Ταμπέλες!

Status
Not open for further replies.

greek487

Tasos N.
Ίσα ίσα, το αντίθετο δυστυχώς...

Όπως το περιέγραψα είναι σε μας. Πρώτον το μέλος και τα λόγια, και μετά τα υπόλοιπα. Δεν νομίζω να μας έχεις επισκεφθεί ποτέ για να κρίνεις. Αλλά όπως γράφει και ο κ. Ψωμιάδης,
όσοι πάλι όχι (είπαμε υπάρχει περισσότερο προκατάληψη παρά καλή διάθεση) ας έχουν την υγειά τους...

Αλλά να ξέρουμε το μέλος και τα λόγια και να κάνουμε τις σωστές αναλύσεις, έλξεις, και τα ισοκράτηματα χωρίς υπερβολές, έχουμε ακόμη και το θέμα του ρυθμού. Και σίγουρα δεν προσπαθούμε να χτυπάμε συνέχεια κάθε νότα όπως έχουν διδαχθεί τα καημένα τα παιδάκια παρακάτω.

Δεν είναι να τα λυπάσαι που έχουν διδαχθεί να ψέλνουν κατα τον 'μονόσημο' ρυθμό και να ζωρίζονται έτσι? Σίγουρα θα έχουν γλυκές και μελωδικές φωνές. Άλλα τους πιέζουν να φωνάζουν. Δεν νομιζώ να είναι αναγκαίο αυτό στη μουσική μας παράδοση, ας βάζουν και την όμορφη ταμπέλα "Κατά την πατριαρχικήν παράδοση."

http://www.sholeionpsaltikis.gr/ind...nt&view=category&layout=blog&id=66&Itemid=111

&

 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Όπως το περιέγραψα είναι σε μας. Πρώτον το μέλος και τα λόγια, και μετά τα υπόλοιπα. Δεν νομίζω να μας έχεις επισκεφθεί ποτέ για να κρίνεις. Αλλά όπως γράφει και ο κ. Ψωμιάδης,

Αλλά να ξέρουμε το μέλος και τα λόγια και να κάνουμε τις σωστές αναλύσεις, έλξεις, και τα ισοκράτηματα χωρίς υπερβολές, έχουμε ακόμη και το θέμα του ρυθμού. Και σίγουρα δεν προσπαθούμε να χτυπάμε συνέχεια κάθε νότα όπως έχουν διδαχθεί τα καημένα τα παιδάκια παρακάτω.

Δεν είναι να τα λυπάσαι που έχουν διδαχθεί να ψέλνουν κατα τον 'μονόσημο' ρυθμό και να ζωρίζονται έτσι? Σίγουρα θα έχουν γλυκές και μελωδικές φωνές. Άλλα τους πιέζουν να φωνάζουν. Δεν νομιζώ να είναι αναγκαίο αυτό στη μουσική μας παράδοση, ας βάζουν και την όμορφη ταμπέλα "Κατά την πατριαρχικήν παράδοση."

http://www.sholeionpsaltikis.gr/ind...nt&view=category&layout=blog&id=66&Itemid=111

&


Δηλ. εσεις θεωρειτε,οτι με τον 1ο χρονο εκμαθησεις της μουσικης,πρεπει να κανεις και αναλησεις στα μαθηματα;...:eek:
Αυτα αγαπητε μου γινονται με την πειρα και με τον χρονο,οχι αμεσως.....
Οταν μαθαινατε την αλφαβητα,μαθατε και να κουβεντιαζετε ταυτοχρονα;...:p

Τα παιδια,μετα απο λιγα χρονια και αναλογα και τα ακουσματα τους,θα εχουν φυγει απο το παιδικο διαβασμα,(φυσικο ειναι) και θα εχει ξετριψει και η φωνη τους και το αυτι τους,οποτε θα κανουν και τις σχετικες αναλυσεις...
Εδω,δεν εχουν τη σχετικη ανεση,για μεγαλυτερα μαθηματα,(δεν ειναι τυχαιο που στην αρχη κανουμε ασκησεις και δεν ξεκιναμε με χερουβικα)τις αναλυσεις θα κοιταξουν;..:wink:

