Τί σημαίνει ψάλτης;

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ανοίγω και άλλο ένα φιλοσοφικό θέμα και παραθέτω την τοποθέτηση του κυρ-Αβραάμ Ευθυμιάδη για αρχή περί του τί σημαίνει ψάλτης, [mp3] από το Αναλόγιον.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πριν προχωρησουμε την συζητηση μας , δεστε στην επισυναψη το πνευμα της επισημης (τοτε 1964) εκκλησιας για τους ψαλτες . Μεχρι και για νομιμοφροσυνη κανουν(απαιτουν) λογο . Προς το παρων , ουδεν σχολιον .
 

Attachments

  • ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΨΑΛΤΗΣ.doc
    55.5 KB · Views: 114

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
"Βαστάζωσιν γαρ φορτία βαριά..." Γραμματείς και Φαρισσαίοι υποκριταί...
Αλίμονο αν πέσεις στα χέρια τους...Σε περιμένει ο δια σταυρού θάνατος...
Θυμάμαι κάποτε ο Δεξιός μου Ιεροψάλτης είχε έναν Προϊστάμενο που δεν του επέτρεπε να μπαίνει στο Ιερό γιατί ήταν λαϊκός...

Τέλος πάντων ας μην γκρινιάζω, αλλά είναι το γνωστό μοτίβο...
Πλήρης απαξίωση και υποβάθμιση της προσφοράς, μεγαλοποίηση των ψιχίων που δίνουν ως "μισθό" μαζί με τις υποχρεώσεις... Για δικαιώματα ούτε λόγος...
Ο ΨΑΛΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ...(μόνο...)

Ένα είναι το φάρμακο γιαυτούς: Αδιαφορία.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ο συγκεκριμένος Μητροπολίτης (αν και μας εβασάνισε πολλά χρόνια στην Μητρόπολη Πατρών), δεν νομίζω ότι στο συγκεκριμένο άρθρο λέει κάτι το οποίο απέχει από τη διδασκαλία της Εκκλησίας. Βέβαια οι περισσότεροι ψάλτες στην Πάτρα είναι χωρίς χειροθεσία και μάλιστα έχουν ανεβεί σε κάποια αναλόγια άνθρωποι εντελώς ακατάλληλοι. Το ίδιο ισχύει και για πολλούς ιερείς (όχι ότι δεν υπάρχουν αξιόλογοι) στην Πάτρα.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
"Βαστάζωσιν γαρ φορτία βαριά..." Γραμματείς και Φαρισσαίοι υποκριταί...
Αλίμονο αν πέσεις στα χέρια τους...Σε περιμένει ο δια σταυρού θάνατος...
Θυμάμαι κάποτε ο Δεξιός μου Ιεροψάλτης είχε έναν Προϊστάμενο που δεν του επέτρεπε να μπαίνει στο Ιερό γιατί ήταν λαϊκός...

Τέλος πάντων ας μην γκρινιάζω, αλλά είναι το γνωστό μοτίβο...
Πλήρης απαξίωση και υποβάθμιση της προσφοράς, μεγαλοποίηση των ψιχίων που δίνουν ως "μισθό" μαζί με τις υποχρεώσεις... Για δικαιώματα ούτε λόγος...
Ο ΨΑΛΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ...(μόνο...)

Ένα είναι το φάρμακο γιαυτούς: Αδιαφορία.

Νίκο,

να με συμπαθάς αλλα ας μην πηγαίνουμε στης εκκλησίες των Αθηνών και ψέλνουμε για 300 ευρώ εν έτη 2008!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απαράδεκτο..................

Άμα εμέις αξιολογούμε την προσφορά μας για τέτοια ποσα πως πείμένουμε να μας αναγνωρίσουν οι άλλοι!!!

