Ταλιαδώρος-Παϊκόπουλος (Παραλύτου 1962)

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
19-5-1962 : Ι. Ν. Παναγίας Πέραν Κπολης.
Εσπερινός (Σάββατο βράδυ) Κυριακής του Παραλύτου. Ψάλλουν : δεξιά ο Χαρίλαος Ταλιαδώρος (36 ετών) και αριστερά ο Δημοσθένης
Παϊκόπουλος (περίπου 30 ετών)

Παρουσιάσθηκε ως εκπομπή από τον κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη στις 24 Μαΐου 2008.
Για λόγους πρακτικούς, παραθέτω εδώ τον σύνδεσμο του σχετικού μηνύματος στο Αναλόγιον και της επισύναψης :

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=7874&postcount=19

http://www.analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=2082&d=1211653367
 
Όταν πρωτοάκουσα αυτή την ηχογράφηση πραγματικά εντυπωσιάστηκα!
Εκπληκτική η ερμηνεία του κ Ταλιαδώρου στην ηλικία των 36 ετών. Ο Άρχων κ. Παϊκόπουλος όμως είναι 33 ετών - αν μου επιτρέπεται - σύμφωνα με την χρονολογία γέννησής του (1929). Στην ηχογράφηση διακρίνεται και ο π. Νικόλαος Ιωσηφίδης (λαϊκός τότε και επίσης 36 ετών), ο οποίος ψάλλει το 5ο στιχηρό των εσπερίων "Υμνούμεν τον Σωτήρα..." (περίπου στο 4'45'' του 3ου track).
Όπως μου εκμυστηρεύθηκε ο ίδιος ο π. Νικόλαος, την επομένη (Κυριακή του Παραλύτου) συνέψαλλαν όλοι μαζί στον Άγιο Δημήτριο Ταταούλων. Υπάρχει και ηχογράφηση!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΣΑΒΒΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΪΔΗΣ;42458 said:
Όταν πρωτοάκουσα αυτή την ηχογράφηση πραγματικά εντυπωσιάστηκα!
Εκπληκτική η ερμηνεία του κ Ταλιαδώρου στην ηλικία των 36 ετών. Ο Άρχων κ. Παϊκόπουλος όμως είναι 33 ετών - αν μου επιτρέπεται - σύμφωνα με την χρονολογία γέννησής του (1929). Στην ηχογράφηση διακρίνεται και ο π. Νικόλαος Ιωσηφίδης (λαϊκός τότε και επίσης 36 ετών), ο οποίος ψάλλει το 5ο στιχηρό των εσπερίων "Υμνούμεν τον Σωτήρα..." (περίπου στο 4'45'' του 3ου track).
Όπως μου εκμυστηρεύθηκε ο ίδιος ο π. Νικόλαος, την επομένη (Κυριακή του Παραλύτου) συνέψαλλαν όλοι μαζί στον Άγιο Δημήτριο Ταταούλων. Υπάρχει και ηχογράφηση!

Καλό το ότι υπάρχει, μπορεί να ανεβεί στο φόρουμ;

Δ.


Υγ. Είχες διατελέσει καθημερινός ψάλτης ( ή κάποιος συνεπώνυμος -αδελφός; σου) στον Άγ. Θεράποντα Κ. Τούμπας Θεσ/νίκης μέσα δεκαετίας '90;
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
ΣΑΒΒΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΪΔΗΣ;42458 said:
Όπως μου εκμυστηρεύθηκε ο ίδιος ο π. Νικόλαος, την επομένη (Κυριακή του Παραλύτου) συνέψαλλαν όλοι μαζί στον Άγιο Δημήτριο Ταταούλων. Υπάρχει και ηχογράφηση!

Την ίδια απάντηση είχα λάβει κι εγώ από τον κ.Παϊκόπουλο, όταν τον ρώτησα αν και πού έψαλαν την επομένη. Αγνοούσε όμως την ύπαρξη σχετικής ηχογράφησης. Εδώ και την ηχογρ. του εσπερινού την..προμηθεύτηκε σχετικά πρόσφατα από τρίτους! Ο εσπερινός είχε ηχογραφηθεί από τον τελέσαντα αυτόν Πολίτη ιερέα (Παξιμαδάς, το επώνυμο), ο οποίος εγκαταστάθηκε και ιερουργούσε κάπου στη Θεσ/κη μετά την απέλαση.
Θα σας ήμασταν όλοι ευγνώμονες (του κ.Παϊκόπουλου συμπεριλαμβανομένου!) αν αναρτούσατε ό,τι είχε την καλωσύνη (και το μεράκι) να ηχογραφήσει ο π.Νικόλαος από τον Όρθρο και την Λειτουργία στον αγ.Δημήτριο Ταταούλων.