Με λιγα λογια οι αναλησεις,δεν επιβαλονται με το ζορι και απο την αρχη της εκμαθησης....Ερχονται αργοτερα με τα ακουσματα,με την τριβη και παροδο του χρονου....:wink:
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Δηλ. εσεις θεωρειτε,οτι με τον 1ο χρονο εκμαθησεις της μουσικης,πρεπει να κανεις και αναλησεις στα μαθηματα;...:eek:
Αυτα αγαπητε μου γινονται με την πειρα και με τον χρονο,οχι αμεσως.....
Οταν μαθαινατε την αλφαβητα,μαθατε και να κουβεντιαζετε ταυτοχρονα;...:p

Τα παιδια,μετα απο λιγα χρονια και αναλογα και τα ακουσματα τους,θα εχουν φυγει απο το παιδικο διαβασμα,(φυσικο ειναι) και θα εχει ξετριψει και η φωνη τους και το αυτι τους,οποτε θα κανουν και τις σχετικες αναλυσεις...
Εδω,δεν εχουν τη σχετικη ανεση,για μεγαλυτερα μαθηματα,(δεν ειναι τυχαιο που στην αρχη κανουμε ασκησεις και δεν ξεκιναμε με χερουβικα)τις αναλυσεις θα κοιταξουν;..:wink:

Με λιγα λογια οι αναλησεις,δεν επιβαλονται με το ζορι και απο την αρχη της εκμαθησης....Ερχονται αργοτερα με τα ακουσματα,με την τριβη και παροδο του χρονου....:wink:

Δεν αξιζει να ασχολεισαι...ο ανθρωπος εχει μαυρα μεσανυχτα!!!
 
P

PANROUST

Guest
Αλλά να ξέρουμε το μέλος και τα λόγια και να κάνουμε τις σωστές αναλύσεις, έλξεις, και τα ισοκράτηματα χωρίς υπερβολές, έχουμε ακόμη και το θέμα του ρυθμού. Και σίγουρα δεν προσπαθούμε να χτυπάμε συνέχεια κάθε νότα όπως έχουν διδαχθεί τα καημένα τα παιδάκια παρακάτω.

Δεν είναι να τα λυπάσαι που έχουν διδαχθεί να ψέλνουν κατα τον 'μονόσημο' ρυθμό και να ζωρίζονται έτσι? Σίγουρα θα έχουν γλυκές και μελωδικές φωνές. Άλλα τους πιέζουν να φωνάζουν. Δεν νομιζώ να είναι αναγκαίο αυτό στη μουσική μας παράδοση, ας βάζουν και την όμορφη ταμπέλα "κατά την πατριαρχικήν παράδοση".

http://www.sholeionpsaltikis.gr/ind...nt&view=category&layout=blog&id=66&Itemid=111

&

Τώρα δηλ.,σας πείραξε το μονόσημο ρυθμό;Λες και αλλάξε τίποτα στην εκτέλεση του μαθήματος.Όπως και η ταμπέλα "κατά την πατριαρχικήν παράδοση";Τουλάχιστον αυτοί,έχουν το δικαίωμα να την κολλήσουν την "ταμπέλα" αυτή,γιατί σου θυμίζει κάτι από πατριαρχείο.Καλύτερα να μιλήσουμε για άλλες "ταμπέλες".
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
... Και σίγουρα δεν προσπαθούμε να χτυπάμε συνέχεια κάθε νότα όπως έχουν διδαχθεί τα καημένα τα παιδάκια παρακάτω.

Δεν είναι να τα λυπάσαι που έχουν διδαχθεί να ψέλνουν κατα τον 'μονόσημο' ρυθμό και να ζωρίζονται έτσι? Σίγουρα θα έχουν γλυκές και μελωδικές φωνές. Άλλα τους πιέζουν να φωνάζουν. Δεν νομιζώ να είναι αναγκαίο αυτό στη μουσική μας παράδοση, ας βάζουν και την όμορφη ταμπέλα "Κατά την πατριαρχικήν παράδοση."