Καλά μας κάνουνε λοιπόν τέτοια και χειρότερα μας αξίζουν.... Μόνο να γκρινιάζουμε ξέρουμε και να διεκδικούμε μέσου του συνδικαλισμού!!! Πλήρως αναποτελεσμάτικη μέθοδος και εξαιρετικά απαρχιωμένη.... Ο τρόπος-δρόμος δυστυχώς είναι ένας: καθένας απο εμάς ΞΕΧΩΡΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ πρέπει να πιστεύει αυτό που είναι, να συμβιβάζεται δύσκολα και να διεκδικεί!

........αλλιώς καλά να πάθουμε!!!!

Συγγνώμη κύριοι συντονισταί που ξέφυγα από το θέμα......
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Νίκο,

να με συμπαθάς αλλα ας μην πηγαίνουμε στης εκκλησίες των Αθηνών και ψέλνουμε για 300 ευρώ εν έτη 2008!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απαράδεκτο..................

Άμα εμέις αξιολογούμε την προσφορά μας για τέτοια ποσα πως πείμένουμε να μας αναγνωρίσουν οι άλλοι!!!

Καλά μας κάνουνε λοιπόν τέτοια και χειρότερα μας αξίζουν.... Μόνο να γκρινιάζουμε ξέρουμε και να διεκδικούμε μέσου του συνδικαλισμού!!! Πλήρως αναποτελεσμάτικη μέθοδος και εξαιρετικά απαρχιωμένη.... Ο τρόπος-δρόμος δυστυχώς είναι ένας: καθένας απο εμάς ΞΕΧΩΡΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ πρέπει να πιστεύει αυτό που είναι, να συμβιβάζεται δύσκολα και να διεκδικεί!

........αλλιώς καλά να πάθουμε!!!!

Συγγνώμη κύριοι συντονισταί που ξέφυγα από το θέμα......

Αν και ξεφυγες απο το θεμα , τα λες πολυ καλα . Μπραβο .
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Bασίλης;8427 said:
...να με συμπαθάς αλλα ας μην πηγαίνουμε στης εκκλησίες των Αθηνών και ψέλνουμε για 300 ευρώ εν έτη 2008!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απαράδεκτο..................

Καὶ γι᾿ αὐτοὺς ποὺ παίρνουν ἀκόμη ὀλιγώτερα (50 ἢ 100 εὐρώπια) τί πρέπει νὰ ποῦμε; καὶ μὲ τοὺς ἄλλους ποὺ δηλώνουν ὅτι δὲν θέλουν καθόλου χρήματα καὶ θὰ ἐξυπηρετοῦν ἀμισθὶ ὄχι μόνον κυριακὲς καὶ ἀργίες, ἀλλὰ καὶ σάββατα καὶ καθημερινές, καὶ ὅλα αὐτὰ προκειμένου νὰ καταλάβουν ἕνα ψαλτήριον καὶ νὰ ἐκδιώξουν τὸν ὑπάρχοντα ψάλτην, ὅς τις ἐνδεχομένως ἔχει καὶ καλλιφωνίαν καὶ γνώσεις μουσικές, προσόντα τὰ ὁποῖα πολλάκις στεροῦνται οἱ δωρεὰν προσφέροντες τὶς ὑπηρεσίες των (δὲν μιλῶ γιὰ ὅλες τὶς περιπτώσεις, διότι συμβαίνει καὶ τὸ ἀντίθετον), μὲ αὐτοὺς λοιπὸν τί πρέπει νὰ γίνῃ;
Καὶ κάτι ἀκόμη· τὸ ἔχομεν συνειδητοποιήσει ὅτι οἱ ἐκκλησιαζόμενοι, τὸ μεγαλείτερον ποσοστὸν ἔστω αὐτῶν, ὁ πολὺς ὁ κόσμος, πιστεύει βαθύτατα ὅτι οἱ ψάλται δὲν πρέπει νὰ πληρώνωνται καὶ θεωροῦν ἀπαράδεκτο κάτι τέτοιο; καὶ ὅτι θὰ προετίμων ἕναν κακόφωνον ἄμουσον καὶ ἄσχετον μὲ τὴν ψαλτικὴν δωρεὰν παρὰ ἕναν ψάλτην σωστὸν ἐπὶ πληρωμῇ;
 
Last edited:

