Σ. Καράς: Κρητικό βιολί - λύρα

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αδελφέ, ο αείμνηστος έκανε μουσικές καταγραφές αλλά παράβλεπε το ύφος και το χρώμα, τα υφολογικά στοιχεία δηλαδή των τοπικών παραδόσεων.
Έκφρασις λέγεται.
Αυτά δεν γράφονται στο χαρτί μεταλαμπαδεύονται μόνο.
Περιέσωσε πολλά αλλά μόνο μουσικά.

Δεν κινδυνεύει όμως η τοπική παράδοση από εκείνον αλλά από τη νέα γενιά ορισμένων καλλιτεχνών που είναι άσχετοι στην πλειοψηφία, και ζητωκραυγούμενοι από άσχετο μουσικά κοινό ειδικά στις πόλεις, που το αυτί και η μουσική τους αντίληψη είναι καλλιεργημένη σε ένα μείγμα σκυλάδικου και έντεχνου, δήθεν κρητικού τραγουδιού.

Υπάρχει όμως σπίθα ανατολικά και φλόγα δυτικά, ειδικά με το περίφιμο Ριζίτικο καθιστικό τραγούδι όπου τοπικοί σύλλογοι και ολόκληρες επαρχίες το κρατούν ζωντανό.
Εδώ περισώζονται και τα σωστά διαστήματα καθώς λέγονται χωρίς μουσικά συγκερασμένα όργανα. Μόνο αντρίκια φωνή με δωρικό το ύφος.
Και οι μαρτυρίες που λένε ότι "αλλιώς του τα 'παμε κι αλλιώς τα 'παιξε στο ραδιόφωνο" πάνε στράφι;;;!!!
Με τον Καρά, σωστά διαστήματα, σε ότι έχει τραγουδήσει ή παίξει ο ίδιος ή οποιοσδήποτε δικός του, ΔΕΝ υπάρχουν.
 
Και οι μαρτυρίες που λένε ότι "αλλιώς του τα 'παμε κι αλλιώς τα 'παιξε στο ραδιόφωνο" πάνε στράφι;;;!!!
Με τον Καρά, σωστά διαστήματα, σε ότι έχει τραγουδήσει ή παίξει ο ίδιος ή οποιοσδήποτε δικός του, ΔΕΝ υπάρχουν.

Ποιον;
Βρε Βάιε, για παραδοσιακά διαστήματα μιλάμε, όχι για διαστημικές παραδόσεις. :)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ποιον;
Βρε Βάιε, για παραδοσιακά διαστήματα μιλάμε, όχι για διαστημικές παραδόσεις. :)

Το είχα διαβάσει.
Κάποιοι από ένα νησί του Αιγαίου, δεν θυμάμαι (θα ψάξω και θα το βρω, ίσως το έχω και κρατημένο κάπου), λένε αυτό που εγραψα.

Λογικά σκεπτόμενος εγώ: πόσο παραδοσιακά μπορεί να τα λέει τα διαστήματα στα τραγούδια, αν δεν τα λέει στην ψαλτική;;

Και μην μου πεις ότι έχουν άλλα διαστήματα!!

Αν πάρεις δείγματα πχ από Μαρίκα Φραντζεσκοπούλου κ.α. γενικά τραγουδιστές εποχής 1920-1930, θα δεις ότι λέει άλλα διαστήματα απ'τα δυτικά, τα οποία παίζουν τα όργανα τα συγκερασμένα, σύμφωνα με το δυτικό σύστημα.

Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Το είχα διαβάσει.
Κάποιοι από ένα νησί του Αιγαίου, δεν θυμάμαι (θα ψάξω και θα το βρω, ίσως το έχω και κρατημένο κάπου), λένε αυτό που εγραψα.

Λογικά σκεπτόμενος εγώ: πόσο παραδοσιακά μπορεί να τα λέει τα διαστήματα στα τραγούδια, αν δεν τα λέει στην ψαλτική;;

Και μην μου πεις ότι έχουν άλλα διαστήματα!!

Αν πάρεις δείγματα πχ από Μαρίκα Φραντζεσκοπούλου κ.α. γενικά τραγουδιστές εποχής 1920-1930, θα δεις ότι λέει άλλα διαστήματα απ'τα δυτικά, τα οποία παίζουν τα όργανα τα συγκερασμένα, σύμφωνα με το δυτικό σύστημα.

Ευχαριστώ! :)

Βαιε μην ξεφεύγουμε από το θέμα που είναι Σίμων Καράς: Κρητικό Βιολί-Λύρα. Υπόσχομαι να επανέλθω σύντομα επί του θέματος με ενδιαφέροντα στοιχεία και ντοκουμέντα.
 
Top