Σώμα Χριστού - ΜΠΤ 705

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Επειδή αρκετοί (τελικά) μου ζήτησαν να ανεβάσω (αν υπάρχει) κάποιο παλαιό κοινωνικό Σώμα Χριστού σε ήχο πλ.α΄, παραθέτω τη λίστα όλων των κοινωνικών του Πάσχα που μετέγραψε ο Χουρμούζιος στον ΜΠΤ 705 (λείπει του Μπερεκέτη που είναι στα Άπαντα):

- Μανουήλ Χρυσάφου (γ΄)
- Μανουήλ Χρυσάφου (δ΄)
- Μανουήλ Χρυσάφου (δ΄) έτερον
- Μανουήλ Χρυσάφου (βαρύς ζω)
- Μανουήλ Χρυσάφου (βαρύς Πα)
- Παναγιώτη Χρυσάφου (βαρύς Πα)
- Γερμανού Ν.Πατρών (δ΄)
- Μπαλασίου ιερέως (α΄Κε)

Σε πλάγιο του πρώτου υπάρχουν αλλά δεν έχουν μεταγραφεί στη Νέα Μέθοδο, π.χ. σε ανθολογία της Παπαδικής του έτους 1527, Σώμα Χριστού (πλ α΄) Στεφάνου (χωρίς λοιπά στοιχεία).
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
- Μανουήλ Χρυσάφου (δ΄) έτερον

Επειδή μια ξερή λίστα με κοινωνικά δεν ψέλνεται, ορίστε το (εντελώς ανέκδοτο) κοινωνικό σε άγια (το δεύτερο) του Μανουήλ.

View attachment Σώμα Χριστού (δ΄) Μανουήλ Χρυσάφου.JPG

Από το αυτόγραφο του Χουρμουζίου (ΜΠΤ 705).

Όποιος μπορεί το καθαρογράφει...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Επειδή μια ξερή λίστα με κοινωνικά δεν ψέλνεται, ορίστε το (εντελώς ανέκδοτο) κοινωνικό σε άγια (το δεύτερο) του Μανουήλ.

View attachment 13317

Από το αυτόγραφο του Χουρμουζίου (ΜΠΤ 705).

Όποιος μπορεί το καθαρογράφει...

Κάντε κανά ψυχικὸ στὴν καθαρογραφὴ οἱ καλλιγράφοι συνάδελφοι ... καὶ βέβαια .pdf
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για τα αντίστοιχα μαθήματα έκανα μια λίστα με το τι έχει ανεβεί και πού εδώ.
 

petros

Παλαιό Μέλος
:) Το ξαναανεβάζω... τονισμένο καλύτερα
ευχαριστώ
 

Attachments

  • pla.rar
    2.7 MB · Views: 130

G.Kounatidis

Μέλος
Το κοινωνικό που ανέλβα να γράψω. Στην ένατη σειρά του χειρογράφου (8η σειρά της 2ης σελίδας του δικού μου), θεώρησα ότι λείπει ένα γοργό, το οποίο έγραψα με κόκκινο. Αν βρείτε άλλα λάθη, πείτε μου να τα διορθώσω.
Γ.Κ.
 

Attachments

  • Σώμα Χριστού Χρυσάφου άγια.pdf
    78.3 KB · Views: 194
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Από μια γρήγορη ματιά της δακτυλογράφησης (δεν σύγκρινα ακόμα με το αυτόγραφο):

- Το γοργό όντως χρειάζεται, καλά το έβαλες.
- Στην 5η σειρά της 1ης σελίδος σου το δεύτερο ομαλό πρέπει να "πιάνει" το σύμπλεγμα ολίγον-κεντήματα-κλάσμα και την απόστροφο-κλάσμα μετά από αυτό, όχι την απόστροφο πριν.
- 3η σελίδα, 6η σειρά, λείπει "ς" δίπλα στο τελευταίο "η".
- Στην τελευταία σειρά της 1ης σελίδας ξεκινάει με απόστροφο-κλάσμα και μετά απόστροφο. Αυτή ΔΕΝ μπαίνει κάτω από την πρώτη αλλά δίπλα. Απλά δεν του χωρούσε από λάθος και την έβαλε από κάτω.

Δες ακριβώς στην δεύτερη σειρά της 1ης σελίδας σου ίδιο παράδειγμα.

Έχω αντιγράψει ουκ ολίγες σελίδες (σχεδόν τόμος) και αυτό είναι από τα κάποια "κλασσικά λἀθη" του Χουρμουζίου. Λογικό να γίνουν αν σκεφτούμε πόλλες χιλιάδες σελίδες έγραψε.

Ευχαριστώ για τον κόπο σου.
 
Top