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Καὶ γι᾿ αὐτοὺς ποὺ παίρνουν ἀκόμη ὀλιγώτερα (50 ἢ 100 εὐρώπια) τί πρέπει νὰ ποῦμε; καὶ μὲ τοὺς ἄλλους ποὺ δηλώνουν ὅτι δὲν θέλουν καθόλου χρήματα καὶ θὰ ἐξυπηρετοῦν ἀμισθὶ ὄχι μόνον κυριακὲς καὶ ἀργίες, ἀλλὰ καὶ σάββατα καὶ καθημερινές, καὶ ὅλα αὐτὰ προκειμένου νὰ καταλάβουν ἕνα ψαλτήριον καὶ νὰ ἐκδιώξουν τὸν ὑπάρχοντα ψάλτην, ὅς τις ἐνδεχομένως ἔχει καὶ καλλιφωνίαν καὶ γνώσεις μουσικές, προσόντα τὰ ὁποῖα πολλάκις στεροῦνται οἱ δωρεὰν προσφέροντες τὶς ὑπηρεσίες των (δὲν μιλῶ γιὰ ὅλες τὶς περιπτώσεις, διότι συμβαίνει καὶ τὸ ἀντίθετον), μὲ αὐτοὺς λοιπὸν τί πρέπει νὰ γίνῃ;
Καὶ κάτι ἀκόμη· τὸ ἔχομεν συνειδητοποιήσει ὅτι οἱ ἐκκλησιαζόμενοι, τὸ μεγαλείτερον ποσοστὸν ἔστω αὐτῶν, ὁ πολὺς ὁ κόσμος, πιστεύει βαθύτατα ὅτι οἱ ψάλται δὲν πρέπει νὰ πληρώνωνται καὶ θεωροῦν ἀπαράδεκτο κάτι τέτοιο; καὶ ὅτι θὰ προετίμων ἕναν κακόφωνον ἄμουσον καὶ ἄσχετον μὲ τὴν ψαλτικὴν δωρεὰν παρὰ ἕναν ψάλτην σωστὸν ἐπὶ πληρωμῇ;


Αγαπητέ,

ας έρθουν οι εκκλησιαζόμενοι και ας εκφράσουν το παράπονο τους ότι πληρώνομαι και προτιμούν τους κυρίους που στέκονται δίπλα μου και ψέλνουν αμισθοί!!9οργογραφία?????) και έγω στο επόμενο λεπτό εξαφανίστηκα και άφησα τους κύρίους να ψέλνουν....... και τους εκκλήσιαζόμενους ευχαριστημένους

Εδώ(δηλαδή στο κεφάλι μου μέσα....) υπάρχουν δύο κυρίαρχες θέσεις:

1. Θεολογικώς: Το σημαντικότερο είναι να μην σκανδαλίζουμε τους πιστους......άπαξ και τους σκανδαλίζουμε ο ρόλος μας είναι άκυρος... δεν υπάρχει λόγος να ψέλνουμε... Καλύτερα λοιπόν να μην ψέλνω και να είναι οι πιστοί ήσυχοι.....βλ. Πάυλο Προς Κορινθίους Α'..... δεν τα λέω έγω.....

2. Επιγείως: Η τέχνη δεν γίνεται δια της βίας!!!! Και έάν η τέχνη μέσα σε έναν ναό δεν εκτιμάται τότε εκφράζεται σε λάθος χώρο.... άρα πρέπει να ΄βρεί άλλον ναό να εκφραστεί...... και εαν δεν υπάρχει άλλος ναός τότε κάτι δεν παέι καλά μ'αυτή τη τέχνη............Παραβολικώς τοποθετούμενος αν μου επιτρέπεις: τον ασθενή τον κρατάς στη ζωή διασωληνομένο, την τέχνη πρέπει να την αφήσεις ελεύθερη.... και αν επιβιώσει έχει καλώς αλλιώς................ πάμε στη Ρώσικη εκκλησία να τραγουδάμε και ζόυμε την υπόλοιπη ζωή μας με τις αναμνήσεις της θείας του Δαμασκήνού Τέχνης.....
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ,

