αυτή. Ενημερώνω από τώρα διότι το forum θα είναι κλειστό ώστε να μη μπορώ να παραπέμψω αύριο βράδυ που θα ανακοινωθεί το πρόγραμμα της Δευτέρας. Έχετε το νου σας στη σελίδα του προγράμματός της!

Οι Θεσσαλονικείς πιάνουμε το κανάλι ελεύθερα, και μάλιστα σε μορφή mpeg-2 στην ποιότητα SQ των 2ωρων DVD. Οι υπόλοιποι μέσω Διαδικτύου.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Επειδή το νέο Ψ δεν επιτρέπει εμφάνιση βίντεο παραπάνω από 5, το μήνυμα των 7 βίντεο του @ybulbu χωρίστηκε στα δύο (4+3). Επίσης διορθώθηκε ο σύνδεσμος στο μήνυμα του @dimitris.
 
Top