ΥΓ. Ίσως υπάρχει και αντίστοιχη ηχογρ. από μια επίσκεψη του Αθ.Καραμάνη στην Πόλη. Αν δεν απατώμαι, ο κ.Παϊκόπουλος είχε ψάλλει πάλι αριστερά.
 
Last edited:
Καλό το ότι υπάρχει, μπορεί να ανεβεί στο φόρουμ;

Την ηχογράφηση της Κυριακής του Παραλύτου από τον Άγιο Δημήτριο Ταταούλων την έχει ο π. Νικόλαος σε καρούλι, δεν μου την έχει δώσει (ακόμη). Επειδή όμως μαθήτευσα κοντά του όταν ζούσα στη Θεσσαλονίκη, έχω ηχογραφήσεις του από διάφορες ακολουθίες ή μαθήματα, για τις οποίες επιφυλάσσομαι όταν βρω τις αντίστοιχες κασέτες.


Υγ. Είχες διατελέσει καθημερινός ψάλτης ( ή κάποιος συνεπώνυμος -αδελφός; σου) στον Άγ. Θεράποντα Κ. Τούμπας Θεσ/νίκης μέσα δεκαετίας '90;

Στον Άγιο Θεράποντα Τούμπας έψαλλε στις καθημερινές ακολουθίες κατά τα τέλη της δεκαετίας του '90 ο αδελφός μου, Δημοσθένης Παρασκευαΐδης.
 
ΥΓ. Ίσως υπάρχει και αντίστοιχη ηχογρ. από μια επίσκεψη του Αθ.Καραμάνη στην Πόλη. Αν δεν απατώμαι, ο κ.Παϊκόπουλος είχε ψάλλει πάλι αριστερά.

Δεν γνωρίζω κάτι για συνύπαρξη Καραμάνη - Παϊκόπουλου στην Πόλη. Έχω όμως μια ηχογράφηση από Καραμάνη (δεξιά) και Ιωσηφίδη (αριστερά) στο Μακροχώρι Κωνσταντινουπόλεως, στις 13/10/1963. Δεν ξέρω αν έχει ήδη ανέβει κάπου. Εάν όχι, μπορώ να την ανεβάσω κάποια στιγμή.

Είναι πολύ ευχάριστο που σιγά σιγά άρχισαν να βγαίνουν στο φως οι ηχογραφήσεις της δεκαετίας του '60, κατά την οποία αξιόλογοι Ελλαδίτες ψάλτες επισκέπτονταν την Βασιλεύουσα και συνέψαλλαν σε ναούς της μαζί με Κωνσταντινουπολίτες πρωτοψάλτες. Οι δικοί μας εκεί παρουσίασαν τον καλύτερο τους εαυτό - έψαλλαν δηλαδή όσο πιο λιτά και συντηρητικά - με αποτέλεσμα το άκουσμα να είναι αρκούντως παραδοσιακό.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δεν γνωρίζω κάτι για συνύπαρξη Καραμάνη - Παϊκόπουλου στην Πόλη. Έχω όμως μια ηχογράφηση από Καραμάνη (δεξιά) και Ιωσηφίδη (αριστερά) στο Μακροχώρι Κωνσταντινουπόλεως, στις 13/10/1963. Δεν ξέρω αν έχει ήδη ανέβει κάπου. Εάν όχι, μπορώ να την ανεβάσω κάποια στιγμή.

Είναι πολύ ευχάριστο που σιγά σιγά άρχισαν να βγαίνουν στο φως οι ηχογραφήσεις της δεκαετίας του '60, κατά την οποία αξιόλογοι Ελλαδίτες ψάλτες επισκέπτονταν την Βασιλεύουσα και συνέψαλλαν σε ναούς της μαζί με Κωνσταντινουπολίτες πρωτοψάλτες. Οι δικοί μας εκεί παρουσίασαν τον καλύτερο τους εαυτό - έψαλλαν δηλαδή όσο πιο λιτά και συντηρητικά - με αποτέλεσμα το άκουσμα να είναι αρκούντως παραδοσιακό.
Κάπου ανέβηκε η ηχογράφηση αυτή. Την κατέβασα και την έχω στον υπολογιστή μου αλλά ανατρέχοντας δεν μπόρεσα να την βρω.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
........:)

Το Μακάριος ανήρ ...όλα τα λεφτά βέβαια αλλά είναι μεγάλο το αρχείο και δεν μπορώ να το ανεβάσω.Συγνώμη...:)
 