ας έρθουν οι εκκλησιαζόμενοι και ας εκφράσουν το παράπονο τους ότι πληρώνομαι και προτιμούν τους κυρίους που στέκονται δίπλα μου και ψέλνουν αμισθοί!!9οργογραφία?????) και έγω στο επόμενο λεπτό εξαφανίστηκα και άφησα τους κύρίους να ψέλνουν....... και τους εκκλήσιαζόμενους ευχαριστημένους

Εδώ(δηλαδή στο κεφάλι μου μέσα....) υπάρχουν δύο κυρίαρχες θέσεις:

1. Θεολογικώς: Το σημαντικότερο είναι να μην σκανδαλίζουμε τους πιστους......άπαξ και τους σκανδαλίζουμε ο ρόλος μας είναι άκυρος... δεν υπάρχει λόγος να ψέλνουμε... Καλύτερα λοιπόν να μην ψέλνω και να είναι οι πιστοί ήσυχοι.....βλ. Πάυλο Προς Κορινθίους Α'..... δεν τα λέω έγω.....

2. Επιγείως: Η τέχνη δεν γίνεται δια της βίας!!!! Και έάν η τέχνη μέσα σε έναν ναό δεν εκτιμάται τότε εκφράζεται σε λάθος χώρο.... άρα πρέπει να ΄βρεί άλλον ναό να εκφραστεί...... και εαν δεν υπάρχει άλλος ναός τότε κάτι δεν παέι καλά μ'αυτή τη τέχνη............Παραβολικώς τοποθετούμενος αν μου επιτρέπεις: τον ασθενή τον κρατάς στη ζωή διασωληνομένο, την τέχνη πρέπει να την αφήσεις ελεύθερη.... και αν επιβιώσει έχει καλώς αλλιώς................ πάμε στη Ρώσικη εκκλησία να τραγουδάμε και ζόυμε την υπόλοιπη ζωή μας με τις αναμνήσεις της θείας του Δαμασκήνού Τέχνης.....

Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού.................... έχω ξεφύγει (...καλά γενικότερα έχω ξεφύγει προ πολλού.......) από το θέμα και φοβούμε ότι οι συντονιστές θα πάρουν μέτρα....Συγχωράτε με..... ("από τότε που βρέθηκε το συγγνώμη χάθηκε το φιλότιμο" πείτε μου και δίκιο θα έχετε)
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Bασίλης;8435 said:
Αγαπητέ,
ας έρθουν οι εκκλησιαζόμενοι και ας εκφράσουν το παράπονο τους ότι πληρώνομαι και προτιμούν τους κυρίους που στέκονται δίπλα μου και ψέλνουν αμισθί, και έγω στο επόμενο λεπτό εξαφανίστηκα και άφησα τους κύρίους να ψέλνουν....... και τους εκκλήσιαζόμενους ευχαριστημένους.....

Σὰν νὰ τὸ πῆρες προσωπικὰ ὅ,τι ἔγραψα στὸ προηγούμενο μήνυμά μου, ἢ μοῦ φαίνεται; δὲν χρειαζόταν κἂν νὰ μοῦ ἀπαντήσῃς, τοὐλάχιστον μὲ τὸν τρόπο ποὺ ἀπάντησες. μήπως δὲν κατάλαβες τὸ πνεῦμα μὲ τὸ ὁποῖο ἔγραψα τὸ σχόλιό μου; εἰς ἐπίρρωσιν τῶν ὅσων ἔγραψες ἀνέφερα ἁπλῶς καὶ κάποιες ἀκόμη ἀπαράδεκτες ἀντιλήψεις ποὺ ἐπικρατοῦν σὲ ἄσχετους ἀνθρώπους γιὰ τὴν ἔννοια καὶ τὶς προϋποθέσεις τῆς ψαλτικῆς στὸν ναό, οἱ ὁποῖοι ἄσχετοι ἐνίοτε καλοῦνται καὶ νὰ κρίνουν ὑποψήφιους ψάλτες καὶ ἄλλα φαιδρά. δὲν ἐννοοῦσα ἐσένα, διότι δὲν σὲ ξέρω προσωπικῶς οὔτε γνωρίζω ποῦ ψάλλεις καὶ ὑπὸ ποῖες συνθῆκες. ἁπλῶς οἱ περισσότεροι ἐδῶ ἔχομε λίγο ἢ πολὺ κοινὲς ἐμπειρίες. χαῖρε.
 
