[Ανακοίνωση] Τέλος και τω Θεώ Δόξα

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Σήμερα,με την βοήθεια του Θεού, τελέσαμε την τελευταία Θ. Λειτουργία του σαρανταλείτουργου των Χριστουγέννων για φέτος.
Ελπίζω, αν θέλει ο Θεός και είμαστε πάνω στη γή, του χρόνου, να το επαναλάβουμε.
Δόξα τω Θεώ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σήμερα,με την βοήθεια του Θεού, τελέσαμε την τελευταία Θ. Λειτουργία του σαρανταλείτουργου των Χριστουγέννων για φέτος.
Ελπίζω, αν θέλει ο Θεός και είμαστε πάνω στη γή, του χρόνου, να το επαναλάβουμε.
Δόξα τω Θεώ
Ἔχετε καί τίς δικές μου εὐχές.
Ἀλλά δέν κατάλαβα· πῶς μετρᾶτε τίς σαράντα ἡμέρες καί κατ᾿ ἐπέκτασιν τίς λειτουργίες;


 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ἔχετε καί τίς δικές μου εὐχές.
Ἀλλά δέν κατάλαβα· πῶς μετρᾶτε τίς σαράντα ἡμέρες καί κατ᾿ ἐπέκτασιν τίς λειτουργίες;


Καλησπέρα πάτερ μου,
Ξεκινήσαμε στις 15 Νοεμβρίου και σήμερα τελειώσαμε κάνοντας και μνημόσυνο υπέρ των ψυχών.
Έτσι είπε ο ιερέας, έτσι κάναμε. 35 ημέρες
Τώρα γιατί δεν συνεχίσαμε... δεν ξέρω τι να σας πω;;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα πάτερ μου,
Ξεκινήσαμε στις 15 Νοεμβρίου και σήμερα τελειώσαμε κάνοντας και μνημόσυνο υπέρ των ψυχών.
Έτσι είπε ο ιερέας, έτσι κάναμε. 35 ημέρες
Τώρα γιατί δεν συνεχίσαμε... δεν ξέρω τι να σας πω;;


Τί νά σχολιάσει ἕνας ἱερέας..............;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Υ.Γ. Μέ τήν εὐκαιρία κ. Ἑλένη δέν βάζετε ἕνα πιό ἐπίκαιρο avatar?​
 
Καλησπέρα πάτερ μου,
Ξεκινήσαμε στις 15 Νοεμβρίου και σήμερα τελειώσαμε κάνοντας και μνημόσυνο υπέρ των ψυχών.
Έτσι είπε ο ιερέας, έτσι κάναμε. 35 ημέρες
Τώρα γιατί δεν συνεχίσαμε... δεν ξέρω τι να σας πω;;

35λείτουργο...:eek::eek::eek: Θού Κύριε φυλακήν το στόματι μου... χρονιάρες μέρες. Αυτό επιδέχεται πολλές εξηγήσεις, αλλά και πάλιν θού Κύριε...
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
35λείτουργο...:eek::eek::eek: Θού Κύριε φυλακήν το στόματι μου... χρονιάρες μέρες. Αυτό επιδέχεται πολλές εξηγήσεις, αλλά και πάλιν θού Κύριε...

Φίλε Χρήστο, εδώ στην Αθήνα γίνεται ό,τι παλαβό φανταστείς. Σήμερα εκκλησιάστηκα σ' ένα μικρό ναό στο κέντρο της Αθήνας [αφού απεχώρησα απ' το αναλόγιό μου κι είμαι ελεύθερος].
Ο παπάς αμέσως μετά την Θεία Κοινωνία έκανε την κατάλυση κι ο ψάλτης έψαλλε το "Χαίρε Κεχαριτωμένη..." του Μπερεκέτη μετά κρατήματος. Έπειτα έβγαλε τα άμφια και φόρεσε ένα άλλο πετραχήλι, με το οποίο έκανε το μνημόσυνο και την απόλυση....
Βοήθειά μας! :confused:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Έχετε δει την ώρα που κοινωνεί ο ιερέας τον πιστό λαό λόγω μεγάλης προσέλευσης να κάνει και ταυτόχρονα το κήρυγμα???:eek::eek::eek: είχε φορητό μικρόφωνο βλέπετε...
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Τί νά σχολιάσει ἕνας ἱερέας..............;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Υ.Γ. Μέ τήν εὐκαιρία κ. Ἑλένη δέν βάζετε ἕνα πιό ἐπίκαιρο avatar?​
[/QUΟΤΕ]
Όπως γράφω και στο βιογραφικό μου, ασχολούμαι και με την αγιογραφία.
Αυτή είναι η πιό αγαπημένη μου εικόνα, που με αξίωσε ο Θεός και έφτιαξα.
Γι αυτό έβαλα αυτή.
Έπρεπε να την είχα βάλει από την αρχή, αλλά δεν ήξερα πως γίνεται.
Τώρα που έμαθα, την έβαλα και δεν το συνδίασα καθόλου με την περίοδο που διανύουμε.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
35λείτουργο...:eek::eek::eek: Θού Κύριε φυλακήν το στόματι μου... χρονιάρες μέρες. Αυτό επιδέχεται πολλές εξηγήσεις, αλλά και πάλιν θού Κύριε...

Γιατί κ. Μουσελίμη να σκεφτόμαστε και να κρίνουμε αρνητικά;
Η σημερινή Κυριακή είναι 36 ήμερες.
Δευτέρα-Τρίτη θα λειτουργήσει για σχολεία, την Τετάρτη επίσης θα λειτουργήσει, απλά το μνημόσυνο του σαρανταλείτουργου το τελέσαμε το Σάββατο γιατί ίσως, βολεύει τον κόσμο που εργάζεται.
Για μένα ήταν "τέλος και τω Θεώ δόξα" γιατί εγώ βοηθούσα κατά την διάρκεια του σαρανταλείτουργου, από δω και πέρα θα είναι οι ψάλτες της εκκλησίας.
Ας μην βιαζόμαστε να κρίνουμε με τόση ευκολία.:):)
Ας είμαστε πιό καλοπροαίρετοι και ας σκεφτόμαστε πιό θετικά.
Σας εύχομαι Καλά Χρισστούγεννα
Ελένη
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σήμερα,με την βοήθεια του Θεού, τελέσαμε την τελευταία Θ. Λειτουργία του σαρανταλείτουργου των Χριστουγέννων για φέτος.
Ελπίζω, αν θέλει ο Θεός και είμαστε πάνω στη γή, του χρόνου, να το επαναλάβουμε.
Δόξα τω Θεώ
Ἐσεῖς δώσατε ἀφορμή κ. Ἑλένη!
Παρακαλῶ πολύ γιά τά σχόλια σας, γιατί μπορεῖ νά ἀναφέρονται καί σέ μένα.
Ἐσεῖς μᾶς σκανδαλίσατε...........
Ἤσασταν σαφής !!!!!!!
Νά προσέχετε λοιπόν τί γράφετε !!!!!!!!!!!!


 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ἐσεῖς δώσατε ἀφορμή κ. Ἑλένη!
Παρακαλῶ πολύ γιά τά σχόλια σας, γιατί μπορεῖ νά ἀναφέρονται καί σέ μένα.
Ἐσεῖς μᾶς σκανδαλίσατε...........
Ἤσασταν σαφής !!!!!!!
Νά προσέχετε λοιπόν τί γράφετε !!!!!!!!!!!!



Συγχωρέστε με δεν έγινε εκ προθέσεως
Θα προσπαθήσω να προσέχω περισσότερο.
Την ευχή σας
 
Top