Εντάξει, σωστά ψάλλουν, αλλά πολύ φώναγμα βρε παιδί μου... Επίσης πολύ "χτύπημα" στο ρυθμό και πολύ άγρια κοψίματα. Με αγάπη το λέω... Ας προσέξουμε λίγο και τη μουσική ποιότητα. Ενώ θα έπρεπε να δίνεται η εντύπωση αγγελικού χορού, τελικά ακούγονται παιδάκια που προσπαθούν να μιμηθούν κάποιους "ψαλταράδες". Εντάξει, θα έλθει αργότερα και το ύφος, αλλά δεν χρειάζεται να επιβάλλεται έτσι από τόσο μικρή ηλικία.
Συγχωρέστε μου την κριτική, αλλά επειδή η σύζυγός μου διευθύνει παιδική χορωδία και ζω από κοντά την κοπιώδη προσπάθεια να τους μάθει να τραγουδούν σωστά ως άτομα και ως ομάδα, έχω ιδιαίτερη ευαισθησία στο θέμα. Συγγνώμη και πάλι.

Παρόλο που ο κ. Μπουσδέκης δείχνει να δέχεται εδώ τα σχόλια του κ. Μακρή τουλάχιστον, εγώ τα θεωρώ απαράδεκτα και τα μεν και τα δε. Νόμιζα πως μόνο ενθουσιασμό και θαυμασμό θα απέρρεε αυτή η μοναδική δουλειά που γίνεται με τα μικρά παιδιά και από μικρής ηλικίας δασκάλους στο σχολείο ψαλτικής. Δυστυχώς έπεσα έξω.. :( Να με συγχωρήσουν οι κύριοι Νάσσης και Μακρής. Τους σέβομαι τους εκτιμώ, ο πρώτος το γνωρίζει αλλά το ίδιο ισχύει και για τον κύριο καθηγητή τον οποίο τον ευχαριστώ γιατί μαθαίνω πολλά από τα μηνύματά του και χαίρομαι που βρίσκεται μαζί μας. Όμως κύριοι στον συγκεκριμένο θέμα διαφωνώ μαζί σας εντελώς παντελώς, πλήρως τελείως ολωσδιόλου.
Όπως γράφει και ο κ. Καλπακίδης:
...να ρωτήσω πόσοι δάσκαλοι καθηγητές μουσικοδιδάσκαλοι και ποια ωδεία και ποιες μητροπολιτικές σχολές Β.Μ. στον Ελλαδικό χώρο κάνουν δουλειά όπως του Κώστα;
Και δεν έχω κανένα απολύτως άμεσο συμφέρον να διαφημήσω τα παιδιά , αλλά το αξίζουν
Υ.Γ. ... και όσον αφορά την ορθοφωνία , εδώ την αγνοούν οι μεγάλοι ....
 
E

emakris

Guest
Κακώς ενεπλάκη το ευαίσθητο αυτό θέμα στην περί του Καρά διαμάχη. Νομίζω ότι δεν έχει καμία θέση σε αυτή τη συζήτηση.

ΥΓ Είναι προς τιμήν του κ. Μπουσδέκη ο τρόπος που αντιμετώπισε την καλόπιστη κριτική μου. Μη γυρνάμε τώρα πίσω και τα ακυρώνουμε όλα, και μάλιστα με άσχετη αφορμή.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δεν είναι να τα λυπάσαι που έχουν διδαχθεί να ψέλνουν κατα τον 'μονόσημο' ρυθμό και να ζωρίζονται έτσι? Σίγουρα θα έχουν γλυκές και μελωδικές φωνές. Άλλα τους πιέζουν να φωνάζουν. Δεν νομιζώ να είναι αναγκαίο αυτό στη μουσική μας παράδοση, ας βάζουν και την όμορφη ταμπέλα "Κατά την πατριαρχικήν παράδοση."


Καὶ γώ μὲ τὸν ἴδιο ρυθμό ξεκίνησα.