Last edited:

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Σὰν νὰ τὸ πῆρες προσωπικὰ ὅ,τι ἔγραψα στὸ προηγούμενο μήνυμά μου, ἢ μοῦ φαίνεται; δὲν χρειαζόταν κἂν νὰ μοῦ ἀπαντήσῃς, τοὐλάχιστον μὲ τὸν τρόπο ποὺ ἀπάντησες. μήπως δὲν κατάλαβες τὸ πνεῦμα μὲ τὸ ὁποῖο ἔγραψα τὸ σχόλιό μου; εἰς ἐπίρρωσιν τῶν ὅσων ἔγραψες ἀνέφερα ἁπλῶς καὶ κάποιες ἀκόμη ἀπαράδεκτες ἀντιλήψεις ποὺ ἐπικρατοῦν σὲ ἄσχετους ἀνθρώπους γιὰ τὴν ἔννοια καὶ τὶς προϋποθέσεις τῆς ψαλτικῆς στὸν ναό, οἱ ὁποῖοι ἄσχετοι ἐνίοτε καλοῦνται καὶ νὰ κρίνουν ὑποψήφιους ψάλτες καὶ ἄλλα φαιδρά. δὲν ἐννοοῦσα ἐσένα, διότι δὲν σὲ ξέρω προσωπικῶς οὔτε γνωρίζω ποῦ ψάλλεις καὶ ὑπὸ ποῖες συνθῆκες. ἁπλῶς οἱ περισσότεροι ἐδῶ ἔχομε λίγο ἢ πολὺ κοινὲς ἐμπειρίες. χαῖρε.

Αγαπητέ,

Δεν το πήρα προσωπικά καθόλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αντιθέτως μάλιστα χάρηκα!!! για τη πάσα που έδωσες για να γράψω και άλλα και σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!

και αν ο τρόπος μου σε ενόχλησε συγγνώμη.... αλλά δεν απευθυνόταν σε εσένα... τα γράφω με ενδιαφέρον΄και δεν έιχα πρόθεση!

Αλίμονο αν σε μια συζήτηση στο διαδίκτυο πέρνω θέσεις άλλων προοσωπικά.......... απλώς διακινω ή μοιράζομαι τις ιδέες μου, και αν αυτες άντιληφθώ ότι αφληνουν τους άλλους αδιάφορους θα πάψω να μιλώ όπως και στο πρηγούμενο μου μληνυμα είπα θα πα΄ψω να ψάλνω......

και επαναλαμβάνω βρήκα πάτημα από αυτα που έγραψες για να πώ και άλλα.......

Ευχαριστώ! και καλό Σάββατο!
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Bασίλης;8440 said:
Αγαπητέ,

Δεν το πήρα προσωπικά καθόλου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Αντιθέτως μάλιστα χάρηκα!!! για τη πάσα που έδωσες για να γράψω και άλλα και σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!! ...Ευχαριστώ! και καλό Σάββατο!

᾿Εντάξει, ἀγαπητέ μου. φοβήθηκα μήπως καὶ ἐννοήθηκαν ἀλλιῶς τὰ γραφόμενά μου, διότι ἔχω δεῖ ὅτι εἶναι εὔκολο στὶς διαδικτυακὲς συζητήσεις νὰ δημιουργηθοῦν παρεξηγήσεις ἐκ τοῦ μὴ ὄντος. νὰ εἶσαι καλά, καλὸ σαββατοκύριακο, καλὴ δύναμι στὰ ψαλτικά σου καθήκοντα καὶ ἀναμένουμε μὲ ἐνδιαφέρον τὴν γνώμη σου καὶ γιὰ τὴν οὐσία τοῦ θέματος. τί εἶναι ψάλτης; (στὸ παρὸν θέμα). ποιές οἱ ἀντικειμενικὲς προϋποθέσεις ποὺ κάνουν τοὺς μεγάλους ψάλτες; (στὸ ἀνάλογο θέμα) κ.λπ. κ.λπ..
 
