[Ερώτηση] Τί συμβολίζει το στασίδι του πρωτοψάλτη;

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος

Το στασίδι του πρωτοψάλτη σε κάθε αναλόγιο είναι μεγαλύτερο και ψηλότερο από τα παρακείμενα στασίδια. Είχα ακούσει σε ραδιοφωνική εκπομπή ότι συμβολίζει (είναι λίγο μακάβριο) φέρετρο και μιλάει στον πρωτοψάλτη σαν να του λέει "μην έχεις έπαρση διότι το δικό σου φέρετρο είναι μεγαλύτερο"
Μπορεί κάποιος να μας επιβεβαιώσει αυτόν το συμβολισμό;​
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης

Το στασίδι του πρωτοψάλτη σε κάθε αναλόγιο είναι μεγαλύτερο και ψηλότερο από τα παρακείμενα στασίδια. Είχα ακούσει σε ραδιοφωνική εκπομπή ότι συμβολίζει (είναι λίγο μακάβριο) φέρετρο και μιλάει στον πρωτοψάλτη σαν να του λέει "μην έχεις έπαρση διότι το δικό σου φέρετρο είναι μεγαλύτερο"
Μπορεί κάποιος να μας επιβεβαιώσει αυτόν το συμβολισμό;​

Σωκράτη, τον συμβολισμό αυτόν πρώτη φορά τον αντιλαμβάνομαι.
Κατά τη γνώμη μου νομίζω, πως η αναφερόμενη θέση έχει λόγους μάλλον πρακτικούς ακουστικά που είναι:
Να είναι πιό ψηλά από τους άλλους, ώστε οι ψαλμωδίες των άλλων να μην τον εμποδίζουν να ακούει καθαρά τη φωνή του, που πρέπει να είναι και καθοδηγητική για τον χορό. Εϊναι ο ηγέτης που θα πρέπει να βλέπει και να διευθύνει τον χορό, και τα μέλη του χορού να έχουν την απαιτούμενη επαφή με τον χοράρχη.
Κάποτε που είμασταν όλοι στο ίδιο δάπεδο είχα μεγάλο πρόβλημα διότι δεν άκουγα τη φωνή μου, αφού η δική μου φωνή έφτανε ατα αυτιά μου με καθυστέρηση, ενώ των συνεργατών που είμασταν δίπλα δίπλα έφθανε άμεσα αφού η φωνή των άλλων είχε μικρότερη απόσταση από τα αυτιά μου.
Και για να ακούω τη φωνή μου αναγκαζόμουνα να ψάλλω πιό δυνατά, με αποτέλεσμα το άκουσμα να μην είναι και τοσον εύηχο, αλλά να υπάρχει και φωνητική κούραση.
Όταν έβαλα το γνωστό εργαλείο, ένοιωσα και νοίωθω την θετική διαφορά.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

sokratis_daligkaros

Νέο μέλος
Αυτόν τον συμβολισμό τον παρέθεσε ένας πολύ γνωστός Ιερέας στο ραδιόφωνο της Εκκλησία της Ελλάδος περίπου 5-6 χρόνια πρίν όταν ζούσα εκεί αλλά δεν θυμάμαι το όνομά του.Ο συγκεκριμένος Ιερέας είναι πολύ γνωστός. Δυστυχώς δεν είχα ηχογραφήσει την εκπομπή. Πάντως αν παρατηρήσετε και τα παρακείμενα στασίδια είναι μεγαλύτερα από αυτά των πιστών, πιο φαρδιά δηλαδή. Αυτό γιατί; αφού δεν χωράνε 2 ψάλτες μαζί!

Ίσως κάποιο μέλος του forum μας κατατοπίσει.
 
Last edited:
Top