Τοὺς ὑπόλοιπους ρυθμοὺς ἐξήγησέ μου ποὺ βρέθηκαν ... ἀπὸ 5 καὶ πανω κι ἄντε νὰ τοὺς ἐξηγήσεις σὲ μαθητὴ 10-12 χρονῶν.

Ἤ μᾶλλον δὲν θέλω νὰ μοῦ τοὺς ἐξηγήσεις τὰ χουμε ξαναπεῖ καὶ δὲν συμφωνῶ ἀκόμη κὰι μὲ τοῦ καθ. Στάθη τὰ γραπτά. Χάθηκε ἡ γραφὴ τοῦ 19ου αἰ.

Ἐγώ ἔμαθα νὰ συλλαβίζω ἀπὸ τὸ Ἀναστασιματάριο τοῦ Ἰωάννου, ἔκδ. Ζωῆς, Ἀθῆναι 1931, κατευθείαν ἀπὸ τὸν α' ἦχο, ὅπως ἀνοίγεις τὸ βιβλίο. Εἶδες πουθενὰ ἐσὺ κανένα 6σημο ἤ κάτι ἄλλο;
 

greek487

Tasos N.
Και σίγουρα δεν προσπαθούμε να χτυπάμε συνέχεια κάθε νότα όπως έχουν διδαχθεί τα καημένα τα παιδάκια παρακάτω.

Δεν είναι να τα λυπάσαι που έχουν διδαχθεί να ψέλνουν κατα τον 'μονόσημο' ρυθμό και να ζωρίζονται έτσι? Σίγουρα θα έχουν γλυκές και μελωδικές φωνές. Άλλα τους πιέζουν να φωνάζουν. Δεν νομιζώ να είναι αναγκαίο αυτό στη μουσική μας παράδοση, ας βάζουν και την όμορφη ταμπέλα "Κατά την πατριαρχικήν παράδοση."

Δηλ. εσεις θεωρειτε,οτι με τον 1ο χρονο εκμαθησεις της μουσικης,πρεπει να κανεις και αναλησεις στα μαθηματα;...:eek:
Αυτα αγαπητε μου γινονται με την πειρα και με τον χρονο,οχι αμεσως.....
Οταν μαθαινατε την αλφαβητα,μαθατε και να κουβεντιαζετε ταυτοχρονα;...:p

Διάβασες τα σχόλια μου για τους δασκάλους των παιδιών (τα παιδιά είπα τα λυπάμαι που τους πιέζουν να ζωρίζονται και να φωνάζουν έτσι) και ίδες λόγο για αναλήσεις? :confused:


. . .
 

greek487

Tasos N.
Δεν αξιζει να ασχολεισαι...ο ανθρωπος εχει μαυρα μεσανυχτα!!!


Χτύπα σκληρά και κόψε απότομα . . . Χτύπα σκληρά και κόψε απότομα . . .

Χτύπα σκληρά και κόψε απότομα . . . Χτύπα σκληρά και κόψε απότομα . . .

. . .

μαύρα μεσάνυχτα . . . μαύρος λύκος . . . μπου! :D

. . .
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Τρεμουλιαστή και γλυκονιαουριστή φωνή....
Τρεμουλιαστή και γλυκονιαουριστή φωνή....
Τρεμουλιαστή και γλυκονιαουριστή φωνή....


Α, και μη ξεχάσω! Εκτελώντας τον συνεπτυγμένο ρυθμό να λικνίζεστε αισθησιακά, βοηθάει στις αναλύσεις....


Συγνώμη που ρίχνω το επίπεδο φίλε, δεν έχω τίποτα με την ΕΛΒΥΧ, ποτέ μα ποτέ δεν έχω σχολιάσει το άκουσμά της, μου αρέσει δε μου αρέσει το σέβομαι .... αλλά τα 'θελες και συ....
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Κλείνω το θέμα. Δεν έχει να πάει πουθενά, μάλλον θόρυβος γίνεται.
 
Status
Not open for further replies.
Top