Last edited:

Ψάλτης εν Χίω

Νέο μέλος
Έχω την αίσθηση ότι η ψαλτοδιαβούλευση σε ζητήματα που άπτονται των πνευματικών μας θεμελίων έχει "απογειωθεί" τώρα τελευταία στο φόρουμ. Και βέβαια οι συμβολές διαθέτουν εξαιρετική ποικιλομορφία. Ο χώρος μας αποδεικνύει ότι είναι ζωντανός και δημοκρατικός και-γιατί όχι, Συνοδικός αν το αντίθετο της εκκλησιαστικής Συνοδικότητας είναι το αλάθητο, παπικό ή ευσεβιστικό , δεν έχει σημασία..
Τί είναι ψάλτης λοιπόν..Τί σημαίνει να είσαι ψάλτης..;Πρώτης τάξεως προβληματισμός!
Στο κορυφαίο μυθιστόρημα "Μόμπυ Ντικ", ο Χέρμαν Μέλβιλ εξομολογείται ότι προτιμά να μπαρκάρει σα ναυτικός (τους τα παίρνει κιόλας αντί να πληρώνει εισιτήριο!) παρά ως επιβάτης. Φανταστείτε εδώ τον Ψάλτη ως ενεργό πολίτη σε ενορία της βαθιάς Ελλάδας όπου το θρησκεύειν δεν έχει απεδαφοποιηθεί όπως στις Μητροπολιτικές πόλεις. (για να γίνω κατανοητός:δεν έχει πολύ σχέση το Ισλάμ όπως το βιώνει ένας Μαροκινός φτωχός καλλιεργητής φακής με έναν εύπορο πακιστανό φοιτητή στο Λονδίνο που τα βράδυα διαβάζει εγχειρίδια κατασκευής βομβών)
Για να παραφράσουμε τον Κλαούσεβιτς (που έλεγε ότι ο πόλεμος είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να τον αφήσουμε στους στρατηγούς): H Eκκλησία είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να την αφήσουμε στο Ιερατείο. Ο ίδιος ο Ψάλτης ενσαρκώνει μια συγκλονιστική πρόοδο στην ιστορία των θρησκειών. Αποτελεί μια δημοκρατική κατάκτηση που έγινε μετά από αρκετούς αιώνες αποκλειστικής νομής του εγγραμματισμού από το ιερατείο όπως έχει δείξει ο σημαντικός μελετητής του Εθνικισμού Γκέλνερ. Ψάλτης Versus Παπά: Απλώς, ζητώ σε όσους έχουν εμπειρία δεκαετιών διακονίας στο αναλόγιο, να στοχαστούν τη μόνιμη αντιζηλία ανάμεσα στους δύο εταίρους..Η παραπάνω θεωρητική προσέγγιση μπορεί τουλάχιστον να ανακουφίσει τους συναδέλφους που έχουν αντιμετωπίσει στρεψόδικους, αλαζόνες και άδικους προϊσταμένους. Είμαστε εδώ για να υπερασπίζουμε το δικαίωμα των ενοριτών να τελειώσει η εκκλησία στις 9.30 και όχι στις 10.30, να μη ξεκουφαίνονται απ' τα μικρόφωνα, να ακούσουν όπως λέει ο Γεώργιος Κ. Μιχαλάκης "παραδοσιακήν εκκλησιαστικήν ψαλμωδίαν" και όχι συναισθηματικά τραγουδάκια στη θέση του Κοινωνικού, όπως αξίωνε προϊστάμενος προκειμένου να συγκινηθεί "ο κόσμος"
Είμαστε Ψάλτες γιατί "η σιωπή του Λόγου γεννά τέρατα!"
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Νομίζω πως πρέπει να λαμβάνουμε υπόψην μας ότι ο Ιεροψάλτης είναι και πιστός Χριστιανός, και με το εκκλησίασμα και τους Ιερείς έχουμε και αδελφική σχέση.
Και ως εκ τούτου να μην υπερβάλλουμε.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Ψάλτης εν Χίω