Attachments

  • 01 Εις πολλά έτη. Χριστός ανέστη.mp3
    2.3 MB · Views: 203
  • 03 εσπέρια τρίτου ήχου.mp3
    5.6 MB · Views: 255
  • 04 ιδιόμελα Παραλύτου, προσόμοιο Αγ.Θαλλελαίου.mp3
    4 MB · Views: 207
  • 05 Δόξα. Ανέβη ο Ιησούς.mp3
    5.4 MB · Views: 320
  • 06 Και νυν. Πως μη θαυμάσωμεν.mp3
    2.8 MB · Views: 189

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
........:)
 

Attachments

  • 07 Φως ιλαρόν. Προκείμενο.mp3
    3.3 MB · Views: 150
  • 08 Ο τω πάθει Σου. Δεύτε από θέας...[στιχηρά].mp3
    2.2 MB · Views: 188
  • 09 Δόξα. Εν τη στοά του Σολομώντος.mp3
    4.1 MB · Views: 184
  • 10 Και νυν. Αναστάσεως ημέρα.mp3
    2.4 MB · Views: 200

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
........:)

Το Μακάριος ανήρ ...όλα τα λεφτά βέβαια αλλά είναι μεγάλο το αρχείο και δεν μπορώ να το ανεβάσω.Συγνώμη...:)

Το χώρισα σε ... μερίδες:D (Εφικτό λόγω των στίχων.) Εάν ήταν ενιαίο θα έπαιρνε την άγουσα κατά Λονδίνο ή Παρίσι μεριά...:wink:
Όσο τους ακούς, τόσο δεν ... τους χορταίνεις!!!
Καλή ακρόαση
ΝΓ
ΥΓ. Είναι δυνατόν, ακούγοντας μια ζωή τέτοιου είδους εκτελέσεις, να ικανοποιηθείς από τα .... Καραελβυχάδικα;:rolleyes:
Συγνώμη απ' τους ελβυχόπληκτους, αλλά είμαι φανατικός Στανιτσο-Ταλιαδωρο-Παϊκοπουλόπληκτος...:D
Τα ευχαριστήρια στον φίλο μας Φώτη Κερμελίδη...
 

Attachments

  • Untitled 1.mp3
    8 MB · Views: 274
  • Untitled 2.mp3
    7.2 MB · Views: 227
  • Untitled 3.mp3
    7.2 MB · Views: 194
  • Untitled 4.mp3
    8.5 MB · Views: 196
Last edited:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Το χώρισα σε ... μερίδες:D (Εφικτό λόγω των στίχων.) Εάν ήταν ενιαίο θα έπαιρνε την άγουσα κατά Λονδίνο ή Παρίσι μεριά...:wink:
Όσο τους ακούς, τόσο δεν ... τους χορταίνεις!!!
Καλή ακρόαση
ΝΓ
ΥΓ. Είναι δυνατόν, ακούγοντας μια ζωή τέτοιου είδους εκτελέσεις, να ικανοποιηθείς από τα .... Καραελβυχάδικα;:rolleyes:
Συγνώμη απ' τους ελβυχόπληκτους, αλλά είμαι φανατικός Στανιτσο-Ταλιαδωρο-Παϊκοπουλόπληκτος...:D
Τα ευχαριστήρια στον φίλο μας Φώτη Κερμελίδη...


Πες το διδάσκαλε: Όλα τα λεφτά.Ως ο καλύτερος και πιο κοντινός έως τέλους μαθητής του Άρχοντος Στανίτσα,ως ένας από τους καλύτερους συντάκτης των Ανοιξανταρίων-δεν λέω περισσότερα,κρυφό το κρατώ ακόμη,μέχρι να....-,θέλω να σε ακούω να το λες: Το καλύτερο άκουσμα σε Μακάριος Ανήρ. Χαίρομαι για την απάντηση που θα μου δώσεις....:D
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...διακρίνεται και ο π. Νικόλαος Ιωσηφίδης (λαϊκός τότε και επίσης 36 ετών), ο οποίος ψάλλει το 5ο στιχηρό των εσπερίων "Υμνούμεν τον Σωτήρα..." (περίπου στο 4'45'' του 3ου track).
Ἡ ἀναφορά σέ track ἀφορᾶ στόν τεμαχισμό ἀπό τόν Λεωνίδα ἐδῶ.

........:)

Το Μακάριος ανήρ ...όλα τα λεφτά βέβαια αλλά είναι μεγάλο το αρχείο και δεν μπορώ να το ανεβάσω.Συγνώμη...:)

Ἐδῶ ἔχει ἀνέβει, ἀπ᾿ ὅπου τά πῆρες.

 
Top