Νέο μέλος
Νομίζω πως πρέπει να λαμβάνουμε υπόψην μας ότι ο Ιεροψάλτης είναι και πιστός Χριστιανός, και με το εκκλησίασμα και τους Ιερείς έχουμε και αδελφική σχέση.
Και ως εκ τούτου να μην υπερβάλλουμε.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλη, είμαι σε θέση να κατανοώ βαθιά την δραματική έκκληση που κάνεις για "αδελφική σχέση". Πράγματι, δεν έχει την πολυτέλεια η εκκλησία σήμερα για καταγέλαστους διχασμούς περί του ποιός θα είναι το "πρώτο βιολί".(Στις απλοϊκές θεωρήσεις ότι το πρώτο βιολί είναι ο Παπάς θα αντιτείνω ότι όταν έβλεπα τα καλογέρια στα μοναστήρια του Όρους να μαζεύονται σα μέλισσες όταν ερχόταν να ψάλει ο Διακοδιονύσης, δεν ήταν βεβαίως ο "προεξάρχων της πανηγύρεως" ο παπάς) Χρειαζόμαστε λοιπόν α λ λ η λ ο σ ε β α σ μ ό. Και αυτό βεβαίως δεν γίνεται όταν ένας αγροίκος νεαρός εφημέριος που μόλις χειροτονήθηκε καταγγέλει για ολιγοπιστία γεράσαντα επί του αναλογίου ψάλτη βάσει του αριθμού των σταυροκοπημάτων που πραγματοποιεί. Συχνά, φίλτατε Βασίλη, ο απύθμενος φθόνος άμουσων, παντελώς ατάλαντων ψαλτικά παπάδων εκδηλώνεται με τη γνωστή ερώτηση που γινόταν στην Μακρόνησο και στη Γυάρο υπό την απειλή υποκοπάνου τυφεκίου: "Πιστεύεις ή δε πιστεύεις ρε;" Μεγαλειώδεις ψάλτες έχουν κατηγορηθεί στο παρελθόν διότι δεν είχαν το...χάρισμα των δακρύων. Ο Φιρφιρής, ο Πρίγκος, ο Στανίτσας δεν ήταν λιγότερο Χριστιανοί ή πατριώτες από μας!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μεγαλειώδεις ψάλτες έχουν κατηγορηθεί στο παρελθόν διότι δεν είχαν το...χάρισμα των δακρύων. Ο Φιρφιρής, ο Πρίγκος, ο Στανίτσας δεν ήταν λιγότερο Χριστιανοί ή πατριώτες από μας!

Τι εννοείς, ότι δεν έψαλλαν με (τεχνητά ενδεχομένως) δάκρυα και με "Συγκινησιακή φόρτιση"?

Η ότι δεν έκαναν το κόσμο να κλάψει? :d
 

Ψάλτης εν Χίω

Νέο μέλος
Τι εννοείς, ότι δεν έψαλλαν με (τεχνητά ενδεχομένως) δάκρυα και με "Συγκινησιακή φόρτιση"?

Η ότι δεν έκαναν το κόσμο να κλάψει? :d
Όλοι μας είμαστε αμαρτωλοί. Και θα λάβουμε έλεος μόνο στο βαθμό που θα δώσουμε! Ε, υπήρχαν στο Όρος καλόγεροι που αξίωναν ότι ο Φιρφιρής θα..πήγαινε στην κόλαση και ως εκ τούτου, αντί να κάθεται να ψέλνει, έπρεπε να ανοίξει κανα πηγάδι να πάει να κρυφτεί επειδή λέγανε οι φήμες ότι απεχθανόταν τη βαριά νηστεία και την έλλειψη κρασοβολίου. Οι Ζωικοί λέγανε και λένε για τον Πρίγγο και τον Στανίτσα ότι ήταν μεθύστακες. Θα επέτρεπαν να ψάλλει ο Στανίτσας στο Μέγαρο της οδού Καρίτση, όταν "έπρεπε" να πιει 3 πρωινά ούζα ξεροσφύρι για να αποδώσει;
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Ψάλτης εν Χίω;8452 said:
Έχω την αίσθηση ότι η ψαλτοδιαβούλευση σε ζητήματα που άπτονται των πνευματικών μας θεμελίων έχει "απογειωθεί" τώρα τελευταία στο φόρουμ. Και βέβαια οι συμβολές διαθέτουν εξαιρετική ποικιλομορφία. Ο χώρος μας αποδεικνύει ότι είναι ζωντανός και δημοκρατικός και-γιατί όχι, Συνοδικός αν το αντίθετο της εκκλησιαστικής Συνοδικότητας είναι το αλάθητο, παπικό ή ευσεβιστικό , δεν έχει σημασία..
Τί είναι ψάλτης λοιπόν..Τί σημαίνει να είσαι ψάλτης..;Πρώτης τάξεως προβληματισμός!
Στο κορυφαίο μυθιστόρημα "Μόμπυ Ντικ", ο Χέρμαν Μέλβιλ εξομολογείται ότι προτιμά να μπαρκάρει σα ναυτικός (τους τα παίρνει κιόλας αντί να πληρώνει εισιτήριο!) παρά ως επιβάτης. Φανταστείτε εδώ τον Ψάλτη ως ενεργό πολίτη σε ενορία της βαθιάς Ελλάδας όπου το θρησκεύειν δεν έχει απεδαφοποιηθεί όπως στις Μητροπολιτικές πόλεις. (για να γίνω κατανοητός:δεν έχει πολύ σχέση το Ισλάμ όπως το βιώνει ένας Μαροκινός φτωχός καλλιεργητής φακής με έναν εύπορο πακιστανό φοιτητή στο Λονδίνο που τα βράδυα διαβάζει εγχειρίδια κατασκευής βομβών)
Για να παραφράσουμε τον Κλαούσεβιτς (που έλεγε ότι ο πόλεμος είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να τον αφήσουμε στους στρατηγούς): H Eκκλησία είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να την αφήσουμε στο Ιερατείο. Ο ίδιος ο Ψάλτης ενσαρκώνει μια συγκλονιστική πρόοδο στην ιστορία των θρησκειών. Αποτελεί μια δημοκρατική κατάκτηση που έγινε μετά από αρκετούς αιώνες αποκλειστικής νομής του εγγραμματισμού από το ιερατείο όπως έχει δείξει ο σημαντικός μελετητής του Εθνικισμού Γκέλνερ. Ψάλτης Versus Παπά: Απλώς, ζητώ σε όσους έχουν εμπειρία δεκαετιών διακονίας στο αναλόγιο, να στοχαστούν τη μόνιμη αντιζηλία ανάμεσα στους δύο εταίρους..Η παραπάνω θεωρητική προσέγγιση μπορεί τουλάχιστον να ανακουφίσει τους συναδέλφους που έχουν αντιμετωπίσει στρεψόδικους, αλαζόνες και άδικους προϊσταμένους. Είμαστε εδώ για να υπερασπίζουμε το δικαίωμα των ενοριτών να τελειώσει η εκκλησία στις 9.30 και όχι στις 10.30, να μη ξεκουφαίνονται απ' τα μικρόφωνα, να ακούσουν όπως λέει ο Γεώργιος Κ. Μιχαλάκης "παραδοσιακήν εκκλησιαστικήν ψαλμωδίαν" και όχι συναισθηματικά τραγουδάκια στη θέση του Κοινωνικού, όπως αξίωνε προϊστάμενος προκειμένου να συγκινηθεί "ο κόσμος"
Είμαστε Ψάλτες γιατί "η σιωπή του Λόγου γεννά τέρατα!"

άκυρο......
 
Last edited:
Top